Главная Блог ... Аналитические статьи Статьи Чи дозволила ВР виконувати виконавчі написи?

Чи дозволила ВР виконувати виконавчі написи?

Отключить рекламу
 - 9f308457dc37a29cee7b908feb61b6bb.jpg

З початком повномасштабного військового вторгнення в Україні значно погіршилися показники виконання зобов’язань, а виконавці зіткнулися з чималою кількістю перешкод як об’єктивного, так і нормативно-правового характеру.

Діяльність приватних виконавців, офіси яких розташовані на тимчасово окупованих територіях і територіях, де проводяться активні воєнні дії, тривалий час залишалася неврегульованою. Передбачений законодавством порядок зупинення діяльності приватного виконавця, вирішення питання про його заміщення та зміни виконавчого округу виявився не пристосованим до умов воєнного стану.

До того ж суттєві майнові втрати населення внаслідок війни призвели до законодавчих обмежень на примусове виконання рішень. Проте настав час переглянути «воєнні» норми та збалансувати систему примусового виконання рішень, щоб виключити згубний вплив на інтереси сторін виконавчого провадження.

Читайте статтю: Виконавчий напис і позовна давність

Влітку було прийнято Закон України № 2455-IX від 27.07.2022 «Про внесення змін до деяких законів України щодо діяльності з примусового виконання судових рішень, рішень інших органів (посадових осіб) у період дії воєнного стану», який мав неприємні наслідки насамперед для стягувачів.

Вказаним законом було встановлено повну заборону примусового виконання виконавчих написів нотаріусів, що унеможливило примусове виконання зобов’язань у сфері лізингу, де витребування об’єкта лізингу збельшого відбувалося на підставі виконавчого напису нотаріуса. До того ж вказаним законом заблоковано виконання виконавчих написів, зокрема про стягнення аліментів на нотаріально посвідчених шлюбних угодах, знівельовано інститут стягнення заборгованості за аграрними розписками.

Попри все, основною конституційною засадою судочинства є обов’язковість судового рішення, що є однією із важливих складових принципу правової визначеності, а також права на справедливий суд, закріпленого у ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Для закриття прогалин, які містить чинне законодавство, та захисту інтересів стягувачів, 11.04.2023 Верховною Радою у другому читанні прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо окремих особливостей організації примусового виконання судових рішень і рішень інших органів під час дії воєнного стану» (наразі Закон направлено на підпис Президенту).

Прийнятим Законом врегульовано на час дії воєнного стану в Україні наступні питання:

1) можливість передачі виконавчих проваджень приватного виконавця, який зупиняє діяльність, приватному виконавцю, який здійснює заміщення, до іншого виконавчого округу;

2) спрощений порядок зупинення діяльності приватного виконавця за його заявою за наявності в нього на виконанні незавершених виконавчих проваджень, за умови попереднього вирішення питання про заміщення;

3) тимчасово скасувати погодження заміщення приватного виконавця зі стягувачем (водночас, стягувач зберігає право на вільний вибір приватного виконавця або органу державної виконавчої служби);

4) механізм контролю за тимчасовою відсутністю приватних виконавців з боку Міністерства юстиції України та Ради приватних виконавців України;

5) спрощений порядок зміни приватним виконавцем виконавчого округу, територія якого тимчасово окупована або на якій проводяться активні воєнні (бойові) дії;

7) фізичні особи - боржники, на кошти яких накладено арешт можуть здійснювати видаткові операції з поточного рахунку на суму у розмірі, що протягом одного календарного місяця не перевищує двох мінімальних розмірів заробітної плати, встановленої законом України про Державний бюджет на 1 січня поточного календарного року, а також сплачувати податки, збори без урахування такого арешту, за умови що такий поточний рахунок визначений для здійснення видаткових операцій;

8) юридичні особи-боржники, самозайняті особи (які використовують найману працю фізичних осіб), на кошти яких накладено арешт, можуть здійснювати видаткові операції з поточних рахунків виключно для виплати заробітної плати в розмірі не більше п’яти мінімальних розмірів заробітної плати в місяць на одного працівника такої юридичної особи чи самозайнятої особи, а також сплати податків, зборів та єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування;

9) можливість виконання всіх виконавчих написів: іпотека, застава, лізинг та інших, крім тих, що вчинені за договорами у простій письмовій формі.

