Главная Сервисы для юристов ... База решений “Протокол” Ухвала КАС ВП від 30.01.2018 року у справі №826/8908/16 Ухвала КАС ВП від 30.01.2018 року у справі №826/89...
print
Друк
search Пошук

КОММЕНТАРИЙ от ресурса "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Ухвала КАС ВП від 30.01.2018 року у справі №826/8908/16

Державний герб України

ПОСТАНОВА

Іменем України

04 квітня 2018 року

Київ

справа №826/8908/16

провадження №К/9901/10334/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача - Смоковича М.І.,

суддів: Білоуса О.В., Стрелець Т.Г.,

розглянувши у попередньому судовому засіданні в касаційній інстанції адміністративну справу № 826/8908/16

за позовом Аграрного фонду до Міністерства аграрної політики та продовольства України, за участі третьої особи - заступника генерального директора Аграрного фонду ОСОБА_2 про визнання протиправним та скасування наказу, провадження в якій відкрито

за касаційною скаргою Міністерства аграрної політики та продовольства України на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва, прийняту 29 вересня 2016 року у складі колегії суддів: головуючого судді Погрібніченка І.М., суддів: Іщука І.О., Шулежка В.П. та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 24 листопада 2016 року, прийняту у складі колегії суддів: головуючого судді Троян Н.М., суддів: Бужак Н.П., Бєлової Л.В.

в с т а н о в и в :

У червні 2016 року Аграрний фонд звернувсь до суду з адміністративним позовом до Міністерства аграрної політики та продовольства України, за участі третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору - заступника генерального директора Аграрного фонду ОСОБА_2 в якому просив:

визнати протиправним та скасувати наказ №65-п від 06 травня 2016 року «Про призначення ОСОБА_2».

В обґрунтування позову позивач зазначає, що оскаржуваний наказ прийнятий заступником Міністра - керівником апарату Міністерства аграрної політики та продовольства України не у межах повноважень. Оскільки, відповідно пункту 12 частини 4 статті 10 Закону України «Про центральні органи виконавчої влади» державний секретар міністерства відповідно до покладених на нього завдань призначає на посаду та звільняє з посади керівників підприємств, установ, організацій, що належать до сфери управління міністерства. При цьому, повноваження державного секретаря щодо призначень заступників керівників зазначеним Законом не передбачено.

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 29 вересня 2016 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 24 листопада 2016 року адміністративний позов задоволено повністю. Визнано протиправним та скасовано наказ Міністерства аграрної політики та продовольства України №65-п від 06 травня 2016року «Про призначення ОСОБА_2».

Статтею 327 Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону України від 03 жовтня 2017 року № 2147-VIII «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України Цивільного процесуального кодексу України Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів», що набув чинності 15 грудня 2017 року (далі - КАС України), обумовлено, що судом касаційної інстанції в адміністративних справах є Верховний Суд.

За правилами частини третьої статті 3 КАС України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.

Відповідно до підпункту 4 пункту 1 розділу VII «Перехідні положення» КАС України касаційні скарги (подання) на судові рішення в адміністративних справах, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цією редакцією Кодексу, передаються до Касаційного адміністративного суду та розглядаються спочатку за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.

У касаційній скарзі відповідач, посилаючись на порушення судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, просить скасувати їх рішення та ухвалити нове, яким у задоволенні позову відмовити.

В обґрунтування касаційної скарги вказує, що оскаржуваний наказ міністерства стосується керівного складу державної спеціалізованої бюджетної установи Аграрний фонд, який належить до сфери управління Мінагрополітики і заступник міністра - керівник апарату, як державний секретар вправі призначати та звільняти заступників генерального директора Аграрного фонду, тобто, керівників підприємства. Також, зазначав, що оскаржуваний Аграрним фондом наказ не порушує прав та інтересів позивача у сфері публічно-правових відносин.

