Історія справи
Постанова ВГСУ від 04.03.2015 року у справі №910/18334/14
ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 березня 2015 року Справа № 910/18334/14
Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
Полякова Б.М. - головуючого, Коваленка В.М. (доповідач у справі), Короткевича О.Є.,розглянувши касаційну скаргуліквідаційної комісії публічного акціонерного товариства "Спеціалізоване управління протизсувних підземних робіт", м. Київна постановувід 03.12.2014 Київського апеляційного господарського суду у справі№ 910/18334/14 господарського суду м. Києваза позовом Управління Пенсійного фонду України в Печерському районі м. Києва доліквідаційної комісії публічного акціонерного товариства "Спеціалізоване управління протизсувних підземних робіт", м. Київпрозобов'язання включити у список кредиторів та ліквідаційного балансу в судовому засіданні взяли участь представники:
УПФУ в Печерському районі м. Києва - ПАТ "СУППР" -Годованець Л.Ю., довір. Глузд О.В, довір.,
ВСТАНОВИВ:
Рішенням господарського суду м. Києва від 28.10.2014 (суддя - Сівакова В.В.) відмовлено в позові Управління Пенсійного фонду України в Печерському районі м. Києва (далі - УПФУ в Печерському районі м. Києва, Позивач) до ліквідаційної комісії публічного акціонерного товариства "Спеціалізоване управління протизсувних підземних робіт" (далі - ПАТ "СУППР", Відповідач) про зобов'язання включити у список кредиторів та ліквідаційного балансу.
Не погодившись із вказаним рішенням суду, Позивач звернувся до Київського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просив скасувати рішення господарського суду м. Києва від 28.10.2014 та прийняти нове рішення, яким зобов`язати ліквідаційну комісію ПАТ "СУППР" включити УПФУ в Печерському районі м. Києва у список кредиторів та до ліквідаційного балансу на суму 870 871 грн. 11 коп.
Постановою Київського апеляційного господарського суду від 03.12.2014 (головуючий суддя - Агрикова О.В., судді: Жук Г.А., Чорногуз М.Г.) рішення господарського суду м. Києва від 28.10.2014 скасовано, резолютивну частину вказаного рішення викладено в наступній редакції: "Позов задовольнити повністю. Зобов'язати голову ліквідаційної комісії Дутого Р.В. ПАТ "СУППР" включити УПФУ в Печерському районі м. Києва у список кредиторів та у ліквідаційний баланс ПАТ "СУППР" на суму 870 871,11 грн. Стягнути з ліквідаційної комісії ПАТ "СУППР" на користь Державного бюджету України 1 218 (одна тисяча двісті вісімнадцять) грн. 00 коп. судового збору".
Не погоджуючись з вказаною постановою суду апеляційної інстанції, ліквідаційна комісія ПАТ "СУППР" звернулася до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Київського апеляційного господарського суду від 03.12.2014, а рішення господарського суду м. Києва від 28.10.2014 залишити в силі.
Касаційна скарга мотивована порушенням апеляційним судом норм матеріального права, зокрема ст.ст. 111, 112 Цивільного кодексу України, ч. 2, 3 ст. 60 Господарського кодексу України, а також норм процесуального права.
Заслухавши пояснення представників сторін, обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши наявні матеріали справи, проаналізувавши застосування судами норм матеріального та процесуального права, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.
За приписами ч. 3 ст. 22 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" місцеві господарські суди розглядають справи, що виникають із господарських правовідносин, а також інші справи, віднесені процесуальним законом до їх підсудності.
Згідно з частинами 1, 2 ст. 1 ГПК України підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності (далі - підприємства та організації), мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених цим Кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням. У випадках, передбачених законодавчими актами України, до господарського суду мають право також звертатися державні та інші органи, фізичні особи, що не є суб'єктами підприємницької діяльності.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 12 ГПК України господарським судам підвідомчі справи у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні господарських договорів, у тому числі щодо приватизації майна, та з інших підстав, крім спорів, що виникають із публічно-правових відносин та віднесені до компетенції Конституційного Суду України та адміністративних судів.
Отже, господарськими судами розглядаються справи за участю суб'єктів господарювання та суб'єктів владних повноважень, що не мають ознак справ адміністративної юрисдикції, тобто, усі справи у спорах про право, що виникають з відносин, врегульованих Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України, іншими актами господарського і цивільного законодавства.
Ст. 1 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) передбачено, що Кодекс адміністративного судочинства України визначає юрисдикцію, повноваження адміністративних судів щодо розгляду адміністративних справ, порядок звернення до адміністративних судів та порядок здійснення адміністративного судочинства.
Згідно з пунктами 1, 7 ч. 1 ст. 3 КАС України, справа адміністративної юрисдикції - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень; суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до ст. 4 КАС України, правосуддя в адміністративних справах здійснюється адміністративними судами. Юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.
