Головна Блог ... Консультації від юристів Як вберегтись від штрафу за відсутності COVID-СЕРТИФІКАТУ Як вберегтись від штрафу за відсутності COVID-СЕРТ...

Як вберегтись від штрафу за відсутності COVID-СЕРТИФІКАТУ

Відключити рекламу
 - tn1_0_20243600_1635845978_6181075a3171b.jpg

У цій статті розглянемо ситуації, в яких відсутність COVID-сертифікату тягне за собою адміністративну відповідальність та пояснимо, в яких випадках притягнення до такої відповідальності буде незаконним. При цьому ця стаття не є закликом проти вакцинації, натомість являє собою аналіз законодавства через призму його практичного застосування.

Користуйтеся консультацією: Хто підпадає під обов’язкове щеплення від коронавірусу

1. ДЛЯ ЯКИХ ВИПАДКІВ ПОТРІБЕН COVID-СЕРТИФІКАТ У «ЧЕРВОНІЙ ЗОНІ»?

Наразі на більшій частині території України встановлено «червоний» рівень епідемічної небезпеки («червона зона»).

Постановою КМУ № 1236 від 09.12.2020 визначено ряд обмежень для територій в «червоній зоні»: заборона приймати відвідувачів у закладах громадського харчування, ТРЦ, спортивних залах та ін.

Проте за наявності в усіх осіб (мається на увазі відвідувачів, працівників, учасників, користувачів тощо) документу, що підтверджує проходження повного курсу вакцинації (COVID-сертифікат) відповідні обмеження не діють та дозволяється:

1) приймання відвідувачів у закладах громадського харчування;

2) приймання відвідувачів у торговельно-розважальних центрах, інших закладах розважальної діяльності;

3) приймання відвідувачів суб’єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері торговельного і побутового обслуговування населення;

4) приймання відвідувачів закладів культури і проведення культурних масових заходів;

5) приймання відвідувачів у спортивних залах, фітнес-центрах, басейнах;

6) проведення всіх масових (розважальних, спортивних, соціальних, рекламних та інших) заходів;

7) діяльність ринків;

8) діяльність закладів, що надають послуги з розміщення.

Крім того, наявність у пасажирів документів, які підтверджують вакцинацію хоча б однією дозою дводозної вакцини, надає право:

- перевізникам на здійснення перевезень пасажирів авіаційним та залізничним транспортом у міжобласному та міжнародному сполученнях;

- пасажирам користуватися послугами регулярних та нерегулярних перевезень автомобільним транспортом у міжобласному та міжнародному сполученнях.

Також, додатково можуть встановлюватись обмеження щодо здійснення перевезень у відповідному регіоні.

Наприклад, у Києві за відсутності в пасажирів документів, які підтверджують вакцинацію хоча б однією дозою дводозної вакцини, забороняється перевезення таких пасажирів громадським транспортом (автомобільний, електричний транспорт, метрополітен).

Читайте статтю: Дискримінація дітей за ознакою вакцинації в Україні: на чиєму боці Закон?

2. НА КОГО ТА У ЯКОМУ РОЗМІРІ НАКЛАДАЄТЬСЯ ШТРАФ ЗА ВІДСУТНІСТЬ COVID‑СЕРТИФІКАТУ?

Статтею 44-3 КУпАП за вказані вище порушення передбачено штраф в сумі:

- від 17 000,00 грн до 34 000,00 грн – для громадян;

- від 34 000,00 грн до 170 000,00 грн – для посадових осіб.

У випадку використання послуг регулярних/нерегулярних перевезень автомобільним транспортом у міжобласному та міжнародному сполученнях пасажирами, які не мають документів, що підтверджують вакцинацію хоча б однією дозою дводозної вакцини, штраф підлягає накладенню на таких пасажирів.

У всіх інших, перерахований у розділі 1 цієї статті випадках, відсутність COVID-сертифікату матиме наслідком накладення штрафу на відповідальних осіб суб’єктів господарювання, які здійснюються відповідну господарську діяльність.

Штрафи накладаються судом на підставі протоколів, складених органами Національної поліції, охорони здоров’я та ін.

3. ЯК ЗАХИСТИТИСЬ ВІД ШТРАФУ ЗА ВІДСУТНІСТЬ COVID-СЕРТИФІКАТУ?

Як свідчить практика, якщо працівники поліції чи інші уповноважені особи вирішили скласти протокол, то їм уже нічого не завадить це зробити: ні заперечення особи, на яку складається протокол або очевидців, ні їхні пояснення чи зауваження.

Натомість складання протоколу – це лише початок, оскільки саме суд вирішує питання про необхідність/відсутність необхідності накладення штрафу.

