Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Постанова ВАСУ від 07.04.2014 року у справі №2а-0870/474/11 Постанова ВАСУ від 07.04.2014 року у справі №2а-08...
print
Друк
search Пошук

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Постанова ВАСУ від 07.04.2014 року у справі №2а-0870/474/11

Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"07" квітня 2014 р. м. Київ К/800/36161/13

Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:

Головуючого Кошіля В.В.

Суддів Борисенко І.В.

Моторного О.А.

розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Вільнянської міжрайонної державної податкової інспекції Запорізької області Державної податкової служби

на ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 06.09.2012

та постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 17.02.2011

у справі № 2а-0870/474/11

за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2

до Вільнянської міжрайонної державної податкової інспекції Запорізької області

про скасування рішень

ВСТАНОВИВ:

Фізична особа-підприємець ОСОБА_2 звернулась до суду з позовом про скасування рішень Вільнянської міжрайонної державної податкової інспекції Запорізької області, правонаступником якої є Вільнянська міжрайонна державна податкова інспекція Запорізької області Державної податкової служби, від 01.06.2010 № 000392304, № 0000402304 та від 19.08.2010 № 0000832304.

Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 17.02.2011, яка залишена без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 06.09.2012, позов задоволено частково; визнано протиправним та скасовано рішення № 000392304 від 01.06.2010 в частині нарахування штрафних санкцій в розмірі 680 грн.; визнано протиправними та скасовано рішення № 0000402304 від 01.06.2010 та № 0000832304 від 19.08.2010; в іншій частині позовних вимог відмовлено.

В касаційній скарзі відповідач просить скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанцій в частині задоволення позовних вимог та прийняти в цій частині нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права.

Перевіривши правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, юридичної оцінки обставин справи, колегія суддів Вищого адміністративного суду України приходить до висновку, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню, з огляду на наступне.

Як встановлено судами попередніх інстанцій, за результатами проведеної позапланової перевірки з питань дотримання суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій магазину «ІНФОРМАЦІЯ_1», розташованого за адресою: АДРЕСА_1, який належить Фізичній особі - підприємцю ОСОБА_2, складено акт № 00029/08/06/23/НОМЕР_3 від 18.04.2010, в якому зафіксовані порушення: п. п. 1, 9, 13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а саме: не проведено розрахункових операцій на повну суму покупки; невиконання щоденного друку фіскального чеку, а саме: Z-звіт за 07.10.2010 № 0616 роздруковано 08.10.2010 о 07:54 год., Z-звіт за 24.11.2010 № 0641 - незбережено в КОРО; невідповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій у сумі 390,51 грн.; п. 2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 № 637, а саме: неоприбуткування суми готівки за період з 11.05 по 17.05.2010 на загальну суму 1 758,33 грн. у КОРО.

На підставі результатів вказаної перевірки, 01.06.2010 відповідачем прийняті рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій:

- № 000392304 на суму 1 065,50 грн. за порушення п. п. 1, 9, 13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»;

- № 0000402304 на суму 8 791,65 грн. за порушення п. 2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 № 637.

За результатами розгляду скарги позивача податковим органом було також виявлене порушення п. 12 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а саме: порушення порядку ведення обліку товарних запасів на суму 507,50 грн.

В результаті чого, 19.08.2010 відповідачем прийняте рішення № 0000832304 про застосування штрафних (фінансових) санкцій на суму 10 388,70 грн.

Задовольняючи частково позовні вимоги, суди попередніх інстанцій виходили з того, що позивачем визнані порушення п. п. 1, 9, 13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» тому нарахування штрафних санкцій рішенням № 000392304 від 01.06.2010 є правомірним в частині, з врахуванням застосування штрафних санкцій не за кожен випадок порушення, а лише одноразово, без врахування кількості фіскальних чеків; висновок відповідача про не оприбуткування суми коштів в розмірі 1 758,33 грн. спростовується фіскальними звітними чеками РРО, а неналежне їх зберігання не свідчить про порушення порядку оприбуткування готівки; у позивача був відсутній обов'язок як платника єдиного податку здійснювати облік товарних запасів.

Щодо прийнятого Вільнянською МДПІ Запорізької області рішення № 000392304 від 01.06.2010, слід зазначити наступне.

Відповідно до п. п. 1, 9, 13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані: проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок; щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій; забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.

За порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у таких розмірах: у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність, - у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих - послуг), у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки; двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку або його незберігання в книзі обліку розрахункових операцій (п. 1, 4 ст. 17 зазначеного Закону).

Згідно зі ст. 22 цього Закону у разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня, до суб'єктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність.

Як встановлено судами попередніх інстанцій, позивачем визнані виявлені під час проведення перевірки порушення вимог п. п. 1, 9, 13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

Також, матеріалами справи встановлено, що готівкові кошти відповідно звітів № 1124, № 1125, № 1126 оприбутковані у повному обсязі та відображені в КОРО та книзі обліку доходів та витрат за кожним продажем товару.

Однак, звітні чеки не були підклеєні на відповідних сторінках КОРО.

За виявлене порушення податковим органом застосовані штрафні санкції за кожне неналежне зберігання одного фіскального чеку.

