Історія справи
Ухвала КАС ВП від 02.06.2019 року у справі №825/141/18
ПОСТАНОВА
Іменем України
08 серпня 2019 року
Київ
справа №825/141/18
адміністративне провадження №К/9901/12719/19
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Стеценка С.Г.,
суддів: Бучик А.Ю., Тацій Л.В.,
розглянувши в письмовому провадженні у касаційному порядку адміністративну справу № 825/141/18
за позовом ОСОБА_1
до Ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області
про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії
за касаційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 03 січня 2019 року (головуючий суддя Скалозуб Ю.О.) та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 04 квітня 2019 року (колегія у складі: головуючого судді Ключковича В.Ю., суддів: Губської О.А., Беспалова О.О.)
В С Т А Н О В И В:
ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст позовних вимог
В грудні 2017 року ОСОБА_1 звернувся до Чернігівського окружного адміністративного суду з позовом до Ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області, в якому просив: - визнати бездіяльність Ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області протиправною щодо не внесення змін до довідки від 19.05.2017 №101/02040, №2503006700 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивачу відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Постанови КМУ від 15 листопада 2015 року №988 та Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294; - визнати протиправними дії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області щодо відмови у внесенні змін до довідки від 19.05.2017 №101/02040, №2503006700 про розмір грошового забезпечення з повною інформацією за зверненням позивача від 08.12.2017; - зобов`язати Ліквідаційну комісію управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області виготовити довідку про розмір грошового забезпечення позивача з повною реальною інформацією станом на 01.01.2016 (з дати виникнення права на перерахунок) для проведення перерахунку пенсії згідно Постанови КМУ від 15 листопада 2015 року №988, Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294, Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою КМУ від 13.02.2008 №45 із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад 2400,00 грн.; оклад за військовим (спеціальним) званням майор поліції 2000,00 грн.; надбавка за вислугу років (40%) 1760,00 грн.; надбавка за виконання особливо важливих завдань (40%) 2464,00 грн.; премія (168%) 14482,32 грн., всього - 23112, 32 грн.; - зобов`язати Ліквідаційну комісію управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області направити виготовлену довідку до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області для подальшого перерахунку пенсії.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначає, що до виданої відповідачем довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії не було включено додаткові види грошового забезпечення, у зв`язку з чим було порушено його права.
Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій
Чернігівський окружний адміністративний суд рішенням від 03 січня 2019 року в задоволенні позову ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області відмовив повністю.
Шостий апеляційний адміністративний суд постановою від 04 квітня 2019 року залишив без змін рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 03 січня 2019 року.
Суди виходили з того, що надбавка за виконання особливо важливих завдань, яку отримував позивач на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії не виплачувалась, так як була скасована, а відтак, відсутні підстави для включення такої надбавки до довідки про розмір грошового забезпечення позивача. Крім цього, вказаний відповідачем розмір премії 2,41% є середнім розміром, що фактично виплачено за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, що узгоджується зі змістом абзацу 5 пункту 5 Порядку перерахунку пенсій, у зв`язку з чим, підстав для врахування премії у розмірі 168%, яку отримував позивач, немає.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
06 травня 2019 року до Верховного Суду надійшла касаційна скарга ОСОБА_1 на рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 03 січня 2019 року та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 04 квітня 2019 року, в якій просить скасувати рішення судів попередніх інстанцій та прийняти нову постанову, якою позовні вимоги задовольнити повністю.
В обґрунтування своїх вимог зазначає, що Ліквідаційна комісія Управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області при направленні відомостей до органу Пенсійного фонду про зміну грошового забезпечення та виготовленні і направленні довідки відносно позивача про складові грошового забезпечення невірно не врахувала до неї розмір посадового окладу, окладу за спеціальним званням, надбавки за стаж служби - відповідно до постанови Кабінету міністрів України №988 від 11.11.2015 та надбавки за виконання особливо важливих завдань (40%) та премії (168%).
ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ ТА КЛОПОТАННЯ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
06.05.2019 у автоматизованій системі документообігу Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду зареєстрована вказана касаційна скарга.
Відповідно до протоколу щодо неможливості автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 06.05.2019 автоматизований розподіл не відбувся, оскільки не вистачало потрібної кількості суддів для розподілу справи.
Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 13.05.2019, визначено склад колегії суддів: Головуючий суддя (суддя-доповідач) Гриців М.І., судді: Берназюк Я.О., Коваленко Н.В., справа передана судді-доповідачу.
У зв`язку з обранням до Великої Палати Верховного Суду судді Гриціва М.І., на підставі розпорядження заступника керівника апарату Верховного Суду - керівника секретаріату Касаційного адміністративного суду від 22.05.2019 №434/0/78-19, протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 22.05.2019, визначено колегію суддів для розгляду цієї справи у складі головуючого судді Стеценка С. Г., суддів: Бучик А. Ю., Тацій Л. В.
Ухвалою Верховного Суду від 31.05.2019 відкрито касаційне провадження у справі.
Ухвалою Верховного Суду від 06.08.2019 справу призначено до розгляду в порядку письмового провадження з 07.08.2019.
СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
ОСОБА_1 є пенсіонером МВС України, перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
З метою здійснення перерахунку розміру пенсії позивача, відповідач надіслав Головному управлінню Пенсійного фонду України в Чернігівській області довідку №101/02040, №2503006700 від 19.05.2017 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.01.2016, до складу якого було включено посадовий оклад в розмірі 2400,00 грн., оклад за спеціальне звання майор поліції в розмірі 2000,00 грн., 40% надбавка за стаж служби в поліції в розмірі 1760,00 грн., 2,41% премії в розмірі 148,46 грн. Всього розмір грошового забезпечення позивача, з якого підлягає перерахунок пенсії складає 6308,46 грн.
Не погоджуючись з діями відповідача з тих підстав, що в довідці безпідставно не включено 40% надбавку за виконання особливо важливих завдань та безпідставно знижено розмір премії з 168% до 2,41%, що були враховані при перерахунку пенсії на підставі довідки станом на квітень 2012 року, позивач звернувся до суду з вищевказаним позовом.
ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ
Згідно з частиною першою статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на службі в органах внутрішніх справ, визначає Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ. Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Частина 2 статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачає, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
З урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 (набрала чинності 02 грудня 2015 року), у позивача виникло право на перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року.
Відповідно до ч.ч. 3-4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (у редакції, чинній на момент виникнення права на перерахунок пенсії), перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 (далі - Порядок №45; в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Згідно з п. 2 Порядку №45, на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв`язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п`ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пунктом 3 зазначеного Порядку №45 визначено, що на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
З наведеного вище вбачається, що на Міністерство внутрішніх справ України покладено обов`язок інформувати безпосередньо Пенсійний фонд України про виникнення підстав для перерахунку пенсії певному колу осіб, а не щодо конкретного пенсіонера органів внутрішніх справ.
Як вбачається з матеріалів справи, Ліквідаційною комісією управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області було надіслано до пенсійного органу довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивачу №101/02040, № НОМЕР_1 від 19.05.2017 відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ».
Таким чином, Міністерством внутрішніх справ України було виконано вимоги Порядку №45 шляхом направлення до Пенсійного фонду України відповідного повідомлення про перерахунок пенсії, у тому числі і позивача.
Щодо розміру надбавок та премій, то відповідно до абзацу 7 пункту 5 Порядку №45 додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
Розмір премії для перерахунку пенсій враховується у середньому розмірі, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою. Такий висновок ґрунтується на положеннях абзацу 5 пункту 5 Порядку перерахунку пенсій, відповідно до якого для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Як вбачається з листа Управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Головного управління Національної поліції в Чернігівській області від 16.01.2018 №96/124/21/01-2018 складовими грошового забезпечення за посадою інспектор на 01.01.2016 були посадовий оклад, оклад за спеціальне звання, надбавка за стаж служби в поліції та премія.
Згідно даних фінансового обліку ГУНП в Чернігівській області поліцейським ГУНП за посадою інспектор інші надбавки та доплати не встановлювались та не виплачувалися (а.с.53).
З урахуванням абзацу 7 пункту 5 Порядку №45, Суд зазначає, що оскільки надбавка за виконання особливо важливих завдань, яку отримував позивач, на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії вже не виплачувалась, тому, ця надбавка правомірно не вказана у довідці про розмір грошового забезпечення.
Також, Суд не може погодитись з доводами скаржника про неправомірність зазначення МВС премії у меншому, ніж він отримував розмірі, а саме 2,41% замість 168%.
Відповідно до абзацу 5 пункту 5 Порядку перерахунку пенсій інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Суд встановив, що Міністерство внутрішніх справ України листом від 20 квітня 2017 року №5551/05/22-2017 «Про окремі питання підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсій» головам ліквідаційних комісій ГУМВС, УМВС України в АРК, областях, містах Києві та Севастополі доведено до відома інформацію про середні розміри надбавок та премії, що фактично сплачені за грудень 2015 року, зокрема середній розмір премії інспектора становить 2,41% (а.с.49, 50).
Отже, вказаний відповідачем розмір премії 2,41% є середнім розміром, що фактично виплачено за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, що узгоджується зі змістом абзацу 5 пункту 5 Порядку перерахунку пенсій, у зв`язку з чим підстави для врахування премії у розмірі 168%, як отримував позивач, відсутні.
Аналогічна правова позиція була висловлена також Верховним Судом у рішенні від 12 березня 2018 року № Пз/9901/1/18 (зразкова справа № 802/2196/17-а),
З огляду на зазначене, Суд погоджується з висновками судів попередніх інстанцій про відсутність підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .
За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку про те, що рішення судів у цій справі є законними та обґрунтованими і не підлягають скасуванню, оскільки суди, всебічно перевіривши обставини справи, вирішили спір у відповідності з нормами матеріального права та при дотриманні норм процесуального права, в них повно і всебічно з`ясовані обставини в адміністративній справі, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи, а доводи касаційної скарги їх не спростовують.
У відповідності до частини першої статті 350 КАС України, суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Керуючись ст.ст. 341, 345, 349, 350, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України, Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду, -
П О С Т А Н О В И В:
Касаційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 03 січня 2019 року та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 04 квітня 2019 року залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною та оскарженню не підлягає.
...........................
...........................
...........................
С.Г. Стеценко
А.Ю. Бучик
Л.В. Тацій ,
Судді Верховного Суду