Історія справи
Постанова КГС ВП від 25.11.2019 року у справі №908/24/19

ПОСТАНОВАІМЕНЕМ УКРАЇНИ21 листопада 2019 рокум. КиївСправа № 908/24/19Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:Бенедисюка І. М. (головуючий), Колос І. Б., Львова Б. Ю.,за участю секретаря судового засідання Ковалівської О. М.,представників учасників справи:
позивача - Долгопола і. С. (адвокат, свідоцтво від 16.10.2018)відповідача - Данилов К. О. (довіреність №16 від 26.12.2018)третьої особи - не з'явивсярозглянув у відкритому судовому засіданнікасаційну скаргу акціонерного товариства "Таскомбанк"
на рішення Господарського суду Запорізької області від 21.05.2019та постанову Центрального апеляційного господарського суду від 16.09.2019за позовом Акціонерного товариства "Таскомбанк"до Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольний комітет України (далі - Відділення)третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - Національний банк України (далі - НБУ)
про визнання недійсним рішенняУ зв'язку з відпусткою судді Булгакової І. В. та перебуванням на лікарняному судді Селіваненка В. П. склад судової колегії Касаційного господарського суду змінився, що підтверджується Витягом з протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи (касаційної скарги, апеляційної скарги, заяви) між суддями від 18.11.2019, який наявний в матеріалах справи.ІСТОРІЯ СПРАВИКороткий зміст позовних вимог1. Акціонерне товариство "Таскомбанк" (далі - Банк) звернулось до Господарського суду Запорізької області з позовом про визнання недійсним рішення адміністративної колегії Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 24.10.2018 № 16-рш у справі № 02/13-18 "Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу" (далі - Рішення АМК).
2. Позовна заява мотивована тим, що Рішення АМК прийнято з порушенням норм спеціального законодавства, яким регулюється порядок здійснення банківської діяльності.Короткий зміст рішення суду першої інстанції та постанови суду апеляційної інстанції3. Рішенням Господарського суду Запорізької області від 21.05.2019, залишеним без змін постановою Центрального апеляційного господарського суду від16.09.2019, у задоволенні позову відмовлено повністю.4. Судові акти попередніх інстанцій мотивовані відсутністю визначених законом підстав для визнання Рішення АМК недійсним.Короткий зміст вимог касаційної скарги
5. Банк, посилаючись на порушення судами попередніх інстанцій норм матеріального права, подав касаційну скаргу, в якій просить суд касаційної інстанції рішення місцевого та постанову апеляційного господарських судів зі справи скасувати та ухвалити нове рішення про задоволення позову.АРГУМЕНТИ УЧАСНИКІВ СПРАВИДоводи особи, яка подала касаційну скаргу6. Суди попередніх інстанцій допустили порушення норм матеріального права, зокрема, приписів статей
22,
22-1,
23 Закону України "Про Антимонопольний комітет України".7. Суди дійшли помилкового висновку про те, що Рішення АМК винесено з дотриманням приписів чинного законодавства України.
8. Суди не звернули уваги на те, що вимагаючи надання інформації, Відділенням не було враховано приписи
Закону України "Про банки і банківську діяльність", який є спеціальним у сфері регулювання банківської таємниці, та яким встановлено обмеження щодо надання інформації.Доводи інших учасників справи9. Відділення подало відзив на касаційну скаргу, в якому зазначило про безпідставність її доводів та просило рішення місцевого та постанову апеляційного господарських судів зі справи залишити без змін, а скаргу - без задоволення.10. Відзив на касаційну скаргу від третьої особи не надходив.СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
11. Місцевим та апеляційним господарськими судами у справі, зокрема, встановлено, що:12. Рішенням АМК від 24.10.208 №16-рш по справі №02/13-18 визнано, що Банком вчинено порушення, передбачене пунктом
14 статті
50 Закону України "Про захист економічної конкуренції" у вигляді подання інформації в неповному обсязі Відділенню на вимогу його голови від 06.06.2018 № 58-02/1067 у встановлений ним строк; за порушення, зазначене в пункті 1 резолютивної частини цього рішення, на Банк накладено штраф у розмірі 61 000,00 грн.13. Відповідно до змісту Рішення АМК висновки Відділення ґрунтуються, зокрема, на такому:14. Відділенням проводився збір та аналіз доказів у справі № 02/03-18, розпочатої за ознаками вчинення ФОП Святенко Оксаною Сергіївною та ФОП Бєляєвим Сергієм Олександровичем порушення, передбаченого пунктом
