Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Постанова ВАСУ від 11.08.2015 року у справі №2а-12932/11/1370 Постанова ВАСУ від 11.08.2015 року у справі №2а-12...
print
Друк
search Пошук

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Постанова ВАСУ від 11.08.2015 року у справі №2а-12932/11/1370

Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"11" серпня 2015 р. м. Київ К/800/58875/14

Вищий адміністративний суд України у складі:

головуючого суддіРозваляєвої Т. С. (суддя-доповідач),суддівКравцова О. В., Маслія В. І.,секретаря судового засідання Кальненко О. І.,

за участю: представника відповідача - Львівського обласного відділення фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в особі виконавчої дирекції Львівського обласного відділення - Власенко І. І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Львівського обласного відділення фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в особі виконавчої дирекції Львівського обласного відділення на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 21 березня 2012 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 29 жовтня 2014 року у справі за позовом Спеціалізованого Трускавецького санаторію "Батьківщина" до Львівського обласного відділення фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в особі виконавчої дирекції Львівського обласного відділення, Трускавецької міської виконавчої дирекції Львівського обласного відділення фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про визнання протиправними та скасування рішень,

встановив:

Спеціалізований Трускавецький санаторій "Батьківщина" звернувся з позовом до Львівського обласного відділення фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в особі виконавчої дирекції Львівського обласного відділення, Трускавецької міської виконавчої дирекції Львівського обласного відділення фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про визнання протиправними та скасування рішень.

Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 21 березня 2012 року, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 29 жовтня 2014 року, позов задоволено: визнано протиправним та скасовано рішення № 1006 від 29 червня 2011 року про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, прийняте директором виконавчої дирекції Львівського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності; визнано протиправним та скасоване рішення № 7 від 01 серпня 2011 року про застосування фінансових санкцій за несвоєчасне повернення або повернення не в повному обсязі коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, прийнятого директором Трускавецької міської виконавчої дирекції Львівського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.

Не погоджуючись з рішенням судів, відповідач - Львівське обласне відділення фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в особі виконавчої дирекції Львівського обласного відділення - звернувся з касаційною скаргою, в якій просив їх скасувати та прийняти нове рішення, яким в позові відмовити.

Заперечень не надходило.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника Львівського обласного відділення фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в особі виконавчої дирекції Львівського обласного відділення, дослідивши матеріали справи та доводи касаційної скарги, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню.

Судами встановлено, що Трускавецькою міською виконавчою дирекцією Львівського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності проведено перевірку правильності нарахування, сплати, використання та обліку коштів Фонду у Спеціалізованому Трускавецькому санаторії «Батьківщина», за результатами якої складено акт № 222 від 14 червня 2011 року «Про результати перевірки по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності».

На підставі акта № 222 виконавчою дирекцією Львівського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності 29 червня 2011 року прийняте рішення № 1006, яким до позивача застосовані фінансові ( штрафні ) санкції в розмірі 4 737 грн 60 коп., що складаються з розміру коштів, які не прийняті до зарахування - 3 158 грн 40 коп., та штрафу за порушення порядку використання страхових коштів - 1 579 грн 20 коп.

В подальшому, Спеціалізований Трускавецький санаторій «Батьківщина» не здійснив перерахування вказаних коштів у десятиденний строк після отримання рішення, тому Фонд на підставі п. 6 ч. 1 ст. 28 та ч. 1 ст. 30 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими на поховання» від 18 січня 2001 року № 2240, в особі Трускавецької міської виконавчої дирекції прийняв рішення № 7 від 01 серпня 2011 року, яким до позивача застосовано фінансові санкції в сумі 577 грн 98 коп. (штраф - 73 грн 76 коп., пеня - 104 грн 22 коп.).

Відповідач вважає, що санаторієм «Батьківщина» не дотримано вимог п. 6.2. «Порядку отримання застрахованими особами і членами їх сімей санітарно-курортного лікування, що сплачується за рахунок коштів фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності».

Так, комісією з загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності спеціалізованого Трускавецького санаторію «Батьківщина» розподілено санаторно-курортну путівку застрахованій особі - медсестрі ОСОБА_1, яка за прибутковим касовим ордером № 277 від 25 травня 2010 року внесла в касу позивача 20% вартості путівки - 789 грн 60 грн. У відповідності до листа ДП «Санаторій «Немирів» ЗАТ «Укрпрофоздоровниця» № 432 від 16 вересня 2011 року вказана особа проходила лікування по путівці в період з 26 травня 2010 року по 15 червня 2010 року, однак не оформила відпустку на час лікування.

