5
2
4423
Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (Про введення гуманного ставлення до тварин) від 22 червня 2017 року № 2120-VIII дав надію тим, кому небайдужі брати наші менші, надію на те, що винні в стражданні і смерті тварин будуть покарані. Адже саме цим законом, введена така міра покарання, за жорстоке поводження з тваринами, як тюремне ув'язнення. Не можна сказати, що зазначений закон ідеальний, проблема з насильством над тваринами в Україні вирішена, а судова практика "рясніє" обвинувальними вироками всім тим, кого не зачіпає біль істоти, нездатної себе захистити. Тому Юридичний ресурс "Протокол" вирішив підготувати консультацію про те, що в Україні вважається жорстоким поводженням з тваринами, яке покарання чекає кривдника, і що робити, якщо якщо ви стали очевидцем. Адже судову практику створюють не тільки правоохоронні органи, а й усі ті, хто не пройшов повз.
Зміст:
Закон України "Про захист тварин від жорстокого поводження" (далі - Закон) визначив, що жорстоке поводження з тваринами це знущання над ними, в тому числі бездомними тваринами, що спричинило муки тварини, завдало їм фізичні страждання, тілесні ушкодження, каліцтва або призвело до загибелі, нацьковування тварин одна на одну і на інших тварин, вчинене з хуліганських чи корисливих мотивів, залишення домашніх і сільськогосподарських тварин напризволяще, і порушення правил утримання тварин.
Жорстоке поводження з тваринами може бути кваліфіковане і як адміністративне правопорушення, і як кримінальний злочин. Розберемося, де грань між правопорушенням і злочином, в аспекті жорстокого поводження з тваринами.
Якщо знущання над тваринами, нанесення побоїв чи вчинення інших насильницьких дій, завдало тварині фізичний біль, страждання, але не спричинило тілесних ушкоджень, каліцтв або загибелі, це буде вважатися адміністративним правопорушенням, за яке відповідає стаття 89 Кодексу України про адміністративні порушення (далі - КУпАП ). Крім цього, під частину першу цієї ж статті підпадає залишення тварин напризволяще і порушення правил утримання тварин.
Як на дивно, насильницькі дії по відношенню до тварин, спрямовані на задоволення статевої пристрасті, просто кажучи, згвалтування тварини, також підпадає під статтю 89 зазначеного кодексу (частина третя), а, отже, також вважається адміністративним порушенням, а не злочином.
Увага! Пропаганда насильства над тваринами вважається адміністративним правопорушенням (ч. 2 ст. 89 КУпАП).
Користуйтеся консультацією: Защита репутации. Как удалить ложь из Интернета
Кримінальна відповідальність за жорстоке поводження з тваринами настає, якщо такі дії вчинені навмисно і призвели до каліцтва чи загибелі тварини, в даному аспекті мова йде про хребетних тварин. Тобто, наслідки дій впливають на кваліфікацію. Кримінальним злочином також вважається нацьковування тварин одна на одну або інших тварин, вчинене з хуліганських чи корисливих мотивів, публічні заклики до вчинення дій, які мають ознаки жорстокого поводження з тваринами, а також розповсюдження матеріалів із закликами до вчинення таких дій.
Кримінальна стаття за знущання над тваринами міститься в Кримінальному кодексі України (далі - КК) під номером 299.
Увага! Не важливо, належить тварина кривдникові, третій особі або є бездомною, жорстоке поводження з ними заборонено, а такі дію тягнуть за собою притягнення до адміністративної або кримінальної відповідальності.
За жорстоке поводження з тваринами КУпАП встановив покарання вигляді штрафу в розмірі від 200 до 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (далі - НМДГ).
Штраф за жорстоке поводження з тваринами, якщо ці дії вчинені щодо двох і більше тварин, або групою осіб, або особою, яку протягом року було притягнуто до адміністративної відповідальності за статтею за таке ж порушення, а також за пропаганду жорстокого поводження з тваринами передбачено в розмірі від 300 до 500 НМДГ. За перераховані дії передбачений ще один вид покарання - адміністративний арешт на строк до 15 діб (ч. 2 ст. 89 КУпАП).
Що викликає обурення, так це встановлення покарання виключно у вигляді штрафу за насильство над тваринами з метою задоволення статевої пристрасті (штраф від 200 до 500 НМДГ, ч. 3 ст. 89 КУпАП).
Що стосується кримінальної відповідальності, частина перша статті 299 КК, встановила покарання у вигляді штрафу від 1000 до 3000 НМДГ або арешту на строк до 6 місяців або обмеження волі на строк до 3 років.
Не дивно, що присутність малолітньої або неповнолітньої дитини при жорстокому поводженні з тваринами "ускладнює" покарання, адже психіці дитини це може завдати серйозну психологічну травму. При таких обставинах, штрафом винному вже не "звільнитися" і цілком можливо "отримати реальний термін". Оскільки, санкцією частини другої статті 299 КК встановлене покарання у вигляді обмеження волі на строк від 3 до 5 років або позбавлення волі на такий же термін.
Якщо злочин скоєно з особливою жорстокістю, або щодо кількох тварин, або повторно, або групою осіб, або вчинені активним способом, а також в присутності малолітньої або неповнолітньої дитини, єдине можливе покарання - позбавлення волі на строк від 5 до 8 років.
Приклад судової практики про притягнення до кримінальної відповідальності за жорстоке поводження з тваринами доступний за наступним посиланням https://protocol.ua/ua/sud_za_vbivstvo/ .
Користуйтеся консультацією: Правила охоты и ответственность за их нарушение
Слід сказати пару слів про правила утримання тварин і умови утримання, які виключають жорстокість, оскільки ми вже згадали, що за їхнє порушення, встановлено адміністративну відповідальність.
Основні правила утримання тварин встановила стаття 7 Закону, а саме:
У статті 8 Закону більш детально описані умови утримання диких тварин в умовах неволі, а стаття 9 Закону присвячена особливостям утримання домашніх тварин. Тому всім, хто жваво цікавиться темою і хоче вивчити предмет докладніше, пропонуємо ознайомитись з цим законом. Також можна ознайомиться і судовою практикою, зокрема за наступним посиланням.
Важливо! Диких тварин можуть утримувати вневолі виключно при наявність відповідного дозволу від держави.
Вік, з якого може настати кримінальна відповідальність, як відомо - 16 років. Стаття 22 КК встановила ряд злочинів, за вчинення, яких кримінальна відповідальність настає раніше, а саме з 14 років. Але, на жаль, жорстоке поводження з тваринами, не серед них.
До неповнолітніх злочинців КК відноситься поблажливіше. Зокрема встановлює окрему систему покарань. А саме, до них можуть застосовуватися такі види основних покарань: штраф, громадські роботи, виправні роботи, арешт, позбавлення волі на певний термін. І такі додаткові - штраф і позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю.
Що стосується штрафів, цей вид покарання може застосовуватися тільки до тих неповнолітніх, що мають самостійний дохід, кошти або майно. Максимальний розмір штрафу, який може бути призначений неповнолітньому - 500 НДМГ. Якщо доходу неповнолітній не має, а за скоєний злочин покарання передбачено у вигляді штрафу більше 3000 НМДГ, замість штрафу можуть бути призначені громадські або виправні роботи. До речі, на рахунок громадських робіт, неповнолітнім може бути призначене відбування таких робіт від 30-120 годин. Для порівняння, для дорослих злочинців і нижня і верхня межа передбачена в два рази більша. Виправні роботи неповнолітнім можуть бути призначені на строк від 2 місяців до 1 року, тоді як дорослому злочинцеві - від 6 місяців до 2 років. Позбавлення волі неповнолітньому може бути призначено не більше 10 років (не рахуючи вбивства людини).
Користуйтеся консультацією: Викрадення автомобіля - стаття, кваліфікація і покарання. Скільки дають за викрадення машини в Україні?
Звичайно, логіка КК ясна - якщо неповнолітній скоює злочин, варто шукати причини не тільки в ньому самому, а ще й в його оточенні, і навіть в суспільстві в цілому. Жорстокість не виникає з нічого і не зникає в нікуди. Крім того, якщо неповнолітній злочинець потрапляє до в'язниці, далеко не факт, що в'язниця його виправить і він стане на законослухняну стезю. По-перше, з огляду на контингент "місць не таких віддалених", по-друге, з огляду на незміцнілу психіку неповнолітнього, який може не усвідомити провину і мстити суспільству після виходу зі згаданих місць. Так, за даними Генпрокуратури, в 70% випадках неповнолітній, який потрапив за ґрати на термін більше одного року, потрапляє до в'язниці повторно. У ідеальному світі з неповнолітніми злочинцями повинні працювати психологи і педагоги маючи високу мету порятунку майбутнього неповнолітнього, у якого все життя попереду. КК, мабуть, прагне до цього ідеалу, адже його мета не покарати злочинця, а захистити інших від посягання на їхні права. Саме з огляду на психологічні та фізіологічні особливості неповнолітнього КК встановив, що неповнолітній, який вчинив злочин невеликої або середньої тяжкості, може бути звільнений судом від покарання, якщо буде визнано, що внаслідок щирого розкаяння та подальшої бездоганної поведінки він на момент винесення вироку не потребує застосування покарання.
У цьому випадку суд застосовує до неповнолітнього такі примусові заходи виховного характеру:
Що стосується адміністративної відповідальності, вона теж настає з 16 років. У той же час, до неповнолітніх в зазначеному віці КУпАП, як і КК, відноситься більш поблажливо, що в повній мірі відображається в встановлених заходах впливу, які можуть бути до них застосовані, а саме:
Останній варіант заходу впливу частково має ностальгічний характер і нагадує, що КУпАП прийнятий ще у 1984 році, і не дивлячись на велику кількість внесених до нього змін все ще містить норми, які відображають радянську бувальщину, а не сучасність України.
За деякі правопорушення, неповнолітні у віці 16-18 років несуть відповідальність на загальних підставах нарівні з дорослими. Але в цьому списку, теж немає жорстокого поводження з тваринами (ст. 89 КУпАП), а наприклад, дрібне хуліганство є (ст. 173 КУпАП).
Проте, батькам не варто легковажно ставиться до фактів жорстокого поводження до тварин, що здійснюються їхніми дітьми.
Адже це не безневинні пустощі, навряд чи від незнання, що комусь теж може бути боляче.
Як відомо, багато маніяків починали проявляти жорстокість з раннього дитинства по відношенню до тих, хто слабший за них, зокрема до тварин. Яскравими прикладами сказаного, є багатосерійний вбивця Онопрієнко і так звані дніпропетровські маніяки. Тому слід звернутися вчасно до відповідних фахівців, які спеціалізуються на дітях, які можуть здійснити психокорекцію.
З цим навряд чи погодяться любителі тварин, але Цивільний кодекс України (далі - ЦК) сприймає тварина як річ. Тому ми не можемо залишити без уваги громадянську відповідальність.
Нагадаємо, що за шкоду, заподіяну малолітніми та неповнолітніми дітьми, в тому числі і заподіяну в результаті злочину, несуть відповідальність їхні батьки або інші особи, які їх виховують (статтями 1178 ЦК). За винятком тих випадків, коли такі особи доведуть, що шкода не є наслідком несумлінного здійснення ними виховних робіт або ухилення від виховання дитини або недостатнього нагляду за дитиною. Неповнолітній (у віці від 14 до 18 років) відповідає за завдану ним шкоду самостійно на загальних підставах, правда в межах його власних коштів. Обов'язок відшкодувати залишок, знову ж таки, покладається на батьків. Якщо жорстокому поводженню піддалася ваша тварина, слід пам'ятати, що збиток може бути, як моральний, так і матеріальний.
Користуйтеся консультацією: Вооружения рыбака по рыбалке
Благо гаджети в 2021 році є якщо не у всіх, то у більшості. Тому до приїзду правоохоронних органів, не втрачайте час, зафіксуйте на телефон місце події, тварину, злочинця, все, що встигнете, все, що стосується злочину. Однак слід пам'ятати про власну безпеку, якщо кривдник тварини становить небезпеку, не залишайтеся з ним один на один, покличте людей, створіть шум. Якщо у події були очевидці, попросіть їх затриматися до приїзду поліції. Можливо вам вдасться дізнатися більше інформації, чия це тварина, і ким доводиться тварині її кривдник. Зверніть увагу, чи є на місці події камери відеоспостереження, чи було знаряддя злочину.
