Головна Блог ... Новини Що включити в раціон жінкам за 50: поради дієтолога Що включити в раціон жінкам за 50: поради дієтолог...

Що включити в раціон жінкам за 50: поради дієтолога

  • 0

  • 0

  • 66

Відключити рекламу

Те, що людина регулярно їсть і п'є, має величезний вплив на здоров'я. Якщо вам за 50 або більше, то настав час замислитися про те, як харчові звички мають змінюватися з віком.

Треба знати, чи є поживні речовини, до яких потрібно бути більш уважними і збільшити їх у раціоні, а що краще звести до мінімуму, пише Parade.

Чи повинні харчові звички змінюватися з віком

За словами дієтолога Тобі Амідор, 50 років - це вирішальний час, щоб замислитися про дієту, тому що саме тоді збільшується ризик деяких хронічних захворювань і проблем зі здоров'ям. Наприклад, ризик серцево-судинних захворювань, діабету 2 типу та ожиріння збільшується після 50 років.

"Зміни здоров'я з віком включають збільшення втрати м'язової маси, яка починається в 40 років. Здоров'я кісток може стати більш серйозною проблемою в період перименопаузи для жінок", - сказала Амідор.

Маючи це на увазі, вона зазначила, що існують певні поживні речовини, за якими людям у віці 50 років і старше слід особливо уважно стежити, щоб вони отримували їх у достатній кількості. Ці поживні речовини включають кальцій, вітамін D, калій і клітковину.

Амідор зазначила, що важливо стежити за тим, щоб споживані джерела білка були високої якості, як-от молоко, йогурт, яйця, риба і морепродукти, птиця і пісне м'ясо.

Що вживати менше після 50 років

Амідор радить виключити з раціону цукор, підсолоджені напої, такі як газовані напої, підсолоджені чаї та лимонад.

Регулярне вживання підсолоджених напоїв пов'язане з вищим ризиком серцево-судинних захворювань, діабету 2 типу та ожиріння.

Замість них пийте воду з фруктами, газовану воду або трав'яні чаї без цукру. Амідор також радить не залишати поза увагою молоко, яке є гарним джерелом кальцію і вітаміну D - двох поживних речовин, що стають дедалі важливішими після 50 років, оскільки кістки стають крихкішими.

"Поживні речовини, що містяться в одній чашці молока, можуть допомогти заповнити дефіцит поживних речовин, корисних за різних станів здоров'я, включно зі здоров'ям кісток і м'язів, імунним здоров'ям, здоров'ям серця, діабетом і контролем ваги", - зазначила вона.

Інші новини про харчування

Фітнес-експертка Шеллі Фаулер, яка спеціалізується на допомозі жінкам, старшим за 50 років, розповіла, як у свої 57 почувається краще, ніж будь-коли. Уперше Фаулер почала цікавитися своїм здоров'ям ще в молодості. "Я часто хворіла, і моє здоров'я було не дуже добрим. Я почала дізнаватися про здоров'я і зацікавилася тим, як їжа і стрес можуть впливати на організм людини", - зазначає вона.


ДЖЕРЕЛО : UNIAN
  • 66

    Переглядів

  • 0

    Коментарі

  • 66

    Переглядів

  • 0

    Коментарі


  • Відключити рекламу

    Залиште Ваш коментар:

    Додати

    КОРИСТУЙТЕСЯ НАШИМИ СЕРВІСАМИ ДЛЯ ОТРИМАННЯ ЮРИДИЧНИХ ПОСЛУГ та КОНСУЛЬТАЦІЙ

    • Безкоштовна консультація

      Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях

    • ВІДЕОДЗВІНОК ЮРИСТУ

      Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс

    • ОГОЛОСІТЬ ВЛАСНИЙ ТЕНДЕР

      Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію

    • КАТАЛОГ ЮРИСТІВ

      Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом

    Популярні новини

    Дивитись усі новини
    Дивитись усі новини
    logo

    Юридичні застереження

    Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

    Повний текст