Історія справи
Ухвала КАС ВП від 20.08.2020 року у справі №620/895/20

УХВАЛА19 серпня 2020 рокум. Київсправа № 620/895/20адміністративне провадження № К/9901/20322/20Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:судді-доповідача Стрелець Т. Г.,суддів: Мороз Л. Л., Рибачука А. І.,перевіривши касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області на рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 21 квітня 2020 року та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 09 липня 2020 року у справі № 620/895/20 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
УСТАНОВИЛ:Як вбачається з касаційної скарги та відомостей Єдиного Державного реєстру судових рішень ОСОБА_1 звернулася до Чернігівського окружного адміністративного суду з вказаним позовом, у якому просив:- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області при перерахунку пенсії за віком з 18.04.2019 ОСОБА_1 не використавши надані довідки про складові заробітної плати від 09.04.2019 №26-17-27/55 та №26-17-27/56 відповідно до
Закону України від 10.12.2015 №889-VII "Про державну службу" та ст. 37 Закону України від 16.12.1993 № 3723-ХІІ "
Про державну службу";- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області при переведенні на пенсію за віком державного службовця ОСОБА_1 перерахувати суму пенсії з 18.04.2019 згідно поданої ним заяви по довідкам про складові заробітної плати від 09.04.2019 № 26-17-27/55 та № 26-17-27/56 відповідно до
Закону України від 10.12.2015 № 889-VII "Про державну службу" та ст. 37 Закону України від 16.12.1993 № 3723-ХІІ "
Про державну службу".Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 21 квітня 2020 року, яке залишене без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 09 липня 2020 року, позовні вимоги задоволено повністю.
Визнано протиправними дії Головного управлінням Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо проведення перерахунку пенсії за віком ОСОБА_1 з18.04.2019 без урахування довідок про складові заробітної плати від 09.04.2019 № 26-17-27/55 та № 26-17-27/56 відповідно до
Закону України від 10.12.2015 № 889-VII "Про державну службу" та ст. 37 Закону України від 16.12.1993 № 3723-ХІІ "
Про державну службу".Зобов'язано Головне управлінням Пенсійного фонду України в Чернігівській області при переведенні ОСОБА_1 на пенсію за віком з 18.04.2019 здійснити перерахунок з урахуванням довідок про складові заробітної плати від 09.04.2019 № 26-17-27/55 та № 26-17-27/56 відповідно до
Закону України від 10.12.2015 № 889-VII "Про державну службу" та ст. 37 Закону України від 16.12.1993 № 3723-ХІІ "
Про державну службу".Не погодившись з судовими рішеннями першої та апеляційної інстанції, Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області направило до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду касаційну скаргу, у якій просить скасувати рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 21 квітня 2020 року та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 09 липня 2020 року у справі № 620/895/20 і ухвалити нове рішення, яким в позові відмовити в повному обсязі.За правилами частини
1 статті
334 Кодексу адміністративного судочинства України (далі -
КАС України) за відсутності підстав для залишення касаційної скарги без руху, повернення касаційної скарги чи відмови у відкритті касаційного провадження суд касаційної інстанції постановляє ухвалу про відкриття касаційного провадження у справі.Проаналізувавши доводи, викладені у касаційній скарзі, колегія суддів дійшла висновку про наявність підстав для відмови у відкритті касаційного провадження з огляду на наступне.
Відповідно до статті
129 Конституції України до основних засад судочинства належить забезпечення апеляційного перегляду справи. Касаційне оскарження судового рішення допускається лише у визначених законом випадках.Із зазначеною правовою нормою кореспондуються пункт
7 частини
3 статті
2 КАС України, який відносить до основних засад (принципів) адміністративного судочинства забезпечення права на касаційне оскарження судового рішення у випадках, визначених законом, а також пункт
7 частини
3 статті
2 КАС України, якою визначено право, зокрема, учасників справи на касаційне оскарження судового рішення у визначених законом випадках.З касаційної скарги убачається, що позивач оскаржує рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 21 квітня 2020 року, яке прийняте в порядку спрощеного провадження, та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 09 липня 2020 року, ухвалену за результатами апеляційного перегляду.Предметом розгляду даної справи є визнання протиправними дії при перерахунку пенсії та зобов'язання перерахувати пенсію.Відповідно до частини
4 статті
12 КАС України виключно за правилами загального позовного провадження розглядаються справи у спорах: 1) щодо оскарження нормативно-правових актів, за винятком випадків, визначених частини
4 статті
12 КАС України; 2) щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень, якщо позивачем також заявлено вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної такими рішеннями, діями чи бездіяльністю, у сумі, що перевищує п'ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб; 3) про примусове відчуження земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, з мотивів суспільної необхідності; 4) щодо оскарження рішення суб'єкта владних повноважень, на підставі якого ним може бути заявлено вимогу про стягнення грошових коштів у сумі, що перевищує п'ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб; 5) щодо оскарження рішень Національної комісії з реабілітації у правовідносинах, що виникли на підставі
Закону України "Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років".
