Головна Блог ... Новини Уранові проблеми: Україна може втрати власний видобуток Уранові проблеми: Україна може втрати власний видо...

Уранові проблеми: Україна може втрати власний видобуток

  • Автор: 

    Автор не вказаний

  • 1

  • 3

  • 2254

Відключити рекламу
Уранові проблеми: Україна може втрати власний видобуток - tn1_352d841cde33bd58bd2f0de4b0b32400_5fd52bbee6c57.gif

В Україні нині три діючі уранові шахти. Всіма ними управляє Державне підприємство (ДП) "Східний гірничо-збагачувальний комбінат" (СхідГЗК). Це підприємство входить у десятку найбільших виробників урану в світі та забезпечує два відсотки від світового видобутку. Від 7 грудня працівники ДП "СхідГЗК" припинили виробничий процес, страйкують та приїхали на акцію протесту під стіни українського Кабміну. "Підприємство повністю зупинено й виведено в простій. Ми звертаємося до влади, якщо вам потрібна уранодобувна галузь і енергетична незалежність України, відновіть працездатність підприємства", - каже голова незалежної профспілки Інгульської шахти ДП "СхідГЗК" Дмитро Бондарєв.

На межі

"Східний гірничо-збагачувальний комбінат" є єдиним в Україні підприємством, яке забезпечує видобуток уранової руди та виробництво уранового оксидного концентрату. Цей концентрат комбінат постачає державному підприємству Національна атомна енергетична компанія (НАЕК) "Енергоатом" для фабрикації паливних збірок, що використовуються на українських атомних станціях для виробництва електроенергії для потреб країни. ДП "СхідГЗК" забезпечує до 40 відсотків потреб в урановій сировині українських АЕС.

Нині "Енергоатом" не виконує перед "СхідГЗК" графік розрахунків за видобутий уран. Через це комбінат заборгував своїм працівникам по зарплаті близько 130 мільйонів гривень. "У нас п'ять тисяч робітників. Зараз не виплачено ще 20 відсотків зарплати за жовтень та повністю не виплачено за листопад", - розповів DW радник в.о гендиректора ДП "Східний гірничо-збагачувальний комбінат" Олександр Сорокін. За його словами, нині призупинилося проходження підземних виробіток, не виконуються гідро-закладні роботи та виробничий план. "Підприємство на межі банкрутства та ліквідації", - каже Сорокін.

Старі проблеми

Проблеми "СхідГЗК" почалися ще у 2017 році, коли Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЄ КП), затвердила методику визначення ціни на ядерне паливо та урановий оксидний концентрат в структурі тарифу на електроенергію. Ціну на урановий оксидний концентрат прив'язали до спотового ринку та світових пропозицій на цей концентрат. При цьому ціна на уран, видобутий з українських шахт за такої методики стала значно нижчою, аніж собівартість його видобутку.

"Це обумовлене особливістю уранового родовища в Україні. У нас уран залягає в гранітних породах, і його добувають у шахтах з граніту блочним вилуговуванням, що значно здорожує собівартість видобутої продукції. В інших країнах уран залягає в м'яких ґрунтах, і його видобувають менш затратним методом підземного вилуговування. В НКРЄ КП цього тоді не врахували", - пояснює експертка з атомної енергетики Ольга Кошарна. Як наслідок собівартість виробництва українського уранового оксидного концентрату стала значно дорожчою, аніж ціна, за яку її ДП "СхідГЗК" продавало НАЕК "Енергоатом" і поступово підприємство ставало збитковим. Адже середня ціна продажу уранового оксидного концентрату нині складає 75 доларів за кілограм, тоді як собівартість його видобутку перебуває на рівні 130 доларів за кілограм. "Нам обіцяли перекрити різницю між ціною та собівартістю виробництва державними дотаціями з бюджету. Але їх ніхто так і не дав", - скаржиться Олександр Сорокін.

