4
3
48801
Частина друга статті 51 Конституції України задекларувала обов'язок батьків утримувати своїх дітей до досягнення ними повноліття. Але не всі батьки усвідомлюють свою відповідальність, про їх обов'язки доводитися «нагадувати» в тому ж числі, в судовому порядку.
Здавалося б, якщо людина не працює, як їй платити аліменти. Чи є об'єктивною ця причина «в очах» закону, особливо, з огляду на той факт, що багато хто приховує свої доходи.
Зміст:
Юридичний ресурс «Протокол» пропонує дізнатися, чи варто подавати на аліменти, якщо людина не працює, наскільки це безвиграшна ситуація чи все-таки вихід є, варто розраховувати тільки на свої сили чи на справедливість.
Відповідно до частини першої статті 80 Сімейного кодексу України аліменти присуджуються одному з подружжя у частці від заробітної плати (доходу) другого з подружжя і (або) у твердій грошовій сумі.
Якщо платник аліментів має стабільну заробітну плату і з огляду на те, що виконувати судове рішення може роботодавець, просто перераховуючи частину зарплати на аліменти, то такий варіант більш прийнятний.
Якщо людина офіційно не працює або навмисно приховує доходи, отримує «чорну» зарплату, можливим варіантом вирішення проблеми є подача позову до суду на стягнення аліментів у твердій грошовій сумі.
Користуйтеся консультацією: Все про аліменти на дитину в Україні станом на 2020 рік
Точну тверду грошову суму аліментів, яка підлягає стягненню, якщо людина не працює, назвати може тільки суд після дослідження всіх обставин справи, представлених сторонами документів та інших матеріалів.
Але відзначимо, що відповідно до статті 182 Сімейного кодексу України, при визначенні розміру аліментів суд повинен враховувати такі фактори:
Відзначимо, що наведений список не повний, оскільки, суд може прийняти до уваги і інші суттєві обставини.
Закон говорить, що розмір аліментів повинен бути необхідним і достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини. Мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Ця норма побічно підтверджує, що батьки рівні не тільки в правах на дитину, але і в обов'язках щодо її забезпечення.
Наведемо ще одну важливу норму - частина третя статті 182 Сімейного кодексу України говорить, що суд не обмежується розміром заробітку (доходу) платника аліментів у разі встановлення наявності у нього витрат, що перевищують його заробіток (дохід), та по відношенню до яких таким платником аліментів не доведене джерело походження коштів для їх оплати.
Тобто, варто потурбуватися про те, щоб зібрати докази, що спосіб життя відповідача не відповідає заявленим доходам.
Нагадаємо, що доказами можуть бути як документи, так і показання свідків. Більш того, можна просити суд витребувати докази, які у вас не вдалося дістати самостійно.
Користуйтеся консультацією: Как взыскать алименты с иностранца
Як вже говорилося суд може присудити стягнення аліментів у частці від доходу. Бувають ситуації, що під час судового розгляду у відповідача був дохід і робота, але після винесення судового рішення навмисно чи ні, платник аліментів став безробітним. Виникає логічне запитання, з якої суми будуть обчислюватися аліменти, якщо такої суми немає.
Якщо платник влаштувався на роботу, то нова заробітна плата і стане вихідною точкою. Якщо ні і, якщо відповідач, не став на облік біржі зайнятості, то аліменти будуть нараховуватися, виходячи із середньої заробітної плати за місцем прописки.
Під «цією місцевістю» ховається цілком зрозуміле місце виконання судового рішення, яким найчастіше виступає місце проживання або місце роботи платника аліментів, а також місцезнаходження майна боржника в аліментних відносинах. Середня заробітна плата визначається територіальними органами Державного комітету статистики України. Вищевказані органи надають дані щодо розміру середньої заробітної плати для конкретної місцевості на вимогу державного виконавця. Останній керується отриманими даними при визначенні того, яка сума аліментів з непрацюючого підлягає оплаті з урахуванням заборгованості.
