Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Постанова ВСУ від 13.04.2016 року у справі №6-2988цс15 Постанова ВСУ від 13.04.2016 року у справі №6-2988...
print
Друк
search Пошук
comment
КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Державний герб України

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 квітня 2016 року м. Київ

Судова палата у цивільних справах Верховного Суду України в складі:

головуючого Яреми А.Г., суддів:Гуменюка В.І.,Охрімчук Л.І.,Сімоненко В.М., Лященко Н.П.,Романюка Я.М., розглянувши в судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_7 до приватного підприємства «Спеціалізоване підприємство «Юстиція», відділу державної виконавчої служби Червоноградського міського управління юстиції Львівської області, ОСОБА_8 про визнання недійсними прилюдних торгів за заявою ОСОБА_8 про перегляд рішення Апеляційного суду Львівської області від 16 червня 2015 року й ухвали Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 23 липня 2015 року,

в с т а н о в и л а:

У липні 2014 року ОСОБА_7 звернулася до суду із зазначеною позовною заявою, посилаючись на те, що на виконанні у відділі державної виконавчої служби Червоноградського міського управління юстиції Львівської області (далі - ВДВС Червоноградського МУЮ Львівської області) перебував виконавчий лист про стягнення з неї коштів на користь

Тодоровського С.О.

У процесі виконання цього виконавчого документа шляхом продажу на прилюдних торгах 16 серпня 2013 року було реалізовано належну їй квартиру

АДРЕСА_1.

Вважаючи, що прилюдні торги було проведено з порушенням порядку, встановленого законодавством України, оскільки інформаційне повідомлення щодо проведення зазначених торгів не містило відомостей про дату, час і місце ознайомлення з майном, найменування, опис і характеристику нерухомого майна; її як боржника за виконавчим провадженням не було повідомлено про час і місце проведення прилюдних торгів, стартову ціну реалізації майна; наведені порушення могли вплинути на результати торгів, зменшити можливість участі в торгах потенційних покупців і вплинути на формування ціни реалізації, позивачка просила визнати недійсними результати проведених 16 серпня

2013 року прилюдних торгів з реалізації належної їй квартири, які були оформлені відповідним протоколом прилюдних торгів з реалізації арештованого нерухомого майна.

Червоноградський міський суд Львівської області рішенням від 30 грудня 2014 року у задоволенні позову ОСОБА_7 відмовив.

Апеляційний суд Львівської області рішенням від 16 червня 2015 року зазначене рішення суду першої інстанції скасував та ухвалив нове рішення, яким позов ОСОБА_7 задовольнив у повному обсязі; вирішив питання про розподіл судових витрат.

Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ ухвалою від 23 липня 2015 року поновив строк на касаційне оскарження судового рішення та відмовив ОСОБА_8 у відкритті касаційного провадження.

У заяві ОСОБА_8 про перегляд судових рішень порушується питання про скасування рішення апеляційного суду й ухвали суду касаційної інстанції та залишення в силі рішення суду першої інстанції з передбаченої пунктом 4 частини першої статті 355 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України) підстави невідповідності судового рішення суду касаційної інстанції викладеному у постанові Верховного Суду України висновку щодо застосування у подібних правовідносинах норм матеріального права, а саме пункту 3.11 Тимчасового положення про порядок проведення прилюдних торгів з реалізації арештованого нерухомого майна (далі - Тимчасове положення), затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 27 жовтня 1999 року

№ 68/5 і зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 2 листопада 1999 року за № 745/4038 (втратило чинність на підставі наказу Міністерства юстиції від

22 грудня 2015 року № 2710/5 «Про реалізацію арештованого майна шляхом проведення електронних торгів», але було чинним на час проведення прилюдних торгів).

На підтвердження зазначеної підстави подання заяви

ОСОБА_8 посилається на постанову Судової палати у цивільних справах Верховного Суду України від 18 листопада 2015 року у справі за позовом фізичної особи до Залізничного відділу державної виконавчої служби Львівського міського управління юстиції, приватного підприємства «Нива-В.Ш.», фізичної особи, треті особи: публічне акціонерне товариство «Комерційний банк «Надра», товариства з обмеженою відповідальністю «Периметр», обласне комунальне підприємство Львівської обласної ради «Бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки», орган опіки та піклування Залізничної районної адміністрації Львівської міської ради, про визнання недійсними протоколу проведення прилюдних торгів з реалізації арештованого нерухомого майна, акта про проведення прилюдних торгів з продажу квартири, свідоцтва про придбання майна з прилюдних торгів та повернення майна власникові (№ 6-1884цс15).

Так, у цій постанові Верховний Суд України дійшов таких висновків. Розглядаючи питання про дотримання при проведенні торгів пункту 3.11 Тимчасового положення, суди мають установити, чи було письмово повідомлено, зокрема, боржника про дату, час, місце проведення прилюдних торгів та про стартову ціну, за якою майно пропонується до продажу. Однак сам по собі факт неналежного повідомлення боржника про проведення прилюдних торгів не може бути підставою для визнання торгів недійсними. Головною умовою, яку повинні встановити суди, є наявність порушень, що могли вплинути на результат торгів, тобто не тільки недотримання норм закону під час проведення прилюдних торгів, а й порушення прав і законних інтересів особи, яка їх оспорює, способом захисту яких є визнання прилюдних торгів недійсними.

У справі, яка переглядається, суд касаційної інстанції погодився з висновками апеляційного суду, який, задовольняючи позов про визнання недійсними прилюдних торгів, виходив з того, що позивачку неналежним чином повідомили про проведення прилюдних торгів, оскільки відсутні докази отримання нею такого повідомлення, тобто сам по собі факт неналежного повідомлення боржника про проведення прилюдних торгів є достатньою підставою для визнання таких торгів недійсними.

Отже, існує невідповідність оскаржуваного судового рішення суду касаційної інстанції викладеному в указаній постанові Верховного Суду України № 6-1884цс15 висновку щодо застосування у подібних правовідносинах норм матеріального права.

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши доводи заявниці, Судова палата у цивільних справах Верховного Суду України вважає, що заява підлягає задоволенню з огляду на таке.

Суди у справі, яка переглядається, встановили, що на підставі виконавчого листа про виконання рішення Червоноградського міського суду Львівської області про стягнення з ОСОБА_7 на користь Тодоровського С.О. 186 тис. 377 грн 41 коп. боргу, 19 тис. 770 грн 22 коп. компенсаційних виплат за невиконання зобов'язань та 2 тис. 61 грн 51 коп. судових витрат державний виконавець ВДВС Червоноградського МУЮ у Львівській області відкрив виконавче провадження, про що 5 квітня 2013 року виніс постанову.

Згідно з актом опису й арешту майна боржника від 25 квітня 2013 року державний виконавець описав та наклав арешт на належну ОСОБА_7 трикімнатну квартиру АДРЕСА_1.

13 квітня 2013 року суб'єкт оціночної діяльності склав звіт про оцінку зазначеної квартири, вартість якої на дату оцінки становила 304 тис. 737 грн.

На 16 липня 2013 року були призначені прилюдні торги з реалізації вказаної квартири, які не відбулися через відсутність зареєстрованих покупців.

17 липня 2013 року державний виконавець здійснив переоцінку майна на 30 %, з урахуванням якої вартість майна становила 213 тис. 315 грн 90 коп.

На 16 серпня 2013 року призначено повторні торги з реалізації арештованого майна зі стартовою ціною 213 тис. 315 грн 90 коп.

Інформаційне повідомлення про проведення 16 липня 2013 року торгів було розміщене на офіційному веб-сайті державного підприємства «Інформаційний центр» Міністерства юстиції України завчасно - 26 червня 2013 року, це повідомлення містило інформацію про лот - нерухоме майно, а також про дату час і місце ознайомлення з майном, дату час і місце проведення прилюдних торгів, ціну лоту, регіон та місцезнаходження майна, розмір та строк внесення гарантійного внеску.

Наступне інформаційне повідомлення від 18 липня 2013 року про призначення прилюдних торгів на 16 серпня 2013 року також опубліковане завчасно й мало аналогічний зміст.

Суд першої інстанції дійшов висновку, що наведені позивачкою порушення про те, що в повідомленні не зазначено розміру житлової площі квартири, а тільки загальна площа, не вказано матеріалу стін квартири та процента зносу, не вплинули на результат прилюдних торгів, оскільки потенційні покупці могли за більш детальною інформацією про нерухоме майно, яке виставлялося на прилюдні торги, зателефонувати за номером телефону, який було зазначено в цьому ж інформаційному повідомленні для довідок, або ж у попередньо узгоджений з організатором торгів час і призначеному місці ознайомитися з майном, про що також було вказано в розміщеній інформації.

Зворотнє поштове повідомлення про вручення чи невручення позивачці із зазначенням причин невручення повідомлення про час, місце проведення призначених на 16 серпня 2013 року прилюдних торгів відсутнє.

Спірну квартиру було реалізовано 16 серпня 2013 року на прилюдних торгах, в яких узяли участь четверо учасників і переможцем яких стала

ОСОБА_8, про що складено протокол від 16 серпня 2013 року та акт від

20 серпня 2013 року.

Вирішуючи питання про усунення розбіжностей у застосуванні судом касаційної інстанції норм матеріального права, Судова палата у цивільних справах Верховного Суду України виходить з такого.

Згідно із частиною першою статті 215 Цивільного кодексу України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною вимог, які встановлені частинами першою - третьою та шостою статті 203 цього Кодексу.

Ураховуючи те, що відчуження майна з прилюдних торгів належить до угод купівлі-продажу, така угода може визнаватися недійсною в судовому порядку з підстав, установлених частиною першою статті 215 вказаного Кодексу.

Нерухоме майно передається на реалізацію з прилюдних торгів за ціною та в порядку, передбаченому Законом України «Про виконавче провадження». При цьому умови, процедура підготовки та порядок проведення торгів з реалізації арештованого нерухомого майна, розрахунків за придбане майно й оформлення результатів торгів визначено Тимчасовим положенням.

За змістом пункту 3.11 Тимчасового положення (у редакції, чинній на час проведення оспорюваних прилюдних торгів) спеціалізована організація письмово повідомляє державного виконавця, стягувача та боржника про дату, час, місце проведення прилюдних торгів, а також стартову ціну реалізації майна.

Отже, розглядаючи питання про дотримання під час проведення торгів положень пункту 3.11 Тимчасового положення, суди мають установити, чи було письмово повідомлено, зокрема, боржника про дату, час, місце проведення прилюдних торгів та про стартову ціну, за якою майно пропонується до продажу.

При цьому під письмовим повідомленням слід розуміти не тільки направлення відповідних відомостей зазначеним особам у письмовому вигляді, а й отримання цими особами необхідних відомостей.

Отже, загальний зміст поняття «повідомлення» передбачає не тільки направлення відомостей, з якими особу слід ознайомити, а й отримання цією особою зазначених відомостей.

Разом з тим сам по собі факт неналежного повідомлення боржника про проведення прилюдних торгів не може бути підставою для визнання таких торгів недійсними. Головною умовою, яку повинні встановити суди, є наявність порушень, що могли вплинути на результат торгів, тобто не тільки недотримання норм закону під час проведення прилюдних торгів, а й порушення прав і законних інтересів особи, яка їх оспорює, способом захисту яких є визнання прилюдних торгів недійсними.

Таких по суті висновків у своїй сукупності дійшов Верховний Суд України у постановах від 17 грудня 2014 року № 143цс14 та від 18 листопада 2015 року

№ 6-1884цс15.

У справі, яка переглядається, апеляційний суд, правильно визначив, що боржник був неналежно повідомлений про проведення прилюдних торгів, разом з тим дійшов передчасного висновку про задоволення позову, оскільки не встановив наявності порушень, що могли вплинути на результат торгів, і не вказав, які саме права й законні інтереси особи, яка оспорює прилюдні торги, порушено неналежним повідомленням боржника про проведення прилюдних торгів. Суд касаційної інстанції не виправив зазначених порушень апеляційного суду.

За таких обставин відповідно до підпункту «а» пункту 1 частини другої статті 3604 ЦПК України судові рішення судів апеляційної та касаційної інстанцій підлягають скасуванню з залишенням без зміни рішення суду першої інстанції.

Керуючись статтями 355, 3603 , 3604 ЦПК України, Судова палата у цивільних справах Верховного Суду України

п о с т а н о в и л а:

Заяву ОСОБА_8 про перегляд судових рішень задовольнити.

Рішення Апеляційного суду Львівської області від 16 червня 2015 року й ухвалу Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 23 липня 2015 року скасувати, рішення Червоноградського міського суду Львівської області від 30 грудня 2014 року залишити без зміни.

Постанова Верховного Суду України є остаточною і може бути оскаржена тільки на підставі, встановленій пунктом 3 частини першої статті 355 Цивільного процесуального кодексу України.

Головуючий Судді Верховного Суду України:А.Г. Ярема

В.І. Гуменюк Н.П. Лященко Л.І. Охрімчук Я.М. Романюк В.М. Сімоненко

logo

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст