3
0
9314
Життя людини швидкоплинне. І кожен із нас рано чи пізно зіштовхнеться з тим, що його близький родич, друг чи знайомий піде у інший світ. Квартира, будинок, земля чи інше цінне майно підлягає спадкуванню. Як правильно оформити спадщину, як правильно оформити заповіт, щоб його не заперечили, кому залишити майно та інші подібні питання цікавлять не лише спадкодавця, а й спадкоємців.
Зміст:
Перш ніж зрозуміти процедуру оформлення спадщини покроково, потрібно розуміти, що таке спадкування в цілому.
Відповідно до статті 1216 Цивільного кодексу України спадкуванням визнається процес переходу прав та обов'язків (спадщини) від померлої фізичної особи (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців).
Спадщина буває двох видів:
Важливо! Незалежно від виду спадкування, у разі оформлення права на спадщину, набуття спадщини передбачає отримання спадкоємцями не тільки прав на цінне майно, а також прийняття фінансових зобов'язань спадкодавця, за винятком тих, що носять особистий характер (наприклад, успадковують борги за кредитами, заборгованість за аліментам, але не зобов'язання щодо сплати аліментів на майбутнє).
Користуйтеся консультацією: Що робити якщо: треба оформляти спадщину, а документів на майно немає. Покроковий алгоритм
Відповідно до статті 1220 Цивільного кодексу України право на спадкування виникає у день відкриття спадщини. Таким днем є дата смерті спадкодавця або дата набрання законної сили рішенням суду, яким особа була оголошена померлою.
Перш ніж зрозуміти, як правильно оформити спадщину, потенційним спадкоємцям необхідно знати, що вони можуть прийняти спадщину, відмовитися від неї як взагалі, так і на користь третьої особи, не виявляти жодного інтересу до спадкування, тобто не вчиняти жодних юридично значущих дій щодо прийняття або відмови від спадщини.
Як уже зазначалося раніше, щоб оформити право на спадщину, особа насамперед має бути спадкоємцем за законом або за заповітом.
За наявності заповіту спадкоємцем виступає та особа, яка у ньому зазначена. Водночас слід звернути увагу, що у разі наявності кількох заповітів, то складений пізніше скасовує попередній заповіт повністю або в тій частині, де є відмінності.
Дізнатися, чи залишав спадкодавець заповіт, можна у спадковому реєстрі (існує з 2005 року) за посиланням https://nais.gov.ua/registers у розділі нотаріату. При цьому слід пам'ятати, що заповіти, складені до 2005 року, у реєстрі можуть бути не відображені. Тому в такому разі необхідно звертатися до державної нотаріальної контори або сільської, селищної ради за місцем проживання спадкодавця.
Особа, яка може бути спадкоємцем і за законом у разі:
Вступ у спадок згідно із законом здійснюється у порядку черги. При цьому кожна наступна черга спадкоємців за законом отримує право на спадкування, якщо немає спадкоємців попередньої черги або ж вони були відсторонені від спадкування, не прийняли його або написали відмову від прийняття.
Відповідно до статей 1261-1265 Цивільного кодексу України існує п'ять черг спадкоємців за законом:
Заява про прийняття спадщини подається будь-якому приватному чи державному нотаріусу, а в населених пунктах, де немає нотаріальних контор - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування, за місцем відкриття спадщини.
Місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця, а якщо воно невідоме – то місцезнаходження нерухомого майна або основної його частини, а за відсутності нерухомого майна – місцезнаходження основної частини рухомого майна.
Така заява подається особисто.
Заяву про прийняття спадщини подавати не потрібно:
Користуйтеся консультацією: Види заповіту, правила оформлення і прийняття спадщини
Спадкоємець самостійно збирає та надає необхідні документи в нотаріальну контору. Їх перелік залежить від наявності чи відсутності заповіту, ступеня спорідненості, наявності інформації про рухоме чи нерухомк майно тощо.
Наведу приклад базових документів:
Користуйтеся консультацією: Спадкування майна дитиною: особливості оформлення та прийняття спадщини
Відповідно до статті 1270 Цивільного кодексу України законом передбачений обмежений строк на набуття спадщини. 6 місяців з моменту відкриття спадщини (дата смерті або рішення суду про оголошення померлим спадкодавця).