4 частини
2 статті
6 та пунктом
1 статті
50 Закону України "Про захист економічної конкуренції" у вигляді антиконкурентних узгоджених дій, які стосуються спотворення результатів торгів, проведених у травні- червні 2017 ВП "ЗАЕС" ДП "НАЕК "Енергоатом" щодо закупівлі хліба та хлібобулочних виробів;15. Учасники торгів обслуговуються в Банку (ФОП Святенко О. С. - договір банківського рахунку та комплексного надання послуг від 14.02.2014 № 204434, Якимівське відділення АТ "Таскомбанк"; ФОП Бєляєв С. О. - договір банківського рахунку та комплексного надання послуг від 26.11.2015 № 391607, Якимівське відділення АТ "Таскомбанк");
16. З метою збирання доказів у справі № 02/03-18 Відділення рекомендованим листом направило Банку вимогу від 06.06.2018 № 58-02/1067, в якій Банку пропонувалось протягом 10 календарних днів з дня отримання вимоги надіслати Відділенню визначену у вимозі інформацію та належним чином завірені копії документів:- за пунктами 1-5 Вимоги: копії банківських гарантій, необхідних для участі у процедурах публічних закупівель; банківські виписки по особовим рахункам учасників торгів;- за пунктом 6 Вимоги: копії довіреностей та/або інших документів, на підставі яких уповноважені особи Учасників торгів отримали або могли отримати послуги Банку від імені Учасників торгів у 2017 році та за період з 01.01.2018 по31.03.2018.17. Одночасно у вимозі зазначалося, що відповідно до пунктів
13,
14,
15 статті
50 Закону України "Про захист економічної конкуренції" дії з неподання інформації у встановлені строки, подання інформації в неповному обсязі у встановлені строки, подання недостовірної інформації органам АМК визнаються порушенням законодавства про захист економічної конкуренції і тягнуть за собою відповідальність встановлену пунктів
13,
14,
15 статті
50 Закону України "Про захист економічної конкуренції". Отже Банк був проінформований про правові наслідки неподання інформації, подання інформації в неповному обсязі у встановлені строки, подання недостовірної інформації;
- відповідно до інформації, розміщеної на офіційному сайті Укрпошти, вимогу вручено уповноваженій особі за довіреністю 11.06.2018; останній день строку надання інформації на вимогу - 21.06.2018;18. Листом від 21.06.2018 № 1966/47-БТ Банк надав відповідь на п'ять пунктів вимоги, а стосовно пункту 6 вимоги повідомив Відділення, що запитувана у вимозі інформація є банківською таємницею, а тому правові підстави для її надання Відділенню - відсутні;19. Отже, Банк не надав запитувану інформацію у строк, встановлений головою Відділення для надання інформації, у повному обсязі.ДЖЕРЕЛА ПРАВА
Закон України "Про Антимонопольний комітет України" від 26.11.1993 № 3659-XII
20. пункт 1 статті 3:- основним завданням Антимонопольного комітету України є участь у формуванні та реалізації конкурентної політики в частині здійснення державного контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції на засадах рівності суб'єктів господарювання перед законом та пріоритету прав споживачів, запобігання, виявлення і припинення порушень законодавства про захист економічної конкуренції;21. частини шоста, сьома статті 6:- Антимонопольний комітет України і його територіальні відділення становлять систему органів Антимонопольного комітету України, яку очолює Голова Комітету; Антимонопольний комітет України, адміністративні колегії Антимонопольного комітету України, державні уповноважені Антимонопольного комітету України, адміністративні колегії територіальних відділень Антимонопольного комітету України є органами Антимонопольного комітету України;22. стаття 7:
- у сфері здійснення контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції Антимонопольний комітет України має повноваження, в тому числі: при розгляді заяв і справ про порушення законодавства про захист економічної конкуренції, проведенні перевірки та в інших передбачених законом випадках вимагати від суб'єктів господарювання, об'єднань, органів влади, органів місцевого самоврядування, органів адміністративно-господарського управління та контролю, їх посадових осіб і працівників, інших фізичних та юридичних осіб інформацію, в тому числі з обмеженим доступом;23. пункт 5 частини першої статті 17:- голова територіального відділення Антимонопольного комітету України має такі повноваження: при розгляді заяв і справ про порушення законодавства про захист економічної конкуренції, проведенні перевірки та в інших передбачених законом випадках вимагати від суб'єктів господарювання, об'єднань, органів влади, органів місцевого самоврядування, органів адміністративно-господарського управління та контролю, їх посадових осіб і працівників, інших фізичних та юридичних осіб інформацію, в тому числі з обмеженим доступом;24. стаття 22:- розпорядження, рішення та вимоги органу Антимонопольного комітету України, голови територіального відділення Антимонопольного комітету України, вимоги уповноважених ними працівників Антимонопольного комітету України, його територіального відділення в межах їх компетенції є обов'язковими для виконання у визначені ними строки, якщо інше не передбачено законом;
- невиконання розпоряджень, рішень та вимог органу Антимонопольного комітету України, голови територіального відділення Антимонопольного комітету України, вимог уповноважених ними працівників Антимонопольного комітету України, його територіального відділення тягне за собою передбачену законом відповідальність;25. частина перша статті 22-1:- суб'єкти господарювання, об'єднання, органи влади, органи місцевого самоврядування, органи адміністративно-господарського управління та контролю, інші юридичні особи, їх структурні підрозділи, філії, представництва, їх посадові особи та працівники, фізичні особи зобов'язані на вимогу органу Антимонопольного комітету України, голови територіального відділення Антимонопольного комітету України, уповноважених ними працівників Антимонопольного комітету України, його територіального відділення подавати документи, предмети чи інші носії інформації, пояснення, іншу інформацію, в тому числі з обмеженим доступом та банківську таємницю, необхідну для виконання Антимонопольним комітетом України, його територіальними відділеннями завдань, передбачених законодавством про захист економічної конкуренції та про державну допомогу суб'єктам господарювання.
Закон України "Про банки і банківську діяльність" від 07.12.2000 № 2121-III (в редакції, чинній станом на час виникнення спірних правовідносин):26. стаття 60:
- інформація щодо діяльності та фінансового стану клієнта, яка стала відомою банку у процесі обслуговування клієнта та взаємовідносин з ним чи третім особам при наданні послуг банку, є банківською таємницею;- банківською таємницею, зокрема, є: відомості про банківські рахунки клієнтів, у тому числі кореспондентські рахунки банків у Національному банку України; операції, які були проведені на користь чи за дорученням клієнта, здійснені ним угоди; фінансово-економічний стан клієнтів; системи охорони банку та клієнтів; інформація про організаційно-правову структуру юридичної особи - клієнта, її керівників, напрями діяльності; відомості стосовно комерційної діяльності клієнтів чи комерційної таємниці, будь-якого проекту, винаходів, зразків продукції та інша комерційна інформація; інформація щодо звітності по окремому банку, за винятком тієї, що підлягає опублікуванню; коди, що використовуються банками для захисту інформації; інформація про фізичну особу, яка має намір укласти договір про споживчий кредит, отримана під час оцінки її кредитоспроможності;27. пункт 3 частини першої, частина друга статті 62:- інформація щодо юридичних та фізичних осіб, яка містить банківську таємницю, розкривається банками, зокрема, органам Антимонопольного комітету України - на їх письмову вимогу стосовно операцій за рахунками конкретної юридичної особи або фізичної особи - суб'єкта підприємницької діяльності за конкретний проміжок часу;- вимога відповідного державного органу на отримання інформації, яка містить банківську таємницю, повинна: бути викладена на бланку державного органу встановленої форми; бути надана за підписом керівника державного органу (чи його заступника), скріпленого гербовою печаткою; містити передбачені
Закон України "Про банки і банківську діяльність" від 07.12.2000 № 2121-III підстави для отримання цієї інформації; містити посилання на норми закону, відповідно до яких державний орган має право на отримання такої інформації.
