Головна Блог ... Консультації від юристів Поверхнева перевірка і особистий огляд. Коли застосовується і в чому різниця Поверхнева перевірка і особистий огляд. Коли засто...

Поверхнева перевірка і особистий огляд. Коли застосовується і в чому різниця

Відключити рекламу
 - tn1_ac5f49a18903944f7606c0d1c4f220ec_5f0c6975a94b4.png

Не тільки в кримінальному провадженні можуть вживатися заходи пов'язані з оглядом особи або її особистих речей. Крім того, такі заходи можуть навіть іноді застосовуватися і в тих випадках, коли людина не звинувачується і не підозрюється у жодних правопорушенняї, як, наприклад, поверхневий огляд. У цій консультації юридичний інтернет-ресурс "Протокол" доступними словами розповість актуальну інформацію 2020 про різницю між особистим оглядом і поверхневою перевіркою, про те, коли їх можна застосовувати, хто має право оглядати особисті речі і як здійснюється поверхневий огляд поліцією України.

Зміст:

Поверхневий огляд (перевірка)

У частині 1 статті 31 Закону України "Про Національну поліцію" передбачено кілька видів превентивних заходів, які можуть застосовуватися органами поліції. Одним з них є поверхневий огляд, який полягає в здійсненні візуального огляду людини, речей або транспортних засобів. При цьому, під візуальним оглядом особи мається на увазі можливість поліцейського проведення рукою або спеціальним приладом, засобом (наприклад, металошукачем) по верху одягу. Тобто, поліцейський не має права намагатися оглянути або обшукати людину під верхнім одягом і навіть не може перевіряти кишені. Таким чином, якщо на вулиці зима, людина одягнена в теплу товсту шубу, поліцейський може торкатися лише поверхні цієї шуби, причому, не пошкодивши її; і, навіть, якщо, наприклад, глибоко під шубою, десь в нижній білизні захований пістолет або що-небудь крадене, при здійсненні такого виду перевірки поліцейський не має права це перевірити і відшукати.

поверхневий оглядЩо стосується здійснення поверхневого огляду речей, то Protocol звертає увагу на те, що ч. 6 ст. 34 вищезазначеного Закону, покладає обов'язок на особу самостійно пред'явити і показати всі свої особисті речі поліцейському, не пручаючись. Якщо це огляд транспортного засобу (ТЗ), то людина повинна на вимогу поліцейського показати салон або відкрити багажник.

Необхідно відзначити, що огляд може проводиться тільки особою однакової статі (тобто, жінка може перевірити жінку, чоловік - чоловіка; в разі якщо перевірити необхідно особу - "трансвистит", то у нього повинні запитати думку з приводу статі перевіряючого). У виняткових ситуаціях, перевірку може здійснювати особа протилежної статі, але така перевірка може бути лише за допомогою спеціального приладу або засобу, НЕ руками.

Поліцейський може проводити поверхневу перевірку тільки у випадках, якщо є достатньо обґрунтовані підстави вважати, що:

  • у людини є речі, які є знаряддям злочину, або вони були вкрадені, або вони належать до таких, зберігати або переміщувати які, заборонено законом (наркотики, зброя);
  • вищевказані речі є в ТЗ;
  • в ТЗ є особа-злочинець чи заручник;
  • ТЗ є знаряддям злочину (наприклад, автомобіль викрадений);
  • ТЗ або речі знаходяться в місці, де може бути найближчим часом скоєно злочин.

Особистий огляд і огляд особистих речей

З метою зупинити адміністративне правопорушення та забезпечити своєчасний і правильний розгляд справ, стаття 269 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП) передбачає заходи забезпечення провадження. Одними з таких є особистий огляд і огляд особистих речей.

Протокол зазначає, що такі види огляду відрізняються від поверхневої перевірки тим, що їх можуть здійснювати не тільки органи поліції, а багато інших державних органів, крім того, для їх проведення необхідні інші підстави. Так, ними є:

  • якщо особа вчинила адміністративне правопорушення;
  • якщо особа затримана в установленому порядку за вчинення такого порушення;
  • якщо на людині (її тілі, одязі, речах, ТЗ) є ознаки, що характерні для правопорушення;
  • якщо є відповідне орієнтування (як правило, це стосується ТЗ, номерні знаки яких є в базах розшуку ТЗ, які були зафіксовані при скоєнні адміністративних порушень, наприклад, дорожня камера зафіксувала автомобіль, яким перевищено швидкість або ж, якщо орієнтування на людину, то цього також має бути підтвердження - наприклад, фіксація камерою людини при здійсненні адмін порушення і тд).

Користуйтеся консультацією: Моральна шкода: як виразити в грошовому еквіваленті і труднощі стягнення

Перед проведенням огляду, людину зобов'язані проінформувати про її права, а також, вказати конкретну підставу для здійснення огляду.

Особистий огляд здійснюється особою однакової статі. Якщо це огляд особистих речей, то, як правило, відбувається в присутності власника таких речей (у виняткових випадках, можливо і без власника). При таких оглядах зобов'язані бути присутніми два понятих.

хто має право оглядати особисті речіОргани, які можуть проводити особистий огляд і огляд особистих речей в Україні: органи Національної поліції, Служби безпеки України, воєнізованого порядку Збройних сил України, міграційної служби, органи і установи виконання покарань, органи митної, прикордонної служб і інші органи.

Важливо звернути увагу, що при проведенні таких видів огляду органи, що проводили огляд, зобов'язані скласти протокол, а також внести позначку в протокол про адміністративне правопорушення або про адміністративне затримання про те, що був проведений огляд і про це складено відповідний протокол (також, вказати ПІБ, місце проживання понятих, перелік речей, що оглядаються і наявність у затриманого тілесних ушкоджень).

Протокол особистого огляду та огляду особистих речей

Згідно пункту 12 Розділу ІІІ Наказу МВС від 06.11.2015 № 1376, в такому протоколі вказується:

  • дата, час, місце його складання;
  • посадова особа органу поліції, що його складає (повністю, без скорочень);
  • прізвища, імена та по батькові, місця проживання двох понятих (повністю, без скорочень);
  • прізвище, ім'я, по батькові (повністю, без скорочень), місце проживання особи, яку оглядають і в якої оглядаються речі, цінності, документи, що є знаряддям або об'єктом правопорушення;
  • індивідуальні ознаки речей, цінностей, документів (колір, розмір, форма, реквізити документів і тд);
  • місце і обставини виявлення.

Такий протокол підписують людина, чиї речі оглядали і посадова особа, яка здійснювала огляд.

Огляд як форма митного контролю

Існує ще один вид огляду людини і його особистих речей, який застосовується, як правило, при перетині державного кордону - митний огляд: товарів і ТЗ комерційного призначення; ручної поклажі та багажу; особистий огляд. Частина 6 статті 264 КУпАП вказує, що проведення митного огляду здійснюється в порядку передбаченому Митним кодексом (ТК) (статті 338-340 ТК). Проводиться такий огляд тільки органами митної служби.

Огляд товарів і транспортних засобів комерційного призначення. За загальним правилом, огляд проводитися тих речей, які представлені митному органу, в тому числі для зважування та перерахунку і здійснюється такий огляд якомога в більш короткий термін.

За письмовим рішенням керівника митного органу огляд речей або ТЗ може проводитися також, якщо людина не подала декларацію в установлений термін або не виконує обов'язки як декларанта; якщо є достатні обґрунтовані підстави, що товар переміщується поза митним контролем, з метою приховати його від митного контролю та в інших випадках (повний перелік підстав для проведення такого огляду тут).

Користуйтеся консультацією: ОБШУК. Правові підстави для його здійснення і правила

Огляд здійснюється в присутності власника обстежуваних речей і двох понятих (ними НЕ можуть бути зацікавлені особи, в тому числі і працівники митних органів).

протокол особистого оглядуЗа результатами огляду складається Акт в 2 примірниках, один з яких видається особі, котра переміщувала товари.

Огляд ручної поклажі і багажу може здійснюватися тільки в разі, якщо є достатні підстави вважати, що у них є товари, що належать митному обліку або підлягають митним платежам, або переміщення таких товарів заборонено законом.Так огляд проводять тільки в присутності власника речей або довіреної ним особи без понятих. У випадках, передбачених частиною 3 статті 339 ТК, огляд можливий і без власника.

Особистий огляд є винятковою формою митного контролю, який здійснюється тільки на підставі письмового рішення керівника митного органу та тільки коли є достатні підстави вважати, що така особа перевозить предмети контрабанди чи інші товари, переміщення яких забороняють митні правила. Особистий огляд здійснюється в ізольованому приміщенні, особою однакової статі і в присутності 2 незацікавлених понятих (ними не можуть бути родичі особи, що оглядається і працівники митного органу). Після особистого огляду посадовою особою митного органу складається протокол, копія якого видається особі, чий огляд проводили.

Наслідки порушення порядку оглядів

Дуже важливо, щоб огляд проводився відповідними органами в установленому законом порядку, а також, обов'язковим є дотримання всіх вимог до протоколу і акту (необхідно, щоб позначалися всі необхідні дані), які складаються при оглядах. Головним наслідком недотримання вимог закону при проведенні огляду є визнання такого огляду недійсним або сумнівним.

Ось кілька рішень з судової практики, що це підтверджують:

Якщо Вам потрібна консультація професіонала, пропонуємо скористатися послугою "Тендер на юридичну допомогу" від юридичного порталу Протокол.

Автор консультації: Колотуха Катерина

Джерело: Юридичний ресурс Протокол

Аналізуйте судовий акт: Проведення обшуку особи, прихованого під огляд місця події, до внесення даних до ЄРДР є грубим порушенням норм КПК України (Ставищенський районний суд, виправдувальний вирок 16.01.2019, № 378/331/18)

  • 67087

    Переглядів

  • 0

    Коментарі

  • 67087

    Переглядів

  • 0

    Коментарі


  • Подякувати Відключити рекламу

    Залиште Ваш коментар:

    Додати

    КОРИСТУЙТЕСЯ НАШИМИ СЕРВІСАМИ ДЛЯ ОТРИМАННЯ ЮРИДИЧНИХ ПОСЛУГ та КОНСУЛЬТАЦІЙ

    • Безкоштовна консультація

      Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях

    • ВІДЕОДЗВІНОК ЮРИСТУ

      Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс

    • ОГОЛОСІТЬ ВЛАСНИЙ ТЕНДЕР

      Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію

    • КАТАЛОГ ЮРИСТІВ

      Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом

    Популярні консультації

    Дивитись всі консультації
    Дивитись всі консультації
    logo

    Юридичні застереження

    Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

    Повний текст