Головна Блог ... Консультації від юристів Що робити сусідам, якщо почався поруч самобуд. Покрокова інструкція Що робити сусідам, якщо почався поруч самобуд. Пок...

Що робити сусідам, якщо почався поруч самобуд. Покрокова інструкція

Відключити рекламу
 - tn1_284fbaa4e30425a9509045c9408d3483_619deef7175ea.png

Зміст:

Будівництво по сусідству, нова висотка, торговий центр, магазин, гараж або прибудова - це шум від будівельних робіт і нове навантаження на комунікації. Є закономірним і те, що чим більше за розміром будівництво, тим більше невдоволення це викликає у сусідів. Невдоволення зростає особливо у разі, якщо будівництво проводиться з порушенням будівельних норм та правил або взагалі без отримання необхідних документів, тобто. "самобуд".

Водночас боротьба з самобудами одна із актуальних проблем у облаштуванні населених пунктах. У цій статті я розгляну саме сусідство з самобудом і які є у сусідів можливості з цим боротися, а якщо сусіди скаржаться на забудовника безпідставно, також скажу, що при цьому робити забудовнику. А найголовніше ви знайдете відповідь на найпопулярніше запитання: Незаконне будівництво - куди звертатися?

Користуйтеся консультацією: Технічний паспорт на нерухомість очима адвоката

Отримання інформації про будівництво: самобуд чи законне будівництво?

Якщо поряд розпочалися підготовчі роботи, у т.ч. підготовка землі для будівництва, за якими почнуться будівельні роботи, у сусідів часто народжується перше питання: Куди скаржитися на незаконне будівництво? Як на мене, насамперед необхідно отримати офіційну інформацію про те, чи законно це будівництво чи ні. Для цього пропоную наступну покрокову інструкцію:

  1. перевірити дані у реєстрі будівельної діяльності за посиланням: https://e-construction.gov.ua/reestri

узаконити споруди на ділянці Реєстр будівельної діяльності - це база інформації про об'єкти будівництва, учасників будівельного процесу, відомості про дозвільні документи, містобудівна та проектна документація, експертизи проектів, відомості про технічну інвентаризацію та багато іншої інформації, яка раніше зберігалася в розрізнених реєстрах та базах даних.

У реєстрі є графа, в яку необхідно внести один з варіантів:

  • реєстраційний номер документа (має бути зазначений у паспорті для будівництва, який (залежно від класу відповідальності (категорія складності об'єкта) розміщується на видному місці перед об'єктом будівництва (крім житлової забудови для особистих цілей);
  • адресу будівництва;
  • кадастровий номер земельної ділянки (можна дізнатися з Публічної кадастрової карти України: https://map.land.gov.ua/?cc=3461340.1719504707,6177585.367221659&z=6.5&l=kadastr&bl=ortho10k;
  • заяву до Державної інспекції архітектури та містобудування України (її територіальні підрозділи) про надання інформації про законність чи незаконність будівельних робіт, ось посилання на шаблон заяви у закріплених повідомленнях телеграма https://t.me/stroitelstvoadvocat.
  1. Звернення до зазначеної інспекції (її підрозділи) є найефективнішим, оскільки зазначена інспекція має досить широкі повноваження, у тому числі право проведення позапланової перевірки.

  2. заяву до міської ради (районної ради) про надання інформації про законність або незаконність будівельних робіт. Також перед цим органом у заяві можна поставити питання щодо землі, а саме чи приймалося рішення (інші документи, дозволи) про надання права на проведення будівельних робіт (усі крім забудови для особистих цілей: приватний будинок, господарські прибудови та гаражі). Ось посилання на шаблон заяви в закріплених повідомленнях https://t.me/stroitelstvoadvocat

  3. у разі будівництва на території пам'ятника архітектури місцевого або національного значення звернення також можна зробити до Міністерства культури України або до обласної державної адміністрації за місцем знаходження пам'ятника;

  4. адвокатський запит, складається та подається адвокатом, відповідь на який подається протягом 5 днів. Також у адвоката ширші повноваження на отримання інформації, ніж у простої особи, у тому числі отримання інформації та документів про підстави та результати перевірок, тому отримання інформації через адвокатський запит є більш ефективним.

Ось посилання на адвоката, який займається і може допомогти з питань юридичного супроводу будівництва: https://t.me/vasiliev_advocat.

6. якщо йде судовий розгляд, попросити у суду прийняти ухвалу про витребування відповідних документів;

7. ухвала/рішення/постанова, що вступили в законну силу, і в окремих випадках вирок.

У зазначених документах може бути встановлено факт самовільного будівництва (самобуд) або узаконено будівництво (визнано право власності (крім вироку)). Також зазначеними документами можуть бути встановлені обставини щодо законності - незаконності будівництва.

Користуйтеся консультацією: Перелік та розмір штрафів у сфері будівництва

Куди скаржитися на незаконне будівництво?

оформлення самобуду

Супутні роботи породжують у сусідів актуальне питання: Куди звертатися, якщо сусіди незаконно будуються?

Відповідь на це питання буде лише після отримання офіційного підтвердження законності чи ні будівництва (писав про це вище). Це вагомий момент!

За наявності документів на будівництво і на землю (тобто відведену під будівництво) “будівництво” є законним, до того моменту, поки документи на підставі яких проводиться будівництво не будуть відкликані (скасовані) органом, який їх видав, або документи будуть скасовані в судовому порядку (таке теж буває при видачі документів з порушеннями).

Тому за наявності документів "боротьба із самобудом" буде не доречною.

Також слід зазначити, що коли будівельні роботи порушують права чи законні інтереси інших осіб, останні мають право на захист позасудовим шляхом звернення до державних органів, а також до забудовників, усно чи письмово з відповідними заявами (стаття 15 Закону України “Про звернення громадян”):

  • до державних органів: орган який видав документ (наприклад, Державна інспекція архітектури та містобудування (ДІАМ));
  • залежно від місця будівництва до відповідної районної державної адміністрації, суду;
  • у поліцію виключно за порушення громадського порядку або за порушення статей Кримінального Кодексу України;
  • органи місцевого самоврядування: залежно від місцезнаходження об'єкта будівництва, наприклад, Міська рада або її виконавчий комітет;
  • в окремих випадках можна написати звернення чи скаргу:
  1. в ОСББ своє або сусідів, у якому знаходиться самобуд. Отримана від них відповідь може бути одним із доказів при поданні документів до інших органів чи суду. У тому числі, ОСББ може бути ініціатором (особою), яка подасть відповідний позов до суду (якщо у статуті ОСББ це повноваження прописано);
  2. у громадські чи правозахисні організації з відповідними повноваженнями;
  3. депутату, який може надалі подавати депутатські запити та отримувати швидко та повністю всю інформацію, навіть може стати ініціатором (позивачем) для подання позову до суду;
  4. комунальні органи: водоканал, у підприємства, які відповідають за електроенергію, тепло тощо. Оскільки без води та електрики будівельні роботи складно провести. А, якщо немає дозволу на будівництво, то не може бути й зазначених комунальних послуг.

У прокуратуру не слід звертатися, адже це не їхні повноваження (стаття 2 Закону України “Про прокуратуру”), тільки дарма час буде витрачено.

УВАГА: не кожне звернення до державного органу, наприклад, у Державну інспекцію архітектури та містобудування (ДІАМ), досягне свого результату, оскільки у зверненні особі, чиї права чи законні інтереси порушуються, обов'язково необхідно ці порушення обґрунтувати письмовими доказами в т.ч.: письмовими поясненнями, звітами уповноважених експертів або висновками судових експертиз, в окремих випадках поясненнями свідків. Тому необгрунтоване звернення на самобуд отримає лише один результат - формальний відповідь чи відписку. Отже, будь-яка людина не може звернутися зі зверненням (скаргою) на самобуд.

Із законним будівництвом розібралися, а тепер поговоримо про незаконне будівництво, під яким слід розуміти такі будівельні роботи, коли відсутні повністю або частково документи на будівництво або земля не відведена під будівництво.

Тоді у сусідів миттєво постає додаткове питання: Як зупинити незаконне будівництво сусіда?

Відповідь: скористатися позасудовим шляхом (описаний вище) та судовим оскарженням, про який йтиметься далі.

Користуйтеся консультацією: Як узаконити будинок - самобуд без права на землю в Україні.

Судове оскарження

Зі своєї судової практики скажу, що не кожне звернення до суду на самобуд досягне свого результату,оскільки у поданому до суду позові та подальшому судовому розгляді, особі, чиї права чи законні інтереси якої порушуються, необхідно ці порушення обґрунтувати письмовими доказами у т.ч.: письмовими поясненнями, звітами (висновками) уповноважених експертів (експертиз, технічних досліджень) або висновками судових експертиз, в окремих випадках поясненнями свідків. Без цього суд скаже, що права позивача не порушуються та у позові відмовить. Тому будь-яка людина не може звернутися до суду на самобуд.

Ось зразок алгоритму дій для судового оскарження:

  • встановлення порушень та фіксація їх документально, фото - відео;
  • звернення до компетентного органу з документальним обґрунтуванням, у тому числі подання до Державної інспекції архітектури та містобудування України заяви щодо проведення позапланової перевірки (пункт 5-6 стаття 41 Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності”);
  • одержання письмової відповіді від компетентного органу. У разі згоди з відповіддю просити відповідний орган (державного або місцевого самоврядування) звернутися до суду. Якщо не згоден з цією відповіддю, оскаржити її в суді;
  • у разі отримання відмови від відповідного органу (державного або місцевого самоврядування) звернутися самостійно до суду.

Якщо ви хочете визнати незаконне будівництво сусідів і на це у вас є докази, ви можете звернутися до мене, я допоможу вам з цим питанням, оскільки у мене є в цьому хороший досвід.

Також на моєму телеграм-каналі є готовий шаблон документа під назвою: Зразок скарги на незаконне будівництво сусідів (посилання на телеграм - https://t.me/stroitelstvoadvocat).

Що робити забудовнику, власнику будівництва, якщо на нього пишуть необґрунтовані скарги

Отримати копію скарги (або іншого звернення) через адвокатський запит, ось посилання на адвоката, який займається та може допомогти з питань юридичного супроводу будівництва: https://t.me/vasiliev_advocat.

З обґрунтованості чи необґрунтованості скарги стає одразу зрозуміло причини для скарги, які, як правило, можна самостійно усунути. Якщо після такого усунення скарги не припинилися з тих самих підстав, тоді забудовник може захиститися вже в судовому порядку шляхом подання відповідного позову на того, хто скаржиться.

Відповіді на популярні питання на цю тему

ПИТАННЯ: Чи правда, що 95% відповідей державних органів щодо самобудів - це формальні відписки?

ВІДПОВІДЬ: точної цифри мені не відомо, але зі своєї практики скажу, що формальні відписки часто бувають, оскільки особа, яка подає звернення належним чином та доказами, не довела порушення при будівництві, в т.ч. не доведено порушення прав того, хто скаржиться.

ПИТАННЯ: Чи можна ознайомитись з матеріалами перевірки та як це зробити?

ВІДПОВІДЬ: особа (заявник, скаржник) має право на ознайомлення з усіма документами, матеріалами, які було прийнято за підсумком подання ним заяви (стаття з2 Конституції України). Для цього треба подати відповідну заяву на ознайомлення або запитати копії зазначених матеріалів через адвокатський чи депутатський запит. Тому цей спосіб дозволяє навіть отримати доступ або копію акта, протоколу, припису щодо усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності або постанови про накладення штрафу. Ці документи можуть бути ухвалені в рамках перевірки. Ознайомлення з матеріалами дає змогу проконтролювати хід виконання, наприклад, приписи. Якщо припис не буде виконано, просити провести позапланову перевірку (пункт 7 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю)

ПИТАННЯ: Колективні звернення ефективніші за поодинокі?

ВІДПОВІДЬ: так, колективні ефективніше, адже колективні невдоволення та порушення мають великий суспільний резонанс і одразу підключається місцеве телебачення, що висвітлює цю подію. Автор цієї статті неодноразово вів будівельні суперечки та справи на боці мешканців будинків під час проведення нового будівництва у них під боком.

ПИТАННЯ: Чи можна узаконити самобуд через суд?

ВІДПОВІДЬ: не можна, оскільки для узаконення самобуду - це окремий позасудовий порядок, а суд не може підміняти встановлений законом порядок, про це також говорить обов'язкова судова практика Великої Палати Верховного суду постановою від 18.12.2019 справа №522/1029/18.

ПИТАННЯ: Незаконна прибудова до багатоквартирного будинку, куди скаржитися?

ВІДПОВІДЬ: не важливо на яку прибудову, самобуд буде скарга, оскільки ці питання регулюють органи, про які йшлося в розділі другому цієї статті.

ПИТАННЯ: Грошові судові витрати?

ВІДПОВІДЬ: складається із судового збору та послуг адвоката (підготовка документів та участь у судових засіданнях). Конкретні цифри можна буде порахувати лише визначившись у рамках якого судочинства розглядатиметься справа, кваліфікація та обсяг послуг адвоката.

ПИТАННЯ: Скільки часу триватиме суд?

ВІДПОВІДЬ: перша інстанція 2-7 місяців, друга ще близько 2-4 місяців, третя інстанція (якщо буде) додатково 9-12 місяців.

ПИТАННЯ: Чи можна суд просити зобов'язати інспекцію провести позапланову перевірку?

ВІДПОВІДЬ: просити можна, але суд відмовить, оскільки є судова практика Верховного Суду, яка каже, що суд не може втручатися у дискретні повноваження державних органів. Тому максимум, що суд може задовольнити - це повторно надати відповідь або виконати певну дію, яка вперше була виконана з порушенням.

