Все про лікарняний ФОПа

Відключити рекламу
 - tn1_f0d2e2d53341218720a5c2158d3a3266_60ddc071bc85a.jpg

Зміст:

Чи можна отримати лікарняний (страхову виплату). Лікарняний для ФОП. ФОП лікарняний

У цьому матеріалі відповімо на питання:

«Чи передбачений лікарняний для ФОП?»;

«Чи буває лікарняний у приватного підприємця?»;

«Чи може ПП взяти лікарняний?»

«Чи зобов'язаний ПП оплачувати лікарняний?».

Необхідно сказати, що ФОП цілком може отримати лікарняний, крім того, такий ФОП має право, на отримання від Фонду соціального страхування України відповідні виплати (далі - «Фонд»), оскільки є особами, які підлягають страхуванню.

Водночас відповідно до статті 18 Закону № 1105-XIV, крім ФОП, особами, які підлягають страхуванню так само є особи, які здійснюють незалежну професійну діяльність.

Так, допомога по тимчасовій непрацездатності, тобто неможливості здійснювати свою діяльність, надається такому ФОП/ПП у формі матеріального забезпечення, яке повністю або частково компенсує втрату доходу такого ФОП/ПП, в разі настання в нього, зокрема, одного з таких страхових випадків:

  • неможливості здійснювати свою діяльність на період реабілітації внаслідок захворювання або травми, які не пов'язані з нещасним випадком на виробництві;
  • необхідності догляду за хворою дитиною;
  • необхідності догляду за хворим членом сім'ї.

Користуйтеся консультацією: Наскільки потрібні посадові інструкції ФОП, малому і середньому бізнесу

Водночас потрібно розуміти, що перші п'ять днів хвороби для ФОП / ПП, так як ФОП фактично сам є роботодавцем, Фондом сплачувати не будуть, а відповідні виплати передбачені тільки з (включаючи) 6-го дня.

Як отримати лікарняний

Для того, щоб отримати відповідну виплату необхідно буде отримати копію листка непрацездатності, завіреного закладом охорони здоров'я, який його видав ФОП.

При цьому, в графі «місце роботи» такого листа потрібно вказати, що це саме ФОП, і вказати його прізвище та ініціали.

лікарняний для фоп

Після цього необхідно буде звернутися в територіальний орган Фонду за місцем реєстрації з наступним пакетом документів:

  • заява-розрахунок;
  • завірений установою охорони здоров'я листок непрацездатності;
  • довідка зі своєї податкової про відсутність боргу по сплаті ЄСВ, докази сплати ЄСВ (квитанції, банківські виписки тощо);
  • письмове повідомлення з реквізитами банківського рахунку, на який буде проведена відповідна виплата (рахунок особи як ФОП для цього не підходить, потрібен саме рахунок фізособи).

Де взяти і як заповнити заяву-розрахунок

Форма самої заяви-розрахунку затверджена Постановою правління Фонду, її можна завантажити звідси (додаток № 1 до порядку).

Правила заповнення заяви-розрахунку зазначені в самій формі цієї заяви-розрахунку (внизу).

Користуйтеся консультацією: Чи залишилася ще безкоштовна медицина і що робити в разі відмови в безкоштовному лікуванні?

Розмір лікарняного. Як порахувати лікарняний

Так, сума страхових виплат застрахованої особи обчислюється шляхом множення суми денного доходу, розмір якого встановлюється у відсотках середньоденної заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) залежно від страхового стажу, якщо його наявність передбачено законодавством, на кількість календарних днів, що підлягають оплаті

Розмір допомоги залежить від страхового стажу:

  • 50% п'ятдесят відсотків середнього доходу - застрахованим особам, які мають страховий стаж до трьох років;
  • 60% шістдесят відсотків середнього доходу - застрахованим особам, які мають страховий стаж від трьох до п'яти років;
  • 70% сімдесят відсотків середнього доходу - застрахованим особам, які мають страховий стаж від п'яти до восьми років;
  • 100% сто відсотків середнього доходу - застрахованим особам, які мають страховий стаж понад вісім років.

Довідки, в яких є дані про страховий стаж (ОК-5, ОК-7) можна отримати на порталі Пенсійного фонду України за посиланням https://portal.pfu.gov.ua/ (для замовлення довідки необхідна буде кваліфікований електронний підпис (КЕП)).

Користуйтеся консультацією: Пацієнт має право: Що треба знати про право на медичну таємницю

Так само показник в 100 відсотків середнього доходу відноситься (у разі надання підтверджуючого документа) до наступних осіб:

  • 1-3 категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи;
  • одному з батьків або особі, яка їх замінює та доглядає за хворою дитиною віком до 14 років, яка потерпіла від Чорнобильської катастрофи;
  • ветеранам війни, які постраждали, учасникам Революції Гідності та особам, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їхнього соціального захисту";
  • особам, віднесеним до жертв нацистських переслідувань відповідно до Закону України "Про жертви нацистських переслідувань";
  • донорам, які мають право на пільгу, передбачену статтею 20 Закону України "Про безпечність та якість донорської крові та компонентів крові";
  • особам, реабілітованим відповідно до Закону України "Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років", з числа тих, які зазнали репресій у формі (формах) позбавлення волі (ув'язнення) або обмеження волі або примусового безпідставного утримання здорової людини в психіатричний заклад за рішенням позасудового чи іншого репресивного органу.

Для визначення суми виплати потрібно ще визначити розмір середньоденного доходу, який визначається діленням нарахованого за розрахунковий період (12 календарних місяців) доходу, на який нараховано єдиний внесок, на кількість календарних днів здійснення підприємницької діяльності, пов'язаної з отриманням доходу безпосередньо від такої діяльності в розрахунковому періоді без урахування календарних днів, не відпрацьованих з поважних причин, - тимчасова непрацездатність, відпустка у зв'язку з вагітністю та пологами, відпустка по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та шестирічного віку за медичним висновком, відпустка без збереження заробітної плати.

Водночас для платників єдиного податку потрібно відштовхуватися від сум, на які нарахований єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, тобто якщо оплачували мінімальний ЄСВ, то і за основу необхідно брати саме суму розміру мінімальної заробітної плати для відповідного періоду.

Що ж стосується ФОП, які ведуть свою діяльність на загальній системі оподаткування, то тут все залежить від чистого доходу, отриманого у відповідному періоді.

Тобто маємо відповідну формулу обчислення розміру середньоденного доходу:

Р.С.Д. = (Д-Н.Д): К.Д., де:

Р.С.Д. - розмір середньоденного доходу;

Д - дохід (12 календарних місяців), на який нараховано ЄСВ;

Н.Д. - кількість днів тимчасової непрацездатності, відпустка у зв'язку з вагітністю та пологами, відпустка по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та шестирічного віку за медичним висновком, відпустка без збереження заробітної плати;

К.Д. - кількість днів року.

Після отримання відповідного значення розміру середньоденного доходу, можемо порахувати суму страхової виплати за формулою:

(Р.С.Д. * П.С.С.%) * К.Д., Де:

Р.С.Д. - розмір середньоденного доходу;

П.С.С.% - період страхового стажу (у %);

К.Д. - кількість днів лікарняного (вирахувані, в загальному випадку, починаючи з 6-го (включно) дня хвороби).

Користуйтеся консультацією: Повернення ліків та медтехніки в аптеку - коли це можливо?

Що робити після отримання сум страхових виплат

Після отримання відповідної виплати, необхідно буде повідомити відповідний орган Фонду про виплату.

Форма такого повідомлення затверджена Постановою правління Фонду, її можна завантажити звідси (додаток № 2 до порядку).

Правила заповнення повідомлення зазначені в самій формі повідомлення (внизу).

Також слід пам'ятати, що платники єдиного податку першої і другої груп, які не використовують працю найманих осіб, звільняються від сплати єдиного податку протягом одного календарного місяця на рік на час відпустки, а також за період хвороби, підтвердженої копією листка (листків) непрацездатності, якщо вона триває 30 і більше календарних днів.

Таке звільнення буде надано платнику, в разі направлення до податкової інспекції за місцем реєстрації відповідної заяви, до якої і слід підкласти, копію листка (листків) непрацездатності.

На питання: «Оплата лікарняного працівнику ПП» і «Як оплачується лікарняний працівнику ПП?» відповімо в наступних матеріалах.

Варто відзначити, що заповнення відповідних документів професіоналом значно підвищить шанс отримання відповідної виплати, а також вбереже Вас від ризиків відмови у виплатах.

Якщо Вам необхідна послуга професіонала, користуйтеся сервісом «Тендер на юридичну послугу» від юридичного ресурсу «Протокол».

Автор консультації: Адвокат Владислав ГОЛОВАТЮК

Джерело: юридичний ресурс Протокол

  • 7750

    Переглядів

  • 0

    Коментарі

  • 7750

    Переглядів

  • 0

    Коментарі


  • Подякувати Відключити рекламу

    Залиште Ваш коментар:

    Додати

    КОРИСТУЙТЕСЯ НАШИМИ СЕРВІСАМИ ДЛЯ ОТРИМАННЯ ЮРИДИЧНИХ ПОСЛУГ та КОНСУЛЬТАЦІЙ

    • Безкоштовна консультація

      Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях

    • ВІДЕОДЗВІНОК ЮРИСТУ

      Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс

    • ОГОЛОСІТЬ ВЛАСНИЙ ТЕНДЕР

      Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію

    • КАТАЛОГ ЮРИСТІВ

      Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом

    Популярні консультації

    Дивитись всі консультації
    Дивитись всі консультації
    logo

    Юридичні застереження

    Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

    Повний текст

    Приймаємо до оплати