Минулий 2019 рік став критичним для "СхідГЗК. Підприємство було на межі закриття. Тоді НАЕК "Енергоатом" та комбінат уклали угоду, за якою "Енергоатом" мав здійснювати авансові платежі за ще не надану продукцію, аби відновити видобуток урану та виробництво уранового оксидного концентрату й розрахуватися з боргами перед робітниками уранових шахт. Але після зміни свого керівництва НАЕК "Енергоатом" припинив здійснювати авансові платежі ДП "СхідГЗК". Саме тому зараз у концерну знову виникли фінансові проблеми, зокрема з виплатою зарплатні шахтарям.

"Зранку стільці, ввечері гроші"

"НАЕК "Енаргоатом" перерахував 2,6 мільярда гривень впродовж цього року за поставлену продукцію. Чому "СхідГЗК" не виплачує своїм людям зарплату, то цим мають займатися правоохоронні органи. А щодо так званих боргів "Енергоатому", то їх перед цим підприємством немає. Є ще платежі за поставлену продукцію, обсягом до 100 мільйонів гривень, але вони будуть здійснені, коли ця продукція буде надана", - заявив DW представник департаменту комунікацій НАЕК "Енергоатом" Олег Слободян.

За його словами, "Енергоатом" виступає за те, аби на наступний рік з ДП "Східний гірничо-збагачувальний комбінат" була підписана нова угода про закупівлю продукції, яка виключає авансові платежі й обов'язок платити за урановий концентрат наперед.

Експерти вказують на те, що й НАЕК "Енаргоатом" нині не у найкращому фінансовому стані через нестабільність енергетичного ринку, але і видобуток урану Україна не може втрачати, аби бути енергетично незалежною, аби не купувати уран з закордону. "Цю галузь потрібно зберегти як стратегічну. Уряд має придумати схему, як саме компенсувати збитки гірникам, адже вони об'єктивно не можуть зменшити собівартість своє продукції", - констатує Кошарна.

Усім угодити

У міністерстві енергетики вже відбулася нарада з усіма зацікавленими сторонами, аби вирішити проблему. Заступник міністра енергетики Максим Немчинов закликав представників державних підприємств до діалогу для досягнення консенсусу та напрацювання пропозицій рішень, які б дозволили виконати зобов'язання сторін, а також зберегти уранове виробництво в Україні. "Завдання держави - допомогти забезпечити беззбиткову діяльність обох державних підприємств. Водночас завдання підприємств - чітко дотримуватися виконання завдань у рамках укладеної угоди. При цьому мають бути рівні умови і постачання уранового концентрату, й оплати", - зазначив Немчинов.

У міністерстві вважають, що зменшення собівартості українського видобутку урану можливе насамперед за рахунок розвитку нових перспективних родовищ. Також необхідно інвестувати в технологічне обладнання ДП "СхідГЗК". Водночас там не виключають, що докапіталізація підприємства дозволила б запустити виробничий цикл за рахунок власних коштів підприємства і незалежно від попередніх платежів з боку НАЕК "Енергоатом". Зійшлися на том, щоб розробити кілька варіантів законодавчих рішень для вирішення ситуації та найближчим часом подати на розгляд уряду та профільного комітету Верховної Ради.

Автор новини: Лілія Ржеутська

Джерело: DW

Интересные факты о уране

Ознакомьтесь с этими удивительными фактами, применениями и свойствами урана.

Уран — это радиоактивный металл, который может производить огромное количество энергии, он использовался еще в древнем Риме как окраска для стекла.

Уран — это химический элемент, его символ — U, а его атомный номер — 92. Рафинированный уран — серебристо-белый слабо радиоактивный металл. Уран твердый, ковкий, пластичный и плохой электрический проводник. Металл имеет очень высокую плотность, примерно на 70% плотнее свинца, но менее плотный, чем золото. Существует три естественных изотопа урана. Уран-238 является наиболее стабильным из них и составляет более 99%, уран-235 составляет 0,72% природного урана, а уран-234 — всего 0,005%.

Немецкому химику Мартину Генриху Клапроту приписывают открытие урана в 1789 году. Он назвал новый элемент после недавно открытой планеты Уран. В 1841 году Эжен-Мельхиор Пелигот стал первым человеком, который выделил уран, а в 1896 году Анри Беккерель обнаружил, что он обладает радиоактивными свойствами. Уран имеет температуру плавления 2075 ° F (1 135 ° C) и температуру кипения 7,468 ° F (4113 ° C).

Уран использовался еще в древнем Риме и в средние века, когда его оранжево-красные лимонно-желтые оттенки использовались в качестве красителей в керамических глазури и стекла.

Делящиеся изотопы урана способны вызывать ядерную цепную реакцию, делая металл важным для выработки тепла в ядерных энергетических реакторах и производства расщепляющегося материала для ядерного оружия.

Уран-235 является самым важным изотопом урана для создания ядерных реакторов и оружия, поскольку он является единственным природным изотопом, который является делящимся (что означает, что он может быть разбит на 2 или 3 осколка деления тепловыми нейтронами).

Один килограмм 235U теоретически может производить 20 тераджоулей энергии, что эквивалентно энергии, полученной из 1500 тонн угля. Первая атомная бомба, использованная во Второй мировой войне, упала на Хиросиму, Япония, в 1945 году, содержала ядро ​​урана.

Сегодня ядерные бомбы обычно производятся из других материалов, таких как плутоний.

Военные используют уран при изготовлении специальных боеприпасов. Это помогает сделать пули и большие снаряды жесткими и достаточно плотными, чтобы пробить броню.

Более 33% мирового урана добывается в Казахстане. Другие страны, занимающиеся добычей урана, включают Канаду, Австралию, Намибию, Нигер и Россию.

Требуется 3 тонны урана, чтобы получить 1 грамм радия, оставив огромное количество урановых отходов, которые были отправлены для использования в промышленности остекления и черепицы.

В дополнение к слабо радиоактивному, уран также считается токсичным металлом, и чрезмерное воздействие ожет влиять на нормальное функционирование наших жизненно важных органов.

  • 2254

    Переглядів

  • 3

    Коментарі

  • 2254

    Переглядів

  • 3

    Коментарі


  • Відключити рекламу

    У рахмети сама дорога ел. енергія з панелей, тому і саботують розрахунки з працівниками, щоб зупинились атомні ел. станції і рахмета був монополістом на ринку електроенергії.

    13.12.2020 18:20

    а чого новина 14.12.2020р., незрозуміло...

    13.12.2020 18:29

    Из лекции Алексея Васильевича Холопова «Когнитивная безопасность» (https://www.youtube.com/watch?v=zWsbcKkoDCQ): "Когда делается аудио поисковой запрос через Гугл, чтобы запрос ушёл на сервер электрической энергии тратиться аналогично как на кипячения литра воды… Проблема Бигдат (больших данных). Эти биг дат обрабатывают суперкомпьютеры, которые требуют энергии меговат. Развивается цифровая экономика т.к. появляются умные дома и цифровые технологии, и появляются энергетические задачи. Для этого надо компактные ядерные реакторы. СССР было лидером в производстве таких реакторов. Для осуществления цифровой экономики надо сначала решить задачу экономической безопасности, а её решить без развития ядерной энергетики невозможно".

    15.12.2020 13:41

    Залиште Ваш коментар:

    Додати

    КОРИСТУЙТЕСЯ НАШИМИ СЕРВІСАМИ ДЛЯ ОТРИМАННЯ ЮРИДИЧНИХ ПОСЛУГ та КОНСУЛЬТАЦІЙ

    • Безкоштовна консультація

      Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях

    • ВІДЕОДЗВІНОК ЮРИСТУ

      Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс

    • ОГОЛОСІТЬ ВЛАСНИЙ ТЕНДЕР

      Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію

    • КАТАЛОГ ЮРИСТІВ

      Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом

    Популярні новини

    Дивитись усі новини
    Дивитись усі новини
    logo

    Юридичні застереження

    Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

    Повний текст