Історія справи
Постанова ВАСУ від 15.03.2016 року у справі №803/1408/15-а
ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"15" березня 2016 р. м. Київ К/800/53794/15
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
головуючого Заїки М.М,
суддів Загороднього А.Ф.,
Кочана В.М.,
та секретаря Музички Н.В., за участю позивача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Волинської митниці Державної фіскальної служби на постанову Волинського окружного адміністративного суду від 15.07.2015 та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 03.12.2015 у справі за позовом ОСОБА_2 до Волинської митниці Державної фіскальної служби про визнання протиправним та скасування наказу, поновлення на роботі, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу,
встановила:
У червні 2015 року ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Волинської митниці Державної фіскальної служби про визнання протиправним та скасування наказу, поновлення на роботі, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу.
Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 15.07.2015, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 03.12.2015 позовні вимоги задоволено повністю. Визнано протиправним та скасовано пункт 1 наказу Волинської митниці ДФС від 29.05.15 № 475-о «Про звільнення» в частині звільнення ОСОБА_2 з посади державного інспектора відділу митного оформлення № 7 митного поста «Ягодин» Волинської митниці ДФС. Поновлено ОСОБА_2 на посаді державного інспектора відділу митного оформлення № 7 митного поста «Ягодин» Волинської митниці ДФС з 29 травня 2015 року. Стягнуто з Волинської митниці ДФС на користь ОСОБА_2 середній заробіток за час вимушеного прогулу в розмірі 4016 грн. 40 коп.
У касаційній скарзі Волинська митниця ДФС просить постанову Волинського окружного адміністративного суду від 15.07.2015 та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 03.12.2015 скасувати, як такі що не відповідають нормам чинного законодавства та винести нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог.
Заслухавши доповідь судді - доповідача, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що позивач з травня 2000 року працював в митних органах України на різних посадах, а з 01.01.2015 на посаді державного інспектора митного поста «Доманове» Волинської митниці ДФС, з 01.04.2015 на посаді державного інспектора відділу митного оформлення № 7 митного поста «Ягодин» Волинської митниці ДФС.
Суди першої та апеляційної інстанції задовольняючи позовні вимоги та поновлюючи позивача на роботі дійшли висновку, що висновки акта службового розслідування щодо ОСОБА_2 є припущеннями, а обставини на які посилаються в акті не доведені належними доказами.
Проте, з даними доводами суд касаційної інстанції не погоджується з огляду на наступне.
Відповідно до наказу Волинської митниці ДФС від 18.03.2015 № 135 «Про проведення службового розслідування» було проведено службове розслідування з метою встановлення умов і причин неналежного виконання посадовими особами митного поста «Доманове» Волинської митниці митних формальностей, допущення можливого переміщення через митний кордон України товарів без належної фіксації та заподіяння можливих значних збитків бюджету держави.
За результатами службового розслідування встановлено факт виїзду з митного поста «Мокрани» Брестської митниці Республіки Білорусь транспортних засобів комерційного призначення з підакцизним товаром «цигарки» загальною вартістю 1 829 250 доларів США, загальною вагою 184 570 кг у період з 17.01.2015 по 28.02.2015. Проте за базами даних зафіксовано лише три факти ввезення на територію України «порожніх» транспортних засобів «ДАФ» р.н. НОМЕР_1, по інших інформація несанціоновано знищена, загальна сума податків (митних платежів), що підлягає сплаті до Державного бюджету України при ввезенні на митну територію України та розміщенні підакцизних товарів «цигарки» у митний режим «імпорт», розрахована на дати митного оформлення митними органами Республіки Білорусь, на підставі інформації, яка зазначена у митних деклараціях Республіки Білорусь та товаросупровідних документах, становить 95 192 556,60 грн.
Крім того, за висновком експертного дослідження Науково-дослідного експертно-криміналістичного центру управління Міністерства внутрішніх справ України у Волинській області від 27.04.2015 №7 відбитки печатки «№901 Брэсцкая мытня» розміщені в представлених в супровідних листах порожнього транспортного засобу міжнародного перевезення від 30.12.2014, від 17.01.2015, від 25.01.2015, від 02.02.2015 є підробленими.
Також під час проведення митного контролю та митного оформлення транспортного засобу комерційного призначення марки «ДАФ» р.н. НОМЕР_1, державним інспектором митного поста «Доманове» Волинської митниці ДФС ОСОБА_2 не застосовано неавтоматизовану систему управління ризиками, як наслідок, не проведено митного огляду та фіксації його результатів, в результаті чого 25.01.2015 ним було пропущено через митний кордон України вказаний транспортний засіб як порожній. Таким чином, позивачем порушено вимоги пункту 1.12 Порядку здійснення аналізу та оцінки ризиків, розроблення і реалізації заходів з управління ризиками в митній службі України, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.2012 №597, та пунктів 2.1, 2.2.3, 2.7.10, 2.9, 2.9.2, 2.9.3 Посадової інструкції державного інспектора митного поста «Доманове» Волинської митниці ДФС.
Пунктом 1 наказу Волинської митниці ДФС від 29.05.2015 № 475-о «Про звільнення» ОСОБА_2, державного інспектора відділу митного оформлення № 7 митного поста «Ягодин» Волинської митниці ДФС звільнено з займаної посади з 29 травня 2015 року за одноразове грубе порушення трудових обов'язків, відповідно до пункту 1 статті 41 КЗпП України.
Згідно зі статтею 318 Митного кодексу України митному контролю підлягають усі товари, транспортні засоби комерційного призначення, які переміщуються через митний кордон України. Митний контроль здійснюється виключно органами доходів і зборів відповідно до цього Кодексу та інших законів України.
Відповідно до пунктів 2.1, 2.2.3, 2.7.10, 2.9, 2.9.2, 2.9.3 Посадової інструкції державного інспектора митного поста «Доманове» Волинської митниці ДФС, затвердженої в.о. начальника Волинської митниці ДФС 01.01.2015, державний інспектор митного поста «Доманове» здійснює митний контроль та митне оформлення товарів, транспортних засобів та інших предметів, які переміщуються через митний кордон України в пункті пропуску для автомобільного сполучення «Доманове»; здійснює митний огляд товарів і транспортних засобі у пункті пропуску та на митній території України; здійснює митний контроль та виконання митних формальностей щодо товарів, транспортних засобів комерційного призначення, що переміщуються через митний кордон України, у тому числі та підставі електронних документів (електронне декларування), за допомогою технічних засобів контролю щодо; здійснює функції аналізу та управління ризиками з метою визначення форм та обсягів митного контролю; визначає за результатами застосування системи управління ризиками форми та обсяги митного контролю у конкретних випадках переміщень товарів і транспортних засобів через митний кордон України; реалізує заходи з управління ризиками шляхом виконання митних формальностей, визначених за результатами застосування системи управління ризиками, та внесення в установленому порядку інформації про результати їх виконання до автоматизованої системи митного оформлення товарів.
Також пропуск через митний кордон України транспортного засобу, завантаженого товаром «цигарки», як порожнього, підтверджено службовим розслідуванням на підставі інформації та документів, отриманих внаслідок робочої зустрічі голови комісії із службового розслідування із заступником начальника митного поста «Мокрани» Брестської митниці Республіки Білорусь та товаросупровідних документів, які надійшли з Державного митного комітету Республіки Білорусь.
Із урахуванням наведених обставин постанову Волинського окружного адміністративного суду від 15.07.2015 та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 03.12.2015 необхідно скасувати та винести нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову.
Керуючись ст.ст.220, 221, 223, 229, 230, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,
постановила:
Касаційну скаргу Волинської митниці Державної фіскальної служби задовольнити.
Постанову Волинського окружного адміністративного суду від 15.07.2015 та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 03.12.2015 у справі за позовом ОСОБА_2 до Волинської митниці Державної фіскальної служби про визнання протиправним та скасування наказу, поновлення на роботі, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу - скасувати.
Прийняти нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 до Волинської митниці Державної фіскальної служби про визнання протиправним та скасування наказу, поновлення на роботі, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу - відмовити.
Постанова може бути переглянута Верховним Судом України в порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України.
Головуючий М.М. Заїка
Судді А.Ф. Загородній
В.М. Кочан