Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Постанова ВАСУ від 13.11.2014 року у справі №805/8366/13-а Постанова ВАСУ від 13.11.2014 року у справі №805/8...
print
Друк
search Пошук

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Постанова ВАСУ від 13.11.2014 року у справі №805/8366/13-а

Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"13" листопада 2014 р. м. Київ К/800/54900/13

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі

головуючого: Мороз Л.Л.,

суддів: Маслія В.І.,

Шведа Е.Ю.

розглянула в порядку письмового провадження касаційну скаргу Державної фінансової інспекції в Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 28.08.2013 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 16.10.2013 року у справі за позовом Державного підприємства "Донецька залізниця" до Державної фінансової інспекції в Донецькій області про скасування пункту вимоги,

ВСТАНОВИЛА:

Державне підприємство "Донецька залізниця" звернулось до суду з позовом до Державної фінансової інспекції у Донецькій області про скасування пункту 71 вимоги від 09.04.2013 року № 05-05.1-10-14/3915.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 28.08.2013 року, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 16.10.2013 року, позовні вимоги задоволено. Скасовано пункт 71 вимоги Державної фінансової інспекції у Донецькій області від 09.04.2013 року № 05-05.1-10-14/3915.

Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, Державна фінансова інспекція в Донецькій області подала до Вищого адміністративного суду України касаційну скаргу у якій, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просить скасувати вказані судові рішення та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову.

Заслухавши доповідь судді Вищого адміністративного суду України стосовно обставин, необхідних для прийняття рішення судом касаційної інстанції, перевіривши і обговоривши доводи касаційної скарги, проаналізувавши правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню з таких підстав.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що Державною фінансовою інспекцією в Донецькій області за наслідками ревізії фінансово-господарської діяльності ДП "Донецька залізниця" за період з 01.04.2010 року по 01.10.2012 року, встановлені порушення та складено акт № 05.-16/01 від 26.02.2013 року.

На підставі акта ревізії відповідачем було прийнято вимогу від 09.04.2013 року № 05-05.1-10-14/3915.

Пунктом 71 спірної вимоги від начальника Державного підприємства "Донецька залізниця" вимагається поновити по бухгалтерському обліку вартість основних засобів на загальну суму 27718409,87 гривень шляхом збільшення вартості активів.

Підставою прийняття спірної вимоги в оскаржуваній частині є списання у 2011 році основних засобів (нерухомого майна) в кількості 9 од. первісною вартістю 27718409,87 гривень (вартість окремої одиниці більше 50 тис. гривень) без дозволу Мінінфраструктури.

Актом ревізії встановлено безпідставне списання основних засобів (нерухомого майна) в кількості 9 од. первісною вартістю 27718409,87 гривень (вартість окремої одиниці більше 50,00 тис. гривень) без дозволу Мінінфраструктури внаслідок наданих локомотивним депо Красноармійськ недостовірних даних про первісну вартість нерухомого майна до Укрзалізниці, що є порушенням п. 3.6 Порядку розгляду звернень щодо розпорядження майном залізниць, підприємств, установ та організацій залізничного транспорту, затвердженого наказом Укрзалізниці від 20.09.2011 № 535-Ц.

Як встановлено судами попередніх інстанцій, 21.05.2008 року ДП "Донецька залізниця" видала наказ № 318/н "Про проведення переоцінки основних засобів", яким начальників служб, дирекцій залізничних перевезень, структурних підрозділів було зобов'язано:

п. 2 організувати та провести підготовчу роботу щодо переоцінки об'єктів груп основних засобів : (будинки, споруди, передавальні пристрої, транспортні засоби);

п.5 визначити справедливу вартість об'єктів основних засобів (будинки, споруди, передавальні пристрої, транспортні засоби) (том 1 а.с.83).

Наказом начальника депо Красноармійськ Донецької залізниці № 922 від 15.08.2008 року для організації обліку основних засобів на підприємстві створено постійно діючу комісію на яку покладено обов'язки:

здійснення контролю за використанням основних засобів, а у випадках невідповідності активам-списання з балансу (ліквідація, реалізація);

здійснення контролю за відповідністю залишкової вартості об'єктів основних засобів їх справедливій вартості і організація проведення переоцінки цих об'єктів згідно П(С)БО 7 "Основні засоби";

встановлення ліквідаційної вартості основних засобів;

встановлення шифрів для нарахування амортизаційних відрахувань згідно строків корисного використання основних засобів (том 1 а.с.82).

Згідно протоколу № 10 від 18.12.2008 року засідання комісії по розгляду питань щодо розпорядження майном служби локомотивного господарства від 18.12.2008, ухвалено рішення про списання (відповідно вимог чинного законодавства України) основних фондів будівлі стрілочного посту № 2, локомотивного депо ст. Красноармійськ, мотопомпи локомотивного депо ст. Красноармійськ,.

Згідно протоколу б/н від 18.12.2008 року засідання комісії по розгляду питань щодо розпорядження майном служби локомотивного господарства від 18.12.2008, ухвалено рішення про списання (відповідно вимог чинного законодавства України) основних фондів :

1) гараж для автомобілів на бувшому складі НХСМ;

2) збірно-розбірна аркова будівля;

3) будівля складу прорабського пункту;

4) будівля складу хімікатів;

5) будівля столярної майстерні;

6) будівля складу для зберігання металу;

7) будівля складу різни матеріалів;

8) будівля складу обладнання та інших матеріалів;

9) будівля караульного приміщення;

10) будівля контори;

11) будівля збереження кисню;

12) будівля складу для збереження металу (том 1 а.с.101-107).

Службою з управління майновими і земельними ресурсами ДП "Донецька залізниця" за наслідками розгляду документів по списанню основних фондів надано висновки про доцільність їх списання з балансу Локомотивного депо Красноармійськ служби локомотивного господарства ДП "Донецька залізниця".

Наказом Мінінфраструктури України від 10.11.2011 року про списання основних засобів з балансів структурних підрозділів Донецької залізниці (Далі - наказ Мінінфраструктури) було дозволено списання основних засобів, згідно з додатком.

Згідно додатку до наказу Мінінфраструктури по Локомотивному депо Красноармійськ Донецької залізниці надано дозвіл на списання 9 одиниць основних засобів (нерухомого майна):

будівля мотопомпи інв. № 300015;

збірна розбірна аркова будівля інв. № 300110;

будівля складу прорабського пункту інв. № 300111;

будівля складу для зберігання металу інв. № 300114;

будівля складу різних матеріалів інв. № 300115;

будівля складу обладнання та інших матеріалів інв. № 300116;

будівля караульного приміщення інв. № 30017;

будівля контори інв. № 30018;

будівля складу для збереження металу інв. № 300120.

Службою Локомотивного господарства ДП "Донецька залізниця" листом від 05.12.2011 року начальнику локомотивного депо Красноармійськ було рекомендовано забезпечити списання державного майна (основних засобів):

будівля мотопомпи інв. № 300015;

збірна розбірна аркова будівля інв. № 300110;

будівля складу прорабського пункту інв. № 300111;

будівля складу для зберігання металу інв. № 300114;

будівля складу різних матеріалів інв. № 300115;

будівля складу обладнання та інших матеріалів інв. № 300116;

будівля караульного приміщення інв. № 30017;

будівля контори інв. № 30018;

будівля складу для збереження металу інв. № 300120.

Відповідно до пунктів 22, 23 постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження порядку списання об'єктів державної власності" № 1314 від 08 листопада 2007 року розбирання, демонтаж та списання майна, а також відображення на рахунках бухгалтерського обліку фактів проведення відповідних господарських операцій згідно з цим Порядком забезпечується безпосередньо суб'єктом господарювання, на балансі якого перебуває майно.

Усі вузли, деталі, матеріали та агрегати розібраного та демонтованого обладнання, придатні для ремонту іншого обладнання чи для подальшого використання, а також матеріали, отримані в результаті списання майна, оприбутковуються з відображенням на рахунках бухгалтерського обліку запасів.

Непридатні для використання вузли, деталі, матеріали та агрегати оприбутковуються як вторинна сировина (металобрухт тощо).

Судами попередніх інстанцій помилково не було враховано, що актом ревізії зафіксовано, що у ході проведеної інвентаризації встановлено, що розбирання (знищення) вищенаведених матеріальних цінностей не проведено, вони фактично використовуються в виробничому процесі локомотивного депо, тобто, встановлено списання по обліку основних засобів, які є в наявності на загальну суму 2771409,87 гривень.

Зазначене порушення призвело до викривлення звітності ф. 1 "Баланс" за 2011 рік, а саме занижено первісну вартість основних засобів по строчкам "Первісна вартість основних засобів" та "Знос" на суму 27718409,87 гривень.

За таких обставин, колегія суддів вважає обґрунтованим пункт 71 спірної вимоги щодо поновлення по бухгалтерському обліку вартість основних засобів на загальну суму 27718409,87 гривень шляхом збільшення вартості активів.

У зв'язку з наведеним підстави для задоволення позову відсутні.

Відповідно до статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України, суд касаційної інстанції має право скасувати судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій та ухвалити нове рішення, якщо обставини справи встановлені повно і правильно, але суди першої та апеляційної інстанцій порушили норми матеріального чи процесуального права, що призвело до ухвалення незаконного судового рішення.

Доводи касаційної скарги дають підстави для висновку, що при розгляді справи судами допущено неправильне застосування норм матеріального, що є підставою для ухвалення нового рішення у справі.

Керуючись ст.ст. 220, 222, 223, 229, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів

ПОСТАНОВИЛА:

Касаційну скаргу Державної фінансової інспекції в Донецькій області задовольнити.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 28.08.2013 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 16.10.2013 року у цій справі скасувати.

Прийняти нову постанову, якою відмовити у позові Державного підприємства "Донецька залізниця" до Державної фінансової інспекції в Донецькій області про скасування пункту 71 вимоги від 09.04.2013 року № 05-05.1-10-14/3915.

Постанова є остаточною і оскарженню не підлягає.

Судді:

logo