Збив пішохода, що робити?

Відключити рекламу
 - tn1_fab600a5a28207fc24d20539962489bd_5f0c73bfe702f.jpg

Найбільш шоуючою дорожньо-транспортною пригодою (ДТП) для людини за кермом транспортного засобу (автомобіль, мотоцикл, велосипед) є наїзд на пішохода.

За таких обставин важливо не розгубитися і слідувати простим правилам, які допоможуть Вам мінімізувати негативні наслідки від ДТП з пішоходами.

Зміст:

Юридичний інтернет-ресурс "Протокол" розповість Вам як поступати в даній ситуації, щоб захистити себе до отримання кваліфікованої допомоги адвоката. Також, нагадуємо, що знайти кваліфікованого адвоката Ви зможете використовуючи спеціальний сервіс даного ресурсу Тендер на юридичну послугу.

Що таке наїзд на пішохода?

Для початку розберемося, що таке наїзд на пішохода.

Інтуїтивно ми представляємо, що це виключно випадок, коли водій перебуваючи за кермом автомобіля збив пішохода, проте це не вичерпний перелік ситуацій.

Наїзд на пішохода це один з видів дорожньо-транспортної пригоди - події, яка сталася під час руху транспорту, внаслідок якої загинули або поранені люди чи завдані матеріальні збитки.

Наїзд на пішохода можливий у випадках, при яких:

  • рухомий транспорт наїхав на людину;
  • людина натрапила на рухомий транспорт;
  • людина постраждала від вантажу, що виступає за габаритами транспорту, в якому вантаж перевозиться (труби, дошки тощо) або при падінні вантажу з транспорту (ящик, колода тощо).

Крім того, слід враховувати, що під пішоходом розуміються також особи, які рухаються в колісних візках, ті, хто везе в руках велосипед, мопед або мотоцикл, везуть санки або візок, переміщують дитячу або інвалідну коляску.

Так що, якщо Ви стоїте на своєму автомобілі з вимкненим двигуном біля супермаркету, а підліток проходячи повз з велосипедом подряпав Вам фарбу на крилі, це не буде вважатися ДТП, і така шкода буде стягуватися в цивільно-правовому порядку.

Якщо ж Ви при поїздці за місто зачепили велосипедиста, який віз велосипед по узбіччю дороги, трубами, виставленими з вікна Вашого автомобіля, то дану подію можна кваліфікувати як ДТП з пішоходами.

Інтерв'ю: Внести ясность - изменить восприятие роли юриста

Чия вина в наїзді на пішохода?

Давайте спробуємо розібратися в яких випадках вина в наїзді на пішохода покладається на водія, а в яких на пішохода.

наезд на пешеходаДо ДТП з вини водія слід віднести, події які включають:

  • наїзд на пішохода на переході;
  • наїзд на пішохода при русі заднім ходом;
  • наїзд на пішохода на тротуарі;
  • наїзд на пішохода у дворі;
  • наїзд на пішохода з порушенням правил руху, порядку перестроювання транспорту, перевищенням швидкості при русі.

До ДТП з вини пішохода слід віднести події:

  • коли транспорт збив пішохода, який переходив проїжджу частину поза пішохідним переходом, якщо є розділювальна смуга, а також в місцях, де встановлено огородження;
  • коли водій скоїв наїзд на пішохода, який тривалий час стояв на проїжджій частині, при цьому зупинка (зависання) пішохода не пов'язані із забезпеченням безпеки руху;
  • коли пішохода збили через рух по проїжджій частині, коли можна було йти по тротуару або пішохідній доріжці.

Безумовно дані ситуації не однозначні. Будь-яке ДТП вимагає комплексної оцінки ситуації з урахуванням багатьох факторів (швидкості руху транспортних засобів, дорожньої розмітки, стану здоров'я водія і пішохода, наявності дорожніх знаків, наявності перешкод, місця розташування транспорту і пасажира, освітлення дороги і т.п.).

Для уникнення наїзду на пішохода водіям слід гранично уважно стежити за дорожньою обстановкою при перетині пішохідних переходів, при їзді в сутінках і вночі, при заїзді в двір житлового будинку, при перетині пішохідних доріжок, тротуарів.

Слід враховувати, що може виникнути необхідність в автотехнічній експертизі, яка повинна відповісти на питання чи міг водій уникнути зіткнення з пішоходом. Навіть якщо пішохід грубо порушить правила руху, наприклад - буде перетинати проїжджу частину не в установленому місці, раптово вибіжить перед автомобілем вночі, ігноруючи пішохідний перехід, повністю вини з людини за кермом це не знімає. Відсутність провини може бути доведена, тільки якщо експертизою буде встановлено, що людина за кермом не могла ухилитися від зіткнення. Визначальним фактором, який впливає на результати даної експертизи, є швидкість руху. Тому суворе дотримання швидкісного режиму при русі - життєво необхідна умова безпечного водіння.

