Історія справи
Ухвала КАС ВП від 30.06.2019 року у справі №2340/4511/18

УХВАЛА27 червня 2019 рокум. Київсправа №2340/4511/18адміністративне провадження №К/9901/16936/19Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:судді-доповідача - Усенко Є. А.,суддів: Пасічник С. С., Гусака М. Б.,розглянув матеріали касаційної скарги Головного управління Державної фіскальної служби у Черкаській області на рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 18.01.2019 та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від16.05.2019 у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної фіскальної служби у Черкаській області про визнання протиправним та скасування рішення,
УСТАНОВИЛ:Черкаський окружний адміністративний суд рішенням від 18.01.2019, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 16.05.2019, адміністративний позов задовольнив: визнав протиправним та скасував рішення Головного управління ДФС у Черкаській області від 04.10.2018 №0001812319, яким до позивача на підставі частини 10, пункту 2 частини 11 статті 25 Закону України "
Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за період 05.05.2016 до 16.07.2018 застосовано штрафні санкції та нараховано пеню у сумі 2937,36 грн.Відповідач подав до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду касаційну скаргу на рішення Черкаського окружного адміністративного суду від18.01.2019 та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від16.05.2019, у якій, посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, просить скасувати зазначені судові рішення та ухвалити нове про відмову в задоволенні позову.Однією з основних засад (принципів) адміністративного судочинства є забезпечення права на касаційне оскарження судового рішення у випадках, визначених законом (частина 3 статті
2 Кодексу адміністративного судочинства України).
Згідно з частиною 1 статті
13 Кодексу адміністративного судочинства України учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право на апеляційний перегляд справи та у визначених законом випадках - на касаційне оскарження судового рішення.Відповідно до частини 1 статті
328 Кодексу адміністративного судочинства України учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в касаційному порядку рішення суду першої інстанції після апеляційного перегляду справи, а також постанову суду апеляційної інстанції повністю або частково у випадках, визначених частини 1 статті
328 Кодексу адміністративного судочинства України.Аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що особи, які беруть участь у справі, у разі, якщо не погоджуються із ухваленими судовими рішеннями після їх перегляду в апеляційному порядку, можуть скористатися правом їх оскарження у касаційному порядку лише у визначених законом випадках.Згідно з пунктом 2 частини 5 статті
328 Кодексу адміністративного судочинства України не підлягають касаційному оскарженню судові рішення у справах незначної складності, крім випадків, якщо: а) касаційна скарга стосується питання права, яке має фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовчої практики; б) особа, яка подає касаційну скаргу, відповідно до пунктом 2 частини 5 статті
328 Кодексу адміністративного судочинства України позбавлена можливості спростувати обставини, встановлені оскарженим судовим рішенням, при розгляді іншої справи; в) справа становить значний суспільний інтерес або має виняткове значення для учасника справи, який подає касаційну скаргу; г) суд першої інстанції відніс справу до категорії справ незначної складності помилково.Відповідно до пункту 6 частини 6 статті
12 Кодексу адміністративного судочинства України для цілей пункту 6 частини 6 статті
12 Кодексу адміністративного судочинства України справами незначної складності є справи щодо оскарження рішення суб'єкта владних повноважень, на підставі якого ним може бути заявлено вимогу про стягнення грошових коштів у сумі, що не перевищує ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Ця адміністративна справа підпадає під критерій, встановлений пунктом 6 частини 6 статті
12 Кодексу адміністративного судочинства України, для визначення справи незначної складності.Задовольняючи позов, суди першої та апеляційної інстанцій виходили з того, що до внесення змін у статтю 9 Закону України "
Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від03.10.2017 №2464-VI платники єдиного внеску, зазначені у Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний рік, до 1 травня наступного року. Вказані зміни набрали законної сили з 01.01.2018. Отже, особи, які провадять незалежну професійну діяльність, до 2018 року сплачували єдиний внесок нарахований за календарний рік, до 1 травня наступного року, а з 01.01.2018 сплачують єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок.Відповідно до встановлених обстави, а саме: ОСОБА_1 сплачував єдиний внесок:28.04.2017 за 2016 рік у сумі 1866,00 грн, 19.04.2018-2017 рік у сумі 8448,00грн, 17.04.2018 - І квартал 2018 року у сумі 2457,18 грн, 16.07.2018 - ІІ квартал 2018 року у сумі 2457,18 грн, 17.10.2018 - ІІІ квартал 2018 року у сумі 2457,18 грн, - суди першої та апеляційної інстанцій дійшли висновку, що позивач сплачував єдиний внесок за 2016-2018 роки у строки, визначені Законом "
Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", тому застосування до нього фінансових санкцій згідно з податковим повідомленням - рішенням, з приводу правомірності якого виник спір, є безпідставним.
Правильне застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм права до встановлених обставин є очевидним і не викликає розумних сумнівів щодо їх застосування чи тлумачення.За правилами пункту 1 частини 1 статті
333 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції відмовляє у відкритті касаційного провадження у справі, якщо касаційну скаргу подано на судове рішення, що не підлягає касаційному оскарженню.Враховуючи, що судові рішення прийняті у справі незначної складності, передбачені пунктом 2 частини 5 статті
328 Кодексу адміністративного судочинства України виняткові обставини відсутні, ці судові рішення не підлягають касаційному оскарженню, відповідно у відкритті касаційного провадження у цій справі слід відмовити.Керуючись статтею 248, пунктом 5 частини 1 , пунктом 2 частини 2 статті
333 Кодексу адміністративного судочинства України, Верховний СудУХВАЛИВ:
Відмовити у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою Головного управління Державної фіскальної служби у Черкаській області на рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 18.01.2019 та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 16.05.2019.Копію ухвали про відмову у відкритті касаційного провадження разом з касаційною скаргою та доданими до скарги матеріалами направити скаржнику, а копію касаційної скарги залишити в суді касаційної інстанції.Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання і оскарженню не підлягає.........................................Є. А. УсенкоС. С. Пасічник
М. Б. Гусак,Судді Верховного Суду