Представник позивача надав заперечення на касаційну скаргу, в яких зазначає, що касаційна скарга є необґрунтованою, а викладені в ній доводи не викликають необхідності перевірки матеріалів справи. Звертає увагу суду, що лише 16 травня 2016 року було внесено зміни, відповідно до яких на заступника Міністра аграрної політики та продовольства України - керівника апарату покладено обов'язки щодо призначення на посаду та звільнення з посади керівників підприємств, установ, організацій, що належать до сфери управління Міністерства. Просить касаційну скаргу залишити без задоволення, а рішення судів без змін.

Касаційна скарга задоволенню не підлягає з таких підстав.

Згідно з частиною другою статті 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Приймаючи рішення про задоволення позовних вимог суд першої інстанції з висновками якого погодився і суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що наказ №65-п від 06 травня 2016 року «Про призначення ОСОБА_2» прийнятий заступником Міністра - керівником апарату Міністерства аграрної політики та продовольства України не у межах повноважень.

Верховний Суд погоджується з таким висновком судів попередніх інстанції виходячи з наступного.

Відповідно до статті 9 Закону України «Про державну підтримку сільського господарства України» від 24 червня 2004 року №1877-IV Аграрний фонд є державною спеціалізованою установою, уповноваженою Кабінетом Міністрів України провадити цінову політику в агропромисловій галузі економіки України.

Аграрний фонд є бюджетною організацію, має свій кошторис, рахунки та здійснює неприбуткову діяльність у межах, визначених цим Законом.

Аграрний фонд підпорядковується, є підзвітним та підконтрольним центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну аграрну політику, політику у сфері сільського господарства.

Аграрний фонд не є органом державного управління і не може видавати нормативно-правові акти.

Положення про Аграрний фонд затверджується Кабінетом Міністрів України за поданням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної аграрної політики, політики у сфері сільського господарства.

Постановою Кабінету Міністрів України «Про Аграрний фонд» №543 від 06 липня 2005 року затверджено «Положення про Аграрний фонд» (далі - Положення №543).

Пунктом 14 Положення №543 визначено, що Генеральний директор, зокрема: вносить Міністру аграрної політики та продовольства пропозиції щодо призначення на посаду і звільнення з посади заступників генерального директора.

При цьому, пунктом 5 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VIII визначено, що повноваження Державного секретаря Кабінету Міністрів України та його заступників, державних секретарів міністерств до призначення на посади осіб за результатами конкурсу в порядку, визначеному цим Законом, виконують відповідно Міністр Кабінету Міністрів України та його заступники, заступники міністрів - керівники апаратів, але не довше ніж до 1 січня 2017 року.

Повноваження заступників міністрів - керівників апаратів припиняються одночасно з призначенням на посади державних секретарів міністерств осіб за результатами конкурсу в порядку, визначеному цим Законом. Особи, які перебували на посадах заступників міністрів - керівників апаратів, звільняються у зв'язку із скороченням таких посад відповідно до Кодексу законів про працю України.

Інші державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби, визначені відповідно до цього Закону, продовжують виконувати свої посадові обов'язки у відповідному державному органі.

Згідно з частиною першою та п. 12 частини четвертої статтею 10 Закону України «Про центральні органи виконавчої влади» №3166-VI від 17.03.2011 державний секретар міністерства є вищою посадовою особою з числа державних службовців міністерства. Державний секретар підзвітний і підконтрольний міністру. Державний секретар міністерства відповідно до покладених на нього завдань, зокрема: призначає на посади керівників територіальних органів міністерства та їх заступників і звільняє їх з посад.

При цьому, повноваження державного секретаря щодо призначень заступників керівників підприємств, установ і організацій, що належать до сфери управління Міністерства Законом не передбачено.

Відповідно до пункту 18 Наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України «Про розподіл функціональних повноважень між Міністром та заступниками Міністра» №413 від 04 листопада 2015 року Міністр аграрної політики та продовольства України утворює, ліквідовує, реорганізовує підприємства, установи і організації, що належать до сфери управління Міністерства, затверджує їх положення (статути), в установленому порядку призначає на посаду та звільняє з посади їх керівників, здійснює інші функції з управління об'єктами державної власності, що належать до сфери управління Міністерства.