Не погодившись з рішеннями відповідача, позивач заявив цей позов.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції, з яким погодився суд апеляційної інстанції, виходив із того, що у відповідності до п. 3 ст. 28 Закону № 2240 страховик має право проводити перевірку правильності використання страхових коштів на підприємствах, в установах і організаціях незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, у фізичних осіб, які використовують працю найманих працівників. Оскільки застрахованою особою порушено п. 4.2 «Порядку отримання застрахованими особами і членами їх сімей санітарно-курортного лікування, що сплачується за рахунок коштів фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності», а ст. ст. 30 та 32 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням», на підставі яких накладено штрафні та фінансові санкції Львівським обласним відділенням Фонду соціального страхування, стосуються розділу щодо відповідальності за порушення встановленого порядку використання страхових коштів (ст. 30 Закону) і відповідальності саме застрахованої особи за незаконне одержання матеріального забезпечення та соціальних послуг за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням (ст. 32).

Колегія суддів не погоджується з висновками судів.

Згідно із ст. 47 Закону від 18 січня 2001 року № 2240-ІІІ "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, обумовленими народженням та похованням" (далі Закон № 2240-ІІІ) для забезпечення відновлення здоров'я застрахована особа та члени її сім'ї (а також особа, яка навчається у вищому навчальному закладі) мають право на отримання санаторно-курортного лікування, оздоровлення в спеціалізованих оздоровчих закладах (у тому числі дитячих) у межах асигнувань, установлених бюджетом Фонду на зазначені цілі, та в порядку і на умовах, визначених правлінням Фонду.

Відповідно до п. 1.1 Порядку отримання застрахованими особами і членами їх сімей санаторно-курортного лікування, що сплачується за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженого постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 25 лютого 2009року № 12, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14 квітня 2009 р. за № 339/16355 (далі - Порядок), він визначає умови отримання застрахованими особами і членами їх сімей (а також особами, які навчаються у вищому навчальному закладі) санаторно-курортного лікування, сплаченого за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі - Фонд) відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням".

Пунктом 4.2 Порядку встановлено, що відповідно до рішення комісії (уповноваженого) із соціального страхування підприємство, установа, організація, яке є основним місцем роботи застрахованої особи, видає путівку до санаторію в період відпустки, а до санаторію-профілакторію - в період відпустки, без відриву від виробництва, за умови часткового фінансування санаторію-профілакторію за рахунок коштів Фонду.

Між тим, як встановлено судами та підтверджується матеріалами справи, путівка видавалась застрахованій особі - медсестрі ОСОБА_1 під час її перебування на робочому місці, а відтак відповідач, приймаючи рішення про застосування до позивача заходів відповідальності, передбачених ст. 30 Закону № 2240-ІІІ та пунктом 6.2 Порядку, діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Оскільки висновки судів першої та апеляційної інстанцій зроблені з неправильним застосуванням норм матеріального права, судові рішення підлягають скасуванню з ухваленням нового рішення.

Згідно із ст. 229 КАС України суд касаційної інстанції має право скасувати судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій та ухвалити нове рішення, якщо обставини справи встановлені повно і правильно, але суди першої та апеляційної інстанцій порушили норми матеріального чи процесуального права, що призвело до ухвалення незаконного судового рішення.

Керуючись статтями 220, 221, 223, 229, 230, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

п о с т а н о в и в :

Касаційну скаргу Львівського обласного відділення фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в особі виконавчої дирекції Львівського обласного відділення задовольнити.

Постанову Львівського окружного адміністративного суду від 21 березня 2012 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 29 жовтня 2014 року скасувати.

Ухвалити нове рішення.

В задоволені позову Спеціалізованому Трускавецькому санаторію "Батьківщина" до Львівського обласного відділення фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в особі виконавчої дирекції Львівського обласного відділення, Трускавецької міської виконавчої дирекції Львівського обласного відділення фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про визнання протиправними та скасування рішень: №1006 від 29 червня 2011 року та №7 від 01 серпня 2011 року відмовити.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строк та у порядку, визначеними статтями 237, 238, 239-1 КАС України.

Судді:

logo