Відповідно до частини
1 статті
257 КАС України визначено, що за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.За визначенням пункту
20 частини
1 статті
4 КАС України адміністративною справою незначної складності (малозначною справою) є адміністративна справа, у якій характер спірних правовідносин, предмет доказування та склад учасників тощо не вимагають проведення підготовчого провадження та (або) судового засідання для повного та всебічного встановлення її обставин.Згідно пункту
3 частини
6 статті
12 КАС України для цілей пункту
3 частини
6 статті
12 КАС України справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг, віднесено до категорії справ незначної складності.Відповідно до пункту
2 частини
5 статті
328 КАС України не підлягають касаційному оскарженню судові рішення у справах незначної складності та інших справах, розглянутих за правилами спрощеного позовного провадження (крім справ, які відповідно до пункту
2 частини
5 статті
328 КАС України розглядаються за правилами загального позовного провадження), крім випадків, якщо: а) касаційна скарга стосується питання права, яке має фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовчої практики; б) особа, яка подає касаційну скаргу, відповідно до пункту
2 частини
5 статті
328 КАС України позбавлена можливості спростувати обставини, встановлені оскарженим судовим рішенням, при розгляді іншої справи; в) справа становить значний суспільний інтерес або має виняткове значення для учасника справи, який подає касаційну скаргу; г) суд першої інстанції відніс справу до категорії справ незначної складності помилково.Тлумачення положень вказаних норм у їхньому взаємозв'язку дає змогу дійти висновку, що процесуальний закон пов'язує можливість касаційного перегляду у справах незначної складності тільки з тими юридичними фактами, вичерпний перелік яких викладений у підпунктах "а ", "б ", "в " та "г" п.
2 ч.
5 ст.
328 КАС України.
При цьому, доведення вищезазначених обставин та, відповідно, права на касаційне оскарження судових рішень у справах незначної складності, покладається на особу, яка подає касаційну скаргу.Аналіз доводів касаційної скарги в сукупності з встановленими в судових рішеннях судів першої та апеляційної інстанції обставинами та наданою їм правовою оцінкою не дають підстав для висновку про наявність в даному випадку обставин передбачених підпунктами "а " - "г" пункту
2 частини
5 статті
328 КАС України.Переглядаючи справу в касаційному порядку, Верховний Суд виконує функцію "суду права", що розглядає справи, які мають найважливіше (принципове) значення для суспільства та держави, та не є "судом фактів".Зазначене узгоджується з Рекомендаціями № R (95) 5 Комітету Міністрів Ради Європи від 07.02.1995, який рекомендував державам-членам вживати заходи щодо визначення кола питань, які виключаються з права на апеляцію та касацію, щодо попередження будь-яких зловживань системою оскарження. Відповідно до частини "с" статті 7 цієї Рекомендації скарги в суд третьої інстанції повинні подаватися в першу чергу у рамках таких справ, які заслуговують третього судового розгляду, наприклад справи, які будуть розвивати право або які будуть сприяти однаковості тлумачення закону. Їх коло може бути також обмежене скаргами по тих справах, які стосуються питань права, які мають значення для всього суспільства в цілому. Від особи, яка подає скаргу, слід вимагати обґрунтування того, чому її справа буде сприяти досягненню таких цілей.Згідно з пунктом
1 частини
1 статті
333 КАС України суд касаційної інстанції відмовляє у відкритті касаційного провадження у справі, якщо касаційну скаргу подано на судові рішення, що не підлягають касаційному оскарженню.
Враховуючи те, що касаційна скарга подана на рішення у справі незначної складності, розглянутій за правилами спрощеного позовного провадження, без наведення обґрунтованих підстав для касаційного оскарження передбачених пунктом
2 частини
5 статті
328 КАС України колегія суддів вважає, що у відкритті касаційного провадження за поданою касаційною скаргою слід відмовити.Керуючись статтями
12,
328,
333,
359 Кодексу адміністративного судочинства України, -УХВАЛИВ:Відмовити у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області на рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 21 квітня 2020 року та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 09 липня 2020 року у справі № 620/895/20.Копію цієї ухвали разом з касаційною скаргою та доданими до неї матеріалами направити особі, яка її подала.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання, є остаточною та оскарженню не підлягає.Суддя-доповідач Т. Г. СтрелецьСудді Л. Л. МорозА. І. Рибачук