Главная Сервисы для юристов ... База решений “Протокол” Ухвала КАС ВП від 24.01.2018 року у справі №766/5432/17 Ухвала КАС ВП від 24.01.2018 року у справі №766/54...
print
Друк
search Пошук

КОММЕНТАРИЙ от ресурса "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Ухвала КАС ВП від 24.01.2018 року у справі №766/5432/17

Державний герб України

ПОСТАНОВА

Іменем України

11 квітня 2018 року

Київ

справа № 766/5432/17

провадження № К/9901/7168/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача Коваленко Н.В., суддів: Берназюка Я.О., судді Гриціва М.І., розглянувши у письмовому провадженні в касаційному порядку справу за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України у Херсонській області про визнання дій щодо відмови в перерахунку пенсії протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок раніше призначеної пенсії, за касаційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України у Херсонській області на постанову Херсонського міського суду Херсонської області у складі судді Хайдарової І.О. від 22 травня 2017 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду у складі колегії суддів: Федусика А.Г., Зуєвої Л.Є., Шевчук О.А. від 11 грудня 2017 року,

УСТАНОВИВ:

ІСТОРІЯ СПРАВИ

Короткий зміст позовних вимог

1. ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Херсонській області про визнання дій щодо відмови в перерахунку пенсії протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок раніше призначеної пенсії, в якому просив:

- визнати протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України у Херсонській області щодо відмови у здійсненні перерахунку раніше призначеної йому пенсі на підставі нового розрахунку вислуги років на пенсію від 10 лютого 2017 року, витягу наказу УМВС України в Херсонській області № 2 о/с від 31 січня 2017 року згідно постанови Херсонського міського суду від 20 липня 2016 року та ухвали Одеського апеляційного адміністративного суду від 2 грудня 2016 року у справі № 766/5466/16-а та повернення вказаних документів до УМВС України в Херсонській області;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Херсонській області здійснити перерахунок раніше призначеної пенсії, нараховувати та виплачувати йому щомісячно пенсію в розмірі 80 відсотків з суми грошового забезпечення, яке визначено в рішеннях Комсомольського районного суду м. Херсона від 12 лютого 2015 року та Одеського апеляційного адміністративного суду від 21 травня 2015 року у справі № 667/684/15-а та нового розрахунку вислуги років на пенсію від 10 лютого 2017 року, витягу з наказу УМВС України в Херсонській області № 2 о/с від 31 січня 2017 року згідно постанови Херсонського міського суду від 20 липня 2016 року та ухвали Одеського апеляційного адміністративного суду від 2 грудня 2016 року у справі №766/5466/16-а;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Херсонській області здійснювати підвищення пенсій згідно вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», відповідно до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та інших законодавчих актів, що стосується підвищення пенсій;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Херсонській області впродовж місяця виплатити різницю недоотриманої суми пенсії за період з травня 2014 по час виконання рішення суду.

Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій

2. Постановою Херсонського міського суду Херсонської області від 22 травня 2017 року, залишеною без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 11 грудня 2017 року, позовні вимоги ОСОБА_2 було задоволено частково.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області по відмові щодо здійснення перерахунку раніше призначеної пенсії ОСОБА_2 на підставі нового розрахунку вислуги років на пенсію від 10 лютого 2017 року, витягу з наказу УМВС України в Херсонській області № 2о/с від 31 січня 2017 року згідно постанови Херсонського міського суду від 20 липня 2016 року у справі № 766/5466/16-а та повернення вказаних документів до УМВС України в Херсонській області.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області здійснити перерахунок раніше призначеної пенсії ОСОБА_2 на підставі нового розрахунку вислуги років на пенсію від 10 лютого 2017 року, витягу з наказу УМВС України в Херсонській області № 2о/с від 31 січня 2017 року.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області протягом одного місяця з моменту набрання рішенням законної сили виплатити ОСОБА_2 різницю недоотриманої суми пенсії за період з травня 2014 року по час виконання рішення суду.

У задоволенні інших вимог - відмовлено.

3. Задовольняючи позовні вимоги, суди попередніх інстанцій виходили з того, що при наявності достатніх правових підстав для перерахунку пенсії позивачу Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, в порушення вимог статті 19 Конституції України та частини 2 статті 49 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не здійснило перерахунок пенсії позивачу, та безпідставно повернуло розрахунок вислуги років та витяг з наказу УМВС України в Херсонській області № 2о/с від 31 січня 2017 року до УМВС України в Херсонській області без виконання.

Короткий зміст вимог касаційної скарги

4. Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права та порушення норм процесуального права, Головне управління Пенсійного фонду України у Херсонській області звернулось із касаційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Херсонського міського суду Херсонської області від 22 травня 2017 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 11 грудня 2017 року та ухвалити нову постанову, якою відмовити ОСОБА_2 у задоволенні позовних вимог.

СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ

5. Судами попередніх інстанцій встановлено, що постановою Херсонського міського суду Херсонської області від 20 липня 2016 року у справі № 766/5466/16-а зобов'язано УМВС України в Херсонській області здійснити ОСОБА_2 розрахунок вислуги років для призначення пенсії періодів служби в органах внутрішніх справ України з 25 жовтня 1996 року по 30 січня 1997 року; з 30 січня 1997 року по 12 липня 1999 року; з 12 липня 1999 року по 10 липня 2000 року; з 10 липня 2000 року по 6 серпня 2001 року; з 6 серпня 2001 року по 4 лютого 2003 року; з 4 лютого 2003 року по 27 грудня 2003 року; з 27 грудня 2003 року по 2 лютого 2004 року; з 2 лютого 2004 року по 9 серпня 2004 року; з 09 серпня 2004 року по 8 грудня 2004 року; з 8 грудня 2004 року по 22 липня 2005 року; з 22 липня 2005 року по 15 січня 2008 року; з 15 січня 2008 року по 9 квітня 2008 року; з 9 квітня 2008 року по 3 листопада 2010 року; з 3 листопада 2010 року по 23 листопада 2011 року; з 23 листопада 2011 року по 9 лютого 2013 року; з 9 лютого 2013 року по 22 квітня 2014 року із розрахунку 1 місяць служби за 1,5 місяці служби.

На виконання постанови Херсонського міського суду Херсонської області від 20 липня 2016 року у справі № 766/5466/16-а УМВС України в Херсонській області направило оновлений розрахунок вислуги років до сектору з питань пенсійного забезпечення Головного управління Національної поліції в Херсонській області.

Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області листом від 16 лютого 2017 року №1121/09 повернуло УМВС України в Херсонській області розрахунок вислуги років на пенсію позивача від 10 лютого 2017 року та витяг з наказу, з тих підстав, що вказаною постановою Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області не було зобов'язано здійснити перерахунок пенсії позивачу.

6. Не погоджуючись з таким рішенням відповідача, ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом.

ДОВОДИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ

7. Касаційна скарга обґрунтована тим, що постанова Херсонського міського суду Херсонської області від 20 липня 2016 року у справі № 766/5466/16-а не містить посилання щодо зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_6, виходячи із нового розрахунку вислуги років, відповідачем у зазначеній справі виступало управління Міністерства внутрішніх справ України в Херсонській області, а тому Головне управління Пенсійного фонду України не зобов'язано перераховувати пенсію на підставі нової довідки про вислугу років, виданої на виконання вищезазначеного рішення суду.

8. ОСОБА_2 подано відзив на касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Херсонській області на постанову Херсонського міського суду Херсонської області від 22 травня 2017 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 11 грудня 2017 року, в якому він просить залишити касаційну скаргу без задоволення, а оскаржувані рішення - без змін.

ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ

9. Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року № 2262-XII.

Стаття 63. Перерахунок раніше призначених пенсій

Перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Стаття 49. Органи, які призначають пенсію, та строки розгляду документів про її призначення

Пенсію згідно з цим Законом призначають органи Пенсійного фонду України.

10. Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затверджене постанова правління Пенсійного фонду України від 22 грудня 2014 року № 28-2.

4. Головне управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань здійснює призначення (перерахунок) та виплату пенсій військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та іншим особам (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), які мають право на пенсію згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ

Оцінка доводів учасників справи і висновків судів першої та апеляційної інстанції

11. Предметом розгляду у справі № 766/5466/16-а було встановлення правильності розрахунку вислуги років позивача при проходженні ним служби в органах внутрішніх справ України для призначення пенсії, який проводиться управлінням Міністерства внутрішніх справ України, а не пенсійним органом.

12. У зв'язку із здійсненим, на виконання постанови Херсонського міського суду Херсонської області від 20 липня 2016 року у справі № 766/5466/16-а, новим розрахунком вислуги років для призначення пенсії, у позивача виникло право на перерахунок раніше призначеної пенсії.

13. Твердження відповідача про те, що оскільки постанова Херсонського міського суду Херсонської області від 20 липня 2016 року у справі № 766/5466/16-а не містить посилання щодо зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_2, виходячи із нового розрахунку вислуги років, отже Головне управління Пенсійного фонду України не зобов'язано перераховувати пенсію на підставі нової довідки про вислугу років, виданої на виконання вищезазначеного рішення суду не заслуговує на увагу, оскільки в силу покладених на Головне управління Фонду завдань, саме пенсійний орган здійснює призначення (перерахунок) та виплату пенсій військовослужбовцям, які мають право на пенсію згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Висновки за результатами розгляду касаційної скарги

14. Враховуючи, що в результаті здійснення нового розрахунку вислуги років для призначення пенсії у ОСОБА_2 виникло право на перерахунок пенсії, однак Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, в порушення норм чинного законодавства не здійснило перерахунок пенсії позивача, безпідставно повернувши розрахунок вислуги років та витяг з наказу УМВС України в Херсонській області № 2о/с від 31 січня 2017 року до УМВС України в Херсонській області без виконання, суд першої інстанції, з яким погодився суд апеляційної інстанції, дійшов вірного висновку, визнавши такі дії неправомірними; зобов'язавши Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області здійснити перерахунок раніше призначеної пенсії ОСОБА_2 на підставі нового розрахунку вислуги років на пенсію від 10 лютого 2017 року, витягу з наказу УМВС України в Херсонській області № 2о/с від 31 січня 2017 року та протягом одного місяця з моменту набрання рішенням законної сили виплатити ОСОБА_2 різницю недоотриманої суми пенсії за період з травня 2014 року по час виконання рішення суду.

15. За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку про те, що рішення судів першої та апеляційної інстанцій є законними і не підлягають скасуванню, оскільки суди, всебічно перевіривши обставини справи, вирішили спір у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин; в них повно відображені обставини, що мають значення для справи, висновок суду щодо встановлених обставин і правові наслідки є правильними, а доводи касаційної скарги його не спростовують.

16. З огляду на відсутність документально підтверджених судових витрат, понесених учасниками справи у зв'язку з переглядом справи в суді касаційної інстанції, судові витрати розподілу не підлягають.

Керуючись статтями 341, 345, 349, 350, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України,

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Херсонській області залишити без задоволення, а постанову Херсонського міського суду Херсонської області від 22 травня 2017 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 11 грудня 2017 року - без змін.

Постанова суду касаційної інстанції є остаточною та оскарженню не підлягає.

Суддя-доповідач Н. В. Коваленко

Судді: Я. О. Берназюк М. І. Гриців

logo

Юридические оговорки

Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.

Полный текст

Приймаємо до оплати