Главная Сервисы для юристов ... Законы Митний кодекс України Стаття 233. Загальні правила переміщення (пересилання) міжнародних поштових та експрес-відправлень через митний кордон України Стаття 233. Загальні правила переміщення (пересила...

Стаття 233. Загальні правила переміщення (пересилання) міжнародних поштових та експрес-відправлень через митний кордон України

Митний кодекс України (СОДЕРЖАНИЕ) Прочие кодексы
  • 26872

    Просмотров

  • 26872

    Просмотров

  • Добавить в избраное

    {Частину першу статті 233 виключено на підставі Закону № 2510-IX від 15.08.2022 }

    2. Ввезення експрес-перевізником міжнародних експрес-відправлень на митну територію України або їх вивезення за межі цієї території через пункти пропуску, розташовані у міжнародних аеропортах, а також їх перевантаження здійснюються безпосередньо під бортом повітряного судна або з зони митного контролю пункту пропуску. Перевантаження здійснюється в присутності посадової особи митного органу та відповідних службових осіб аеропорту та перевізника.

    3. Митний орган, у зоні діяльності якого розташований пункт пропуску через державний кордон України, здійснює пропуск вантажу експрес-перевізника на митну територію України на підставі поданих експрес-перевізником відповідно до вимог статті 194 - 1 цього Кодексу загальної декларації прибуття та митної декларації, передбаченої частиною першою статті 94 цього Кодексу, яка одночасно є документом контролю доставки з пункту пропуску через державний кордон України до центральної сортувальної станції, та направляє його під митним контролем до митного органу призначення.

    Вивезення вантажу експрес-перевізника, а також його пропуск за межі митної території України та контроль доставки від центральної сортувальної станції до пункту пропуску через державний кордон України здійснюються на підставі поданої експрес-перевізником митної декларації, передбаченої частиною першою статті 94 цього Кодексу.

    {Частина третя статті 233 із змінами, внесеними згідно із Законом № 183-VII від 04.04.2013 ; в редакції Законів № 1999-IX від 25.01.2022 , № 2510-IX від 15.08.2022 }

    4. Пропуск на митну територію України депеш та контроль їх доставки до митного органу, в зоні діяльності якого знаходиться місце міжнародного поштового обміну, здійснюються митним органом, у зоні діяльності якого розташований пункт пропуску через державний кордон України, на підставі супровідних поштових документів CN 37, CN 38, CN 41, що використовуються як документ контролю доставки.

    Вивезення депеш, а також їх пропуск за межі митної території України та контроль доставки від місця міжнародного поштового обміну до пункту пропуску через державний кордон України здійснюються на підставі супровідних поштових документів CN 37, CN 38, CN 41.

    {Статтю 233 доповнено новою частиною згідно із Законом № 1999-IX від 25.01.2022 }

    5. У пункті пропуску (пункті контролю) через державний кордон України до товарів, які переміщуються (пересилаються) у міжнародних поштових та експрес-відправленнях, контроль за дотриманням заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності не здійснюється, а заходи офіційного контролю не проводяться. Митні формальності щодо таких товарів проводяться в найкоротший строк.

    {Частина статті 233 в редакції Закону № 2530-VIII від 06.09.2018 }

    6. Операції з міжнародними поштовими та експрес-відправленнями (розпакування, перепакування, пред’явлення для огляду, у тому числі при здійсненні заходів офіційного контролю тощо) та їх зберігання до випуску у вільний обіг чи повернення відправникам здійснюються під митним контролем у місцях міжнародного поштового обміну та на центральних (регіональних) сортувальних станціях.

    Порядок визначення та обладнання місць міжнародного поштового обміну встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування і реалізує державну політику у сфері надання послуг поштового зв’язку, за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

    Порядок визначення та обладнання центральних (регіональних) сортувальних станцій встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

    {Частина статті 233 із змінами, внесеними згідно із Законом № 2530-VIII від 06.09.2018 ; в редакції Закону № 440-IX від 14.01.2020 }

    7. Строк зберігання міжнародних експрес-відправлень під митним контролем не може перевищувати 30 днів. Цей строк за письмовою заявою експрес-перевізника або декларанта може бути продовжений (але не більш як на 15 днів) митним органом, у зоні діяльності якого розташована центральна (регіональна) сортувальна станція, або митним органом, що здійснює митне оформлення товарів, що переміщуються (пересилаються) у відправленні, за місцем розташування (проживання) одержувача. У разі відмови у продовженні строку зберігання митний орган зобов’язаний невідкладно повідомити письмово (в паперовій або електронній формі) експрес-перевізника або декларанта про причини і підстави такої відмови.