4. Не залишайте ситуацію без контролю! Якщо вам не байдужа доля тварини, а судячи тому що, ви читаєте цю консультацію Юридичного ресурсу "Протокол", це дійсно так, після того, як поліція поїде по іншим викликам, слід і далі цікавитися перебігом і результатом справи. Адже як відомо, громадський резонанс та інтерес громадян може "стимулювати" вельми успішно досудове розслідування. Пам'ятайте, що згідно КПК у прокурора або слідчого на те, щоб внести відомості про вчинення кримінального правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань (далі - ЄРДР) є всього 24 години з моменту подачі заяви або самостійного виявлення ним обставин з будь-якого іншого джерела. Внесення відомостей до ЄРДР і є початком досудового розслідування.
N/B! Невнесення відомостей про кримінальне правопорушення в ЄРДР, як і рішення слідчого, дізнавача про закриття кримінального провадження, може бути оскаржене. Таку скаргу слід подавати слідчому судді. До речі, таку скаргу може подати зокрема заявник (особа, яка повідомила про вчинення кримінального злочину).
Надати громадського резонансу можна завдяки соціальним мережам, там також можна пробувати шукати тварині нову сім'ю, зокрема у випадку, якщо потерпіла тварина безпритульна. Бувалі захисники тварин також залучають ЗМІ, пишуть звернення депутатам різного рівня тощо.
Якщо жертвою жорстокого поводження стала безпритульна тварина, постає також питання - залишати його на вулиці чи забирати з собою, і це питання, має неправовий, а водночас філософський і морально-етичний характер. З одного боку, собаки і коти, можуть по праву вважатися частиною екосистеми міста (деякі ради українських міст прийняли відповідне рішення) і місто середовище їхнього життя. Тим більше, умови в деяких притулках, до болю нагадують сумнозвісний Освенцим. З іншого боку, не можна посперечатися з Антуаном де Сент-Екзюпері і ми дійсно відповідаємо за тих, кого приручили, навіть якщо приручили дві хвилини тому, просто надавши допомогу, просто виправдавши довіру до людини. Одне ясно і безапеляційно, не можна залишати тварину в небезпеці, не можна залишати тварину, яка потребує медичної допомоги.
Якщо жертвою жорстокого поводження стала чиясь тварина, ще й постраждала від рук господаря, відзначимо, що право власності та інші речові права на тварин у разі жорстокого поводження з ними можуть бути припинені за рішенням суду шляхом їх оплатного вилучення або конфіскації.
Толерантні до тварин суспільства, подібно до країн Європейського союзу, давно вирішили проблему з бездомними тваринами, а жорстоке поводження до тварин, це виняток, а не правило. Такі країни, в більшості своїй є країнами з розвиненою економікою. Можливо справа в кармі державного масштабу.
Ставлення до тих, хто слабший, як лакмусовий папір, якісно визначає культурний і моральний рівень суспільства в цілому. Але як відомо, ціле складається з окремих деталей. А це означає, що від кожного з нас залежить завтрашній результат тесту України на людяність.
Іноді достатньо не пройти повз, щоб врятувати чиєсь життя.
Юридичний ресурс "Protocol" готовий служити як для загального, так і приватного блага. Тому, якщо вам потрібна юридична консультація або правова допомога, в тому ж числі, про те, як захистити права тварини, пропонуємо скористатися сервісом "Тендер на юридичну послугу" від юридичного ресурсу "Протокол".
Автор консультації: Марія Дунай
Джерело: юридичний ресурс Протокол
Переглядів
Коментарі
Переглядів
Коментарі
Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях
Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс
Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію
Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом
Переглядів:
413
Коментарі:
0
Переглядів:
6691
Коментарі:
0
Переглядів:
445
Коментарі:
0
Переглядів:
550
Коментарі:
0
Переглядів:
241
Коментарі:
0
Переглядів:
856
Коментарі:
0
Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.
Повний текстCopyright © 2014-2024 «Протокол». Всі права захищені.
Реальные срока всей этой сволочи и не менее 8 лет, несовершеннолетний или нет плевать - все маньяки начинали с животных. Сажая мразь за подобное обращение с животными - мы созраняем человеческие жизни.
http://www.animalsprotectiontribune.ru/tem4.html зоошизе посвящается.