Історія справи
Ухвала КАС ВП від 17.09.2018 року у справі №815/2992/18

УХВАЛА17 вересня 2018 рокуКиївсправа №815/2992/18провадження №К/9901/60413/18Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:судді-доповідача - Смоковича М. І.,суддів: Бевзенка В. М., Данилевич Н. А.,перевіривши касаційну скаргу ОСОБА_2 на ухвалу Одеського окружного адміністративного суду від 02 липня 2018 року та постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 02 серпня 2018 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Управління поліції охорони в Одеській області про скасування наказу,
установив:ОСОБА_2 звернувся до суду першої інстанції з позовом, в якому просив визнати протиправним та скасувати наказ Управління поліції охорони в Одеській області від 04.05.2016 року №2046 про звільнення за грубе порушення вимог ст. 7 Дисциплінарного Статуту ОВС України, затвердженого Законом України від22.02.2006 року №3460-IV, старшого інспектора батальйону поліції охорони №1 Управління поліції охорони в Одеській області підполковника поліції ОСОБА_2 зі служби в поліції відповідно до п. 8 ст. 12 Дисциплінарного Статуту ОВС України.Одеський окружний адміністративний суд ухвалою від 02 липня 2018 року, яку залишено без змін постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 02 серпня 2018 року, позовну заяву залишив без розгляду.Вважаючи такі судові рішення постановленими з порушенням вимог процесуального закону, позивач подав касаційну скаргу.За правилами частини 1 статті
334 Кодексу адміністративного судочинства України (далі
- КАС України) за відсутності підстав для залишення касаційної скарги без руху, повернення касаційної скарги чи відмови у відкритті касаційного провадження суд касаційної інстанції постановляє ухвалу про відкриття касаційного провадження у справі.
Проаналізувавши зміст оскаржуваних судових рішень, доводи касаційної скарги, Верховний Суд дійшов таких висновків.Суди встановили, що ОСОБА_2 обіймав посаду старшого інспектора батальйону поліції охорони №1 Управління поліції охорони в Одеській області.04 травня 2016 року позивача звільнено із займаної посади на підставі наказу Управління поліції охорони в Одеській області № 2046 від 04 травня 2016 року.20 червня 2018 року ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом, у якому просив визнати протиправним та скасувати наказ Управління поліції охорони в Одеській області від 04.05.2016 року №2046, який позивача звільнено із займаної посади.Залишаючи позовну заяву без розгляду, суд першої інстанції, позицію якого підтримав апеляційний суд, виходив із виходив із того, що позивач пропустив установлений процесуальним законом місячний строк для звернення з відповідними позовними вимогами. При цьому за висновками апеляційного суду позивач у суді першої інстанції не обґрунтував поважність причин пропуску строку звернення до суду та не надав ані суду першої, ані суду апеляційної інстанції доказів на підтвердження наявності обставин, які перешкоджали би йому звернутися до суду з адміністративним позовом у встановлений законом строк.
Доводи касаційної скарги не спростовують і не ставлять під сумнів установлені судами обставини справи.За змістом частин 1 , 2 статті
99 Кодексу адміністративного судочинства України (далі
- КАС України) в редакції, яка була чинна на час звернення позивача до суду, адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого
КАС України або іншими законами.Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.Частиною третьою цієї ж статті обумовлено, що для захисту прав, свобод та інтересів особи
КАС України та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.Тобто, за змістом наведеної процесуальної норми законодавець виходить не тільки з безпосередньої обізнаності особи про факти порушення її прав, а й об'єктивної можливості цієї особи знати про ці факти.
Відповідно до частини 3 статті 123 чинної редакції
КАС України якщо факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду буде виявлено судом після відкриття провадження в адміністративній справі і позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду.За правилом пункту 8 частини 1 статті
240 КАС України суд своєю ухвалою залишає позов без розгляду з підстав, визначених пункту 8 частини 1 статті
240 КАС України.Отже, Верховний Суд констатує, що суд першої інстанції, позицію якого підтримав апеляційний суд, дійшовши висновку про необхідність залишення позовної заяви без розгляду з підстав пропуску строку звернення до суду й відсутності підстав для його поновлення, вірно застосував положення частини 3 статті 123, пункту 8 частини 1 статті
240 КАС України, правильне їх застосовування є очевидним, а доводи касаційної скарги не викликають сумніву щодо застосування чи тлумачення зазначених норм процесуального права.Відповідно до пункту 5 частини 1 статті
333 КАС України суд касаційної інстанції відмовляє у відкритті касаційного провадження у справі, якщо суд у порядку, передбаченому частинами другою, третьою цієї статті, дійшов висновку, що касаційна скарга є необґрунтованою.За змістом пункту 2 частини 2 статті
333 КАС України у справах, розглянутих за правилами спрощеного позовного провадження (крім справ, які відповідно до пункту 2 частини 2 статті
333 КАС України розглядаються за правилами загального позовного провадження), а також у випадку оскарження ухвали (крім ухвали, якою закінчено розгляд справи), суд може визнати касаційну скаргу необґрунтованою та відмовити у відкритті касаційного провадження, якщо правильне застосовування норми права є очевидним і не викликає розумних сумнівів щодо її застосування чи тлумачення.
За такого правового регулювання та обставин справи Верховний Суд дійшов висновку про необґрунтованість касаційної скарги та необхідність відмови у відкритті касаційного провадження.На підставі викладеного, керуючись статтями
3 332 333 КАС України,ухвалив:Відмовити у відкритті касаційного провадження за скаргою ОСОБА_2 на ухвалу Одеського окружного адміністративного суду від 02 липня 2018 року та постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 02 серпня 2018 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Управління поліції охорони в Одеській області про скасування наказу.Копію цієї ухвали разом із касаційною скаргою та доданими до неї матеріалами направити особі, яка її подала.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддями та оскарженню не підлягає.Суддя-доповідач М. І. СмоковичСудді В. М. БевзенкоН. А. Данилевич