    {Частина сьома статті 233 в редакції Законів № 1999-IX від 25.01.2022 , № 3926-IX від 22.08.2024 }

    8. Міжнародні поштові (крім тих, що переміщуються через територію України транзитом) та експрес-відправлення переміщуються через митний кордон України після здійснення митного контролю і митного оформлення товарів, що знаходяться в цих відправленнях.

    9. Оператори поштового зв’язку, експрес-перевізники або декларанти на вимогу митного органу пред’являють відправлення для здійснення митного огляду.

    {Абзац перший частини дев'ятої статті 233 із змінами, внесеними згідно із Законом № 3926-IX від 22.08.2024 }

    При проведенні митного контролю товарів, що переміщуються (пересилаються) у міжнародних поштових та експрес-відправленнях, митні органи використовують технічні та спеціальні засоби митного контролю, а також службових собак.

    {Частина дев ’ ята статті 233 в редакції Закону № 1999-IX від 25.01.2022 }

    {Частину десяту статті 233 виключено на підставі Закону № 1999-IX від 25.01.2022 }

    11. У разі письмової відмови одержувача від отримання міжнародного експрес-відправлення або на вимогу відправника про його повернення експрес-перевізник протягом строку зберігання, зазначеного в частині сьомій цієї статті, повертає таке міжнародне експрес-відправлення відправникові.

    Після закінчення строку зберігання міжнародного експрес-відправлення, зазначеного в частині сьомій цієї статті, експрес-перевізник повертає таке міжнародне експрес-відправлення відправникові.

    {Абзац другий частини одинадцятої статті 233 із змінами, внесеними згідно із Законом № 3926-IX від 22.08.2024 }

    {Частина одинадцята статті 233 в редакції Закону № 1999-IX від 25.01.2022 }

    {Частину дванадцяту статті 233 виключено на підставі Закону № 1999-IX від 25.01.2022 }

    13. Оператори поштового зв’язку, експрес-перевізники зобов’язані за свій рахунок пред’являти митним органам для здійснення митного контролю міжнародні поштові та експрес-відправлення, що переміщуються через митний кордон України.

    {Частина тринадцята статті 233 із змінами, внесеними згідно із Законом № 3926-IX від 22.08.2024 }

    14. Митний контроль і митне оформлення товарів, що переміщуються (пересилаються) через митний кордон України в міжнародних поштових відправленнях, здійснюються в місцях міжнародного поштового обміну, які визначаються операторами поштового зв’язку за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування і реалізує державну політику у сфері надання послуг поштового зв’язку, та центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну митну політику, або за місцем розташування (проживання) одержувача або відправника.

    {Частина статті 233 із змінами, внесеними згідно із Законом № 183-VII від 04.04.2013 }

    15. Митний контроль і митне оформлення товарів, що переміщуються (пересилаються) через митний кордон України в міжнародних експрес-відправленнях, здійснюються в центральних (регіональних) сортувальних станціях або за місцем розташування (проживання) одержувача (відправника).

    16. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну митну політику, веде реєстр центральних (регіональних) сортувальних станцій, забезпечує його регулярне оновлення та оприлюднення інформації з реєстру на своєму офіційному веб-сайті. Порядок створення та ведення реєстру центральних (регіональних) сортувальних станцій затверджується Кабінетом Міністрів України.

    {Статтю 233 доповнено частиною шістнадцятою згідно із Законом № 4323-IX від 25.03.2025 }

    Предыдущая

    334/718

    Следующая
    Добавить в избраное

    До набрання чинності МК митні органи контролювали тільки факт ввезення товарів та факт вивезення готової продукції з території України. Відсутність контролю самого процесу переробки призводило до порушень встановлених вимог .

    Перевірка товарів, ввезених для переробки на митній території України, а також продуктів їх переробки передбачена коментованою статтею та заключними положеннями названого Порядку (див. коментар до ст. 229).

    Перелік посадових осіб, уповноважених на здійснення контролю за дотриманням режиму переробки на митній території України, затверджується наказом митного органу. Для здійснення такого контролю мають залучатися посадові особи з відповідною підготовкою, зокрема, з питань звітності та обліку товарів на підприємствах. Права, обов'язки та відповідальність при проведенні контролю повинні визначатись у посадових обов'язках цих осіб.

    Для здійснення контролю за дотриманням митного режиму переробки на митній території України посадові особи митного органу можуть проводити перевірку складських, фінансових і технологічних документів, що стосуються обліку й переробки таких товарів і продуктів переробки на будь-якому підприємстві, що здійснює операції з переробки товарів, а також у будь-якої особи.

    За обов'язковим обсягом виходу продуктів переробки, що утворюються внаслідок переробки цих товарів, посадові особи митного органу також здійснюють контроль.

    У разі, якщо до митниці надійшли товари з іншої митниці (митниці-оформлення), посадові особи митних органів здійснюють перевірку та контроль за такими товарами, який полягає у слідуючому:

    - контроль товарів, що надійшли для подальшої переробки за завіреними митницею оформлення копіями ВМД і документами;

    - контроль за дотриманням режиму переробки підприємством, що здійснює наступну операцію з переробки;

    - контроль доставки продуктів переробки в митницю оформлення або в наступну митницю призначення у встановленому законодавством порядку.

    Кожне з підприємств, яке бере участь у процесі переробки (власне операції з переробки, а також зберігання), повинне одержати дозвіл митного органу на переробку товарів на митній території України.

    Для прийняття рішення про видачу дозволу на розміщення товарів у режим переробки митним органом розглядається можливість дотримання підприємством установлених законодавством умов переробки, у тому числі технологічні особливості процесу переробки та можливість ідентифікації перероблених товарів у продуктах переробки.

    При цьому, обов'язково перевіряється (з урахуванням видів операцій, які здійснюються підприємством):

    - наявність у підприємства технологічного обладнання, яке забезпечує виконання операцій з переробки, зазначених у заяві підприємства, а також отримання продуктів переробки за найменуваннями та у кількості, зазначеними в заяві підприємства, з сировини, вказаної у заяві підприємства;

    - наявність приміщень (резервуарів, майданчиків), обладнаних та призначених для зберігання найменувань та кількості сировини й продуктів переробки, зазначених у заяві підприємства, які забезпечують їх схоронність та зберігання під контролем митного органу;

    - наявність умов для відокремленого зберігання сировини іноземного замовника та продуктів переробки (крім продуктів переробки у рідкому стані), отриманих з неї, від іншої сировини та продуктів переробки, а також партій сировини іноземного замовника, які мають різні якісні характеристики, що впливають на обсяги та якість продуктів переробки;

    - наявність умов, що унеможливлюють несанкціоноване вилучення сировини й продуктів переробки з території підприємства;

    - можливість та шляхи ідентифікації перероблених товарів у продуктах переробки для кожної операції з переробки.

    У випадку, якщо суб'єкт зовнішньоекономічної діяльності не виконує жодної з операцій переробки, наявність у нього технологічного обладнання не є обов'язковою.

    Під час перевірки системи звітності та обліку товарів особлива увага повинна приділятися з'ясуванню наступних питань:

    - чи дозволяє встановити які найменування та кількість сировини витрачені з кожної окремої партії (за однією накладною, тощо) за певний проміжок часу;

    - чи дозволяє встановити які найменування та кількість продуктів отримано в результаті переробки кожної окремої партії (за однією накладною, тощо) сировини за певний проміжок часу;

    - чи дозволяє встановити місце зберігання окремої партії сировини та продуктів переробки, отриманих з неї.

    Незабезпечення умов переробки підприємством для операцій з переробки, які ним здійснюються, є підставою для відмови у наданні дозволу на розміщення товарів у режим переробки на митній території України.

    При виявленні порушень режиму переробки на митній території України (використання товарів, розміщених у митному режимі переробки на митній території України, з будь-якою іншою метою, неподання митному органу документів, необхідних для здійснення митного контролю, неподання митному органу документів та зразків товарів для проведення дослідження (аналізу, експертизи), дії, спрямовані на неправомірне звільнення від сплати податків і зборів або зменшення їх розміру, тощо) митний орган:

    1) вирішує питання щодо складення протоколу про порушення митних правил за наявності в діях підприємства ознак порушення митних правил;

    2) скасовує дозвіл на розміщення товарів у режим переробки;

    3) вживає заходів щодо недопущення несанкціонованого розпорядження сировиною й продуктами переробки;

    4) негайно інформує Держмитслужбу про виявлені порушення;

    5) про скасування дозволу на розміщення товарів у режим переробки на митній території України інформує податковий орган, яким взято на облік простий вексель;

    6) інформує правоохоронні органи про виявлені порушення (крім порушень митних правил) у випадках, встановлених законодавством.

    Додаток

    до листа Держмитслужби України від 17.03.2004 р. №25/2-9-17/3386-ЕП

    (посада, прізвище, ініціали особи митного органу, уповноваженої надавати дозвіл на розміщення товарів в режимі переробки на митній території України)

    про перевірку дотримання підприємством режиму переробки

    Підприємство_

    (повна назва підприємства, код за ЄДРПОУ, місцезнаходження, телефон)

    облікова картка №_від "_"_

    заява підприємства вх. №_від "_"_

    зовнішньоекономічний договір про переробку товарів №_ від"_"_200___р.,

    ВМД від "_"_200_р. №__

    _200__р., _200

    Операції з переробки, які здійснюються підприємством^

    (найменування операції(й)).

    Перевіркою встановлено.

    1. Система звітності та обліку сировини й продуктів переробки:

    а) найменування та кількість сировини витраченої з кожної окремої партії (за однією накладною тощо) на момент проведення перевірки;

    б) найменування та кількість сировини з кожної окремої партії (за однією накладною тощо), що залишилась на момент проведення перевірки;

    в) найменування та кількість продуктів переробки, отриманих з кожної окремої партії (за однією накладною тощо) сировини на момент проведення перевірки;

    г) місце(я) зберігання окремої партії сировини та продуктів переробки, отриманих з неї.

    2. Ідентифікація перероблених товарів у продуктах переробки для кожної операції з переробки проводилась шляхом:

    а) перевірки документів звітності та обліку сировини й продуктів переробки;

    б) відбору проб (зразків) для проведення експертизи, отримання рішення митної лабораторії;

    в) контролю технологічних процесів при здійсненні операцій з переробки;

    г) інше.

    3. Зберігання сировини та продуктів переробки:

    а) найменування та кількість сировини, що залишилась, й продуктів переробки, отриманих з неї, зазначені у документах підприємства відповідають/не відповідають фактично наявним (за кожною партією сировини);

    б) умови зберігання забезпечують/не забезпечують схоронність та неможливість несанкціонованого вилучення сировини й продуктів переробки.

    4. Найменування та кількість сировини, що залишилась, й продуктів переробки, отриманих з неї, фактично наявних на момент перевірки відповідають/не відповідають:

    а) відомостям документів звітності та обліку підприємства;

    б) відомостям документів, що подавались підприємством до митного оформлення (контракти (договори), технологічні схеми тощо).

    5. Відбір проб (зразків):

    а) проводився/не проводився;

    б) з метою (якщо проводився):

    - експертизи;

    - отримання рішення митної лабораторії;

    - отримання довідки або рішення стосовно вартості чи коду товару згідно з УКТЗЕД.

    6. Порушення режиму переробки на митній території України виявлено/не виявлено.

    Якщо виявлені порушення, викласти їх зміст. Обстеження територій та приміщень підприємства проведено, Акт про проведення огляду територій і приміщень складів тимчасового зберігання, митних ліцензійних складів, спеціальних митних зон, магазинів безмитної торгівлі та інших місць, де перебувають або можуть перебувати товари й транспортні засоби, що підлягають митному контролю, чи провадиться діяльність, контроль за якою покладено законом на митні органи

    від "_"_200_р. №_додається.

    Інші документи, що додаються (назва, дата, номер):

    (посада, підпис, прізвище, ініціали посадової особи митного органу, яка проводила перевірку)

    _200__р.

    logo

    Юридические оговорки

    Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.

    Полный текст

    Приймаємо до оплати