Зразкове судочинство: типові та зразкові справи за новим КАСУ

11.01.2018    Переглядів:  4787
Приєднуйтесь до нас в соціальних мережах: telegram viber youtube

Нещодавно був опублікований закон, яким вносяться зміни до процесуальних кодексів. Так, документ запроваджує низку абсолютно нових інститутів, зокрема категорії типових та зразкових справ у адміністративному процесі.

Коментар:

Мирослава Савчук, старший юрист AEQUO

За своєю суттю ця новела передбачає процесуальний механізм розгляду справ, у яких відносини сторін та правові норми, якими вони регулюються, є схожими (типові справи), за прикладом рішення Верховного Суду в одній з таких справ (зразковій справі).

Так, проект закону передбачає, що у випадку, коли у провадженні одного або кількох адміністративних судів перебувають типові адміністративні справи, кількість яких визначає доцільність ухвалення зразкового рішення, суд, який розглядає одну чи більше таких справ, може звернутися до ВС з поданням про розгляд однієї з них ВС як судом першої інстанції.

При цьому типовими вважаються справи, в яких відповідачем є один і той самий суб'єкт владних повноважень (його відокремлені структурні підрозділи), а спір виник або з аналогічних підстав або у відносинах, що регулюються одними нормами права, або у відносинах, в яких позивачами заявлено аналогічні вимоги.

У рішенні суду, ухваленому за результатами розгляду зразкової справи, ВС повинен вказати ознаки типових справ, обставини зразкової справи, які обумовлюють типове застосування норм матеріального права та порядок застосування таких норм.

В майбутньому позиція ВС в такій зразковій справі повинна враховуватися судами, що розглядатимуть аналогічні типові справи (які відповідають ознакам, викладеним у рішенні ВС за результатами розгляду зразкової справи).

Рішення судів першої та апеляційної інстанцій за результатами розгляду типової справи може бути оскаржено в касаційному порядку лише у двох виключних випадках: коли у процесі її розгляду суди помилково визнали справу типовою або, навпаки, помилково не визнали її типовою та не врахували висновки ВС за результатами розгляду зразкової справи.

Як зазначають розробники законопроекту в пояснювальній записці, провадження вказаної процедури в адміністративному процесі надасть змогу зменшити навантаження на суддів, забезпечити єдність правозастосовної практики та сприятиме швидкому розгляду великої кількості однотипних справ.

З такими твердженнями важко не погодитися, адже спрощення процедури оскарження однотипних справ та формування ВС позиції у таких справах (яка є обов’язковою для судів, що розглядають типові справи), безперечно, матиме наслідком істотне звуження кола питань, які мають вирішуватися судами в кожній з таких справ, а отже, підвищення ефективності їх розгляду.

Водночас залишається чимало питань, відповідь на які наразі не є такою однозначною, а саме: роль учасників інших типових справ у процесі розгляду ВС зразкової справи; можливість оскарження рішення у зразковій справі учасниками інших типових справ; звернення учасників процесу з клопотанням до суду направити подання до ВС про розгляд їхньої справи як зразкової; підхід ВС до формування ознак типової справи. Відповідь на ці та інші проблемні питання, які виникатимуть у процесі застосування цієї процедури на практиці, ще потрібно з’ясувати.

Джерело: Судова влада України

Окружний адміністративний суд міста Києва направив до Верховного Суду два подання щодо вирішення питання про відкриття провадження у зразковій адміністративній справі.

Як повідомляють у суді, перше подання за позовом до Генеральної прокуратури України, оскільки у провадженні Окружного адміністративного суду міста Києва перебувають адміністративні позови від осіб, які були звільнені з посад у зв’язку з прийняттям Закону України «Про очищення влади».

Друге подання - за позовом ВАТ «Аерофлот – російські авіалінії» до Державної авіаційної служби, де оскаржуються постанови про накладання штрафів у галузі цивільної авіації через порушення правил та порядку використання повітряного простору України.

Варто зазначити, що стаття 290 КАСУ передбачає, що якщо, наприклад, у провадженні одного або декількох адміністративних судів перебувають типові адміністративні справи, кількість яких визначає доцільність ухвалення зразкового рішення, то суд, який розглядає одну чи більше таких справ, може звернутися до Верховного Суду з поданням про розгляд однієї з них Верховним Судом як судом першої інстанції для постановлення зразкового рішення.

Якщо Верховний Суд все-таки відкриє провадження у цих зразкових справах і винесе рішення, то в подальшому позиція Верховного Суду в цих зразкових справах повинна буде враховуватися судами, що розглядатимуть аналогічні типові справи.

Джерело: Українське право

Користуйтеся нашими сервісами для отримання юридичних послуг :

Безкоштовна консультація швидка відповідь на Ваше юридичне питання допоможе зорієнтуватися у подальших діях.

Оголосіть власний тендер та отримайте вигідну пропозицію від більш ніж 5000 юристів зі всієї України.

Відео-консультація юриста це сучасне та ефективне рішення для отримання необхідної інформації

Каталог юристів України це ефективний спосіб знайти надійного та професійного виконавця для Вашої юридичної мети
0
Коментарів
Оставьте Ваш комментарий:

Пожалуйста, авторизуйтесь или зарегистрируйтесь для добавления комментария.

Популярні судові рішення
ЕСПЧ
Назва події
Завантаження основного зображення
Вибрати зображення
Текст опис події:
0