Главная Сервисы для юристов ... База решений “Протокол” Ухвала КАС ВП від 30.01.2018 року у справі №800/644/16 Ухвала КАС ВП від 30.01.2018 року у справі №800/64...
print
Друк
search Пошук

КОММЕНТАРИЙ от ресурса "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Ухвала КАС ВП від 30.01.2018 року у справі №800/644/16

Державний герб України

ПОСТАНОВА

Іменем України

19 квітня 2018 року

Київ

справа №800/644/16

адміністративне провадження №А/9901/55/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

Головуючого судді: Васильєвої І.А.,

суддів: Пасічник С.С., Юрченко В.П.,

розглянувши в порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про перегляд постанови Вищого адміністративного суду України від 20 квітня 2017 року по справі № 800/644/16 за позовом ОСОБА_1 до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України про визнання незаконним та скасування рішення, -

ВСТАНОВИВ:

09 грудня 2016 року ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1.) звернувся до Вищого адміністративного суду України з адміністративним позовом до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України (далі - відповідач, ВККС України) з (уточненими) вимогами про визнання незаконним та скасування рішення від 05 грудня 2016 року №12/вс-16 .

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що оскаржуваним рішенням йому відмовлено у допуску до участі в конкурсі на посаду судді Касаційного адміністративного суду у складі Верховного суду, тільки з підстав неподання декларації доброчесності судді. Вказав, що спірне рішення є таким, що порушує його права на участь у конкурсі, та не відповідає вимогам законодавства, а також таким, що прийняте з порушенням встановленої законом процедури подання документів (том 1 арк. справи 4-7, 21-26).

12 січня 2017 року на адресу суду, через канцелярію від представника ВККС України надійшли заперечення проти позову, в обґрунтування яких відповідач вказав, що оскаржуване рішення прийняте Вищою кваліфікаційною комісією суддів України правомірно, оскільки ОСОБА_1 не було подано у дату, визначену у повідомленні, декларацію доброчесності судді, з огляду на викладене, на виконання п. 4, 5 Умов проведення конкурсу на зайняття вакантних посад суддів касаційних суддів у складі Верховного Суду, рішенням відповідача від 5.12.2016 року, позивачу відмовлено у допуску до участі у конкурсі (том 1 арк. справи 63-67).

Постановою Вищого адміністративного суду України від 20 квітня 2017 року у задоволенні позову відмовлено (том 1 арк. справи 239-243).

Не погодившись з постановою Вищого адміністративного суду України позивач звернувся до Верховного Суду України з заявою про її перегляд в порядку передбаченому пунктом 4 частини 1 статті 237 КАС України з посиланням на те, що, спірним рішенням відповідача позивачу відмовлено в допуску до участі в Конкурсі з мотиву неподання у визначений в процесі повідомлення Комісії день (29.11.2016 року) декларації доброчесності судді. Проте під час відмови у задоволені позову, ВАСУ не врахував, що вимога подання на Конкурс декларації доброчесності судді є прямим порушенням ВККС України імперативних приписів частини 4 статті 81 та частини 3 статті 71 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», оскільки цей Закон не вимагав подання такого документа, як декларація доброчесності судді; ВАСУ не врахував, що позивачем подано на Конкурс декларацію доброчесності двічі, - 30.11.2016 року та 15.01.2017 року, а несвоєчасність подання декларації обумовлена насамперед тим, що позивач «ніколи не працював на посаді судді» та «наявною термінологічною плутаниною». Прийняття рішення ВККС України відбулося таємно, з істотним порушенням процедури, передбаченої Регламентом, зокрема в частині розгляду питання без присутності позивача, а також не відкладення розгляду справи, а ВАСУ даний мотив не дослідив.

На підставі викладеного просив суд задовольнити заяву про перегляд рішення суду, скасувати рішення про відмову в задоволенні позову та прийняти нове, яким задовольнити адміністративний позов (том 2 арк. справи 1-7).

У зв'язку з початком роботи Верховного Суду, справа у відповідності до протоколу автоматизованого розподілу судової справи передана на розгляд до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду.

Відповідно до пункту 1 частини першої Розділу VII «Перехідні положення» КАС України в редакції Закону України від 03.10.2017 № 2147-VIII заяви про перегляд судових рішень Верховним Судом України в адміністративних справах, які подані та розгляд яких не закінчено до набрання чинності цією редакцією Кодексу, передаються до Касаційного адміністративного суду та розглядаються спочатку колегією у складі трьох або більшої непарної кількості суддів за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Колегія суддів Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду перевіривши матеріали справи, та доводи поданої заяви, дійшла висновку, що у задоволенні заяви слід відмовити з огляду на наступне.

07 листопада 2016 року рішенням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України № 145/зп-16 оголошено конкурс на заняття 120 вакантних посад суддів касаційних судів у складі Верховного Суду (том 1 арк. справи 87-89).

