Главная Сервисы для юристов ... База решений “Протокол” Ухвала КАС ВП від 30.11.2020 року у справі №826/20446/15 Ухвала КАС ВП від 30.11.2020 року у справі №826/20...
print
Друк
search Пошук

КОММЕНТАРИЙ от ресурса "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Ухвала КАС ВП від 30.11.2020 року у справі №826/20446/15



ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 грудня 2020 року

м. Київ

справа №826/20446/15

адміністративне провадження №К/9901/26117/18

Верховний Суд у складі Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача - Хохуляка В. В.,

суддів - Бившевої Л. І., Ханової Р. Ф.,

розглянувши в судовому засіданні без повідомлення сторін справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Копіленд-сервіс" до Державної фіскальної служби України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, провадження у якій відкрито за касаційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю "Копіленд-сервіс" на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 06.06.2016 (головуючий суддя - Ісаєнко Ю. А., судді:

Губська Л. В., Федотов І. В. ) у справі № 826/20446/15.

встановив:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Копіленд-сервіс" (далі - ТОВ "Копіленд-сервіс") звернулось до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом, в якому просило визнати протиправним неприйняття Державною фіскальною службою України податкової накладної від 26.08.2015 № 3 для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних у вигляді квитанції № 1 від 26.08.2015 та вважати податкову накладну від 26.08.2015 № 3 прийнятою та зареєстрованою у Єдиному реєстрі податкових накладних 26.08.2015.

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 14.03.2016 позов задоволено.

Приймаючи рішення про задоволення позову суд першої інстанції виходив з того, що позивач надіслав уточнюючий розрахунок до податкової декларації з податку на додану вартість за червень 2015 року в строки, визначені статтями 50, 102 Податкового кодексу України, відповідач зобов'язаний був автоматично збільшити ТОВ "Копіленд-сервіс" суму податку, на яку такий платник має право зареєструвати податкові накладні в Єдиному реєстрі податкових накладних, на суму від'ємного значення, що зазначена в податковій звітності з податку на додану вартість за червень 2015 року, що дорівнює 9882627,00 грн.

Відтак, суд встановив, що відповідач, не збільшивши позивачу суму податку, на яку такий платник має право зареєструвати податкові накладні в Єдиному реєстрі податкових накладних, на суму від'ємного значення, що зазначена в податковій звітності з податку на додану вартість за червень 2015 року та дорівнює 9882627,00 грн., неправильно визначив суму податку, на яку позивач має право зареєструвати податкові накладні в Єдиному реєстрі податкових накладних, що стало наслідком протиправної відмови у прийнятті податкової накладної від
26.08.2015 № 3 на суму ПДВ 16666,67 грн. для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 06.06.2016 рішення суду першої інстанції скасовано та прийнято нове, яким в позові відмовлено.

Скасовуючи рішення суду першої інстанції та відмовляючи у задоволенні позову, суд апеляційної інстанції виходив з того, що позивачем не оскаржено дії або бездіяльність щодо збільшення суми від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (переноситься до рядка 20.1 розділу ІІІ декларації за липень 2015 року з рядка 24 розділу ІІІ декларації за червень 2015 року), а зазначений спір не є предметом розгляду у даній справі. Враховуючи, що тільки відповідач здійснює обчислення суми податку на додану вартість, на яку платник має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Реєстрі та згідно даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість складає 583,63 грн., яка є меншою ніж та, що відображена в податковій накладній від 26.08.2015 №3, суд дійшов висновку, що відмова у реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних є правомірною.

Не погодившись з висновками суду апеляційної інстанції, ТОВ "Копіленд-сервіс" оскаржило його у касаційному порядку.

У касаційній скарзі позивач, просить скасувати постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 06.06.2016 та залишити в силі постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 14.03.2016.

В обґрунтування своїх доводів ТОВ "Копіленд-сервіс" посилається на те, що судом апеляційної інстанції необґрунтовано скасовано постанову суду першої інстанції, яка постановлена з дотриманням норм матеріального та процесуального права. Також зазначає, що судом першої інстанції вірно враховано, що сума від'ємного значення, що зазначена в податковій звітності з податку на додану вартість за червень 2015 року дорівнює 9882627,00 грн.

Відповідач не скористався своїм правом та не надав відзив на касаційну скаргу, що не перешкоджає розгляду даної касаційної скарги.

Переглядаючи оскаржуване судове рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, перевіряючи дотримання судом апеляційної інстанції норм процесуального права при встановленні фактичних обставин у справі та правильність застосування ним норм матеріального права, Верховний Суд дійшов висновку, що касаційна скарга задоволенню не підлягає з огляду на наступне.

Як з'ясовано судами попередніх інстанцій, позивачем як платником податку на додану вартість - продавцем на адресу покупця - ТОВ "Флагман-РМ" виписано податкову накладну від 26.08.2015 № 3 на загальну суму 10000,00 грн., в тому числі ПДВ 16666,67 грн.