ПИТАННЯ: Знесення (демонтаж) самобуду: з цим питанням до суду чи куди?

ВІДПОВІДЬ: виключно у суд після того, як "господар" самобуду не знесе його в добровільному 30 денному порядку (Додатки до Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю).

ПИТАННЯ: Чи має сусід по ділянці землі отримати мій дозвіл на будівництво?

ВІДПОВІДЬ: якщо це дві різні ділянки землі, виділені в натурі або з різними привласненими кадастровими номерами, то не повинен сусід отримувати дозвіл від іншого сусіда (частина 2 стаття 103 Земельного Кодексу України).

ПИТАННЯ: Чи є сенс скаржитися на самобуд?

ВІДПОВІДЬ: є, оскільки у разі ухвалення судом рішення на вашу користь, надалі такий самобуд буде демонтований у добровільному чи примусовому порядку.

Якщо у вас залишилися питання на цю тему, можна їх поставити мені особисто або залишити коментарі тут і отримати на них відповіді незабаром.

Якщо Вам потрібна послуга професіонала, пропонуємо скористатися сервісом "Тендер на юридичну послугу" від юридичного ресурсу Протокол.

Автор консультації: адвокат Васильєв Павло Сергійович, юрист Любий Ігор Анатолійович

Джерело: юридичний ресурс Протокол

  • 14107

    Переглядів

  • 6

    Коментарі

  • 14107

    Переглядів

  • 6

    Коментарі


  • Подякувати Відключити рекламу

    Признать отказ департамента противоправным и обязать повторно рассмотреть Департамент поданное обращение.

    25.10.2021 00:51

    Доброго дня. Допоможiть скласти заяву до суду про самовiльне встановлення паркану в дворi багатоквартирного будинку. На жаль мiська рада продинамила це питання

    22.10.2021 17:31

    Добрый день, да, могу составить заявление в суд, набирайте меня 096-476-66-66 или 095-235-31-10.

    22.10.2021 18:11

    Є така ситуація мешканці мають спільну часткову власність в приватному, в одного, назвемо "А"- 65% власності в іншого, "Б"- 35%. Б через суд встановив порядок користування спільною прибудинковою територією, згодом на цій підставі виготовив приватизаційний акт і отримав у власність навіть більше ніж у будинку, орієнтовно 45% зем.ділянки, встановив паркан по межі. Здійснив самочинну прибудову до будинку. з боку своєї частки, теж по спільні межі, звів госп.споруду (гараж). Який розмістив на меншій ніж передбачає ДБН, відстані до своєї ж незаконної прибудови. В судовому порядку не вдалося отримати потрібне рішення, щодо своїх самобудів, оскільки програв в апеляції. Суд вказав, що як прибудова так і косп.споруда є належністю до головної речі. Отже не можуть бути визнані законними в судовому порядку. А в позасудовому власнику "Б" відмовила ДАБІ. Згодом він звернувся до ОМС і в Департаменті архітектури отримав погоджену декларацію на самочинний гараж. Власник "А" звернувся до Департаменту з вимогою скасувати декларацію. Однак йому повідомили, що перевірки заборонені (на той час діяла постанова КМУ про мораторій) з виходом на місце а тому не вбачають підстав відкликати/скасувати дозвіл... Питання, в судовому позові в порядку КАС, до Департаменту, що саме вказувати як вимогу, щоб не дай Боже не втрутитися в дискрецію?

    23.10.2021 02:32

    Признать отказ департамента противоправным и обязать повторно рассмотреть Департамент поданное обращение.

    25.10.2021 00:52

    Видео в тему: "КАК БЫСТРО ОСТАНОВИТЬ НЕЗАКОННУЮ СТРОЙКУ?" https://www.youtube.com/live/K3iIT8PMQMg?feature=share

    31.05.2023 15:32

    Залиште Ваш коментар:

    Додати

    КОРИСТУЙТЕСЯ НАШИМИ СЕРВІСАМИ ДЛЯ ОТРИМАННЯ ЮРИДИЧНИХ ПОСЛУГ та КОНСУЛЬТАЦІЙ

    • Безкоштовна консультація

      Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях

    • ВІДЕОДЗВІНОК ЮРИСТУ

      Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс

    • ОГОЛОСІТЬ ВЛАСНИЙ ТЕНДЕР

      Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію

    • КАТАЛОГ ЮРИСТІВ

      Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом

    Популярні консультації

    Дивитись всі консультації
    Дивитись всі консультації
    logo

    Юридичні застереження

    Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

    Повний текст