Позивач, виявивши бажання взяти участь у конкурсі, на офіційному веб-сайті ВККС України пройшов процедуру повідомлення про намір взяти участь у конкурсі у визначену дату - 29 листопада 2016 року об 11 год. 30 хв. і цією датою подав до ВККС письмову заяву про проведення стосовно нього кваліфікаційного оцінювання для участі у конкурсі на посаду судді Касаційного адміністративного суду за спеціальною процедурою призначення, оголошеною рішенням ВККС від 7 листопада 2016 року.

До вказаної заяви ОСОБА_1 додав наступні документи:

- копію паспорта громадянина України;

- анкету кандидата на посаду судді;

- мотиваційний лист;

- декларацію родинних зв'язків кандидата на посаду судді;

- копію диплома про вищу юридичну освіту;

- копію трудової книжки;

- довідку медичної установи про стан здоров'я та висновок про придатність до роботи на посаді;

- письмову згоду на збирання, зберігання, обробку та використання інформації про кандидата;

- згоду на проведення спеціальної перевірки стосовно кандидата;

- декларацію особи, уповноваженої на виконання функції держави;

- копію військового квитка;

- заяву про проведення перевірки визначеної Законом України «Про очищення влади»;

- документи, які підтверджують досвід професійної діяльності адвоката (том 1 арк. справи 102-103).

-

05 грудня 2016 року ВККС України рішенням № 12/вс-16, у зв'язку з неподанням конкурсантом декларації доброчесності судді, внаслідок недотримання кандидатом п. 5 Умов проведення конкурсу на зайняття вакантних посад суддів касаційних суддів у складі Верховного Суду, позивачу відмовлено у допуску до участі у конкурсі (том 1 арк. справи 28-29).

30 листопада 2016 року позивач подав декларацію доброчесності судді, разом з заявою про доручення її до матеріалів справи, самостійно вказав, що він помилково не додав до пакету документів декларацію доброчесності судді (том 1 арк. справи 104). Тобто позивач на той час погоджувався з вимогами, встановленими для подання документів на конкурс, та самостійно визнав, що неподання декларації доброчесності було помилковим.

Листом від 5.12.2016 року №32дж-120/16 відповідач повернув позивачу декларацію доброчесності судді, з причин неподання її у спосіб, передбачений Умовами проведення конкурсу на зайняття вакантних посад суддів касаційних судів у складі Верховного суду, затверджених рішенням ВККС України.

Незгода позивача з рішенням про відмову у допуску до участі у конкурсі є спірним питанням даної справи.

З приводу викладеного колегія суддів зазначає наступне.

Як встановлено судоми, 30 вересня 2016 року набрав чинності Закон України «Про судоустрій і статус суддів» (далі - Закон) від 02 червня 2016 року №1402-VІІ, відповідно до частини другої статті 17 якого визначено найвищим судом у системі судоустрою - Верховний Суд.

Згідно з вимогами Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про судоустрій і статус суддів» (далі - Закон) Верховний Суд має бути створений як новий орган, до якого судді призначатимуться на конкурсній основі.

Частинами 1-4 статті 79 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» передбачено, що конкурс на зайняття вакантної посади судді проводиться відповідно до цього Закону та положення про проведення конкурсу. Положення про проведення конкурсу на зайняття вакантної посади судді затверджується Вищою кваліфікаційною комісією суддів України. Для проведення конкурсу на зайняття вакантної посади судді Вища кваліфікаційна комісія суддів України ухвалює рішення про його оголошення, розміщує відповідну інформацію на своєму офіційному веб-сайті і веб-порталі судової влади та публікує її у визначених нею друкованих засобах масової інформації не пізніш як за місяць до дня проведення конкурсу. Загальний порядок подання заяви для участі у конкурсі та умови його проведення визначаються Вищою кваліфікаційною комісією суддів України.

Статтею 81 вказаного Закону регламентований порядок призначення на посаду судді вищого спеціалізованого суду або Верховного Суду за спеціальною процедурою.

Частиною четвертою вказаної статті передбачено, що з метою допуску до проходження кваліфікаційного оцінювання для участі у конкурсі на посаду судді вищого спеціалізованого суду або Верховного Суду за спеціальною процедурою кандидат на посаду судді подає до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України:

1) письмову заяву про проведення кваліфікаційного оцінювання;

2) документи, визначені пунктами 2-13 частини першої статті 71 цього Закону;

3) документи, які підтверджують дотримання однієї з вимог, визначених частиною першою чи другою статті 33, частиною першою статті 38 цього Закону відповідно.

Відповідно до частини п'ятої статті 81 вказаного Закону, Вища кваліфікаційна комісія суддів України:

1) на підставі поданих документів встановлює відповідність особи вимогам до кандидата на посаду судді вищого спеціалізованого суду або Верховного Суду та формує його досьє;

2) проводить спеціальну перевірку в порядку, визначеному законом, щодо осіб, які відповідають вимогам до кандидата на посаду судді вищого спеціалізованого суду або Верховного Суду;

3) проводить кваліфікаційне оцінювання кандидата на посаду судді вищого спеціалізованого суду або Верховного Суду, який успішно пройшов спеціальну перевірку;

4) за результатами кваліфікаційного оцінювання кандидата на посаду судді вищого спеціалізованого суду або Верховного Суду ухвалює рішення про підтвердження або непідтвердження здатності такого кандидата здійснювати правосуддя у відповідному суді та визначає його рейтинг для участі у конкурсі.

Як вбачається зі змісту пункту 1 частини п'ятої статті 81 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» документи, що подаються кандидатами повинні забезпечити можливість виконання припису цього пункту, а саме - забезпечити можливість формування досьє кандидата.

Так, відповідно до частини п'ятої статті 85 Закону досьє кандидата на посаду судді має містити:

1) документи, подані кандидатом на посаду судді відповідно до частини четвертої статті 81 цього Закону; 2) інформацію щодо відповідності кандидата на посаду судді критерію професійної етики; 3) матеріали проведення спеціальної перевірки та іншу інформацію щодо відповідності кандидата на посаду судді критерію доброчесності, зокрема, відповідність витрат і майна кандидата на посаду судді та членів його сім'ї задекларованим доходам, у тому числі копії декларацій, поданих відповідно до цього Закону та законодавства у сфері запобігання корупції; 4) іншу інформацію та матеріали, визначені пунктами 6, 13-17 частини четвертої цієї статті.

У свою чергу, вказана стаття передбачає наявність у досьє кандидата, зокрема декларації доброчесності судді.

З наведених норм слід, що до ВККС України кандидат для участі у конкурсі на посаду судді Верховного Суду має подати документи та інформацію, визначені статтею 81 Закону, а також документи та інформацію, на підставі яких ВККС України формує досьє кандидата, що визначені статтею 85 Закону. Серед цих документів, прямо передбачено подання кандидатом декларації доброчесності судді для формування досьє кандидата на посаду судді.

Формування і ведення суддівського досьє (досьє кандидата на посаду судді) здійснюються у порядку, визначеному Вищою кваліфікаційною комісією суддів України після консультацій із Радою суддів України.

Відповідно до статті 79 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» Положення про проведення конкурсу на зайняття вакантної посади судді затверджується Вищою кваліфікаційною комісією суддів України.

На виконання викладеного, рішенням ВККС України від 02 листопада 2016 року №141/зп-16, у відповідності до вимог статті 79 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» затверджено Положення про проведення конкурсу на зайняття вакантної посади судді (далі - Положення).

Відповідно до вимог пункту 2.1 вказаного Положення, конкурс оголошується на підставі рішення ВККС України.

У рішенні Комісії визначається найменування судів, кількість вакантних посад, порядок та строки подання заяви для участі в конкурсі, перелік документів, що додаються до заяви, та вимоги до них, умови його проведення, дата, час і місце проведення конкурсу, повноваження палат (колегій) Комісії щодо проведення конкурсу, інша необхідна інформація.

Відповідно до пункту 2.5 Положення конкурс на зайняття вакантних посад суддів апеляційного суду чи суддів Верховного Суду проводиться на основі рейтингу учасників за результатами кваліфікаційного оцінювання. Конкурс на зайняття вакантної посади судді Верховного Суду проводиться щодо вакантної посади у відповідному касаційному суді.

Пунктом 3.4 Положення визначено перелік документів, що подається кандидатом на посаду судді для участі у конкурсі на зайняття вакантної посади судді апеляційного суду та за спеціальною процедурою, де зазначено також про необхідність подання декларації доброчесності судді.

Згідно з пунктом 4.6 Положення за результатами проведеної перевірки членом Комісії-доповідачем на найближчому засіданні палати або колегії відповідно до повноважень, визначених Комісією при оголошенні конкурсу, ухвалюється рішення про допуск до участі у конкурсі.

При цьому, як вказувалось судом вище, позивач самостійно подав заяву про участь в конкурсі, де зазначив про проведення конкурсу за спеціальною процедурою призначення, оголошеною рішенням ВККС від 7 листопада 2016 року.

На виконання рішення ВККС України від 7 листопада 2016 року № 145/зп-16 затверджені умови проведення конкурсу на зайняття вакантних посад суддів (далі - Умови), та, окрім іншого зазначено, що порядок та строки подання заяви для участі в конкурсі, перелік документів, що додаються до заяви, та вимоги про час і місце проведення конкурсу визначаються цими умовами.