Згідно з ч. 1 та п. 5 ч. 2 ст. 17 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають, зокрема, у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій. Юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема, спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України.
Як встановлено судами попередніх інстанцій та вбачається з матеріалів справи, УПФУ в Печерському районі м. Києва звернулось до господарського суду з позовом до ліквідаційної комісії ПАТ "СУППР" про зобов`язання включити його у список кредиторів та у ліквідаційний баланс вимоги по заборгованості з відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
За приписами ст. 10 Закону України "Про пенсійне забезпечення" пенсійне забезпечення відповідно до цього Закону здійснюється органами Пенсійного фонду України.
Відповідно до п. 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 № 384/2011 (далі - Положення), Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики України. Пенсійний фонд України входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики з питань пенсійного забезпечення та ведення персоніфікованого обліку надходжень від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, організовує, координує та контролює роботу головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, управлінь у районах, містах, районах у містах, а також управлінь у містах та районах щодо забезпечення надходжень від сплати збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, ведення обліку цих надходжень, інших коштів відповідно до законодавства, забезпечення ведення реєстру застрахованих осіб; стягнення у передбаченому законодавством порядку своєчасно не нарахованих та/або не сплачених сум страхових внесків та інших платежів (п. 4 Положення). Згідно п. 7 Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Відповідно до ч. 1 ст. 58 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV, Пенсійний фонд є органом, який здійснює керівництво та управління солідарною системою, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішує питання, пов'язані з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснює адміністративне управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені цим Законом і статутом Пенсійного фонду.
Кошти Пенсійного фонду, відповідно до ст. 73 зазначеного Закону, серед іншого, використовуються на оплату послуг з виплати та доставки пенсій.
Згідно п. 16 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України "Про деякі питання підвідомчості і підсудності справ господарським судам" №10 від 24.10.2011 не підлягають розглядові в господарських судах справи у спорах, пов'язаних із здійсненням владних повноважень, зокрема, Пенсійним фондом України та його органами у прийнятті рішень про стягнення простроченої заборгованості із страхових внесків до названого Фонду. Водночас господарськими судами розглядаються на загальних підставах справи зі спорів за участю названих органів, якщо такі спори виникають з цивільних чи господарських правовідносин, в яких ці органи виступають на рівних засадах з іншими учасниками відповідних відносин.
Матеріалами справи підтверджено, що Позивач звернувся до господарського суду з позовом у даній справі як уповноважений державою орган при здійсненні ним владних управлінських функцій і як суб'єкт владних повноважень.
Отже, спір за участю УПФУ в Печерському районі м. Києва є публічно-правовим та відповідає вищенаведеному нормативному визначенню адміністративної справи.
Виходячи з аналізу наведених норм, вирішення спору у даній справі віднесено до компетенції суду адміністративної юрисдикції.
Відповідно до п. 6 ч. 2 ст. 11110 ГПК України, порушення норм процесуального права є в будь-якому випадку підставою для скасування рішення місцевого або постанови апеляційного господарського суду, зокрема, якщо рішення прийнято господарським судом з порушенням правил предметної або територіальної підсудності, крім випадків, передбачених у ч. 4 ст. 17 цього Кодексу.
Таким чином, колегія суддів Вищого господарського суду України дійшла висновку, що прийняті у справі судові рішення підлягають скасуванню як такі, що винесені з порушенням норм процесуального права щодо предметної підсудності даної справи, а провадження у справі № 910/18334/14 - припиненню на підставі п. 1 ч. 1 ст. 80 ГПК України, оскільки спір, що виник між Позивачем та Відповідачем, є публічно-правовим за своєю правовою природою та не підлягає вирішенню в господарських судах України.
При цьому, колегія суддів зауважує, що за приписами ч. 4 ст. 10 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" та п. 7 ч. 1 ст. 12 ГПК України у разі порушення справи про банкрутство ПАТ "СУППР" позивач не позбавлений права звернутись до господарського суду з майновими вимогами до боржника у встановленому законом порядку.
З урахуванням викладеного та керуючись нормами ст. 22 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", ст.ст. 58, 73 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ст. 10 Закону України "Про пенсійне забезпечення", п. 1, 4, 7 Положення про Пенсійний фонд України, ст.ст. 1 3 17 Кодексу адміністративного судочинства України ст.ст. 1, 41, 12, п. 1 ч. 1 ст. 80, ст.ст. 1115, 1117, 1119 - 11111 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Касаційну скаргу ліквідаційної комісії публічного акціонерного товариства "Спеціалізоване управління протизсувних підземних робіт" задовольнити частково.
2. Постанову Київського апеляційного господарського суду від 03.12.2014, рішення господарського суду міста Києва від 28.10.2014 у справі № 910/18334/14 скасувати.
3. Провадження у справі № 910/18334/14 припинити.
Головуючий Б.М. Поляков
Судді В.М. Коваленко
О.Є. Короткевич
Постанова виготовлена та підписана 05.03.2015