Правила зберігання, захисту, використання та розкриття банківської таємниці, затверджені постановою правління Національного банку України від 14.07.2006 № 267 (в редакції, чинній станом на час виникнення спірних правовідносин):28. пункт 3.3:- вимога відповідного державного органу на отримання інформації, яка містить банківську таємницю, повинна відповідати нормам частини другої статті 62 Закону про банки та містити найменування /прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи - суб'єкта підприємницької діяльності, ідентифікаційний код юридичної особи згідно з Єдиним державним реєстром підприємств і організацій України/ реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію та номер паспорта;- банки надають інформацію, що містить банківську таємницю, і в тому разі, якщо до належним чином оформленої вимоги відповідного державного органу додається перелік найменувань конкретних юридичних осіб та/або прізвищ, імен та по батькові фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності разом з ідентифікаційними кодами юридичних осіб згідно з Єдиним державним реєстром підприємств і організацій України/реєстраційних номерів облікових карток платників податків або серій та номерів паспортів.
Закон України "Про захист економічної конкуренції" від 11.01.2011 № 2210-III
29. пункт 14 статті 50:- порушенням законодавства про захист економічної конкуренції є подання інформації в неповному обсязі Антимонопольному комітету України, його територіальному відділенню у встановлені органами Антимонопольного комітету України, головою його територіального відділення чи нормативно-правовими актами строки;30. абзац четвертий частини другої статті 52:- за порушення передбачені
Закон України "Про захист економічної конкуренції" від 11.01.2011 № 2210-III, накладаються штрафи у розмірі до одного відсотка доходу (виручки) суб'єкта господарювання від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за останній звітний рік, що передував року, в якому накладається штраф;31. частина перша статті 59:
- підставами для зміни, скасування чи визнання недійсними рішень органів Антимонопольного комітету України є: неповне з'ясування обставин, які мають значення для справи; недоведення обставин, які мають значення для справи і які визнано встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні, обставинам справи; заборона концентрації відповідно до Закону України "
Про санкції"; порушення або неправильне застосування норм матеріального чи процесуального права.
Господарський процесуальний кодекс України від 06.11.1991 № 1798 - XII32. пункт 1 частини першої статті 308:- суд касаційної інстанції за результатами розгляду касаційної скарги має право, зокрема, залишити судові рішення судів першої інстанції та апеляційної інстанції без змін, а скаргу без задоволення;33. частина перша статті 309:
- суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що рішення ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права.ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУОцінка аргументів учасників справи і висновків попередніх судових інстанцій34. Причиною виникнення спору зі справи стало питання щодо наявності чи відсутності підстав для визнання Рішення АМК недійсним.35. Відповідно до статті
3 Закону України "Про Антимонопольний комітет України" основним завданням Антимонопольного комітету України є участь у формуванні та реалізації конкурентної політики в частині, зокрема, здійснення державного контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції на засадах рівності суб'єктів господарювання перед законом та пріоритету прав споживачів, запобігання, виявлення і припинення порушень законодавства про захист економічної конкуренції.
36. Згідно з частинами
6 та
7 статті
6 Закону України "Про Антимонопольний комітет України" Антимонопольний комітет України і його територіальні відділення становлять систему органів Антимонопольного комітету України, яку очолює Голова Комітету; Антимонопольний комітет України, адміністративні колегії Антимонопольного комітету України, державні уповноважені Антимонопольного комітету України, адміністративні колегії територіальних відділень Антимонопольного комітету України є органами Антимонопольного комітету України.37. Відповідно до статті
7 Закону України "Про Антимонопольний комітет України" у сфері здійснення контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції Антимонопольний комітет України має, зокрема, такі повноваження: при розгляді заяв і справ про порушення законодавства про захист економічної конкуренції, проведенні перевірки та в інших передбачених законом випадках вимагати від суб'єктів господарювання, об'єднань, органів влади, органів місцевого самоврядування, органів адміністративно-господарського управління та контролю, їх посадових осіб і працівників, інших фізичних та юридичних осіб інформацію, в тому числі з обмеженим доступом.38. Відповідно до статті
7 Закону України "Про Антимонопольний комітет України" голова територіального відділення Антимонопольного комітету України має такі повноваження: при розгляді заяв і справ про порушення законодавства про захист економічної конкуренції, проведенні перевірки та в інших передбачених законом випадках вимагати від суб'єктів господарювання, об'єднань, органів влади, органів місцевого самоврядування, органів адміністративно-господарського управління та контролю, їх посадових осіб і працівників, інших фізичних та юридичних осіб інформацію, в тому числі з обмеженим доступом.39. Статтею
22 Закону України "Про Антимонопольний комітет України" визначено, зокрема, що: вимоги органу Антимонопольного комітету України, є обов'язковими для виконання у визначені ними строки, якщо інше не передбачено законом; невиконання вимог органу Антимонопольного комітету України тягне за собою передбачену законом відповідальність.40. Статтею 22-1 цього ж Закону передбачено, що суб'єкти господарювання, інші юридичні особи, їх структурні підрозділи, філії, представництва, їх посадові особи та працівники зобов'язані на вимогу органу Антимонопольного комітету України подавати документи, предмети чи інші носії інформації, пояснення, іншу інформацію, в тому числі з обмеженим доступом та банківську таємницю, необхідну для виконання Антимонопольним комітетом України завдань, передбачених законодавством про захист економічної конкуренції та про державну допомогу суб'єктам господарювання.
