Головна Блог ... Консультації від юристів Як скасувати арешт майна у кримінальному провадженні Як скасувати арешт майна у кримінальному проваджен...

Як скасувати арешт майна у кримінальному провадженні

Відключити рекламу
 - tn1_0_95932900_1637330559_6197ae7fea3bf.jpg

Що потрібно знати про арешт майна його власнику?

Які дії необхідно вжити для скасування арешту?

Відповіді на ці та інші питання Ви знайдете у цій статті. Стаття адресована не юристам, а тому внаслідок спрощення тексту може бути втрачено юридична точність окремих моментів.

1. Арешт майна є тимчасовим обмеженням. Існують кримінальні провадження зареєстровані лише з однією метою – накласти арешт на майно. Якщо це Ваш випадок нагадаю приказку – «немає нічого постійнішого ніж тимчасово». Тобто готуйтеся до того, що без активної Вашої участі ніхто його не зніме, навіть якщо кримінальне провадження буде закрито.

2. Арешт майна у кримінальному провадженні буває 4 видів. Це важливо, оскільки в залежності від його виду потрібна різна аргументація для його скасування. Отже арешт поділяється на види в залежності від мети його накладення. КПК передбачає ареш з метою забезпечення:

1) збереження речових доказів;

2) спеціальної конфіскації;

3) конфіскації майна як виду покарання або заходу кримінально-правового характеру щодо юридичної особи;

4) відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди.

3. Арешт може бути накладений на майно як фізичної так і юридичної особи, у т.ч. на те майно, на яке уже накладено арешт (накладався раніше).

4. Арешт не може бути накладений на єдиний рахунок або на спецрахунки, повязані із справлянням ПДВ, розрахунками за комунальні послуги, за інвестиційними програмами, та ядерною безпекою.

5. Арешт накладається судом. Попередній арешт строком до 48 годин може бути накладений Директором НАБУ.

6. Клопотання про арешт майна розглядається не пізніше двох днів з дня його надходження до суду,

7. Клопотання розгдядається за участю у тому числі власника майна та/або його представника. Ваше неприбуття у судове засідання не перешкоджає розгляду клопотання.

8. Якщо накладається арешт на майно, яке фізично у Вас не вилучалося таке клопотання може розглядатися без повідомлення. Тому при накладенні арешту на нерухоме майно чи рахунки ніхто Вас повідомляти не буде.

9. Арешт накладено – що робити? Є два інструменти, які Ви можете використати:

  1. Скасування ухвали про арешт.
  2. Скасування арешту.

На перший погляд немає різниці. Та вона суттєва.

У першому випадку у Вас обмежені строки – п’ять днів з моменту оголошення. Якщо Ви не були присутні під час оголошення – у Вас п’ять днів з моменту отримання ухвали. Апеляційна скарга подається безпосередньо до апеляційного суду. В апеляційній скарзі Вам потрібно довести допущені порушення правоохоронного органу або суду, безпідставність арешту, тощо. Інколи в ухвалі може бути зазначено, що така ухвала не підлягає оскарженню. Таке право закріплено у п.п. 9 – 9-2 ч.1 ст. 393 КПК України.

Натомість у другому випадку Ви не оскаржуєте ухвалу про арешт, Ви доводите, що відпала потреба у такому арешті внаслідок зміни обставин, втрати актуальності, тощо. Ви звертаєтесь до того ж суду, який прийняв рішення про накладення арешту з клопотанням про скасування арешту.

10. Клопотання про скасування арешту майна розглядає слідчий суддя, суд не пізніше трьох днів після його надходження до суду. Про час та місце розгляду повідомляється особа, яка заявила клопотання, та особа, за клопотанням якої було арештовано майно. На практиці Ваше клопотання можуть просто забути. На днях звернувся до суду із заявою про дотримання розумних строків, бо суд вмудрився забути клопотання Клієнта на цілих 414 днів. Тому після подачі клопотання через тиждень не зайвим буде «нагадати» про Ваше клопотання.

11. Є дуже класна норма в КПК - Прокурор одночасно з винесенням постанови про закриття кримінального провадження скасовує арешт майна, якщо воно не підлягає спеціальній конфіскації.

Здавалося б потрібно просто дочекатися, коли прокурор закриє провадження і після цього питання зняття арешту закриється само по собі. На практиці прокурор не скасовує арешт від слова зовсім. І тоді у Вас з’являється замкнене коло – кримінальне провадження уже закрито, відповідно ні слідчий, ні прокурор, ні слідчий суддя не можуть вчиняти жодної дії, а у іншому судочинстві Вам кажуть, що усі питання, пов’язані з кримінальним провадженням вирішуйте у порядку кримінального судочинства. Так, є судова практика і правові позиції, які дозволяють розглянути в порядку іншого судочинства знімати арешт. Але це роки пекла. Скасовуйте арешт своєчасно в межах кримінального провадження.

Сподіваюся, ця стаття була для Вас корисною. Якщо це так, не забудьте натиснути на слоника, і я про це дізнаюся.

Автор консультації: адвокат Віталій Гриб,
ст. партнер АО "Гардецький та партнери"

  • 4223

    Переглядів

  • 0

    Коментарі

  • 4223

    Переглядів

  • 0

    Коментарі


  • Подякувати Відключити рекламу

    Залиште Ваш коментар:

    Додати

    КОРИСТУЙТЕСЯ НАШИМИ СЕРВІСАМИ ДЛЯ ОТРИМАННЯ ЮРИДИЧНИХ ПОСЛУГ та КОНСУЛЬТАЦІЙ

    • Безкоштовна консультація

      Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях

    • ВІДЕОДЗВІНОК ЮРИСТУ

      Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс

    • ОГОЛОСІТЬ ВЛАСНИЙ ТЕНДЕР

      Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію

    • КАТАЛОГ ЮРИСТІВ

      Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом

    Популярні консультації

    Дивитись всі консультації
    Дивитись всі консультації
    logo

    Юридичні застереження

    Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

    Повний текст