Головна Блог ... Консультації від юристів Яка різниця між крадіжкою і знахідкою телефону

Яка різниця між крадіжкою і знахідкою телефону

  • Автор: 

    Автор не вказаний

  • 0

  • 1

  • 20175

Відключити рекламу
 - tn1_ceb2e1c5e905b2d5c38b2317f4c42690_608bd6cbb2628.png

Часом, гуляючи парком, багато хто з нас знаходили різні речі, які по всій видимості, були загублені власниками. У цей момент ми починаємо замислюватися: якими повинні бути подальші дії? Давайте на хвилинку уявимо, що людина знайшла телефон на вулиці і не знає, що ж з ним робити. В першу чергу, важливо пам'ятати, що будь-яка, навіть втрачена річ, чи то мобільник чи коштовності - чужа власність, яка, в разі знахідки негайно має бути повернута. Залишити чужу річ собі, особа може лише в певних випадках. Оскільки метою статті є акцентування уваги на порядок дій при знахідці, перейдемо до положення чинного законодавства України в питанні, що робити якщо знайшов телефон на вулиці.

Відповідно до статті 337 Цивільного кодексу України, особа, яка знайшла загублену річ, зобов'язана негайно повідомити про це особу, яка її загубила, або власника речі і повернути знайдену річ цій особі. Як бачимо, законодавець поклав на особу, яка знайшла загублену річ, обов'язок здійснити пошук власника цієї речі.

Користуйтеся консультацією: Що робити коли вкрали велосипед і що загрожує злодієві?

Крім того, особа, яка знайшла загублену річ у приміщенні або транспортному засобі, зобов'язана передати її особі, яка представляє власника цього приміщення чи транспортного засобу. Особа, якій передана знахідка, набуває прав та обов'язків особи, яка знайшла загублену річ.

І так, можна зробити висновок, що незалежно від місця знахідки, людина, що підібрала загублену річ зобов'язана:

  • спробувати знайти власника речі і передати йому її;
  • у разі знахідки в приміщенні або ж транспортному засобі - передати річ водієві або ж власнику приміщення.

Але, багато у кого з нас виникає питання, наприклад я знайшов телефон як же знайти його власника? Для відповіді на зазначене питання потрібно звернутися до частини другої статті 337 Цивільного Кодексу України, яка говорить, що в разі якщо особа, яка має право вимагати повернення загубленої речі, або місце її перебування невідомі, то людина, що знайшла загублену річ, зобов'язана заявити про знахідку Національну поліцію або органи місцевого самоврядування.

Водночас законодавець не уточнює термін, протягом якого особа, яка знайшла загублену річ, зобов'язана вчинити вищевказані дії, проте в даному питанні слід керуватися таким поняттям як «розумний строк», тобто Ви повинні повідомити про знахідку якомога швидше.

що робити якщо знайшов телефон

Потрібно зазначити, що після повідомлення до відповідних органів про знахідку, людина все ж має право залишити річ на зберігання у себе, до моменту оголошення законного власника речі. Про це свідчить частина третя ст. 337 ГК України, а саме особа, яка знайшла загублену річ, має право зберігати її у себе або здати на зберігання Національній поліції, або органу місцевого самоврядування або передати знахідку особі, яку вказали згадані органи.

Однак, бувають ситуації, при яких людина знайшла телефон і не повернула його господареві. В такому випадку є підозра на крадіжку телефону, про яку поговоримо в другій частині статті.

Звернемо увагу на те, що робити якщо знайшов телефон, але власник не зголошується протягом тривалого часу. В такому випадку, рекомендуємо Вам забезпечити максимальне збереження знайденої речі, адже згідно з частиною четвертою статті 337 ЦК України, особа, яка знайшла загублену річ, відповідає за її втрату. Однак, по правді кажучи, законодавець додав, що відповідальність за знищення або пошкодження знахідки настає в межах її вартості лише в разі Вашого наміру або грубої необережності.

Тепер поговоримо про ті ситуації, коли багато хто з нас задаються питанням: знайшов телефон чи можуть вирахувати?

Відповідь на це питання залежить від багатьох факторів, наприклад:

  • чи бачив хтось із сторонніх людей, що ви знайшли телефон?
  • чи встановлені на загубленому телефоні спеціальні програми для пошуку?
  • чи намагалися Ви сховати знахідку у когось з ваших знайомих?

