Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Ухвала КАС ВП від 04.08.2021 року у справі №620/305/21 Ухвала КАС ВП від 04.08.2021 року у справі №620/30...
print
Друк
search Пошук

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Ухвала КАС ВП від 04.08.2021 року у справі №620/305/21



УХВАЛА

про повернення касаційної скарги

04 серпня 2021 року

м. Київ

справа № 620/305/21

адміністративне провадження № К/9901/28136/21

Верховний Суд у складі судді Касаційного адміністративного суду Кравчука В. М.

перевірив касаційну скаргу Департаменту соціальної політики Чернігівської міської ради

на рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 11 березня 2021 року (суддя Ткаченко О. Є.) та

постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 03 червня 2021 року (колегія у складі суддів Бужак Н. П., Костюк Л. О., Кобаля М. І.)

у справі № 620/305/21

за позовом ОСОБА_1

до Департаменту соціальної політики Чернігівської міської ради

про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії.

УСТАНОВИЛ:

У січні 2021 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Департаменту соціальної політики Чернігівської міської ради (далі - Департамент соцполітики; відповідач), в якому просив:

- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у перерахуванні та виплаті щорічної разової грошової допомоги до 5 травня;

- зобов'язати Департамент соцполітики перерахувати щорічну разову грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік відповідно до ч. 5 ст. 12 Закону України від
22.10.1993 № 3551-XII "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (далі - ~law20~);

- стягнути з відповідача щорічну разову грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік.

Чернігівський окружний адміністративний суд рішенням від 11.03.2021, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 03.06.2021, позов задовольнив частково:

- зобов'язав Департамент соцполітики нарахувати та виплатити ОСОБА_1 щорічну разову грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік у розмірі, визначеному ~law21~.

30.07.2021 відповідач подав касаційну скаргу, що 02.08.2021 надійшла до Верховного Суду, в якій, із посиланням на неправильне застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просив скасувати рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 11.03.2021 року та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 03.06.2021, ухвалити нове рішення про задоволення позову.

Як на підставу касаційного оскарження покликається на те, що належним відповідачем у цій справі є інша юридична особа - Управління соціального захисту населення Шевченківської районної у м. Києві державної адміністрації, яке перерахувало 1 390,00 грн на спеціальний рахунок Головного управління Національної поліції в Київській області для виплати позивачу грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік. Суди першої та апеляційної інстанцій не з'ясували обставини справи, не виявили та не витребували доказів з власної ініціативи.

Справа має виняткове значення для Департаменту соцполітики, оскільки виконання судових рішень у цій справі призведе до нарахування та виплати позивачу грошової допомоги у подвійному розмірі.

Перевіряючи наявність підстав для відкриття касаційного провадження, Суд виходить з такого.

Відповідно до ст. 44 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) учасники справи, маючи намір добросовісно реалізувати належне їм право на касаційне оскарження судового рішення, повинні забезпечити неухильне виконання вимог процесуального закону, зокрема, стосовно строку подання касаційної скарги, її форми та змісту.

Відповідно до ч. 1 ст. 328 КАС України учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в касаційному порядку рішення суду першої інстанції після апеляційного перегляду справи, а також постанову суду апеляційної інстанції повністю або частково у випадках, визначених ч. 1 ст. 328 КАС України.

Згідно з ч. 4 ст. 328 КАС України підставами касаційного оскарження судових рішень, зазначених у частині першій цієї статті, є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права виключно в таких випадках:

1) якщо суд апеляційної інстанції в оскаржуваному судовому рішенні застосував норму права без урахування висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду, крім випадку наявності постанови Верховного Суду про відступлення від такого висновку;

2) якщо скаржник вмотивовано обґрунтував необхідність відступлення від висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду та застосованого судом апеляційної інстанції в оскаржуваному судовому рішенні;

3) якщо відсутній висновок Верховного Суду щодо питання застосування норми права у подібних правовідносинах;

4) якщо судове рішення оскаржується з підстав, передбачених ч. 4 ст. 328 КАС України.

Вимоги до форми та змісту касаційної скарги передбачені ст. 330 КАС України.