Проте, як вірно зазначено судами попередніх інстанцій положення ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» не передбачають необхідність застосовувати штрафні санкції за кожне неналежне зберігання фіскальних чеків сумарно.

Таким чином, суди попередніх інстанцій дійшли вірного висновку про неправомірність застосування штрафних санкцій рішенням податкового органу № 000392304 від 01.06.2010 на суму 680 грн.

Щодо прийнятого Вільнянською МДПІ Запорізької області рішення № 0000832304 від 19.08.2010, слід зазначити наступне.

Відповідно до п. 12 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані: вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг).

Згідно зі ст. 6 цього Закону облік товарних запасів фізичною особою - суб'єктом підприємницької діяльності ведеться у порядку, визначеному чинним законодавством, а юридичною особою (її філією, відділенням, іншим відокремленим підрозділом) - у порядку, визначеному відповідним національним положенням (стандартом) бухгалтерського обліку. Облік ведеться з урахуванням особливостей, встановлених для суб'єктів малого підприємництва. Обов'язок із ведення обліку товарних запасів не застосовується до осіб, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку придбаних або проданих товарів.

Відповідно до п. 1 Порядку ведення книги обліку доходів і витрат, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1269 від 26.09.2001 книга обліку доходів і витрат ведеться суб'єктами підприємницької діяльності - фізичними особами, оподаткування доходів яких здійснюється згідно із законодавством з питань оподаткування суб'єктів малого підприємництва (у тому числі шляхом отримання свідоцтва про сплату єдиного податку), а також особами, які мають пільговий торговий патент для продажу товарів (крім підакцизних) (надання послуг) відповідно до законодавства з питань патентування деяких видів підприємницької діяльності, якщо такі особи не є платниками податку на додану вартість згідно із законодавством.

Як встановлено в судовому порядку позивач є суб'єктом підприємницької діяльності, що діє за спрощеною системою оподаткування та згідно вказаних норм права не повинен вести облік товарних запасів у відповідності до вимог п. 12 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

В такому випадку, суди попередніх інстанцій дійшли вірного висновку про неправомірність застосування до позивача штрафних санкцій в розмірі 10 388,70 грн. рішенням № 0000832304 від 19.08.2010.

Однак, судова колегія суду касаційної інстанції, не погоджується з висновком судів попередніх інстанцій в частині позовних вимог про скасування рішення № 0000402304 від 01.06.2010, з огляду на наступне.

Відповідно до п. 2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 № 637, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13.01.2005 за № 40/10320, уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися. У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК). Суми готівки, що оприбутковуються, мають відповідати сумам, визначеним у відповідних касових (розрахункових) документах.

Згідно зі ст. 2 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», п. 1.2 зазначеного Положення, книга обліку розрахункових операцій - прошнурована і належним чином зареєстрована в органах державної податкової служби України книга, що містить щоденні звіти, які складаються на підставі відповідних розрахункових документів щодо руху готівкових коштів, товарів (послуг).

У разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу, зокрема, за неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки - у п'ятикратному розмірі неоприбуткованої суми (ст. 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки»).

Таким чином, оприбуткуванням готівкових коштів є фіксація повної суми фактичних надходжень готівки у фіскальних звітних чеках РРО (даних розрахункової книги) та відображення на їх підставі готівки у книзі обліку розрахункових операцій. Невиконання будь-якої з цих дій є порушенням порядку оприбуткування готівки, та тягне за собою застосування відповідальності, передбаченої ст. 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки».

Таким чином, за встановлення в судовому порядку роздрукування позивачем фіскальних чеків, але не відображення готівки у книзі обліку розрахункових операцій є порушенням п. 2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, тому податковим органом правомірно нараховані штрафні санкції в розмірі 8 791,65 грн. рішенням № 0000402304 від 01.06.2010.

Згідно ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції має право скасувати судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій та ухвалити нове рішення, якщо обставини справи встановлені повно і правильно, але суди першої та апеляційної інстанцій порушили норми матеріального чи процесуального права, що призвело до ухвалення незаконного судового рішення.

Оскільки, судами попередніх інстанцій повно і правильно встановлені обставини справи, але дана їм невірна юридична оцінка, що відповідно до ст. 229 КАС України є підставою для скасування ухвалених по справі судових рішень в частині позовних вимог про скасування рішення № 0000402304 від 01.06.2010, з прийняттям нового судового рішення в цій частині про відмову у задоволенні позовних вимог; в решті судові рішення підлягають залишенню без змін.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 222, 223, 229, 230, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу Вільнянської міжрайонної державної податкової інспекції Запорізької області Державної податкової служби задовольнити частково.

Ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 06.09.2012 та постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 17.02.2011 в частині позовних вимог про скасування рішення Вільнянської міжрайонної державної податкової інспекції Запорізької області № 0000402304 від 01.06.2010 скасувати з прийняттям нової постанови в цій частині про відмову в позові.

В решті судові рішення - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути переглянута Верховним Судом України у випадках, встановлених Кодексом адміністративного судочинства України.

Головуючий В.В. Кошіль Судді І.В. Борисенко О.А. Моторний

logo