Відповідно до вимог пункту 6 Умов, для участі у конкурсі кандидат на посаду судді у дату та час, визначений у процесі повідомлення, особисто подає, зокрема, декларацію доброчесності судді.

Положеннями пунктів 4 та 5 вказаних Умов встановлено, що для участі у конкурсі особа повинна пройти процедуру повідомлення комісії про намір взяти участь у конкурсі на посаду судді Верховного Суду для визначення дати та часу прийому документів. Документи подаються кандидатом особисто у дату та час, визначені в процесі повідомлення. У разі якщо документи для участі у конкурсі було подано не у спосіб, передбачений цими Умовами, документи не розглядаються та повертаються.

Тобто як положення Закону України «Про судоустрій і статус суддів», так і вимоги Положення про проведення конкурсу і умови, затверджені на їх виконання, передбачають подання кандидатом на посаду судді до заяви на проведення конкурсу - декларації доброчесності судді, яка є невід'ємною частиною для формування досьє кандидата.

Судом встановлено, що позивач 29 листопада 2016 року подав до ВККС письмову заяву про проведення кваліфікаційного оцінювання для участі у конкурсі, до якої впротеріч вимог Закону, Положення, та умов, не подав декларацію доброчесності судді, з урахуванням викладеного, на виконання п. 5 Умов, відповідачем правомірно документи повернуті позивачу.

При цьому, посилання позивача на те, що відповідач неправомірно розглянув заяву без його участі, спростовуються наступним.

Відповідно до підпункту 3.1.8 пункту 3.1 розділу ІІІ Регламенту ВККС, затвердженого рішенням ВККС від 13.10.2016 року № 81/зп-16, особа, стосовно якої має розглядатись питання повідомляється не пізніше, як за 10 днів до засідання Комісії, шляхом розміщення інформації на офіційному веб-сайті Комісії, а за потреби, шляхом направлення повідомлення засобами поштового зв'язку, електронної пошли/та/або факсу (за наявності).

Отже направлення окремого повідомлення про дату, час і місце проведення засідання Комісії усім особам, стосовно яких має розглядатись питання про допуск до участі у конкурсі, не є обов'язком Комісії, та вирішується у кожному конкретному випадку окремо.

Пунктом 4.6 Положення передбачено, що за результатами проведеної перевірки членом Комісії-доповідачем на найближчому засіданні палати або колегії відповідно до повноважень, визначених Комісією при оголошенні конкурсу, ухвалюється рішення про допуск до участі у конкурсі. Повідомлення про вирішення питання щодо допуску кандидатів до участі у конкурсі публікується на офіційному веб-сайті Комісії.

На виконання викладених вимог, 25 листопада 2016 року Комісією на офіційному веб-сайті розміщено повідомлення про розгляд питання 5 грудня 2016 року щодо допуску кандидатів до участі у конкурсі, зокрема ОСОБА_1 Тобто позивач був належним чином повідомлений про дату розгляду питання щодо допуску до участі у конкурсі.

До того ж колегія суддів не вважає обґрунтованим посилання заявника на те, що несвоєчасність подання декларації обумовлена насамперед тим, що позивач «ніколи не працював на посаді судді та наявною термінологічною плутаниною», оскільки необізнаність позивача з умовами, встановленими для подання документів для участі у конкурсі на посаду судді, не залежить від посади, яку обіймає кандидат. Ці критерії чітко встановлені законом, положенням та умовами і визначають конкретний перелік документів, які повинен подати кандидат до заяви у встановлений строк, а у разі неподання повного переліку документів, відповідач наділений правом відмовити у допуску до участі у конкурсі.

Будь яких виключень для досилання несвоєчасно доданих документів, після встановленого часу для їх подання Законом, Положенням та умовами для проведення конкурсу не передбачено.

З огляду на недотримання вимог та строків, визначених для подання кандидатом документів, колегія суддів погоджується з висновком ВАСУ, що ВККС України обґрунтовано своїм рішенням від 05 грудня 2016 року № 12/вс-16 відмовила позивачу у допуску до участі у конкурсі на посаду судді Касаційного адміністративного суду у складі Верховного суду, внаслідок неподання повного пакету документів, встановленого для участі у конкурсі.

З огляду на викладене, керуючись пунктом 1 пункту 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України у редакції, згідно із Законом України від 3 жовтня 2017 року № 2147-VIII, статтями 241, 242, 244 Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції Закону України № 2136-VIII від 13.07.2017 року), Верховний Суд, -,

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні заяви ОСОБА_1 про перегляд судового рішення, - відмовити.

Постанова є остаточною і оскарженню не підлягає, крім випадку, встановленого пунктом 3 частини першої статті 237 Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції Закону України № 2136-VIII від 13.07.2017 року).

Головуючий суддя:І.А. Васильєва Судді: С.С. Пасічник В.П. Юрченко

logo