У цей термін необхідно подати всі необхідні документи, зазначені вище. Інакше спадщина може відійти до держави.
Якщо ж термін на вступ у спадщину був пропущений, то можна отримати письмову згоду інших спадкоємців та подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу через шестимісячний строк, якщо нотаріус ще не видав свідоцтво про право на спадщину.
Також можна подати позов до суду про відновлення терміну прийняття спадщини, вказавши вагомі причини його пропуску (наприклад, тривала відсутність чи стаціонарне лікування). Якщо суд визнає такі причини поважними, то термін буде продовжено на практиці на один два місяці. Прикладом такого рішення суду може бути Постанова ВС від 13.03.2020 № 314/2550/17 за посиланням https://reyestr.court.gov.ua/Review/88232349.
Користуйтеся консультацією: Як не залишитися без права на обов'язкову частку у спадщині: шпаргалка
Незважаючи на детальний опис Цивільним кодексом України процедури, як правильно оформити спадщину, громадяни досить часто роблять помилки і при складанні заповіту, і при оформленні права на спадщину. Тому рекомендую при вступі в спадщину звертатися за допомогою до адвоката у спадкових справах, щоб покроково і відповідно до встановленого порядку прийняти спадщину та позбутися багатьох труднощів у процесі спадкування.
Як показує практика, найчастішими помилками при оформленні спадщини бувають:
Деякі юристи роблять особливий акцент на складності в процесі спадкування, наприклад, якщо спадкодавець за життя не встиг завершити приватизацію земельної ділянки і рекомендують звернутися з позовом до суду про визнання права на завершення цієї приватизації в порядку спадкування. Посилання на рішення ЗС у справі №623/633/17 від 30.06.2020 року https://reyestr.court.gov.ua/Review/90143761.
Труднощі з успадкуванням бувають і при спадкуванні автомобілів, зареєстрованих спадкодавцем за старими правилами. У такому разі знову ж таки в судовому порядку необхідно встановлювати право власності з проханням зареєструвати автомобіль за чинними правилами.
Насправді, в рамках однієї статті на таку об’ємну тему складно описати всі випадки під час наслідування. Наприклад, успадкування незавершеного будівництва, особливості вступу в спадщину зачатої за життя спадкодавцем дитини та народженої її після смерті, успадкування будинку або земельної ділянки за кордоном, отримання права на успадкування нерухомого майна особою, яка перебуває з спадкодавцем у фактичних шлюбних відносинах, успадкування дуже цінних речей індивідуального користування та багато інших індивідуальних випадків. Усі ці нюанси встановлюються, визнаються та реалізуються за допомогою суду.
Користуйтеся консультацією: Все про свідоцтво про право на спадщину
Складання заповіту, і навіть правильне оформлення спадщини є трудомістким процесом. І попри детальне його регулювання законодавством має свої нюанси у кожному конкретному випадку. Дуже важливо при оформленні спадщини звертатися за правовою допомогою до фахівців, робити все вчасно, а також зберігати та відновлювати необхідні правовстановлюючі документи, знаходити згоду та компроміс між усіма спадкоємцями. Тоді оформлення спадщини відбуватиметься без зайвих труднощів, нервів та збережуть добрі взаємини між родичами.
Якщо Вам потрібна професійна послуга, скористайтесь сервісом "Тендер на юридичну послугу" від юридичного ресурсу Протокол.
Автор консультації: Адвокат РОМАН КРАВЧУК
Джерело: юридичний ресурс Протокол
Переглядів
Коментарі
Переглядів
Коментарі
Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях
Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс
Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію
Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом
Переглядів:
98
Коментарі:
0
Переглядів:
176
Коментарі:
0
Переглядів:
219
Коментарі:
0
Переглядів:
505
Коментарі:
0
Переглядів:
8214
Коментарі:
0
Переглядів:
504
Коментарі:
0
Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.
Повний текстCopyright © 2014-2024 «Протокол». Всі права захищені.