Главная Блог ... Консультации от юристов Граничний вік мобілізації. Кому знову на військовий облік? Граничний вік мобілізації. Кому знову на військови...

Граничний вік мобілізації. Кому знову на військовий облік?

Отключить рекламу
 - 3b421d29ddc53fbb88df8a683c6656dd.jpg

Поширена ситуація: чоловік до 2014 року був виключений із військового обліку по досягненню граничного віку перебування в запасі та має у військовому квитку або в обліковій картці до військового квитка відповідну відмітку ТЦК.

І від таких чоловіків, які ще не досягли 60-річного віку, в ТЦК вимагають стати на військовий облік або ж автоматично самі їх поновлюють, після чого чоловіки підпадають під мобілізацію.

Якщо вони не уточнили свої персональні дані у ТЦК та самостійно до 17 липня 2024 року не стали на військовий облік, то щодо них у ТЦК складаються постанови за ст. 210 КУпАП та накладаються штрафи.

Тож далі, коротко і по суті, розберемося чи законно поновлювати на військовому обліку чоловіків, які вже були з нього виключені по досягненню граничного віку перебування в запасі.

ГРАНИЧНИЙ ВІК ПЕРЕБУВАННЯ В ЗАПАСІ

Що з цього приводу каже законодавство? Відповідно до статті 37 Закону «Про військовий обов`язок і військову службу», виключенню з військового обліку підлягають громадяни, які досягли граничного віку перебування в запасі.

Водночас стаття 28 даного закону в редакції, яка була чинною до 27 березня 2014 року, визначала граничний вік перебування у запасі:

  • для осіб рядового складу – до 40 років;
  • для сержантського і старшинського складу – до 45 років;
  • для молодшого офіцерського складу – до 45 років.

Тобто, чоловіки, які відслужили строкову службу та мали військове звання рядовий або сержант чи старшина підлягали виключенню з військового обліку після досягнення ними відповідно 40 та 45 років.

З 27 березня 2014 року по 22 липня 2014 року граничний вік перебування у запасі для осіб рядового складу, а також для сержантського і старшинського складу становив 50 років.

Проте 22 липня 2014 року до вказаного закону внесли зміни, якими граничний вік перебування у запасі для осіб рядового складу, сержантського і старшинського складу, молодшого та старшого офіцерського складу встановлено 60 років.

Тому в ТЦК вважають, що з набранням чинності цих змін усі чоловіки, які до 22 липня 2014 року були виключені з військового обліку та станом на сьогодні не досягли 60-річного віку, наразі підлягають поновленню на військовий облік як особи, які не досягли граничного віку перебування у запасі військовозобов`язаних, тобто 60 років.

З цих же підстав ТЦК відмовляють таким особам у виключенні їх з військового обліку у зв`язку із досягненням граничного віку перебування в запасі до 22 липня 2014 року.

ПРИНЦИП ЗВОРОТНОЇ ДІЇ АКТІВ У ЧАСІ

На моє переконання, поновлення даної категорії чоловіків на військовий облік, а ще і притягнення їх до адміністративної відповідальності є незаконним.

Чому? Процитуємо рішення Конституційного Суду України від 13 травня 1997 року № 1-зп/1997:

«Стаття 58 Конституції України закріплює один з найважливіших загальновизнаних принципів сучасного права – закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Це означає, що вони поширюють свою дію тільки на ті відносини, які виникли після набуття законами чи іншими нормативно-правовими актами чинності.

Виняток з цього принципу допускається лише у випадках, коли закони та інші нормативно-правові акти пом'якшують або скасовують відповідальність особи».

Тому, виходячи з принципу незворотності дії закону у часі, поновлення чоловіків на військовий облік, які до 22 липня 2014 року були з нього виключені, є незаконним.

Для розуміння ситуації можна навести аналогічний приклад, коли чоловік вийшов на пенсію у 60 років у зв`язку із досягненням віку для виходу на пенсію, який був визначений законом, чинним на час виходу на пенсію.

Але через 2 роки приймаються зміни до законодавства, які збільшують вік виходу на пенсію до 65 років. Такі зміни вже не будуть стосуватися тих осіб, які вже вийшли на пенсію у 60 років.

Водночас порівнюючи приклад щодо виходу на пенсію із виключенням осіб з військового обліку по досягненню граничного віку перебування в запасі на підставі чинних на той час норм ст. 28 Закону «Про військовий обов`язок і військову службу», виходить, що і в пенсіонера, який вийшов на пенсію у 60 років потрібно забрати пенсію і примусити його за новими змінами до закону також доробляти до 65 років!

ВИСНОВОК

Виникає питання: що робити тим, хто до 22 липня 2014 року був виключений з військового обліку, а зараз примусово поновлений та ще і отримав штраф за те, що самостійно не поновився на військовий облік?

Єдиний вихід – це оскаржувати своє поновлення та штрафи у суді.

З цього приводу зазначу, що шанс на оскарження є лише у тих чоловіків, які мають у військовому квітку або в обліковій картці до військового квитка відмітку ТЦК про виключення з військового обліку до 22 липня 2014 року.

Скажу відверто: оскарження буде нелегким, оскільки у теперішніх умовах суди без великого бажання розглядають справи, пов`язані з оскарженням рішень ТЦК та намагаються уникнути створення прецедентів із застосовування принципу незворотності дії закону у часі у справах про оскарження дій ТЦК стосовно поновлення на військовий облік раніше виключених чоловіків.

Наразі одна з таких справ вже дійшла до Верховного Суду. І якщо ВСУ застосує принцип незворотності дії закону у часі, це значно полегшить оскарження незаконних дій ТЦК щодо поновлення на військовий облік чоловіків, які були з нього виключені до 22 липня 2014 року.

А що робити тим, у кого відмітки у військовому квитку про виключення з обліку немає?

Якщо такої відмітки немає, суди відмовляють і не враховують дію закону в часі. Можливо, Верховний Суд роз’яснить і цю спірну норму, але це буде не скоро.

Автор консультації: Адвокат Роман Симутин

Джерело: Адвокат Роман Симутин

  • 214

    Просмотров

  • 0

    Коментарии

  • 214

    Просмотров

  • 0

    Коментарии


  • Поблагодарить Отключить рекламу

    Оставьте Ваш комментарий:

    Добавить

    Другие наши сервисы:

    • Бесплатная консультация

      Получите быстрый ответ на юридический вопрос в нашем мессенджере , который поможет Вам сориентироваться в дальнейших действиях

    • ВИДЕОЗВОНОК ЮРИСТУ

      Вы видите своего юриста и консультируетесь с ним через экран, чтобы получить услугу, Вам не нужно идти к юристу в офис

    • ОБЪЯВИТЕ СОБСТВЕННЫЙ ТЕНДЕР

      На выполнение юридической услуги и получите самое выгодное предложение

    • КАТАЛОГ ЮРИСТОВ

      Поиск исполнителя для решения Вашей проблемы по фильтрам, показателям и рейтингу

    Популярные консультации

    Смотреть все консультации
    Смотреть все консультации
    logo

    Юридические оговорки

    Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.

    Полный текст