Читайте статтю: Виконавчий напис нотаріуса. Деталі судового оскарження, законодавчі зміни

Врегулювання питань заміщення приватного виконавця та зміни приватними виконавцями виконавчого округу

Прийнятий Закон визначає, що приватний виконавець, який зупиняє свою діяльність, може заміщуватися приватним виконавцем, який здійснює свою діяльність в іншому виконавчому окрузі, крім випадків, коли офіс приватного виконавця, який здійснюватиме заміщення, розташований у територіальній громаді, що належить до територій, на яких ведуться активні бойові дії або тимчасово окупованих територій відповідно до переліку, затвердженого центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику з питань тимчасово окупованої російською федерацією території України.

У разі наявності відкритих виконавчих проваджень, приватний виконавець може зупинити свою діяльність за умови вирішення питання про своє заміщення іншим приватним виконавцем. Між виконавцями укладається договір про заміщення приватного виконавця іншим приватним виконавцем (без погодження із стягувачем). Вказаний договір може передбачати розподіл стягнутої основної винагороди між приватними виконавцями.

Виконавець, не пізніш як за один робочий день, повідомляє про намір зупинити свою діяльність та надає Міністерству юстиції України засвідчену належним чином копію договору про його заміщення іншим приватним виконавцем. Після прийняття Міністерством юстиції України відповідного наказу про зупинення діяльності приватного виконавця відомості про приватного виконавця, який здійснює заміщення, включаються до інформації автоматизованої системи виконавчого провадження, а також до Єдиного реєстру приватних виконавців України. До зазначених відомостей забезпечується вільний та безоплатний доступ.

До того ж новий Закон встановлює, що приватний виконавець, який має на виконанні незакінчені виконавчі провадження, може змінити виконавчий округ у разі, якщо його офіс розташований у територіальній громаді, що належить до територій, на яких ведуться активні бойові дії (або територія тимчасово окупована). Виконавець продовжує примусове виконання виконавчих документів, які перебували в нього на виконанні у виконавчому окрузі, який він змінив, з урахуванням обмежень, встановлених законодавством про виконавче провадження. Для зміни виконавчого округу, виконавець повідомляє Міністерство юстиції України про свій новий виконавчий округ, а також надає інформацію про офіс приватного виконавця у новому виконавчому окрузі не пізніш як за один робочий день з дня зміни виконавчого округу. Відповідність офісу визначеним вимогам перевіряється у порядку, встановленому законодавством України.

Інформація про зміну виконавчого округу також вноситься до Єдиного реєстру приватних виконавців України. У новому виконавчому окрузі не допускається відкриття виконавчих проваджень, місцем виконання яких є територія попереднього виконавчого округу.

Приватний виконавець має право повторно змінити свій виконавчий округ на попередній виконавчий округ, у якому він здійснював діяльність, за умови передачі виконавчих проваджень, відкритих у виконавчому окрузі, у якому він наразі здійснює діяльність, до органу державної виконавчої служби або іншого приватного виконавця в порядку, встановленому Міністерством юстиції України.

Читайте статтю: Чи мають право виконавці приймати до виконання виконавчі написи і які?

Щодо здійснення видаткових операцій фізичними особами

Як вже зазначалось вище, прийнятий закон дозволяє фізичним особам-боржникам, які мають арешти на рахунках, здійснювати видаткові операції з рахунку, але у розмірі, що протягом одного календарного місяця не перевищує двох мінімальних розмірів заробітної плати (13 400 грн). Також з арештованого рахунку дозволяється сплачувати податки, збори, без урахування такого арешту, за умови, що такий рахунок визначений для здійснення видаткових операцій.

У разі накладення арешту на кошти, розміщені на декількох поточних рахунках боржника в одному банку або в різних банках, для здійснення видаткових операцій має бути визначений тільки один поточний рахунок в одному банку. У разі наявності декількох виконавчих проваджень стосовно боржника для всіх виконавчих проваджень визначається один поточний рахунок для здійснення видаткових операцій. Кількість виконавчих проваджень не впливає на розмір суми, яка не підлягає зверненню стягнення.

Для визначення такого поточного рахунку у банку, боржник звертається до органу державної виконавчої служби чи приватного виконавця, який наклав арешт на кошти із заявою про визначення поточного рахунку у банку для здійснення видаткових операцій. Заява може бути подана в паперовій формі або в електронній формі з дотриманням вимог, встановлених Законом України «Про електронні документи та електронний документообіг». У заяві зазначаються номер поточного рахунку, який боржник просить визначити для здійснення видаткових операцій, та найменування банку, у якому відкрито такий рахунок. Боржник несе відповідальність за достовірність зазначеної у заяві інформації.