Як показує практика, ефективним методом все ж є спеціальні програми, які дозволяють відстежувати місцезнаходження телефону, навіть якщо він вибув з законного володіння свого господаря. В такому випадку поліція вистежить Вас в лічені години. Однак, найчастіше недобросовісні громадяни або ж відключають вказаний софт або ж просто видаляють його з телефону, щоб уникнути затримання.

Значить, подумаєте ви, знахідка телефону - це може бути злодійство? Все залежить від того, яка була Ваша роль, у втраті телефону власником. Якщо ж Ви, що називається допомогли телефону покинути свого господаря - з певністю можна говорити про крадіжку.

Але, без здійснення таких дій Ви залишаєтеся всього лише людиною, що знайшла загублену річ. І вже, що робити зі знайденим телефоном залишається на Вашій совісті.

Користуйтеся консультацією: Відновлення документів на квартиру. Що потрібно робити, якщо вкрали документи на квартиру?

Торкнувшись зазначеної теми, слід також розглянути питання, чи можна залишити знайдений телефон собі?

Можна, але лише в наступних випадках, визначених у частині першій ст. 338 Цивільного кодексу України. Зокрема, особа, яка знайшла загублену річ, набуває право власності на неї після спливання шести місяців з моменту подання заяви про знахідку до Національної поліції або органу місцевого самоврядування, якщо:

  • не буде встановлено власника або іншу особу, яка має право вимагати повернення загубленої речі;
  • власник або особа, яка має право вимагати повернення загубленої речі, не заявить про своє право на річ особі, яка її знайшла, Національної поліції або органу місцевого самоврядування.

Як бачимо, термін, після закінчення якого Ви можете залишити собі знайдену річ досить значний. І в цьому є певна логіка, адже з урахуванням реалій практики, багато осіб, які втратили свої речі не поспішають активно їх розшукувати і здійснювати будь-які дії з пошуку своїх речей.

Для осіб, які бажають допомогти зазначеним вище людям, буде актуальним питання, як знайти власника знайденого телефону іншими способами?

Ефективним в нинішніх реаліях способом пошуку власників загублених речей, як не дивно, є інтернет. Тому, Ви можете дати оголошення в соціальних мережах, які містять безліч різних спільнот з пошуку загублених речей або ж повідомити на відповідних веб-сайтах про знайдену пропажу, вказавши при цьому характеристики знайденої речі, а також свої контактні дані.

Тепер, перейдемо до ситуацій, коли людина знайшла телефон - звинуватили в крадіжці: що робити в такому випадку?

Перше, що потрібно пам'ятати, крадіжка чужого телефону вважається кримінальним злочином. Безпосередньо, відповідь на питання, що таке крадіжка телефону міститься в статті 185 Кримінального кодексу України, а саме крадіжкою (в цілому) вважається таємне викрадення чужого майна.

Відповідальність за крадіжку телефону, як і іншого майна, також передбачена статтею 185 Кримінального кодексу України. Відповідно до зазначеної статті, покарання за крадіжку телефону варіюється від простого штрафу до обмеження волі. Водночас до уваги не береться кваліфікований склад зазначеного злочину, як наприклад крадіжка, вчинена групою осіб. В останньому випадку, термін за крадіжку телефону становить п'ять років позбавлення волі.

Тому, якщо Вас звинуватили у крадіжці чужого телефону, настійно рекомендуємо Вам звернутися за правовою допомогою, в тому числі скористатися послугами адвоката.

Адвокат допоможе Вам зібрати докази Вашої невинуватості, а також побудувати стратегію захисту в суді. В іншому випадку зазначена вище теза стосується звинувачення в крадіжці в рамках кримінального процесу. Якщо ж Ви зіштовхнулися із звинуваченням в крадіжці чужого телефону Ви можете подати позов про захист честі і гідності, стягнувши при цьому з відповідача моральну шкоду. До того ж захистом від необгрунтованого обвинувачення в крадіжці може бути написане Вами спростування, бажано в письмовій формі. Наприклад, таке спростування можна розмістити в засобах масової інформації або ж на іншій, зручною для Вас платформі.

Користуйтеся консультацією: Викрадення автомобіля - стаття, кваліфікація і покарання. Скільки дають за викрадення машини в Україні?

Повернемося до теми кримінальної відповідальності за вищевказаний злочин. Як вже було зазначено, стаття за крадіжку телефону передбачає:

  • штраф;
  • громадські роботи;
  • виправні роботи;
  • обмеження свободи;
  • позбавлення волі.

Як бачимо, види покарання за крадіжку телефону досить значні. В кінцевому підсумку, покарання буде залежати від характеристики винуватця, обставини крадіжки, наявності повторності в діях злодія, а також від багатьох інших факторів.

