Главная Блог ... Новости Чи звільняє невідповідність дорожнього знаку ДСТУ від обов’язку його дотримання? Чи звільняє невідповідність дорожнього знаку ДСТУ ...

Чи звільняє невідповідність дорожнього знаку ДСТУ від обов’язку його дотримання?

Отключить рекламу
 - d975863ecc4ef59f53ff7e39aa6c419a.jpg

Для того, аби дійти до розуміння судової практики, необхідно почати з усвідомлення принципів, які покладені в основу відповідальності. Виходячи саме з такої позиції адвокат розповів колегам про захист водіїв, не оминувши у своїй лекції базових правил дорожнього руху. (Джерело: ЗіБ)

Від Риму до протоколу

Про захист водія за Кодексом про адміністративні правопорушення, а також загалом про важливість дотримання Правил дорожнього руху говорили у Вищій школі адвокатури в межах вебінару. Спікер заходу, адвокат Антон Кравченко назвав тему очевидно актуальною, оскільки сьогодні автомобіль став не лише засобом пересування, але й способом рятування.

Передісторія появи ПДР у нинішньому вигляді починається із 2013 року, коли відбулись найбільші зміни до цих правил. Однак не всім змінам судилося прижитись. Так, до прикладу, запровадження «штрафних балів» у 2015 році закінчилось їх скасуванням у 2021 році — через практичну недоцільність такої системи.

Сьогодні питання безпеки дорожнього руху регулює цілий ряд нормативно-правових актів. Серед них як фундаментальні — Конституція, так і не зовсім очевидні — на зразок Державних стандартів України. До проблем, які існують у цій системі, спікер відніс складнощі із понятійним апаратом, а також взаємовиключність деяких норм.

Загалом же правове регулювання та відповідно захист за стадіями поділяється на:

перед виїздом ТЗ, що регулюється ПДР;

під час руху ТЗ (також регулюється ПДР);

на місці зупинки/ ДТП/ розгляду та виконання рішень (регулюється ПДР, Кримінальним кодексом, Кримінальним процесуальним кодексом, КпАП, Кодексом адміністративного судочинства, Цивільним процесуальним кодексом).

Також А. Кравченко звернув увагу на ґенезу редакцій ПДР, які в нашій країні беруть початок у 1940-х роках. Хоча першим прототипом таких правил можна вважати заборону їзди у центрі міста, що сягає 50-тих років до н.е. в Стародавньому Римі.

Структура ПДР передбачає наявність визначень, прав та обов’язків учасників руху, ліміти, дії та їх наслідки, а також стан та умови. Сам лектор зазначив, що випадкових норм у ПДР майже не буває, адже всі вони покликані перешкоджати утворенню аварійних ситуацій, навіть якщо на перший погляд здаються далекими від реалій. Однак у нормативно-правових актах є неврегульовані моменти або речі, які взагалі неможливо врегулювати.

Згадайте новину: Права для велосипедистів, нові знаки та розмітка – КМУ затвердив Постанову

Відступ від правил

ДСТУ зокрема встановлює стандарти для дорожніх знаків. Касаційний адміністративний суд, а також Сьомий апеляційний адміністративний суд у своїх постановах звертали увагу на те, що неналежна організація дорожнього руху (в тому числі і встановлення дорожніх знаків) не може бути підставою для притягнення до відповідальності. Поруч із цим якщо знак не відповідає ДСТУ, але при цьому є видимим, то сама лише невідповідність стандартам не виключає обов’язку дотримання вимог. На це у своєму рішенні звернув увагу Шостий апеляційний адміністративний суд. В контексті знаків важливою є постанова КАС від 14.08.2019 у справі №199/8466/16 щодо їх фізичної видимості та дублювання.

Також А.Кравченко нагадав деякі основні правила. Зокрема, що кожен учасник дорожнього руху має право розраховувати на те, що й інші учасники виконують ці правила. Також, що у випадку виникнення небезпеки для руху водій повинен негайно зменшити швидкість або зупинитися.

Перешкода для руху також може змусити водія маневрувати або зменшувати швидкість аж до зупинки ТЗ. Важливим є й те, що водій має право відступати від вимог законодавства в умовах дії непереборної сили або коли іншими засобами неможливо запобігти власній загибелі чи каліцтву громадян.

Спікер нагадав учасникам вебінару розміри ТОП-штрафів за керування, наголосивши, що найбільш болісним для водіїв є штраф не у грошовому еквіваленті, а позбавлення права керування на 3 роки.

Не оминув А.Кравченко і питання обов’язкового та добровільного страхування, а також перевірки ТЗ перед виїздом. Так, поліс ОСЦВП покриває шкоду, завдану майну в розмірі до 160 тис. грн. та життю чи здоров’ю в розмірі 320 тис. грн. Європротокол при дотриманні усіх вимог його заповнення покриває лише шкоду, завдану ТЗ розміром до 80 тис. грн.

Що ж до перевірки ТЗ перед виїздом, то тут одвічно актуальним є питання, коли ж варто міняти літні шини на зимові. Так-от згідно з нормами, якщо температура хоча б раз за день опускається нижче +7, потрібно перевзувати свій ТЗ у зимову гуму.

Мовою суду

На необов’язковість пред’явлення водієм документів без доказів порушенням ним ПДР вказав 5ААС у постанові від 20.11.2020 у справі №473/1404/20, а також Верховний Суд у постанові від 15.03.2019 у справі №686/11314/17. А на те, що свідчення інспектора не прирівнюються до доказів, указав ВС у постанові від 29.04.2020 у справі №161/5372/17. Рівно як і визнання вини у постанові про порушення ПДР також не є доказом (постанова КАС від 8.07.2020 у справі №177/525/17).

До того ж навіть схожі між собою визначення «на місці вчинення» та «за місцем його вчинення» не є тотожними. Такого висновку дійшов Конституційний Суд у рішенні від 26.05.2015 №5-рп/2015. Цей висновок знайшов відображення й у рішенні Рівненського міського суду від 10.12.2020 у справі №569/16238/20.

Огляд та обшук ТЗ — також різні процесуальні дії. Так, у постанові ККС від 21.04.2021 у справі №708/392/18 вказано також на те, що відсутність заперечень щодо огляду ТЗ та сама по собі правомірність такої дії й добровільна згода на огляд — це різні поняття.

Автор новини: ІГОР НОВІКОВ

 • 1618

  Просмотров

 • 0

  Коментарии

 • 1618

  Просмотров

 • 0

  Коментарии


 • Поблагодарить Отключить рекламу

  Оставьте Ваш комментарий:

  Добавить

  Другие наши сервисы:

  • Бесплатная консультация

   Получите быстрый ответ на юридический вопрос в нашем мессенджере , который поможет Вам сориентироваться в дальнейших действиях

  • ВИДЕОЗВОНОК ЮРИСТУ

   Вы видите своего юриста и консультируетесь с ним через экран, чтобы получить услугу, Вам не нужно идти к юристу в офис

  • ОБЪЯВИТЕ СОБСТВЕННЫЙ ТЕНДЕР

   На выполнение юридической услуги и получите самое выгодное предложение

  • КАТАЛОГ ЮРИСТОВ

   Поиск исполнителя для решения Вашей проблемы по фильтрам, показателям и рейтингу

  Популярные новости

  Смотреть все новости
  Смотреть все новости
  logo

  Юридические оговорки

  Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.

  Полный текст