Главная Блог ... Новости Чи є рішення Суду ЄС джерелом права, аналогічно практиці ЄСПЛ - Михайло Гуцал? Чи є рішення Суду ЄС джерелом права, аналогічно пр...

Чи є рішення Суду ЄС джерелом права, аналогічно практиці ЄСПЛ - Михайло Гуцал?

Отключить рекламу
Чи є рішення Суду ЄС джерелом права, аналогічно практиці ЄСПЛ - Михайло Гуцал? - ecdf7518a4c40ffb0de52e8f8901933a.jpg

Чи є рішення Суду ЄС джерелом права, аналогічно практиці ЄСПЛ?

Відповідь на це питання було надано Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 03.08.2022 у справі № 910/9627/20. Велика Палата зауважила, що приєднавшись до Договору про ЕС, Україна прийняла на себе зобов`язання дотримуватися встановлених цим Договором положень та нормативно-правової бази щодо передачі енергопродуктів та матеріалів, для транспортування яких використовуються мережі. (Джерело: Судебно-юридическая газета)

Це узгоджується з вимогами ч. 11 ст. 2 Закону України «Про ринок електричної енергії» (далі – Закон про РЕ), згідно з яким суб`єкти владних повноважень, а також суди при застосовуванні норм цього Закону беруть до уваги правозастосовну практику Енергетичного Співтовариства та Європейського Союзу, зокрема рішення Суду Європейського Союзу (Європейського Суду, Загального Суду), практику Європейської Комісії та Секретаріату Енергетичного Співтовариства щодо застосовування положень актів законодавства Європейського Союзу, зазначених у цій статті.

Отже, Закон про РЕ покладає на суди обов`язок при застосуванні його норм враховувати рішення Суду ЄС (Європейського Суду, Загального Суду).

Тому висновок Верховного Суду про те, що Рішення Суду ЄС не є джерелом права, було оцінено як вузький формально-юридичний підхід до визначення джерела права як сукупності способів об`єктивації волі суб`єктів правотворчості.

Водночас у ширшому розумінні джерела права охоплюють зовнішнє вираження правових норм, а також положень, що дозволяють встановити зміст права. Саме у цьому значенні практика ЄСПЛ є джерелом права, яке дозволяє встановити зміст прав і свобод, визначених у Конвенції і протоколах до неї, хоча як джерело права вона окремо визначена у Законі України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» та ч. 4 ст. 11 ГПК України.

Отже, рішення Суду ЄС належить розцінювати як таке, що дозволяє встановити зміст положень актів законодавства Європейського Союзу. Подібно до практики застосування рішень ЄСПЛ, врахуванню підлягають принципи, що випливають із його рішень щодо подібних питань, навіть якщо вони стосуються інших держав.

З урахуванням наведеного ВП ВС вважала необґрунтованими доводи про відсутність підстав для посилання на рішення Суду ЄС у справі FENS vs Slovak Republic.

Автор новини: Михайло Гуцал, суддя апеляційного адміністративного суду у відставці, адвокат

 • 1733

  Просмотров

 • 0

  Коментарии

 • 1733

  Просмотров

 • 0

  Коментарии


 • Поблагодарить Отключить рекламу

  Оставьте Ваш комментарий:

  Добавить

  Другие наши сервисы:

  • Бесплатная консультация

   Получите быстрый ответ на юридический вопрос в нашем мессенджере , который поможет Вам сориентироваться в дальнейших действиях

  • ВИДЕОЗВОНОК ЮРИСТУ

   Вы видите своего юриста и консультируетесь с ним через экран, чтобы получить услугу, Вам не нужно идти к юристу в офис

  • ОБЪЯВИТЕ СОБСТВЕННЫЙ ТЕНДЕР

   На выполнение юридической услуги и получите самое выгодное предложение

  • КАТАЛОГ ЮРИСТОВ

   Поиск исполнителя для решения Вашей проблемы по фильтрам, показателям и рейтингу

  Популярные новости

  Смотреть все новости
  Смотреть все новости
  logo

  Юридические оговорки

  Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.

  Полный текст