Державний, приватний виконавець протягом двох робочих днів з дня отримання відповідної заяви виносить постанову про визначення поточного рахунку у банку для здійснення видаткових операцій та невідкладно, але не пізніше наступного дня з дня винесення постанови: надає/надсилає відповідну постанову банку (обслуговуючому банку); перевіряє наявність інших виконавчих проваджень, відкритих стосовно фізичної особи-боржника, та у разі, якщо стосовно цього ж боржника відкриті інші виконавчі провадження, одночасно надсилає відповідну постанову органам державної виконавчої служби чи приватному виконавцю, які здійснюють примусове виконання у таких виконавчих провадженнях.

У такому разі поточний рахунок, зазначений у відповідній постанові, вважається визначеним для здійснення видаткових операцій і в межах усіх інших відкритих виконавчих провадженнях. Зупинення вчинення виконавчих дій або зупинення виконавчого провадження не є підставою для відмови у визначенні поточного рахунку для здійснення видаткових операцій.

Після надходження від державного, приватного виконавця постанови про визначення поточного рахунку боржника для здійснення видаткових операцій банк за визначеним у постанові рахунком здійснює видаткові операції виключно на суму 13 400 грн.

Здійснення видаткових операцій юридичними особами

Що стосується юридичних осіб, то такі боржники можуть здійснювати видаткові операції з поточних рахунків виключно для виплати заробітної плати в розмірі не більше п’яти мінімальних розмірів заробітної плати (33 500 грн) в місяць на одного працівника такої юридичної особи, а також сплати податків, зборів та єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування. Контроль за дотриманням встановлених вимог під час здійснення виплат покладається на службових осіб юридичної особи.

Виконавчі написи повертаються

Новий Закон повертає виконання виконавчих написів. Законодавець дозволив державним та приватним виконавцям здійснювати виконання виконавчих написів, які вчинені на нотаріально посвідчених договорах застави, іпотечних договорах, незалежно від часу їх вчинення; виконавчих написів про витребування предмета договору (об’єкта) фінансового лізингу, вчинених на договорах фінансового лізингу, незалежно від часу їх вчинення; виконавчих написів, що вчинені до запровадження в Україні воєнного стану Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 року «Про введення воєнного стану в Україні».

Закон врегульовує низку важливих для здійснення примусового виконання судових рішень питань під час дії воєнного стану. Це так само дозволить забезпечити належну організацію діяльності з примусового виконання рішень органами державної виконавчої служби та приватними виконавцями, а також сприятиме забезпеченню справедливого балансу інтересів сторін виконавчого провадження.

Автор статті: Інна Мирошніченко, адвокат юридичної компанії "Максим Боярчуков та Партнери"

  • 2054

    Просмотров

  • 0

    Коментарии

  • 2054

    Просмотров

  • 0

    Коментарии


  • Поблагодарить Отключить рекламу

    Оставьте Ваш комментарий:

    Добавить

    Другие наши сервисы:

    • Бесплатная консультация

      Получите быстрый ответ на юридический вопрос в нашем мессенджере , который поможет Вам сориентироваться в дальнейших действиях

    • ВИДЕОЗВОНОК ЮРИСТУ

      Вы видите своего юриста и консультируетесь с ним через экран, чтобы получить услугу, Вам не нужно идти к юристу в офис

    • ОБЪЯВИТЕ СОБСТВЕННЫЙ ТЕНДЕР

      На выполнение юридической услуги и получите самое выгодное предложение

    • КАТАЛОГ ЮРИСТОВ

      Поиск исполнителя для решения Вашей проблемы по фильтрам, показателям и рейтингу

    Популярные аналитические статьи

    Смотреть все статьи
    Смотреть все статьи
    logo

    Юридические оговорки

    Protocol.ua обладает авторскими правами на информацию, размещенную на веб - страницах данного ресурса, если не указано иное. Под информацией понимаются тексты, комментарии, статьи, фотоизображения, рисунки, ящик-шота, сканы, видео, аудио, другие материалы. При использовании материалов, размещенных на веб - страницах «Протокол» наличие гиперссылки открытого для индексации поисковыми системами на protocol.ua обязательна. Под использованием понимается копирования, адаптация, рерайтинг, модификация и тому подобное.

    Полный текст

    Приймаємо до оплати