26.08.2015 ТОВ "Копіленд-сервіс" з метою реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних направило засобами електронного зв'язку податкову накладну від
26.08.2015 № 3.

Згідно квитанції про реєстрацію податкової накладної від 26.08.2015 податкову накладну не прийнято у зв'язку з тим, що сума податку на додану вартість в документі (16666,67 грн. ) не може перевищувати суму ліміту на рахунку податку на додану вартість (583,63 грн. ) продавця.

Згідно витягу з системи електронного адміністрування ПДВ №1, станом на
26.08.2015 суми податку на додану вартість, на яку платник має зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних складає 583,63 грн. (останні зміни суми "ліміту" відбулися на підставі документу від 25.08.2015 №2).

Судами також з'ясовано, що 06.08.2015 ТОВ "Копіленд-сервіс" направило засобами електронного зв'язку до відповідача уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за період: червень 2015 року, в якому в рядку 24 визначило, що сума від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду складає 9882627,00 грн.

07.08.2015 ТОВ "Копіленд-сервіс" направило засобами електронного зв'язку до відповідача податкову декларацію з податку на додану вартість за липень 2015 року, в рядку 20.1 зазначивши, що значення рядка 24 декларації попереднього звітного (податкового) періоду становить 9882627,00 грн., а в рядок 24 декларації (сума від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду) дорівнює 9882627,00 грн.

За положеннями пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій із постачання товарів/послуг платник податку продавець товарів/послуг зобов'язаний надати покупцю податкову накладну та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до податкової накладної до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Якщо надіслані податкові накладні та/або розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених відповідно пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді із зазначенням причин.

29.07.2015 набрав чинності Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення адміністрування податку на додану вартість" від 16.07.2015 № 643-VIII, спрямований на вдосконалення роботи системи електронного адміністрування податку на додану вартість, яким внесено зміни до статті 200-1 та Розділу ХХ "Перехідні положення" Податкового кодексу України щодо адміністрування податку на додану вартість в системі електронного адміністрування податку.

Так, відповідно до пункту 2001.1 статті 2001 Податкового кодексу України (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) система електронного адміністрування податку на додану вартість забезпечує автоматичний облік в розрізі платників податку: суми податку, що містяться у виданих та отриманих податкових накладних та розрахунках коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних; суми податку, сплачені платниками при ввезенні товару на митну територію України; суми поповнення та залишку коштів на рахунках в системі електронного адміністрування податку на додану вартість; суми податку, на яку платники мають право зареєструвати податкові накладні та розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних; інші показники, які згідно з вимогами пункту 34 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" пункту 2001.1 статті 2001 Податкового кодексу України враховуються під час обрахунку суми податку, обчисленої за формулою, визначеною пункту 2001.1 статті 2001 Податкового кодексу України.

Порядок електронного адміністрування податку на додану вартість встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Згідно з пунктом 2001.3 статті 2001 Податкового кодексу України (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних на суму податку (Накл), обчислену за такою формулою: Накл = НаклОтр + Митн + ПопРах - НаклВид - Відшкод - Перевищ, де: НаклОтр - загальна сума податку за отриманими платником податковими накладними, зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних, податковими накладними, складеними платником податку відповідно до пунктом 2001.3 статті 2001 Податкового кодексу України та зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних, та розрахунками коригування до таких податкових накладних, зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних; Митн - загальна сума податку, сплаченого платником при ввезенні товарів на митну територію України; ПопРах - загальна сума поповнення з поточного рахунку платника рахунка в системі електронного адміністрування податку, в тому числі рахунка в системі електронного адміністрування податку платника-сільськогосподарського підприємства, що обрало спеціальний режим оподаткування відповідно до пунктом 2001.3 статті 2001 Податкового кодексу України, відкритого для перерахування коштів на його спеціальний рахунок, відкритий в установах банків та/або в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів; НаклВид - загальна сума податку за виданими платником податковими накладними, зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних та розрахунками коригування до таких податкових накладних, зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних; Відшкод - загальна сума податку, заявлена платником до бюджетного відшкодування з урахуванням сум коригувань, проведених за результатами перевірок; Перевищ - загальна сума перевищення податкових зобов'язань, зазначених платником у поданих податкових деклараціях з урахуванням поданих уточнюючих розрахунків до них, над сумою податку, що міститься в складених таким платником податкових накладних та розрахунках коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Показники формули, визначеної цим пунктом, обраховуються з 01.07.2015. Під час обрахунку показників НаклОтр та НаклВид також використовуються розрахунки коригування, складені починаючи з 01.07.2015 та зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних, до податкових накладних, складених до 01.07.2015, що підлягали наданню покупцям-платникам податку. Для обрахунку показників НаклОтр, НаклВид та Митн використовуються документи (податкові накладні, розрахунки коригування, митні декларації, аркуші коригування та додаткові декларації), складені починаючи з 01.07.2015.

Під час обрахунку суми Накл також використовуються показники, визначені пунктом 34 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" пунктом 2001.3 статті 2001 Податкового кодексу України.

Пунктом 34 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), у свою чергу, передбачено, що станом на третій робочий день після дати набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення адміністрування податку на додану вартість" зареєстрованим платникам податку значення суми податку (позитивне або від'ємне), на яку такий платник має право зареєструвати податкові накладні/розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначене Податкового кодексу України, та значення усіх її складових, визначених Податкового кодексу України, дорівнюють нулю, крім значень її складових НаклОтр, НаклВид та Митн, що були сформовані починаючи з 01.07.2015.

Зареєстрованим платникам податку таке значення автоматично збільшується контролюючим органом, зокрема, до 01.07.2015 для платників податків, що застосовують звітний (податковий) період місяць, без проведення перевірок, передбачених Податкового кодексу України, на суму від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду, та суму непогашеного від'ємного значення попередніх звітних (податкових) періодів на кінець поточного звітного (податкового) періоду, що зазначено в податковій звітності з податку на додану вартість, у якій відображаються розрахунки з бюджетом та/або відображаються операції, що стосуються спеціального режиму оподаткування відповідно до Податкового кодексу України, за червень 2015 року. На таку суму платником податку збільшується розмір суми податкового кредиту за звітний (податковий) період (липень 2015 року).

Суми такого від'ємного значення можуть бути перевірені контролюючим органом у загальновстановленому порядку.

Механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до Єдиного реєстру додаткових накладних платників податку на додану вартість - продавців товарів (послуг), звіряння даних, що містяться у виданих платникам такого податку - покупцям товарів послуг) податковій накладній та розрахунку коригування з відомостями, які містяться у Реєстрі, визначено Порядком ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 № 1246 (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до пункту 2 названого Порядку (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування, до Реєстру (далі - реєстрація) здійснюється шляхом подання протягом операційного дня зазначених документів в електронній формі ДФС з використанням електронного цифрового підпису та внесення відповідних відомостей до Реєстру. Операційний день триває з 0 до 23-ї години.

Пунктом 9 цього ж Порядку (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що причиною відмови у прийнятті податкової накладної та/або розрахунку коригування до реєстрації є:

1) наявність помилок під час заповнення податкової накладної;

2) відсутність в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується;

3) факт реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами;

4) порушення вимог щодо наявності суми податку, обчисленої відповідно до пункту 200 1.3 статті 200 1 Податкового кодексу України (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р. );

5) порушення вимог, установлених пунктом 201.1 статті 201 та/або пунктом 192.1 статті 192 Податкового кодексу України. Квитанція, на яку накладається електронний цифровий підпис ДФС, підлягає шифруванню та надсилається протягом операційного дня платникові податку засобами телекомунікаційного зв'язку.

Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС.

Як встановлено судами та вбачається з матеріалів справи, позиція відповідача ґрунтується на тому, що податкова накладна від 26.08.2015 № 3 не була зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних, оскільки сума ПДВ в документі не може перевищувати суму ліміту на рахунку ПДВ продавця.

Відповідно до Витягу з системи електронного адміністрування ПДВ № 1 сума податку, на яку ТОВ "Копіленд-сервіс" має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, станом на 28.08.2015 становила 583,63 грн. При цьому, останні зміни "ліміту" відбулися на підставі документу від 25.08.2015 №2.

Отже, враховуючи наведені законодавчі норми та те, що станом на час подання податкової накладної від 26.08.2015 № 3 на суму ПДВ 16666,67 грн. сума податку, на яку ТОВ "Копіленд-сервіс" має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних становила 583,63 грн., Державною фіскальною службою України обґрунтовано не було прийнято податкову накладну від 26.08.2015 № 3 для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Таким чином, слід погодитись з висновком суду апеляційної інстанції про відсутність підстав для задоволення даних позовних вимог.

З огляду на викладене та враховуючи, що за правилами частини 2 статті 341 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази, судом апеляційної інстанції виконано всі вимоги процесуального законодавства, всебічно перевірено обставини справи, вирішено справу у відповідності з нормами матеріального права, постановлено обґрунтоване рішення, в якому повно відображені обставини, що мають значення для справи. Висновки суду про встановлені обставини і правові наслідки є вичерпними, відповідають дійсності, а тому підстав для їх перегляду з мотивів, викладених в касаційній скарзі, не вбачається.

Керуючись статтями 341, 344, 349, 350, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

постановив:

Касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Копіленд-сервіс" залишити без задоволення.

Постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 06.06.2016 у справі № 826/20446/15 залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.

СуддіВ. В. Хохуляк Л. І. Бившева Р. Ф. Ханова
logo