В даному контексті, не можна з упевненістю сказати, скільки років дають за крадіжку телефону і чужого майна в цілому. Можна лише констатувати, яке покарання слід очікувати за крадіжку телефону, посилаючись на статтю 185 КК України, але останнє слово буде за суддею. Як було вказано вище, крадіжка телефону, що загрожує позбавленням волі, зазвичай на практиці означає участь у такій крадіжці групи осіб.

Звертаємо вашу увагу на той факт, що у більшості випадків при наявність достатньої кількості доказів в крадіжці майна, судді непохитні в прийнятті обвинувального вироку.

Посилаючись на вищезгадану інформацію, багато хто може задатися питанням: «а як же розмежувати крадіжку телефону і його знахідку»? Адже дійсно, в певних випадках можна, так би мовити, стати жертвою обставин.

У зазначеному питанні можна звернутися до практики Верховного Суду. Так, в постанові Верховного Суду у справі № 761/31918/14-к від 18.07.2019, Верховний Суд, розглядаючи питання, коли знайдений телефон вважається крадіжкою, сформулював таку правову позицію.

Суть справи: підсудний, перебуваючи в приміщенні піцерії, з телефонної стійки таємно викрав мобільник. Після того, як він вийшов з приміщення через запасний вихід, його затримали співробітники міліції.

що робити якщо знайшов телефон

Вироком суду першої інстанції особа визнана невинною в скоєнні кримінального злочину, передбаченого ч. 2 ст. 185 Кримінального кодексу України, і виправдана у зв'язку з недоведеністю вчинення нею зазначеного кримінального злочину.

Апеляційний суд залишив цей вирок без змін.

Однак, Верховний Суд, задовольнивши скаргу прокурора, скасував рішення апеляційного суду і призначив новий розгляд в апеляційній інстанції.

Верховний Суд вказав, що заволодіння майном, яке фактично не вийшло з володіння власника, а виявилося за будь-яких причин в неналежному, але відомому йому місці (залишене або забуте), особою, яка знала кому належить це майно, мала підстави знати, де знаходиться власник речі і усвідомлювала, що власник може за нею повернутися, слід розцінювати не як привласнення знахідки, а як крадіжку чужого майна.

Якщо привласнення майна відбувається в адміністративних приміщеннях, пунктах здійснення розрахунково-касових операцій та інших громадських місцях з обмеженим простором, в таких випадках слід констатувати презумпцію «забутості» речі її власником. У подібних випадках особа, яка присвоює річ, має розуміти, що зовнішні умови, обстановка, розташування речі свідчать про те, що вона фактично не вийшла з володіння власника, а лише залишена або забута ним.

На відміну від крадіжки, привласнене майно може вважатися знахідкою лише за умови, що:

  • воно вибуло з володіння власника;
  • місцезнаходження цього майна власнику невідомо (що виключає можливість негайно знайти власника);
  • між втратою майна і його знахідкою пройшов тривалий час, що дало власнику підстави вважати майно остаточно втраченим;
  • особа, яка знайшла майно, не була очевидцем події втрати і сама не робила жодних активних дій, спрямованих на вилучення майна з володіння власника;
  • відсутня можливість виявлення (ідентифікації) законного власника майна.

З вищесказаного можна зробити висновок, що в більшості випадків, крадіжкою не вважатиметься знахідка чужого телефону на вулиці.

Тепер, коли Ви знаєте, яке покарання за крадіжку телефону, яка стаття за викрадення телефону передбачена Кримінальним кодексом України, поговоримо про таке поняття як моральну шкоду за крадіжку телефону. Згідно зі статтею 22 Цивільного кодексу України, особа має право на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її прав.

Моральна шкода полягає:

  • у фізичному болю та стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв'язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я;
  • у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв'язку з протиправною поведінкою щодо неї самої, членів її сім'ї чи близьких родичів;
  • у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв'язку зі знищенням або пошкодженням її майна;
  • у приниженні честі та гідності фізичної особи, а також ділової репутації фізичної або юридичної особи.

З вищесказаного, в нашій ситуації цілком можна застосувати другий пункт в разі, якщо людина доведе в суді, що вона понесла душевні страждання або ж сильний психічний розлад, внаслідок крадіжки її телефону. Уявити таку ситуацію на практиці досить-таки можливо, особливо якщо врахувати, що телефони можуть бути з гравіюванням, іншими, відмінними елементами, до наявності яких людина мала певну прихильність. Наприклад, телефон міг бути подарований на річницю або ж день народження, містити напис для іменинника, і його пропажа цілком могла стати причиною депресії.

