Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Ухвала КЦС ВП від 26.02.2018 року у справі №348/992/16-ц Ухвала КЦС ВП від 26.02.2018 року у справі №348/99...
print
Друк
search Пошук
comment
КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":



УХВАЛА

16 січня 2018 року

м. Київ

справа № 348/992/16-ц

провадження № 61-1162св17

Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду:

головуючого - Стрільчука В. А. (суддя-доповідач),

суддів: Карпенко С. О., Погрібного С. О., Ступак О. В., Усика Г. І.,

учасники справи:

позивач - керівник Надвірнянської місцевої прокуратури Івано-Франківської області в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області,

представник позивача - прокурор Марчук С. В.,

відповідач - ОСОБА_1,

представник відповідача - адвокат Семків Микола Нестерович,

третя особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Надвірнянська районна державна адміністрація,

представник третьої особи - ОСОБА_3,

розглянув у порядку спрощеного позовного провадження касаційну скаргу Першого заступника прокурора Івано-Франківської області на ухвалу Надвірнянського районного суду Івано-Франківської області у складі судді Грещука Р. П. від 16 вересня 2016 року та ухвалу Апеляційного суду Івано-Франківської області у складі суддів: Максюти І. О., Горблянського Я. Д., Матківського Р. Й. від 26 жовтня 2016 року,

ВСТАНОВИВ:

Статтею 388 Цивільного процесуального кодексу України в редакції Закону України № 2147-VIII від 03 жовтня 2017 року "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України Цивільного процесуального кодексу України Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів", що набув чинності 15 грудня 2017 року (далі - ЦПК України), визначено, що судом касаційної інстанції у цивільних справах є Верховний Суд.

Відповідно до пункту 4 розділу XIII "Перехідні положення" ЦПК України касаційні скарги (подання) на судові рішення у цивільних справах, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цією редакцією Кодексу, передаються до Касаційного цивільного суду та розглядаються спочатку за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.

У червні 2016 року керівник Надвірнянської місцевої прокуратури Івано-Франківської області звернувся до суду з позовом в інтересах Держави в особі Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області до ОСОБА_1, третя особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору Надвірнянська районна державна адміністрація (далі - Надвірнянська РДА), про розірвання договору оренди землі та повернення державі земельної ділянки площею 4,2300 га.

На обґрунтування позовних вимог посилався на те, що розпорядженням Надвірнянської РДА № 253 від 14 вересня 2012 року затверджено проект землеустрою щодо відведення та надання ОСОБА_1 в оренду земельної ділянки площею 4,2300 га строком на 30 років для ведення фермерського господарства, яка знаходиться в урочищі "Гута" за межами населеного пункту села Середній Майдан Середньомайданівської сільської ради Надвірнянського району.

На підставі вказаного розпорядження між Надвірнянською РДА в особі заступника голови районної державної адміністрації Гурея В. Т. та ОСОБА_1 26 жовтня 2012 року було укладено договір оренди земельної ділянки для ведення фермерського господарства строком на 30 років, яка відповідно до акту приймання-передачі від 16 листопада 2012 року передана в користування ОСОБА_1, а право оренди зареєстровано 14 листопада 2012 року в Управлінні Держкомзему в Надвірнянському районі за № 262400004000242. Після укладення вищевказаного договору ОСОБА_1 фермерське господарство не зареєстровано, а спірна земельна ділянка використовується відповідачем не за цільовим призначенням, оскільки на ній розташовано будинок. Вищевикладене підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, актом комісії та листами Надвірнянської РДА від 30 березня 2016 року і від 30 травня 2016 року.

З врахуванням викладеного просив задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Ухвалою Надвірнянського районного суду Івано-Франківської області від 16 вересня 2016 року, залишеною без змін ухвалою Апеляційного суду Івано-Франківської області від 26 жовтня 2016 року, клопотання представника ОСОБА_1 про закриття провадження в справі задоволено. Провадження у справі закрито з підстав, визначених пунктом 1 частини 1 статті 205 Цивільного процесуального кодексу України від 18 березня 2004 року № 1618-IV (далі - ЦПК України 2004 року).

Роз'яснено представнику позивача, що даний спір підлягає вирішенню у порядку господарського процесуального судочинства.

Суд першої інстанції, з висновками якого погодився апеляційний суд, закриваючи провадження у справі, виходив із того, що дана справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства, оскільки сторонами у ній є юридична особа та приватний підприємець і між ними виник господарсько-правовий спір.

15 листопада 2016 року Перший заступник прокурора Івано-Франківської області, подав касаційну скаргу на вказані судові рішення, в якій, посилаючись на порушення судами попередніх інстанцій норм процесуального права, просить скасувати ухвали судів першої та апеляційної інстанцій і передати справу на новий розгляд до суду першої інстанції.

Касаційна скарга мотивована тим, що суд першої інстанції, з ухвалою якого погодився апеляційний суд, дійшов передчасного висновку про закриття провадження у даній справі, оскільки однією із сторін у спірному договорі оренди від 26 жовтня 2012 року є фізична особа ОСОБА_1 У мотивувальній частині постанови Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 30 жовтня 2015 року, на яку посилалися суди попередніх інстанцій, помилково вказано, що договір оренди землі укладено між Надвірнянською РДА та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 Крім того, суди при вирішенні питання про підвідомчість цієї справи повинні були надати оцінку доказам, які свідчать про участь в орендних правовідносинах фізичної особи ОСОБА_1

Відповідно до частини 6 статті 403 ЦПК України справа підлягає передачі на розгляд Великої Палати Верховного Суду у всіх випадках, коли учасник справи оскаржує судове рішення з підстав порушення правил предметної чи суб'єктної юрисдикції.

Враховуючи, що Першим заступником прокурора Івано-Франківської області оскаржуються судові рішення з підстав порушення правил суб'єктної юрисдикції, дану справу слід передати на розгляд Великої Палати Верховного Суду.

Керуючись частиною 6 статті 403, частиною 4 статті 404 ЦПК України, Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду

УХВАЛИВ:

Передати на розгляд Великої Палати Верховного Суду справу за позовом Надвірнянської місцевої прокуратури Івано-Франківської області в інтересах Держави в особі Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області до ОСОБА_1, третя особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, Надвірнянська районна державна адміністрація, про розірвання договору оренди землі та повернення державі земельної ділянки площею 4,2300 га, за касаційною скаргою Першого заступника прокурора Івано-Франківської області на ухвалу Надвірнянського районного суду Івано-Франківської області від 16 вересня 2016 року та ухвалу Апеляційного суду Івано-Франківської області від 26 жовтня 2016 року.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Головуючий:В. А. Стрільчук Судді:С. О. Карпенко С. О. Погрібний О. В. Ступак Г. І. Усик
logo

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст