Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Постанова ВГСУ від 12.08.2014 року у справі №21/17-1542-2011 Постанова ВГСУ від 12.08.2014 року у справі №21/17...
print
Друк
search Пошук
comment
КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Державний герб України

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 серпня 2014 року Справа № 21/17-1542-2011

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

Ткаченко Н.Г. - головуючого, Катеринчук Л.Й., Куровського С.В. - доповідача,за участю представників:

ліквідатора ДП "Одеський портовий елеватор" - Сагайдака А.В. (дов. від 13.11.2012),

розглянувши у відкритому судовому засіданні

касаційні скарги Спеціалізованої Державної податкової інспекції з обслуговування

великих платників у м. Одесі Міжрегіонального головного

управління Міндоходів,

арбітражного керуючого Кулакова А.В.

на постанову Одеського апеляційного господарського суду від 07.05.2014

та ухвалу господарського суду Одеської області від 26.03.2014

у справі № 21/17-1542-2011 господарського суду Одеської області

за заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "Трансхлібекспорт"

до Дочірнього підприємства ДАК "Хліб України "Одеський портовий

елеватор"

про визнання банкрутом,

встановив:

Ухвалою господарського суду Одеської області від 26.03.2014 (суддя Ровинський О.Ю.) затверджено звіт про відшкодування витрат арбітражного керуючого Кулакова А.В. понесених в процедурі розпорядження майном Дочірнього підприємства ДАК "Хліб України "Одеський портовий елеватор" за період з 25.06.2012 по 01.03.2014 в розмірі 7406,54 грн., яку здійснювати за рахунок боржника. У задоволенні клопотання розпорядника майна про продовження строку розпорядження майном Дочірнього підприємства ДАК "Хліб України "Одеський портовий елеватор" відмовлено. Припинено провадження у справі № 21/17-1542-2011 про визнання боржника - Дочірнього підприємства ДАК "Хліб України "Одеський портовий елеватор" - банкрутом. Припинено процедуру розпорядження майном боржника - Дочірнього підприємства ДАК "Хліб України "Одеський портовий елеватор". Скасовано мораторій на задоволення вимог кредиторів, введений ухвалою господарського суду від 20.04.2011.

Постановою Одеського апеляційного господарського суду від 07.05.2014 (колегія суддів у складі: Лавриненко Л.В. - головуючий, Будішевська Л.О., Ярош А.І.) ухвалу господарського суду Одеської області від 26.03.2014 залишено без змін.

В касаційних скаргах, які судом касаційної інстанції були об'єднані в одне провадження, Спеціалізована державна податкова інспекція з обслуговування великих платників у м. Одесі Міжрегіонального головного управління Міндоходів та арбітражний керуючий Кулаков А.В. просять вищевказані ухвалу господарського суду першої інстанції від 26.03.2014 та постанову господарського суду апеляційної інстанції від 07.05.2014 скасувати, справу направити на розгляд господарського суду першої інстанції. В обґрунтування посилаються на помилкове застосування судами ст. 80 ГПК України та ст. 214 ГК України, а не норм Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Переглянувши у касаційному порядку прийняті у даній справі ухвалу та постанову, на підставі встановлених фактичних обставин справи, перевіривши застосування судами норм матеріального та процесуального права, Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", колегія суддів Вищого господарського суду України дійшла висновку, що касаційні скарги не підлягають задоволенню, з огляду на таке.

Так, судами попередніх інстанцій встановлено, що відповідно до п. 2 Постанови Кабінету Міністрів України "Про прискорення приватизації хлібоприймальних і хлібозаготівельних підприємств" від 05.11.1997 № 1218 на Міністерство агропромислового комплексу було покладено обов'язок передати у двомісячний термін до статутного фонду Державної акціонерної компанії "Хліб України" державне майно підприємств, зазначених у додатку № 3, перетворивши їх у дочірні підприємства Компанії.

Частиною 2 цієї ж норми визначено обов'язок Державної акціонерної компанії "Хліб України" у зазначений термін розробити і подати Кабінетові Міністрів України пропозиції про внесення змін до статуту Компанії і в тримісячний термін після затвердження цих змін зареєструвати в Державній комісії з цінних паперів та фондового ринку випуск акцій Компанії.

В додатку № 3 серед інших підприємств, державне майно яких необхідно було передати до статутного фонду ДАК "Хліб України", визначений Одеський портовий елеватор.

В п. 1.1 Статуту Дочірнього підприємства Державної акціонерної компанії "Хліб України" "Одеський портовий елеватор" закріплено, що підприємство створене шляхом реорганізації Державного підприємства "Одеський портовий елеватор" на виконання постанови Кабінету Міністрів України "Про прискорення приватизації хлібоприймальних і хлібозаготівельних підприємств".

Державна реєстрація юридичної особи, згідно з витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, відбулась 26.05.1998.

Згідно Переліку об'єктів права державної власності, що не підлягають приватизації (додаток №1 до Закону №847-XIV від 07.07.1999) Одеський портовий елеватор з ідентифікаційним кодом 00955176 не підлягає приватизації.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судами попередніх інстанцій, провадження у справі про банкрутство Дочірнього підприємства Державної акціонерної компанії "Хліб України" "Одеський портовий елеватор" порушене ухвалою господарський суд Одеської області від 20.04.2011. Процедура розпорядження майном триває більше трьох років. Боржник з переліку об'єктів права державної власності, що не підлягають приватизації, не виключений. Пропозиції щодо укладення мирової угоди не надходили.

Згідно з ч. 5 ст. 5 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (в редакцій Закону від 30.06.1999), Положення цього Закону застосовуються до юридичних осіб - підприємств, що є об'єктами права державної власності, які не підлягають приватизації, в частині санації чи ліквідації після виключення їх у встановленому порядку з переліку таких об'єктів.

07.07.1999 Верховною Радою України прийнято Закон України "Про перелік об'єктів права державної власності, що не підлягають приватизації" № 847-XIV, яким затверджений перелік об'єктів права державної власності, що не підлягають приватизації.

Таким чином, до боржника, що є об'єктом права державної власності і не підлягає приватизації та внесеного до переліку відповідно до Закону України "Про перелік об'єктів права державної власності що не підлягають приватизації" може бути застосовано дві судові процедури банкрутства - процедуру розпорядження майном та процедуру мирової угоди.

Судові процедури: санація та ліквідація відносно боржника, що знаходиться в переліку об'єктів права державної власності, що не підлягають приватизації, відповідно до Закону України "Про перелік об'єктів права державної власності, що не підлягають приватизації" можуть бути здійснені тільки після звернення керівних органів боржника в установленому законом порядку з клопотанням про виключення боржника з даного переліку та прийняття відповідного рішення Кабінетом Міністрів України про виключення боржника з переліку.

У разі не прийняття відповідного рішення Кабінетом Міністрів України про виключення боржника з переліку об'єктів державної власності, що не підлягають приватизації, провадження у справі може бути закінчене укладанням мирової угоди, а в разі відсутності згоди між боржником та кредиторами щодо укладення мирової угоди - припинене за ч.1 ст. 80 ГПК України.

За таких обставин, суди першої та апеляційної інстанцій, врахувавши правовий статус підприємства - боржника, факт знаходження боржника у переліку об'єктів права державної власності, що не підлягають приватизації, відсутність пропозицій щодо укладення мирової угоди, а також те, що провадження у справі про банкрутство боржника триває на стадії розпорядження майном з 20.04.20011, дійшли правомірного висновку про припинення провадження у справі про банкрутство Дочірнього підприємства Державної акціонерної компанії "Хліб України" "Одеський портовий елеватор" за наявністю законодавчо встановленої заборони на введення щодо боржника процедур санації чи ліквідації.

Доводи касаційних скарг не спростовують висновків судів першої та апеляційної інстанцій, а тому оскаржувані ухвала та постанова цих судів підлягають залишенню без змін, як такі, що відповідають нормам матеріального та процесуального права, а також, спеціального Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Керуючись статтями 1117, 1119, 11111 ГПК України, Вищий господарський суд України

ПОСТАНОВИВ:

Касаційні скарги Спеціалізованої Державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Одесі Міжрегіонального головного управління Міндоходів та арбітражного керуючого Кулакова А.В. залишити без задоволення.

Постанову Одеського апеляційного господарського суду від 07.05.2014 та ухвалу господарського суду Одеської області від 26.03.2014 по справі № 21/17-1542-2011 залишити без змін.

Головуючий Ткаченко Н.Г.

Судді Катеринчук Л.Й.

Куровський С.В.

logo

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст