Історія справи
Постанова ВАСУ від 23.10.2014 року у справі №2а-18877/11/2670
ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"23" жовтня 2014 р. м. Київ К/9991/43118/12
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:
Головуючого, суддіГорбатюка С.А. (доповідач)СуддівДонця О.Є. Шведа Е.Ю. провівши у письмовому порядку касаційний розгляд адміністративної справи за позовом Приватного підприємства "Тіка-Ф" до Міністерства екології та природних ресурсів, Державної служби геології та надр України про скасування рішення за касаційною скаргою Приватного підприємства (далі - ПП) "Тіка-Ф" на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 квітня 2012 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 12 червня 2012 року
в с т а н о в и л а :
У грудні 2011 року ПП "Тіка-Ф" в Окружному адміністративному суді
м. Києва пред'явило позов до Міністерства екології та природних ресурсів, Державної служби геології та надр України про скасування рішення.
Просило:
- скасувати пункт 1 наказу Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 03 вересня 2010 року № 367 "Про зупинення дії спеціальних дозволів на користування надрами" та додаток 1 до нього в частині зупинення спеціального дозволу на користування надрами ПП "Тіка-Ф" за № 4366;
- скасувати пункт 3 наказу Державної служби геології та надр України від 08 вересня 2011 року № 65 "Про анулювання, зупинення та поновлення дії спеціальних дозволів на користування надрами" та додаток 3 до нього в частині анулювання спеціального дозволу на користування надрами ПП "Тіка-Ф" за
№ 4366.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 квітня 2012 року, залишеною без зміни ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 12 червня 2012 року, у задоволенні позовних вимог ПП "Тіка-Ф" відмовлено.
Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій ПП "Тіка-Ф" подало касаційну скаргу, в якій вказало, що оскаржувані рішення судами прийняті з порушенням норм матеріального та процесуального права, просить їх скасувати та ухвалити нову постанову про задоволення позовних вимог.
Заслухавши суддю-доповідача, обговоривши доводи касаційної скарги та перевіривши матеріали справи, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню з огляду на таке.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що Міністерством охорони навколишнього середовища України видано ПП "Тіка-Ф" спеціальний дозвіл на користування надрами (Кінецьпільське родовище) від 12 вересня 2007 року
№ 4366, строк дії якого до 18 років.
Між Міністерством охорони навколишнього середовища України та ПП "Тіка-Ф" укладено угоду про умови користування надрами від 18 вересня 2007 року.
Наказом Міністерства охорони навколишнього середовища України від 03 вересня 2010 року № 367 зупинено дію спеціального дозволу № 4366 та листом Державної геологічної служби від 08 вересня 2010 року № 27/09-1475 позивача повідомлено про зупиненні дії спеціального цього дозволу.
Наказом Державної служби геології та надр України від 08 вересня 2011 року № 65 анульовано спеціальний дозвіл, виданий ПП "Тіка-Ф" № 4366.
Підставою для прийняття оскаржуваних рішень стало порушення ПП
"Тіка-Ф" пункту 13.2 угоди про умови користування надрами, а саме неподання позивачем до ДНВП "Геоінформ України" щорічного звіту про рух запасів форми 5-гр за 2009 рік.
Відмовляючи у задоволенні позову ПП "Тіка-Ф", суди попередніх інстанцій виходили з того, що оскаржувані накази відповідачів ґрунтуються на вимогах чинного законодавства України та прийняті на підставі норм чинного законодавства України, в межах наданих повноважень.
Між тим, такий висновок судами зроблений з порушенням правил застосування норм матеріального права.
Згідно зі статтями 6, 19 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених Конституцією України межах і відповідно до законів України.
Відповідно до частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до статті 26 Кодексу України про надра право користування надрами припиняється у разі: якщо відпала потреба у користуванні надрами; закінчення встановленого строку користування надрами; припинення діяльності користувачів надр, яким їх було надано у користування; користування надрами з застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров'я населення; використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр; якщо користувач без поважних причин протягом двох років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу - 180 календарних днів не приступив до користування надрами; вилучення у встановленому законодавством порядку наданої у користування ділянки надр.
Право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів, - у судовому порядку. При цьому питання про припинення права користування земельною ділянкою вирішується у встановленому земельним законодавством порядку.
Аналіз наведеної норми права дає підстави вважати, що право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, самостійно або у судовому порядку.
У разі відсутності спору відповідач має право у випадках, передбачених пунктами 1, 2, 3, 7 частини першої статті 26 Кодексу України про надра, самостійно припиняти право користування надрами, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів це право припиняється тільки у судовому порядку.
Таким чином, об'єднуючою ознакою цих випадків є неналежне використання права, зокрема, використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення строків виконання певних робіт тощо.
Відповідно до частини третьої статті 26 зазначеного Кодексу законодавством України можуть бути передбачені й інші випадки припинення права користування надрами.
Пунктом 23 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2011 року № 112, передбачено, що право користування надрами припиняється у разі невжиття надрокористувачем заходів для усунення причин зупинення дії дозволу в установлений строк.
У Порядку можуть мати місце додаткові підстави для припинення користування надрами, оскільки це передбачено частиною третьою статті 26 Кодексу, але ним не може бути змінено правило, відповідно до якого у разі незгоди користувачів з припиненням права на користування надрами, воно може припинятися лише у судовому порядку.
Між тим, положення вказаної норми не змінюють правила, встановленого статтею 26 Кодексу України про надра, відповідно до якого у разі незгоди користувача з припиненням права на користування надрами за неналежне користування ними припинення такого права здійснюється у судовому порядку.
Суди попередніх інстанцій не взяли до уваги те, що припинення права користування надрами здійснюється у судовому порядку, а відповідач, за відсутності згоди ПП "Тіка-Ф", не дотримався такого порядку вирішення питання про припинення спеціального дозволу на користування надрами.
За таких обставин колегія суддів приходить до висновку про наявність підстав для скасування пунктів наказів Міністерства охорони навколишнього природного середовища України та Державної служби геології та надр України в частині зупинення та анулювання спеціального дозволу на користування надрами ПП "Тіка-Ф".
Відповідно до частини першої статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України судові рішення повинні бути законними і обґрунтованими.
Суди не виконали вимог вказаного процесуального закону й ухвалили незаконні рішення, які підлягають скасуванню.
Оскільки обставини справи встановлені повно і всебічно, а суди першої та апеляційної інстанцій лише не правильно застосували до спірних правовідносин норми матеріального права, то колегія суддів вважає можливим ухвалити у справі нове рішення про задоволення позову.
На підставі викладеного, керуючись статтями 210, 220, 222, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
п о с т а н о в и л а :
Касаційну скаргу Приватного підприємства "Тіка-Ф" задовольнити.
Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 квітня 2012 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 12 червня 2012 року в адміністративній справі за позовом Приватного підприємства
"Тіка-Ф" до Міністерства екології та природних ресурсів, Державної служби геології та надр України про скасування рішення скасувати та ухвалити у цій справі нове рішення.
Позов Приватного підприємства "Тіка-Ф" задовольнити.
Скасувати пункт 1 наказу Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 03 вересня 2010 року № 367 "Про зупинення дії спеціальних дозволів на користування надрами" та додаток 1 до нього в частині зупинення спеціального дозволу на користування надрами ПП "Тіка-Ф" за
№ 4366;
Скасувати пункт 3 наказу Державної служби геології та надр України від 08 вересня 2011 року № 65 "Про анулювання, зупинення та поновлення дії спеціальних дозволів на користування надрами" та додаток 3 до нього в частині анулювання спеціального дозволу на користування надрами ПП "Тіка-Ф" за
№ 4366.
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі.
Судді Горбатюк С.А.
Донець О.Є.
Швед Е.Ю.