Главная Сервисы для юристов ... Законы Земельний кодекс України Стаття 156. Підстави відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам Стаття 156. Підстави відшкодування збитків власник...

Стаття 156. Підстави відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам

Земельний кодекс України (СОДЕРЖАНИЕ) Прочие кодексы
  • 3614

    Просмотров

  • 3614

    Просмотров

  • Добавить в избраное

    Власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні внаслідок:

    а) вилучення (викупу) сільськогосподарських угідь, лісових земель та чагарників для потреб, не пов'язаних із сільськогосподарським і лісогосподарським виробництвом;

    б) тимчасового зайняття сільськогосподарських угідь, лісових земель та чагарників для інших видів використання;

    в) встановлення обмежень щодо використання земельних ділянок;

    г) погіршення якості ґрунтового покриву та інших корисних властивостей сільськогосподарських угідь, лісових земель та чагарників;

    ґ) приведення сільськогосподарських угідь, лісових земель та чагарників у непридатний для використання стан;

    д) неодержання доходів за час тимчасового невикористання земельної ділянки;

    е) використання земельних ділянок для потреб нафтогазової галузі;

    {Статтю 156 доповнено пунктом "е" згідно із Законом № 2314-VIII від 01.03.2018 }

    є) використання земельних ділянок для потреб надрокористування для геологічного вивчення, у тому числі дослідно-промислової розробки, корисних копалин з подальшим видобуванням корисних копалин (промислової розробки родовищ) загальнодержавного та місцевого значення та (або) видобування корисних копалин загальнодержавного та місцевого значення та для будівництва і розміщення споруд/об’єктів, пов’язаних із зазначеним видом діяльності.

    {Статтю 156 доповнено пунктом "є" згідно із Законом № 402-IX від 19.12.2019 ; із змінами, внесеними згідно із Законом № 2805-IX від 01.12.2022 }

    Предыдущая

    177/235

    Следующая
    Добавить в избраное
    КОММЕНТАРИЙ от ресурса "ПРОТОКОЛ":

    Аналізуйте судовий акт: Використання земельної ділянки без правовстановлюючих документів позбавляє власника землі права отримувати дохід у розмірі орендної плати, а тому збитки підлягають стягненню в повному обсязі (Справа № 920/1039/16, 12.07.17)

     Міська рада звернулася до Господарського суду із позовом до Приватного підприємства  про стягнення збитків у розмірі 85 638, 55 грн. за користування частиною земельної ділянки, загальною площею 0,0966 га протягом майже двох з половиною років без правовстановлюючих документів.

    Суд першої інстанції в позові відмовив повністю, але постановою апеляційного господарського суду зазначене судове рішення скасоване. Прийнято нове рішення, яким позов задоволено частково. Стягнуто з Приватного підприємства на користь міської ради 85 638, 55 грн. збитків.

    При цьому суд зазначив, що Приватне підприємство не виконало обов'язку щодо належного та своєчасного оформлення права користування земельною ділянкою, на який знаходиться належне йому на праві власності нерухоме майно, та проявило бездіяльність у вчиненні передбачених чинним законодавством заходів щодо цього.

    Отже, у діях відповідача наявні всі ознаки цивільного правопорушення, в тому числі, і  причинний зв'язок між протиправною поведінкою відповідача та понесеними позивачем збитками, оскільки несвоєчасне оформлення документів на право оренди земельної ділянки призвело до неотримання міською радою доходу від орендної плати частини ділянки.

    ВГСУ погодився с цим рішенням, зазначивши,  що володіючи з 2006 р. об’єктами нерухомості на цій земельній ділянці, Приватне підприємство тільки у 2013 році звернулось для затвердження технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право оренди на земельну ділянку, і лише у 2016 році уклало договір оренди з визначенням розміру орендної плати пропорційно до розміру належних часток у будівлі.

    Рішення суду мотивовано, зокрема, наступними приписами законодавства:

    -  відповідно до ст. 156 ЗК України власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні внаслідок, зокрема, неодержання доходів за час тимчасового невикористання земельної ділянки;

    - відшкодування збитків юридичні особи, які використовують земельні ділянки, а також юридичні особи, діяльність яких обмежує права власників і землекористувачів. Порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам встановлюється КМ України ( ст.157 ЗК України);

    - п. 3 Порядку визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, затвердженого постановою КМ України від 19.04.1993 № 284, передбачено, що відшкодуванню підлягають збитки власників землі та землекористувачів, у тому числі орендарів, включаючи неодержані доходи, якщо вони обґрунтовані.

    У зв’язку  наведеним доречно також зазначити, що  в постанові ВСУ від 17.02.16 р. у справі № 3-1160г15 була викладена правова позиція про те, що використання земельної ділянки без правовстановлюючих документів позбавляє міську раду як власника землі права отримувати дохід у розмірі орендної плати (неодержаний дохід), а тому збитки підлягають стягненню в повному обсязі.

    logo

    Юридические оговорки

    Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.

    Полный текст

    Приймаємо до оплати