Головна Блог ... Новини Власники сторінок у соцмережах можуть сплатити штраф за негативні коментарі під постами - Рішення ЄСПЛ («Санчес проти Франції») Власники сторінок у соцмережах можуть сплатити штр...

Власники сторінок у соцмережах можуть сплатити штраф за негативні коментарі під постами - Рішення ЄСПЛ («Санчес проти Франції»)

Відключити рекламу
 - tn1_0_17570300_1633686782_616014fe2aeb6.jpg

Усі ми є активними користувачами соціальних мереж, вони стали невід’ємною частиною нашого життя. Публікуючи фото, матеріали та інші речі, автор цих дописів не завжди звертає увагу на коментарі під своїми публікаціями. А дарма, оскільки стежити за змістом коментарів під своїми дописами – це не панацея, це можливість захистити себе від притягнення до відповідальності Так, за зміст коментарів, якщо вони мають провокативний та образливий характер, автори публікацій можуть понести відповідальність. Особливо, це стосується публічних діячів, політиків, блогерів, акторів, зірок та інших публічних людей.

Маєш сторінку у соціальній мережі, будь ласкавий, неси відповідальність не лише, за те, що розміщуєш, але й за коментарі, які інші користувачі залишають у тебе на сторінці. До такого висновку прийшов Європейський суд з прав людини, справа «Санчес проти Франції» (скарга № 45581/15).

До ЄСПЛ за захистом своїх прав звернувся політик, французький депутат, нині мер міста Бокера Джуліан Санчес. Розгляд справи полягав у виявленні чи було порушення статті 10 (Свобода вираження поглядів) Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Санчес, розмістивши у 2011 році критичний допис у Facebook щодо свого опонента, викликав масу обурень широкого загалу. Під час передвиборчої кампанії (Санчес був кандидатом на виборах до парламенту) Санчес розмістив іронічне зауваження щодо роботи сайту свого суперника Пруста. Під дописом Санчеса декілька осіб залишили коментарі, що мали расистський характер, коментарі були спрямовані проти мусульман.

Пруст не гаючи часу, подав до суду позов щодо притягнення Санчеса до відповідальності за свій пост і коментарі під ним. За результатами розгляду справи, Санчеса та авторів образливих коментарів оштрафували на 5000 євро. Санчеса звинуватили в тому, що розпалив ненависть через те, що не видалив коментарі третіх осіб із мовою ненависті до мусульманської громади. Оскарживши це рішення до апеляції, депутата також визнано винним, але зменшили штраф до 3000 євро. Отримавши відмову від суду касаційної інстанції, Санчес звернувся до ЄСПЛ.

ЄСПЛ дійшов до висновку, що не було порушення свободи вираження поглядів Санчеса – суд не критикував його за використання права на свободу вираження поглядів у політичних дебатах, а критикував за відсутність пильності та реакції на коментарі, розміщені на стіні облікового запису Фейсбук.

ЄСПЛ надає найвище значення свободі вираження поглядів у контексті політичних дебатів і вважає, що потрібні дуже вагомі причини, щоб виправдати обмеження політичних виступів, особливо напередодні виборів.

Зокрема, Суд вказав, що не було порушення статті 10, оскільки власник сторінки і автор первинного допису були притягнуті до кримінальної відповідальності за не видалені коментарі під своїм постом.

«Зробивши свою сторінку у Фейсбук загальнодоступною і дозволивши розміщувати там коментарі, Санчес був зобов’язаний стежити за змістом опублікованих коментарів» – вказує Суд у рішенні. Також судді вирішили, що Санчес не міг не знати, що допис, найімовірніше, приверне коментарі політичного характеру. Тому мав відстежувати дописи ще ретельніше.

Суддя в ЄСПЛ від України Анна Юдківська на свій сторінці у Фейсбук розповіла, що з таким рішенням не погодилась одна суддя, на думку якої застосування «похідної» відповідальності власника сторінки в Facebook є загрозою для свободи слова, насамперед у випадку публічних осіб з дуже великою кількістю «друзів». Висновок про відсутність порушення статті 10 Конвенції покладає на власника сторінки важкий обов’язок контролю і здатний перетворити його на цензора слів, написаних на його стіні.

Практика Європейського суду стосовно України є обов’язковою для застосування суддями національних судів при вирішенні спорів. Відтак, можна очікувати, що в нашій державі з’явиться новий вид спорів – спори щодо притягнення до відповідальності за образливі коментарі, які порушують права інших осіб.

Зокрема, українським законодавством передбачена кримінальна відповідальність за умисні дії, спрямовані на розпалювання національної, расової чи релігійної ворожнечі та ненависті, на приниження національної честі та гідності, або образа почуттів громадян у зв’язку з їхніми релігійними переконаннями (ст. 116 ККУ).

Враховуючи рішення «Санчес проти Франції» українськими судами може встановлюватись і адміністративна відповідальність за критичні коментарі у соцмережах. От тільки на кого конкретно, на особу, що не видаляє вчасно негативні коментарі, чи на особу, що їх пише. Та ще не до кінця залишається зрозумілим, як швидко власник сторінки повинен видаляти такі коментарі.

Слід також зазначити, що в таких спорах є досить тонка межа. Така відповідальність не може бути застосована до будь-якої людини. Тут, для встановлення дійсної вини враховуються багато факторів: сторінка повинна належати особі, що має значний суспільний вплив, має реалізовувати політичні рішення в країні, ігнорування образливих коментарів повинно бути свідомим. Без урахування цих факторів притягнути особу до відповідальності буде вкрай важко і це не вважатиметься порушенням ст. 10 Конвенції.

Відтак, таке рішення навряд чи можна називати прецедентом і воно буде застосовуватися до будь-якого спілкування в Інтернеті. Єдине, що варто вказати, що така практика може стати й можливістю для зловживань. Є вірогідність того, що рішення ЄСПЛ будуть використовувати у боротьбі за славу. Зараз, соціальні мережі є можливістю піару і не завжди, цей піар розкручується правильним шляхом. Обливати один одного брудом, постити принизливі фото, стало вже звичайною справою і активно висвітлюється на різних сайтах як новини. Тепер принизливі коментарі у соцмережах можуть створити не тільки незручності для автора допису, але й створити підстави для притягнення його до відповідальності.

Враховуючи таке рішення, власникам облікових записів у соцмережах потрібно бути пильними до коментарів своїх «друзів», бути, свого роду, модератором того, що пишуть у тебе під постом та не допускати поширення ворожнечі, видаляти, за необхідності, коментарі, які порушують права інших осіб.

Джерело: юридичний ресурс Протокол

 • 9849

  Переглядів

 • 0

  Коментарі

 • 9849

  Переглядів

 • 0

  Коментарі


 • Подякувати Відключити рекламу

  Залиште Ваш коментар:

  Додати

  КОРИСТУЙТЕСЯ НАШИМИ СЕРВІСАМИ ДЛЯ ОТРИМАННЯ ЮРИДИЧНИХ ПОСЛУГ та КОНСУЛЬТАЦІЙ

  • Безкоштовна консультація

   Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях

  • ВІДЕОДЗВІНОК ЮРИСТУ

   Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс

  • ОГОЛОСІТЬ ВЛАСНИЙ ТЕНДЕР

   Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію

  • КАТАЛОГ ЮРИСТІВ

   Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом

  Популярні новини

  Дивитись усі новини
  Дивитись усі новини
  logo

  Юридичні застереження

  Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

  Повний текст