6
0
38047
Зміст:
Якщо ви живете в приватному будинку і на своїй території хочете зробити вигрібну яму – ця стаття буде дуже корисною для вас.
Більшість людей перш ніж будувати вигрібну яму задаються питанням: «які санітарні норми розташування вигрібних ям, яка має бути відстань від вигрібної ями до межі сусідньої ділянки, вигрібні ями закон, яким регулюється їхнє встановлення?» тощо.
Ні для кого не секрет, що у разі порушення санітарних норм при будівництві та експлуатації вигрібної ями, у наслідку може бути багато проблем і немаленьких штрафів.
Саме питання правильного розміщення та облаштування вигрібних ям на сьогодні стало актуальним для всіх тих, хто планує її будівництво у себе вдома.
Конкретного закону України про вигрібні ями в нашій країні не існує. Питання розміщення вигрібної ями та норми вигрібної ями Україна закріпила у Державних санітарних нормах та правилах утримання територій населених місць. Так, наприклад, відстань від вигрібної ями до житлового будинку, дитячих майданчиків, зон для відпочинку, земельних ділянок навчальних та лікувально-профілактичних закладів не повинна бути меншою ніж 20 метрів. Якщо у вас або у ваших сусідів є індивідуальна криниця або каптаж джерела, то вигрібна яма повинна бути на відстані теж не менше 20 м, але якщо на горизонті є громадська криниця або каптаж джерела, то відстань від ями має бути не менше 50 м. Водночас слід звертати увагу на напрямок схилу ділянки.
У пункті 3.26. ДБН 360-92* зазначено про те, що майданчики для компосту, дворові вбиральні та очисні споруди каналізації повинні знаходитись у глибині двору не ближче ніж 15 метрів від вікон житлових будинків, у тому числі і сусідніх садиб. Вигрібна яма та сусідня ділянка відстань між якими має бути не менше 10-12 метрів, повинні бути розташовані один від одного так, щоб вигрібна яма не приносила дискомфорт сусідам.
Слід зазначити, що глибина таких вигрібних ям має перевищувати 3 метри.
Користуйтеся консультацією: Нормативи при забудові дачної ділянки
Тут треба сказати й про те, що існує 2 типи вигрібних ям:
Щодо першого варіанту, то це найпростіша яма без дна. Таку яму можна робити у випадку якщо, на добу об'єм стічних вод, що відводяться з будинку, трохи більше ніж 1 кубометр. Якщо ж добовий об'єм вищезгаданих вод набагато більший - тоді потрібно робити тільки герметичну вигрібну яму.
Говорячи про перший варіант вигрібних ям, слід сказати, що це неглибокий колодязь, який всередині обкладається цеглою, бетонними кільцями або може бути зібраний зі старих покришок. Дно такої вигрібної ями або взагалі відсутнє, або може бути забезпечено так званим фільтром у вигляді піску, гравію або щебеню. Слід сказати й про те, що в стінах таких ям роблять кілька дірок для того, щоб стоки частково проходили в ґрунт і там, природно, очищалися. Коли яма наповнюється, то її необхідно викачувати спеціальною машиною. В середньому достатньо від 1-3 викачування на рік.
Щодо герметичних вигрібних ям слід сказати, що ця яма виготовлена з бетону, цегли або пластику. Така яма повністю водонепроникна та накрита герметичною кришкою. Говорячи про такий тип вигрібної ями слід сказати, що її утримання не всім по кишені, адже викачувати таку герметичну яму доводиться в середньому 1 раз на 2 місяці, а послуга асенізаційної машини не така вже й дешева.
Користуйтеся консультацією: Коли мені відріжуть газ
Звертаю Вашу увагу, що відповідно до постанови КМУ №406 від 07.06.2017 року «Про затвердження переліку будівельних робіт, які не вимагають документів, що дають право на їхнє виконання та після закінчення яких об'єкт не підлягає прийняттю в експлуатацію» до будівельних робіт, на які не потрібно спеціального дозволу, відноситься у тому числі зведення на земельній ділянці тимчасових будівель та споруд без улаштування фундаментів зокрема й вигрібних ям.
Потрібно зазначити, що єдиний дозвіл, який необхідний фізичній особі для будівництва вигрібної ями, а саме септика – це дозвіл СЕС. Необхідність отримання вищевказаного дозволу полягає в тому, що при неправильному очищенні септика хімічними засобами це може призвести до виникнення різних захворювань, зараження житлової зони всієї земельної ділянки. Тому перед початком робіт необхідно зробити проект каналізації та зібрати пакет документів, які надалі потрібно подати разом із заявою до СЕС.
Звертаю увагу, що зливна яма, санітарні норми якої порушені, може принести її власнику багато клопоту. Так, якщо ваша вигрібна яма приносить дискомфорт вашим сусідам (неприємний запах, забруднення води) – вони безперешкодно можуть викликати до вас СЕС або звернеться до суду.
У такому разі, вищезгадані громадяни нестимуть відповідальність, передбачену ст. 152 Кодексу про адміністративні порушення, а якщо бути точніше, то на таких людей може бути накладено штраф у розмірі від двадцяти до вісімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та на посадових осіб, громадян – підприємців - від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що дорівнює у першому випадку від 340 до 1360 грн та від 850 до 1700 грн у другому випадку.
Користуйтеся консультацією: Дачі. Дачні ділянки. Садові товариства. Законодавство про дачі
Також слід наголосити, що сьогодні є багато судових рішень щодо суперечки між сусідами з питань недотримання санітарних норм при зведенні вигрібної ями. Так, наприклад, у рішенні апеляційного суду Івано-Франківської області від 12.09.2018 року у справі №352/691/17 суд зобов'язав відповідача ліквідувати септик - вигрібну яму для збору каналізаційних та побутових відходів, що знаходиться на земельній ділянці позивача. оскільки відповідач порушив санітарні норми під час побудови такої вигрібної ями.
У рішенні Берегівського районного суду Закарпатської області від 07.08.2019 року у справі №297/161/19 суд зобов'язав відповідача ліквідувати, шляхом засипання, зведену на земельній ділянці вигрібну яму, оскільки відповідачем не було дотримано відстані між вигрібною ямою та будинком.
Підбиваючи підсумки, слід сказати, що недбале ставлення до санітарних норм і правил утримання територій населених місць під час будівництва вигрібної ями тягне за собою неприємні наслідки, у тому числі постійні скандали з сусідами.
Якщо у Вас виникли запитання на тему «Вигрібна яма санітарні норми України» та Вам потрібна послуга професіонала, скористайтесь сервісом "Тендер на юридичну послугу" від юридичного ресурсу Протокол.
Автор консультації: Підріза Ірина Василівна
Джерело: юридичний ресурс Протокол
Переглядів
Коментарі
Переглядів
Коментарі
Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях
Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс
Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію
Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом
Переглядів:
151
Коментарі:
0
Переглядів:
101
Коментарі:
0
Переглядів:
490
Коментарі:
0
Переглядів:
7843
Коментарі:
0
Переглядів:
497
Коментарі:
0
Переглядів:
599
Коментарі:
0
Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.
Повний текстCopyright © 2014-2024 «Протокол». Всі права захищені.