До обставин, що збільшують провину водія і пішохода, слід віднести вживання алкоголю.

Згадайте новину: Будут ли штрафовать за превышение скорости 50 км/ч в населенных пунктах с Нового года?

У сутінках і вночі пішоходам бажано не ходити по проїжджій частині, мати верхній одяг яскравих кольорів зі світловідбиваючими елементами, пересуватися по освітленим ділянкам тротуарів, дороги.

Що робити в разі наїзду на пішохода?

Збив пішохода, що робити? Постараємося відповісти на це складне питання.

Особливо хочеться виділити рекомендацію водіям про те, що не слід ховатися якщо збили людину. Поїдете - значно збільшите свою відповідальність. Крім того, навіть якщо Ви збили пішохода, ситуація може бути не такою катастрофічною. Пам'ятайте, залишившись на місці події Ви можете врятувати людині життя.

наезд на пешехода что делатьТакож залишення пішохода в безпорадному стані, що спричинило смерть потерпілого або інші тяжкі наслідки (інвалідність, наприклад), карається згідно зі ст. 135 136 Кримінального кодексу України позбавленням волі на строк від трьох до восьми років.

Спрощено алгоритм поведінки при наїзді на пішохода виглядає наступним чином.

  1. Зупинитися.
  2. Увімкнути аварійну сигналізацію, виставити знак аварійної зупинки.
  3. Оглянути потерпілого. Викликати поліцію. Довести до відома знайомого адвоката і попросити його виїхати на місце ДТП. Якщо потерпілий вимагає медичної допомоги викликати швидку допомогу.
  4. До приїзду поліції дістати карту пам'яті зі свого відеореєстратора або зняти відеореєстратор. Дані відеореєстратора відразу поліції не надавати. Надавати тільки після консультації з експертом автотехніки, адвокатом.
  5. Надати першу медичну допомогу. При цьому пам'ятайте головне правило лікарів - не нашкодь. Якщо травми серйозні постарайтеся не переміщати потерпілого.
  6. При крайній необхідності відвезти збитого в лікарню. Ідеально, якщо вдастся відвезти людину на попутній машині, не чіпаючи свій транспортний засіб і не порушуючи картину ДТП. Якщо це зробити неможливо зафіксуйте місце ДТП відеореєстратором або фото-відео зйомкою на телефон.
  7. Знайти свідків ДТП, записати їх контактні дані, номери телефонів.
  8. Не давайте жодних пояснень поліції до бесіди з експертом автотехніки і адвокатом, які допоможуть Вам відновити події ДТП і вибудувати лінію захисту. Посилайтеся на шоковий стан.
  9. В жодному разі не вживайте на місці ДТП і до проходження медичного огляду алкоголь.

Скористайтеся консультацією: ПРИНЦИП ПРАВОВОЇ ВИЗНАЧЕНОСТІ НЕ ПРАЦЮЄ ДЛЯ ВОДІЇВ

Особливо хочеться зупинитися на ситуації, коли збита людина не виглядає на таку, що постраждала і відмовляється від оформлення ДТП. Приймаючи рішення, в такій ситуації слід бути обережним, Ви можете бути жертвою афери або пастки. Надалі людина, яку ви збили, може спотворити ситуацію, сказати що її залякали і відмовили оформлювати пригоду, водій поїхав. Крім того, може виявитися, що травми, більш значні, ніж уявлялося на перший погляд. У такій ситуації у Вас будуть відсутні докази Вашої невинності, а пішохід може представити ситуацію у вигідному для нього світлі.

Тому рекомендується оформляти ДТП в будь-якому випадку, тим більше, якщо шкода здоров'ю потерпілого відсутня, водієві не загрожує ні адміністративна, ні кримінальна відповідальність.

Відповідальність за збитого пішохода

Відповідальність за збитого пішохода настає в першу чергу в залежності від тяжкості шкоди здоров'ю пішохода.

Шкода здоров'ю пішохода ділиться на легку, середню, тяжку.

Шкода здоров'ю визначається судово-медичною експертизою. На ступінь тяжкості ушкоджень впливає термін лікування людини і характер травм. Якщо для лікування потерпілому необхідно більше 21 календарного дня, або у потерпілого є переломи, то характер ушкоджень належать до ушкоджень середньої тяжкості.

При легких тілесних ушкодженнях пішохода водієві загрожує адміністративна відповідальність за ч. 1 ст. 122 КпАП України - штраф за збитого пішохода в розмірі 15 неоподатковуваних мінімумів (255,00 грн. - тут і далі суми зазначені за даними 2019 роки) або 50 штрафних балів.

Також можливе залучення водія до адмінвідповідальності за ст. 124 КпАП України, яка передбачає штраф 20 неоподаткованих мінімумів (340,0 грн) і позбавлення прав до року.

запросу наезд на пешеходаКримінальна відповідальність для людини настає в разі як мінімум середніх тілесних ушкоджень. За наїзд на пішохода стаття 286 Кримінального кодексу України передбачає відповідальність:

  • при середніх тілесних ушкодженнях - штраф від двохсот до п'ятисот неоподатковуваних мінімумів (3400,00 - 8500,00 грн.), арешт до шести місяців, позбавлення волі до трьох років, позбавлення прав за збитого пішохода до трьох років;
  • при тяжких тілесних ушкодження або смерті потерпілого - позбавлення волі від трьох до восьми років, позбавлення прав до трьох років;
  • при особливо тяжких наслідках (смерть двох і більше осіб) - позбавлення волі від п'яти до десяти років, позбавлення прав до трьох років.

Крім того, передбачена також цивільно-правова відповідальність за наїзд на пішохода.

Цивільно-правова відповідальність за наїзд на пішохода

Матеріальний і моральний збиток в разі наїзду на пішохода підлягає компенсації відповідно до статей 1187 1188 Цивільного кодексу України. Сума матеріального і морального збитку може бути стягнена постраждалими пішоходами в судовому порядку. При цьому залучення водія до адміністративної або кримінальної відповідальності полегшує доведення провини в нанесенні матеріального або морального збитку.

У зв'язку з виплатою збитку при наїзді на пішохода багато хто задається питанням, чи діє ОСЦПВ (Автоцивілка) при наїзді на пішохода.

ОСЦПВ покриває не тільки шкоду завдану транспортним засобам але і шкоду життю і здоров'ю водія і пішоходів до двохсот тисяч гривень. З цієї страховки компенсується лікування будь-яких травм від аварії. Постраждалій особі відшкодовуються витрати на медичне транспортування, діагностику, лікування та реабілітацію, що підтверджені документально.

Однак слід враховувати, що ОСЦПВ не компенсує шкоду завдану пішоходу, якщо наїзд стався внаслідок масових заворушень, військових дій чи стихійних лих.

Скористайтеся консультацією: ПАМ’ЯТКА ДІЙ У ВИПАДКУ ПРИЧЕТНОСТІ ДО ДТП

На завершення хочеться дати кілька загальних порад водіям, які допоможуть уникнути наїзду на пішохода і допоможуть захистити їх права.

  1. Дотримуйтесь правил дорожнього руху і не перевищуйте швидкість.
  2. Не сідайте за кермо в стані алкогольного сп'яніння.
  3. Не відволікайтеся за кермом, не розмовляйте по мобільному телефону.
  4. Пройдіть курси надання першої медичної допомоги, які стануть в нагоді завжди.
  5. Заздалегідь укладайте договір з адвокатом на надання правової допомоги та консультування. Занесіть телефон свого адвоката в мобільний телефон і поставте його на швидкий доступ, це значно спростить Ваш захист при ДТП.

Сподіваємося в житті Вам ніколи не доведеться зіткнутися з ДТП.

Скористайтеся консультацією: Як правильно скласти Акт огляду автомобіля після ДТП

Автор консультації: Зубенко Володимир Миколайович

Джерело: Юридичний ресурс Протокол

  • 17822

    Переглядів

  • 0

    Коментарі

  • 17822

    Переглядів

  • 0

    Коментарі


  • Подякувати Відключити рекламу

    Залиште Ваш коментар:

    Додати

    КОРИСТУЙТЕСЯ НАШИМИ СЕРВІСАМИ ДЛЯ ОТРИМАННЯ ЮРИДИЧНИХ ПОСЛУГ та КОНСУЛЬТАЦІЙ

    • Безкоштовна консультація

      Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях

    • ВІДЕОДЗВІНОК ЮРИСТУ

      Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс

    • ОГОЛОСІТЬ ВЛАСНИЙ ТЕНДЕР

      Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію

    • КАТАЛОГ ЮРИСТІВ

      Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом

    Популярні консультації

    Дивитись всі консультації
    Дивитись всі консультації
    logo

    Юридичні застереження

    Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

    Повний текст