Тому досить дієвим варіантом буде – використати недоліки та обставини, які мали місце при складанні протоколу, на свою користь, що унеможливить накладення на особу штрафу.

Наведемо приклади:

3.1. Суть правопорушення

Норма статті 44-3 КУпАП носить бланкетний характер, а тому у протоколы серед ознак суті такого адміністративного правопорушення обов`язково повинно бути зазначено, яку конкретно заборону відповідного пункту нормативно-правового акту, яким встановлюються правила карантину, порушила особа, щодо якої складено протокол.

Замість цього, часто у протоколі працівники поліції (інших) органів лише формально переписують зміст ст. 44-3 КУпАП без посилання на конкретне положення, наприклад, Постанови КМУ № 1236 від 09.12.2020.

3.2. Складання протоколу на неналежну особу

Як було зазначено вище, за різні порушення відповідальність несуть різні особи, на що досить часто не звертають уваги, особи, які складають протокол.

Наприклад: працівник поліції може скласти протокол за відсутність COVID-сертифікату у працівника ресторану на «адміністратора». Однак часто виявляється, що такий адміністратор не має будь-яких повноважень та обов’язків щодо забезпечення дотримання карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм у такому закладі.

3.3. Недостатність доказів

Досить часто працівники поліції, інші особи, не додають до протоколів достатньої кількості доказів, необхідних для притягнення особи до відповідальності

Наприклад: працівники поліції виявили, що у фітнес-залі присутній відвідувач без COVID-сертифікату. Однак працівники поліції не долучили до матеріалів справи пояснень такого працівника, фотографій відеозаписів, які б підтверджували присутність такого працівника у фітнес-залі.

3.4. Відсутність повноважень щодо перевірки COVID-сертифікату

У мережі Інтернет наразі можна знайти багато інформації про те, що працівники Національної поліції, Національної гвардії та ін. не мають права перевіряти COVID-сертифікати.

Аргументація вказаного висновку на прикладі працівника поліції наступна: Закон України «Про національну поліцію» не надає працівникам поліції права перевіряти COVID-сертифікати. У свою чергу, відповідно до ст. 24 зазначеного закону виконання інших (додаткових) повноважень може бути покладене на поліцію виключно законом. Однак жодним законом на поліцію не покладено повноважень щодо перевірки COVID-сертифікатів. Зазначене повноваження лише передбачено у Постанові КМУ № 1236 від 09.12.2020, яка не є законом. Крім того, перевірка COVID-сертифікату є конфіденційною інформацією про особу.

У цьому контексті хотіли б застерегти, що сам по собі зазначений аргумент у більшості випадків не допоможе виграти справу. Зі свого досвіду спрогнозуємо, що якщо основним аргументом у справі буде відсутність у поліції права перевіряти COVID-сертифікат, то більшість суддів у засіданні обов’язково поцікавляться тим чи був наявним у відповідної особи COVID-сертифікат на момент складання протоколу (тобто чи була особа вакцинованою). Якщо не було, то цей аргумент втратить своє значення.

4. ВИСНОВКИ

Відсутність COVID-сертифікатів у конкретних випадках має наслідком накладення значних штрафів.

З метою запобігання накладенню штрафу слід використовувати недоліки та порушення, які були допущені працівниками поліції чи іншими особами під час складання протоколу.

Проте звертаємо особливу увагу, що суд не буде самостійно шукати підстави для непритягнення особи до відповідальності. Якщо нічого не робити на стадії судового розгляду справи, то суд скоріш за все притягне особу, на яку складено протокол, до відповідальності. Тому рекомендуємо одразу після складання протоколу консультуватись з адвокатами, які допоможуть у складанні необхідних документів, що допоможуть виграти справу в суді.

Автор консультації: Нечваль Ян Вадимович

  • 16905

    Переглядів

  • 0

    Коментарі

  • 16905

    Переглядів

  • 0

    Коментарі


  • Подякувати Відключити рекламу

    Залиште Ваш коментар:

    Додати

    КОРИСТУЙТЕСЯ НАШИМИ СЕРВІСАМИ ДЛЯ ОТРИМАННЯ ЮРИДИЧНИХ ПОСЛУГ та КОНСУЛЬТАЦІЙ

    • Безкоштовна консультація

      Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях

    • ВІДЕОДЗВІНОК ЮРИСТУ

      Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс

    • ОГОЛОСІТЬ ВЛАСНИЙ ТЕНДЕР

      Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію

    • КАТАЛОГ ЮРИСТІВ

      Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом

    Популярні консультації

    Дивитись всі консультації
    Дивитись всі консультації
    logo

    Юридичні застереження

    Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

    Повний текст