Користуйтеся консультацією: Алименты от государства: размер и порядок выплат
Якщо відповідач став безробітним, вже після рішення суду, але при цьому став на облік біржі зайнятості, аліменти будуть відраховуватися з одержуваної допомоги по безробіттю.
Нагадаємо, безробітним, чий страховий стаж за останні 12 місяців до реєстрації на біржі праці перевищує 6 місяців, розмір виплат по безробіттю розраховується в процентному співвідношенні до їх середнього доходу (зарплати) в залежності від страхового стажу.
Відзначимо, з 1 березня 2020 року в Україні збільшено мінімальний розмір фінансової допомоги на випадок безробіття з 1630 гривень до 1800 гривень. У свою чергу максимальний розмір таких виплат не може перевищувати 4 прожиткових мінімуми для працездатних осіб.
Якщо один з батьків ухиляється від сплати аліментів, не має можливості утримувати дитину або місце проживання (перебування) його/її невідоме, «аліменти» платитиме держава, точніше тимчасову допомогу.
Підставами для призначення допомоги є:
Для того, щоб призначили тимчасову допомогу від держави, одному з батьків, який утримує дитину, необхідно звернутися в орган соцзахисту за своїм місцем проживання.
Користуйтеся консультацією: Утримання і аліменти на колишнього із подружжя
Розмір такої допомоги розраховується як різниця між 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні 6 місяців.
Відповідно до статті 7 Закону України «Про державний бюджет України на 2020 рік» прожитковий мінімум становить на:
Тим, хто вирішив, не платити аліменти на свою дитину, можна нагадати про відповідальність.
В Україні передбачена як адміністративна, так і кримінальна відповідальність за несплату аліментів.
Адміністративна відповідальність встановлена статтею 183-1 Кодексу України про адміністративні порушення. Так, якщо через несплату аліментів на утримання дитини виникла заборгованість в сумі відповідних платежів за 6 місяців з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання, боржник може бути залучений до виконання суспільно корисних робіт на термін від 120 до 240 годин.
Варто відзначити, що в разі повторного протягом року вчинення такого правопорушення, вже доведеться відпрацювати на громадських засадах від 240 до 360 годин.
Стаття 164 Кримінального кодексу України передбачила кримінальну відповідальність за злісне ухилення від сплати аліментів, встановлених рішенням суду. Санкцією цієї статті передбачено покарання у вигляді громадських робіт на строк від вісімдесяти до ста двадцяти годин або арешту на строк до трьох місяців, а навіть обмеження свободи на строк до двох років.
Варто відзначити, що під злісним ухиленням від сплати аліментів, слід розуміти будь-які дії платника аліментів, спрямовані на невиконання рішення суду (приховування доходів, зміну місця проживання або місця роботи без повідомлення державного виконавця і т. д.), які призвели до виникнення заборгованості по сплаті аліментів в розмірі виплат за три місяці.
Також додамо, що Міністерство юстиції України забезпечило функціонування Єдиного реєстру боржників (www.erb.minjust.gov.ua), метою створення якого є оприлюднення в режимі реального часу інформації про невиконані майнові зобов'язання боржниками і запобігання відчуження боржниками майна. Таким чином, сучасні інформаційні технології також допомагають боротися з боржниками по аліментах.
До неплатників аліментів застосовуються і ряд інших обмежувальних заходів і фінансових санкцій.
Так, 28 серпня 2018 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення економічних передумов для посилення захисту права дитини на належне утримання», який суттєво погіршив становище боржників по аліментах.
Так, якщо розмір заборгованості зі сплати аліментів перевищує 4 місяці (3 місяці для батьків тяжко хворої дитини або дитини з інвалідністю), встановлена можливість накладення наступних обмежень щодо боржників по аліментах:
Цікаво, що боржник по аліментах позбавляється права впливати на рішення про тимчасовий виїзді дитини за межі України. Тобто, той з батьків, з ким проживає дитина, самостійно вирішує питання тимчасового виїзду своєї дитину за межі України. Дозвіл у боржника брати не доведеться.