Згідно з п. 4 ч. 2 статті 330 КАС України у касаційній скарзі зазначаються підстава (підстави), на якій (яких) подається касаційна скарга з визначенням передбаченої (передбачених) п. 4 ч. 2 статті 330 КАС України підстави (підстав).

У касаційній скарзі скаржник повинен навести мотиви незгоди з судовим рішенням із урахуванням передбачених КАС України підстав для його скасування або зміни (статті 351-354 Кодексу) з вказівкою на конкретні висновки суду (судів), рішення якого (яких) оскаржується, із одночасним зазначенням норм права (пункт, частина, стаття), які неправильно застосовані цим судом.

Скаржник повинен чітко вказати, яку саме норму права судами першої та/або апеляційної інстанцій застосовано без урахування висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду, крім випадку наявності постанови Верховного Суду про відступлення від такого висновку, або обґрунтувати необхідність відступлення від висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду та застосованого судом апеляційної інстанції в оскаржуваному судовому рішенні.

У разі ж подання касаційної скарги на підставі п. 3 ч. 4 статті 328 КАС України заявник повинен чітко вказати, щодо яких саме правовідносин Верховний Суд ще не сформував правового висновку, а не абстрактно на це покликатися.

У разі, якщо скаржник вважає, що судами порушено норми процесуального права (п. 4 ч. 4 статті 328 КАС України) щодо неналежного дослідження зібраних у справі доказів, неповного встановлення обставин справи, або встановлення обставин, що мають істотне значення, на підставі недопустимих доказів, у касаційній скарзі має бути конкретно зазначено або обставини, які встановлені на підставі недопустимих доказів та чому, на думку скаржника, останні є недопустимими, або зібрані у справі докази, які судом не досліджені, що могло б давати підстави для висновку про порушення цим судом норм процесуального права, за умови заявлення у касаційній скарзі також підстав касаційного оскарження, передбачених п. 1, 2, 3 ч. 2 ст. 328 КАС України.

Враховуючи межі перегляду судом касаційної інстанції, визначені ст. 341 КАС України, суд касаційної інстанції переглядає судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження. Тому відсутність у касаційній скарзі визначених законом підстав касаційного оскарження судових рішень та належного правового обґрунтування унеможливлює її прийняття до розгляду і відкриття касаційного провадження.

У порушення зазначених вимог процесуального законодавства, Департамент соцполітики не зазначає у касаційній скарзі жодної з визначених ч. 4 ст. 328 КАС України підстав для касаційного оскарження постанови суду апеляційної інстанції і відповідних обґрунтувань, передбаченим п. 4 ч. 2 ст. 330 КАС України; зокрема, тієї обставини, що суд першої чи апеляційної інстанції необґрунтовано відхилив клопотання про витребування, дослідження або огляд доказів або іншого його клопотання.

Згідно з п. 4 ч. 5 ст. 332 КАС України касаційна скарга не приймається до розгляду і повертається суддею-доповідачем також, якщо у касаційній скарзі не викладені передбачені п. 4 ч. 5 ст. 332 КАС України підстави для оскарження судового рішення в касаційному порядку.

Зважаючи на наведене, Суд дійшов висновку, що касаційну скаргу слід повернути, що не позбавляє відповідача права на повторне звернення до Верховного Суду з касаційною скаргою в межах розумних строків та при дотриманні вимог КАС України.

Керуючись ст. 328, 330, 332 КАС України, Суд, -

УХВАЛИВ:

1. Касаційну скаргу Департаменту соціальної політики Чернігівської міської ради на рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 11 березня 2021 року та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 03 червня 2021 року у справі № 620/305/21 повернути скаржнику.

2. Роз'яснити, що повернення касаційної скарги не перешкоджає особі, яка її подала, реалізувати право на повторне звернення до суду касаційної інстанції в порядку, встановленому законом.

3. Копію ухвали про повернення касаційної скарги надіслати учасникам справи.

Скаржнику надіслати копію ухвали про повернення касаційної скарги разом з касаційною скаргою та доданими до скарги матеріалами.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею, є остаточною та не може бути оскаржена.

Суддя доповідач В. М. Кравчук
logo