Лише 16 травня 2016 року до вказаного Наказу було внесено зміни (Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 16 травня 2016 року N169), якими на заступника Міністра аграрної політики та продовольства України - керівника апарату покладено обов'язки щодо призначення на посаду та звільнення з посади керівників підприємств, установ, організацій, що належать до сфери управління Міністерства.

Відповідно до пункту 12 частини другої статті 8 Закону України «Про центральні органи виконавчої влади» міністр як керівник міністерства утворює, ліквідовує, реорганізовує підприємства, установи, організації, що належать до сфери управління цього міністерства, затверджує їхні положення (статути), здійснює у межах своїх повноважень інші функції з управління об'єктами державної власності. Згідно з пунктом 27 частиною другою вказаної статті міністр як керівник міністерства: підписує накази міністерства.

За правилами п.п. 19, п.п. 23 пункту 10 Положення про Міністерство аграрної політики та продовольства України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №1119 від 25 листопада 2015 року Міністр утворює, ліквідує, реорганізовує підприємства, установи, організації, що належать до сфери управління Мінагрополітики, затверджує їх положення (статути), призначає на посаду за погодженням з головами місцевих держадміністрацій та звільняє з посади їх керівників, крім випадків, установлених законом, виконує у межах своїх повноважень інші функції з управління об'єктами державної власності; підписує накази Мінагрополітики.

Таким чином, Міністр аграрної політики та продовольства наділений повноваженнями щодо призначення заступників генерального директора Фонду.

Щодо відсутності порушення прав та інтересів позивача у сфері публічно-правових відносин, необхідно зазначити наступне.

Як вже зазначалось раніше, Положенням №543 передбачено, що заступники генерального директору Аграрного фонду призначаються на посаду і звільняються з посади Міністром аграрної політики та продовольства України.

Вказане Положення є спеціальним нормативно-правовим актом, який визначає виключну компетенцію Міністра аграрної політики та продовольства України, зокрема в частині призначення на посаду заступників генерального директора Аграрного фонду.

За змістом п. 1 Положення №543 Аграрний фонд є державною спеціалізованою бюджетною установою, уповноваженою реалізувати цінову політику в агропромисловому секторі економіки.

Органом управління Фонду є Дирекція, до складу якої входять генеральний директор та три заступники генерального директора.

Таким чином, заступник генерального директора Аграрного фонду як член Дирекції виконує покладені завдання на Аграрний фонд, передбачені п.п.7-10 Положення №543.

У зв'язку з наведеним, Аграрний фонд є належним позивачем, оскільки функції, які виконує заступник генерального директора у Фонді безпосередньо стосуються діяльності Фонду, а отже, його прав та інтересів.

З огляду на встановлені судами обставини справи, оскільки відповідач, приймаючи оспорюваний Наказ №65-п від 06 травня 2016 року «Про призначення ОСОБА_2» діяв не у межах повноважень та всупереч правилам, передбаченим статтею 19 Конституції України, висновки судів попередніх інстанцій про задоволення позовних вимог ґрунтуються на правильному застосуванні норм матеріального та процесуального права.

Приписами частини першої статті 341 КАС України визначено, що суд касаційної інстанції переглядає судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.

Відповідно до частини першої статті 350 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

З огляду на викладене, висновки судів попередніх інстанцій є правильними, обґрунтованими, відповідають нормам матеріального та процесуального права, підстави для скасування чи зміни оскаржуваних судових рішень відсутні.

Доводи, які містяться в касаційній скарзі, висновків судів та обставин справи не спростовують.

Керуючись статтями 3, 341, 343, 349, 350, 355, 356, 359 КАС України, суд

п о с т а н о в и в :

Касаційну скаргу Міністерства аграрної політики та продовольства України залишити без задоволення.

Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 29 вересня 2016 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 24 листопада 2016 року у цій справі залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.

Головуючий М. І. Смокович

Судді О. В. Білоус

Т. Г. Стрелець

logo