Що стосується фінансових санкцій, закон передбачає накладення штрафу за несплату аліментів в залежності від терміну заборгованості:
Користуйтеся консультацією: Все про виплати на дитину в 2020 році
В ідеальному світі батьки самостійно без суду вирішують питання про забезпечення дитини, не дивлячись на сварки та інші незгоди один між одним. Або ж укладають договір, якщо просто словам вже не довіряють. До речі, право укласти договір про сплату аліментів на дитину, в якому визначаються розмір та строки виплат, передбачене статтею 189 Сімейного кодексу України. Варто відзначити, що договір посвідчується нотаріально.
Якщо ж мирно вирішити питання не вдалося, залишається варіант судовий.
Щоб звернутися до суду необхідно скласти позовну заяву. Як вже говорилося, аліменти призначаються або у твердій грошовій сумі або у частці від доходу. Саме в позовній заяві необхідно вказати бажаний спосіб стягнення аліментів.
Додатково зазначимо ряд правових норм, пов'язаних з аліментами
Якщо після набрання рішенням суду законної сили про стягнення аліментів, їх платник виїжджає для постійного проживання у державу, з якою Україна не має договору про правову допомогу, до його виїзду, аліменти можуть бути з нього стягнуті за весь період до досягнення дитиною повноліття, за рішенням суду.
При призначенні аліментів не можуть бути враховані всі витрати на дитину того з батьків з ким вона проживає. Дитина може захворіти, травмуватися або виникне необхідність в додатковому розвитку дитини.
Мудрий СК України, а саме стаття 185, передбачила, що батьки зобов'язані брати участь у додаткових витратах на дитину, що викликані особливими обставинами, в незалежності від сплати, присуджених аліментів.
Також відзначимо, що додаткові витрати на дитину можуть фінансуватися наперед або покриватися опісля разово, періодично або постійно.
І знову, якщо згоди з приводу розподілу таких витрат досягти не вдалося, розмір участі визначить суд за позовом зацікавленої сторони.
Батьки, з дозволу органу опіки та піклування можуть укласти договір про припинення права на аліменти для дитини у зв'язку з передачею права власності на нерухоме майно. Відзначимо, що будь-яке нерухоме майно (квартира, будинок чи земельна ділянка) передається у власність саме дитині. Договір укладається нотаріально, і якщо дитині вже є чотирнадцять років, її залучають до заключення такого договору.
Пам'ятайте, що на Юридичному ресурсі «Протокол» ви можете отримати професійну юридичну консультацію, в тому ж числі, щодо стягнення аліментів.
Переглядів
Коментарі
Переглядів
Коментарі
Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях
Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс
Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію
Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом
Переглядів:
207
Коментарі:
0
Переглядів:
296
Коментарі:
0
Переглядів:
374
Коментарі:
0
Переглядів:
722
Коментарі:
1
Переглядів:
604
Коментарі:
0
Переглядів:
618
Коментарі:
0
Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.
Повний текстПриймаємо до оплати
Copyright © 2014-2024 «Протокол». Всі права захищені.
Нічого, що зараз 2023, а стаття про 2020?
Добрый день! Суд призначил алименты на ребенка 23 года, который продолжает учиться. Отец ребенка быстренько сделал себе 3 группу, которая является рабочей и на сегодняшний день подал документ, что доходов у него нет кроме государственной помощи 1637 гр, т,е.алименты 409 гр. Является ли государственная социальная, , помощь (которая не есть постоянной) доходом?
родитель должен финансово помогать ребенку вне зависимости от своего трудового статуса и стабильности дохода. Законодательство руководствуется тем, что отсутствие официальной работы не означает отсутствие источников дохода. Ведь на какие-то средства алиментщик живет. не работает- значит подаете в ВДВС наказ на стягнення аліментів или виконавчий лист(если к примеру 25% платит а не фиксированную сумму) - и пусть ему высчитывают от средней зарплаты по региону 25% (Эта информация берется из отчетных документов статистического управления населенного пункта где прописан отец). а если станет на биржу труда по безработице - то от той суммы будут удерживать из пособия по безработице.