Головна Блог ... Новини У разі внесення вкладу до статутного капіталу співвласники не мають переважного права на придбання частки – КЦС ВС У разі внесення вкладу до статутного капіталу спів...

У разі внесення вкладу до статутного капіталу співвласники не мають переважного права на придбання частки – КЦС ВС

Відключити рекламу
У разі внесення вкладу до статутного капіталу співвласники не мають переважного права на придбання частки – КЦС ВС - f020cf6f89ed200b77933b131a32856b.png

Позивач звернувся до суду з касаційною скаргою з проханням скасувати постанову суду апеляційної інстанції, якою було відмовлено в задоволенні позивних вимог про переведення на нього права покупця частки у праві власності на нежитлову будівлю офісного центру. Також позивач просив визнати за ним право власності на частки нежитлової будівлі офісного центру та виплатити ТОВ «Бізнес центр "Шкільний"» кошти з внесених ним грошей на депозитний рахунок суду. Він посилався на положення ст. 362 ЦК України щодо переважного права купівлі частки у праві спільної часткової власності.

Згадайте новину: ЗУ «Про акціонерні товариства» має пріоритет над статутом ВАТ, який не приведений у відповідність до Закону – рішення ВС № 912/947/20

Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду, змінивши мотиви постанови апеляційного суду, зробив такі правові висновки.

Відповідно до ч. 1 ст. 361 ЦК України співвласник має право самостійно розпорядитися своєю часткою у праві спільної часткової власності.

У разі продажу частки співвласник має переважне право перед іншими особами на її купівлю за ціною, оголошеною для продажу, та на інших рівних умовах, крім випадку продажу з публічних торгів (ч. 1 ст. 362 ЦК України).

Частиною четвертою ст. 362 ЦК України передбачено, що в разі продажу частки у праві спільної часткової власності з порушенням переважного права купівлі співвласник може пред’явити до суду позов про переведення на нього прав та обов’язків покупця. Одночасно позивач зобов’язаний внести на депозитний рахунок суду грошову суму, яку за договором повинен сплатити покупець.

Згадайте новину: Відмова від отримання рекомендованого листа – порушення права іншого учасника ТОВ розпоряджатися своєю часткою у статутному капіталі - КГС ВС

Аналіз зазначеної норми свідчить про те, що передбачені положеннями ст. 362 ЦК України обмеження щодо розпорядження своєю часткою стосуються лише продажу частки співвласником.

Переважного права інших співвласників на придбання частки не існує у випадках її відчуження іншим чином: шляхом укладення договорів міни, дарування, ренти (якщо майно передається безоплатно – ст. 734 ЦК України), довічного утримання, спадкового договору або складання заповіту. Крім того, інші співвласники позбавлені переважного права на купівлю частки у праві спільної часткової власності в разі її продажу з публічних торгів.

Верховний Суд вважає, що положення ч. 4 ст. 362 ЦК України регулюють відносини виключно з переведення прав та обов’язків покупця за договором купівлі-продажу, укладеним із порушенням переважного права, а в разі відчуження частки спільної часткової власності шляхом укладення договору міни, дарування, ренти, довічного утримання, спадкового договору або складання заповіту, а також внесення вкладу до статутного капіталу інші співвласники не мають переважного права на придбання такої частки. Саме тому на встановлені у справі правовідносини положення цієї статті не розповсюджуються.

Згадайте новину: КГС ВС щодо строку внесення додаткового вкладу до статутного капіталу ТОВ

Установивши, що відповідачі внесли вклад до статутного капіталу ТОВ «Бізнес центр "Шкільний"», Верховний Суд указав, що потрібно відмовити в задоволенні позову про переведення прав покупця з підстав його необґрунтованості, оскільки положення ст. 362 ЦК України не поширюються на спірні правовідносини.

Постанова Верховного Суду від 13 травня 2022 року у справі № 520/2224/19-ц (провадження № 61-4067св21).

Джерело: Верховний Суд

 • 1794

  Переглядів

 • 1

  Коментарі

 • 1794

  Переглядів

 • 1

  Коментарі


 • Подякувати Відключити рекламу

  Не зрозумів чому відмовили?

  22.06.2022 22:53

  Залиште Ваш коментар:

  Додати

  КОРИСТУЙТЕСЯ НАШИМИ СЕРВІСАМИ ДЛЯ ОТРИМАННЯ ЮРИДИЧНИХ ПОСЛУГ та КОНСУЛЬТАЦІЙ

  • Безкоштовна консультація

   Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях

  • ВІДЕОДЗВІНОК ЮРИСТУ

   Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс

  • ОГОЛОСІТЬ ВЛАСНИЙ ТЕНДЕР

   Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію

  • КАТАЛОГ ЮРИСТІВ

   Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом

  Популярні новини

  Дивитись усі новини
  Дивитись усі новини
  logo

  Юридичні застереження

  Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

  Повний текст