Системами оплати праці є тарифна та інші системи, що формуються на оцінках складності виконуваних робіт і кваліфікації працівників.
Тарифна система оплати праці включає: тарифні сітки, тарифні ставки, схеми посадових окладів, професійні стандарти та кваліфікаційні характеристики (за відсутності професійних стандартів).
Тарифна система оплати праці використовується при розподілі робіт залежно від їх складності, а працівників - залежно від кваліфікації та за розрядами тарифної сітки. Вона є основою для формування та диференціації розмірів заробітної плати.
Тарифна сітка (схема посадових окладів) формується на основі тарифної ставки робітника першого розряду та міжкваліфікаційних (міжпосадових) співвідношень розмірів тарифних ставок (посадових окладів).
Схема посадових окладів (тарифних ставок) працівників установ, закладів та організацій, що фінансуються з бюджету, формується на основі:
мінімального посадового окладу (тарифної ставки), встановленого Кабінетом Міністрів України;
міжпосадових (міжкваліфікаційних) співвідношень розмірів посадових окладів (тарифних ставок) і тарифних коефіцієнтів.
Мінімальний посадовий оклад (тарифна ставка) встановлюється у розмірі, не меншому за прожитковий мінімум, встановлений для працездатних осіб на 1 січня календарного року.
Віднесення виконуваних робіт до певних тарифних розрядів і присвоєння кваліфікаційних розрядів робітникам провадиться власником або органом, уповноваженим власником, згідно з професійними стандартами за погодженням із виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником). За відсутності професійних стандартів таке віднесення може здійснюватися згідно з кваліфікаційними характеристиками.
Колективним договором, а якщо договір не укладався - наказом (розпорядженням) власника або уповноваженого ним органу, виданим після погодження з виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником), а в разі відсутності первинної профспілкової організації - з вільно обраними та уповноваженими представниками (представником) працівників, можуть встановлюватися інші системи оплати праці.
{Стаття 6 із змінами, внесеними згідно із Законами № 1766-III від 01.06.2000 , № 2190-IV від 18.11.2004 , № 5462-VI від 16.10.2012 , № 848-VIII від 26.11.2015 ; в редакції Закону № 1774-VIII від 06.12.2016 ; із змінами, внесеними згідно із Законом № 341-IX від 05.12.2019 ; в редакції Закону № 2179-IX від 01.04.2022 }
Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.
Полный текстПриймаємо до оплати
Copyright © 2014-2024 «Протокол». Все права защищены.
Аналізуйте судовий акт: Розмір оплати праці працівників різних кваліфікацій не може бути одинаковим - при встановленні розміру оплати бухгалтера та маляра необхідно дотримуватись міжкваліфікаційних співвідношень. (ВС КАС справа № 816/1889/16 від 04.06.2021 р.)
У цьому рішенні підприємство оскаржувало постанову Держпраці, якою накладено штраф за - фактично - те що, і бухгалтер, і маляр на цьому підприємстві отримували однакову заробітну плату - на рівні мінЗП, без урахування міжкваліфікаційних (міжпосадових) співвідношень розмірів тарифних ставок (посадових окладів). ВС КАС висловився щодо допустимості такої оплати праці.
ТОВ звернулося до адміністративного суду з позовом до Держпраці про визнання незаконною та скасування постанови. Так оскаржуваною постановою Держпраці - за фактом проведення перевірки - наклало штраф на ТОВ у розмірі 29 000 грн.
Штраф пояснювався виявленим порушенням позивачем статті 96 КЗпП України та частини третьої статті 6 Закону України "Про оплату праці", а саме: оплата праці бухгалтера та маляра за декілька місяців була однаковою - тобто проводилась виходячи із встановленого посадового окладу - на рівні мінЗП (1450 грн (на 2016 рік), без урахування міжкваліфікаційних (міжпосадових) співвідношень розмірів тарифних ставок (посадових окладів).
Судом першої інстанції позов задоволено - оскільки Держпраці не доведено наявність порушення. Ним не надано обґрунтованих розрахунків заробітної плати бухгалтера та маляра з урахуванням міжкваліфікаційних (міжпосадових) співвідношень. Апеляційний суд залишив рішення без змін. Читати повністю