Однак, як показує практика, на сьогоднішній день питання доведеності заподіяння людині моральної шкоди і, що важливо її стягнення, є відкритим. На жаль, суди не поспішають задовольняти позовні вимоги на відшкодування моральної шкоди або ж обмежуються символічними сумами.

Тому, в зазначеному питанні потрібно тверезо оцінити суму збитків, яку Ви плануєте стягнути в суді і ретельно підготувати доказову базу, що підтверджує заподіяння Вам моральної шкоди протиправними діями винної особи, а саме крадіжкою Вашого телефону.

І на завершення слід вказати про Ваші дії, в разі виявлення крадіжки телефону. Як правило, перше, про що думає в такій ситуації людина: “куди подавати заяву про крадіжку? Куди мені слід зателефонувати? тощо”.

Згідно з чинним законодавством України, Ви можете подати заяву про крадіжку телефону (як і іншого майна) в будь-яке зручне для Вас територіальне відділення Національної поліції України, незалежно від місця проживання. Оскільки процес складання заяви за крадіжку телефону досить-таки складний, адже вимагає викладення всіх обставин, включаючи деталі пропажі, рекомендуємо Вам заручитися допомогою юриста в зазначеному питанні. Або ж, Ви можете звернутися до когось з Ваших знайомих, які зіштовхувались з даною ситуацією раніше, з проханням надати допомогу в написанні заяви.

Далі, після подання заяви, Вам залишається чекати, коли співробітники поліції знайдуть Ваш телефон, що, на жаль, в нинішніх реаліях дуже важка задача, що не викликає позитивних очікувань. Однак в будь-якому випадку інформування поліції про пропажу телефону краще, ніж бездіяльність, яка жодним чином не допоможе повернути Ваш телефон.

З останнього можна зробити висновок, що будь-якій людині бажано знайти способи захисту телефону, в разі його крадіжки. Адже в нинішніх умовах номер телефону майже завжди прив'язаний до будь-яких програм, соціальних мереж, іншої особистої інформації. До того ж, до номеру телефону може бути прив'язана банківська карта. В такому випадку, рекомендується заблокувати зазначену карту, в разі пропажі Вашого телефону, щоб уникнути зняття з неї коштів. У зазначеному питанні Вам допоможе оператор обслуговуючого Вас банку, який розповість про необхідний порядок дій.

Повернувшись до питання способів захисту Вашого телефону, слід зазначити, що на сьогодні такими можуть бути, наприклад встановлення спеціальної програми «маячка», яка інформує про місцезнаходження мобільного пристрою. Крім цього, для захисту Вашого телефону можна використовувати різного ступеня аутентифікації, які не дозволять стороннім особам отримати доступ до Вашої особистої інформації без введення секретних паролів, слів. У будь-якому випадку вибір способу захисту телефону - особиста справа кожного, проте слід пам'ятати, що підготовчі дії набагато спростять Вам надалі пошук зниклого телефону.

Нагадуємо, що якщо Вам потрібна кваліфікована правова допомога Ви можете скористатися послугою «Тендер на юридичну послугу» від юридичного ресурсу Протокол.

Автор консультації: Юрист, Коломієць Микола

Джерело: юридичний ресурс Протокол

  • 20175

    Переглядів

  • 1

    Коментарі

  • 20175

    Переглядів

  • 1

    Коментарі


  • Відключити рекламу

    Дуже упереджено та не повно розкрито наслідки знахідки телефону на вулиці. В моїй практиці був не один випадок знахідки телефону на вулиці/парку. І жодних звинувачень не було з боку поліції, бо все було зроблено згідно того ж ЦК (повідомлення до ОМС). Також варто було б згадати і про винагороду в 20% від вартості загубленого майна, тому хто знайшов.

    30.12.2022 08:21

    Залиште Ваш коментар:

    Додати

    КОРИСТУЙТЕСЯ НАШИМИ СЕРВІСАМИ ДЛЯ ОТРИМАННЯ ЮРИДИЧНИХ ПОСЛУГ та КОНСУЛЬТАЦІЙ

    • Безкоштовна консультація

      Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях

    • ВІДЕОДЗВІНОК ЮРИСТУ

      Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс

    • ОГОЛОСІТЬ ВЛАСНИЙ ТЕНДЕР

      Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію

    • КАТАЛОГ ЮРИСТІВ

      Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом

    Популярні консультації

    Дивитись всі консультації
    Дивитись всі консультації
    logo

    Юридичні застереження

    Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

    Повний текст