Главная Блог ... Консультации от юристов Чи можливо запобігти відповідальності при підозрі на конфлікт інтересів ? Так, можливо ! Чи можливо запобігти відповідальності при підозрі ...

Чи можливо запобігти відповідальності при підозрі на конфлікт інтересів ? Так, можливо !

Отключить рекламу
 - 9d56acf4ba81fd3e0559f2c99b7bad92.jpg

В цій статті буде йти мова про конфлікт інтересів в розумінні Закону України «Про запобігання корупції» (далі Закон).

Якщо Ви займаєте посаду, на якій Ваша діяльність може спричинити конфлікт інтересів та призвести до притягнення Вас до відповідальності за корупційне правопорушення, ця стаття для Вас.

Як показує практика, багато людей не використовують можливості, передбачені законодавством для захисту своїх прав. Це відбувається з різних причин, у деяких внаслідок незнання закону, у когось у зв’язку з зневірою в можливість реалізації своїх прав.

Насправді, на практиці не все так погано, в деяких випадках вдається «підстелити соломинку» від ризиків, які може в собі нести Ваша робота або інша діяльність.

Якщо перед прийняттям рішення Ви сумніваєтесь, чи є у Вас конфлікт інтересів, варто використати можливість передбачену законодавством (ст.28 Закону «Про запобігання корупції»), а саме, звернутись із запитом до Національного агентства з питань запобігання корупції (далі - НАЗК, агентство) щодо наявності або відсутності в Ваших діях конфлікту інтересів.

Наприклад, Ви є депутатом місцевої ради і повинні приймати участь в голосуванні, яке може вплинути на підприємство, організацію в якій Ви працюєте, але згідно проекту рішення, голосування стосуватиметься не конкретних підприємств, а буде знеособленим, без чіткого визначення конкретних юридичних та фізичних осіб, і направлено на встановлення ставки податку земель на території громади за цільовим призначенням (землі промисловості, землі сільськогосподарського призначення тощо).

Отже, розглянемо рекомендований для Вас алгоритм дій.

Звісно, якщо у Вас достатньо часу та бажання Ви можете детально ознайомитись із методичними рекомендаціями і роз’ясненнями, які розміщенні на сайті НАЗК : https://wiki.nazk.gov.ua/wp-content/uploads/2022/10/Metodychni-rekomendatsiyi-vid-21.10.2022-13.pdf, але, як правило, не у багатьох вистачає часу на вивчення цих рекомендацій тому перейдемо до більш практичних порад.

По-перше, варто пройти тест на виявлення конфлікту інтересів. За допомогою цього тесту Ви зможете отримати відповідь на питання, чи наявний у вас конфлікт інтересів. При цьому, для отримання об’єктивних висновків, відповіді необхідно надавати максимально відверто, уникаючи самоомани. Тест розміщений на сайті НАЗК : https://nazk.gov.ua/uk/test-na-vyyavlennya-konfliktu-interesiv/.

По-друге, оскільки результати тестів можуть бути позитивними для вас, але вони не є офіційною позицію НАЗК і тому не можуть бути використані вами для власного захисту. З огляду на це, наступним обов’язковим кроком є звернення до НАЗК.

На щастя, доволі давно це реалізовується шляхом заповнення веб-форми на сайті агентства, звісно ніхто не забороняє вам звернутися до НАЗК в письмовій формі, але враховуючи обмежену кількість часу на отримання відповіді, це недоцільно з практичної точки зору. Веб-форма розміщена за наступною електронною адресою: https://nazk.gov.ua/uk/departament-monitoryngu-dotrymannya-zakonodavstva-pro-konflikt-interesiv-ta-inshyh-obmezhen-shhodo-zapobigannya-koruptsiyi__trashed/konflikt-interesiv/

Необхідно пам’ятати, що строк надання Вам відповіді від НАЗК згідно з Законом (ч.3 ст.28 Закону) становить 7 робочих днів. Це важливо, оскільки, якщо прийняття людиною рішення обмежено певним строком, то звернення повинно бути своєчасним і зробленим заздалегідь.

Примітка. Наприклад: Ви є депутатом місцевої ради, пленарне засідання з «сумнівним» проектом рішення призначено на 20.06.2023р. Враховуючи набутий досвід, Вам бажано звернутись із запитом з таким розрахунком, що відповідь буде надано через 2 тижні, тобто не пізніше 06.06.2023р, бо окрім 7 днів на відповідь необхідно врахувати обставини, які непередбачені законодавством, але виникають на практиці (час на реєстрацію і розподілення Вашого звернення до конкретного виконавця, вихідні та святкові дні, технічні несправності сайту тощо).

І головне - який правовий наслідок звернення до НАЗК?

Якщо особа отримала підтвердження про відсутність конфлікту інтересів, вона звільняється від відповідальності, якщо у діях, щодо яких вона зверталася за роз’ясненням пізніше було виявлено конфлікт інтересів (ч.6 ст.28 Закону «Про запобігання корупції»).

Висновок. Не варто нехтувати достатньо простими й зрозумілими механізмами захисту своїх прав, заздалегідь не переконавшись на власному досвіді в їх ефективності.

Автор консультації: Слюта Василь Вікторович

 • 1239

  Просмотров

 • 0

  Коментарии

 • 1239

  Просмотров

 • 0

  Коментарии


 • Поблагодарить Отключить рекламу

  Оставьте Ваш комментарий:

  Добавить

  Другие наши сервисы:

  • Бесплатная консультация

   Получите быстрый ответ на юридический вопрос в нашем мессенджере , который поможет Вам сориентироваться в дальнейших действиях

  • ВИДЕОЗВОНОК ЮРИСТУ

   Вы видите своего юриста и консультируетесь с ним через экран, чтобы получить услугу, Вам не нужно идти к юристу в офис

  • ОБЪЯВИТЕ СОБСТВЕННЫЙ ТЕНДЕР

   На выполнение юридической услуги и получите самое выгодное предложение

  • КАТАЛОГ ЮРИСТОВ

   Поиск исполнителя для решения Вашей проблемы по фильтрам, показателям и рейтингу

  Популярные консультации

  Смотреть все консультации
  Смотреть все консультации
  logo

  Юридические оговорки

  Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.

  Полный текст