41. Згідно зі статтею
60 Закону України "Про банки і банківську діяльність" (в редакції, чинній станом на час виникнення спірних правовідносин):- інформація щодо діяльності та фінансового стану клієнта, яка стала відомою банку у процесі обслуговування клієнта та взаємовідносин з ним чи третім особам при наданні послуг банку, є банківською таємницею;- банківською таємницею, зокрема, є: відомості про банківські рахунки клієнтів, у тому числі кореспондентські рахунки банків у Національному банку України; операції, які були проведені на користь чи за дорученням клієнта, здійснені ним угоди; фінансово-економічний стан клієнтів; системи охорони банку та клієнтів; інформація про організаційно-правову структуру юридичної особи - клієнта, її керівників, напрями діяльності; відомості стосовно комерційної діяльності клієнтів чи комерційної таємниці, будь-якого проекту, винаходів, зразків продукції та інша комерційна інформація; інформація щодо звітності по окремому банку, за винятком тієї, що підлягає опублікуванню; коди, що використовуються банками для захисту інформації; інформація про фізичну особу, яка має намір укласти договір про споживчий кредит, отримана під час оцінки її кредитоспроможності.42. За приписами статтею
60 Закону України "Про банки і банківську діяльність" інформація щодо юридичних та фізичних осіб, яка містить банківську таємницю, розкривається банками, зокрема, органам Антимонопольного комітету України - на їх письмову вимогу стосовно операцій за рахунками конкретної юридичної особи або фізичної особи - суб'єкта підприємницької діяльності за конкретний проміжок часу.43. Відповідно до частини
2 статті
62 Закону України "Про банки і банківську діяльність" вимога відповідного державного органу на отримання інформації, яка містить банківську таємницю, повинна: бути викладена на бланку державного органу встановленої форми; бути надана за підписом керівника державного органу (чи його заступника), скріпленого гербовою печаткою; містити передбачені частини
2 статті
62 Закону України "Про банки і банківську діяльність" підстави для отримання цієї інформації; містити посилання на норми закону, відповідно до яких державний орган має право на отримання такої інформації.
44. Згідно з пунктом 3.3 Правил зберігання, захисту, використання та розкриття банківської таємниці, затвердженими постановою правління Національного банку України від 14.07.2006 № 267 (в редакції, чинній станом на час виникнення спірних правовідносин), вимога відповідного державного органу на отримання інформації, яка містить банківську таємницю, повинна відповідати нормам частини другої статті 62 Закону про банки та містити найменування /прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи - суб'єкта підприємницької діяльності, ідентифікаційний код юридичної особи згідно з Єдиним державним реєстром підприємств і організацій України/ реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію та номер паспорта. Банки надають інформацію, що містить банківську таємницю, і в тому разі, якщо до належним чином оформленої вимоги відповідного державного органу додається перелік найменувань конкретних юридичних осіб та/або прізвищ, імен та по батькові фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності разом з ідентифікаційними кодами юридичних осіб згідно з Єдиним державним реєстром підприємств і організацій України/реєстраційних номерів облікових карток платників податків або серій та номерів паспортів.45. Пункт
13 статті
50 Закону України "Про захист економічної конкуренції" визначає порушенням законодавства про захист економічної конкуренції неподання інформації Антимонопольному комітету України, його територіальному відділенню у встановлені органами Антимонопольного комітету України, головою його територіального відділення чи нормативно-правовими актами строки.46. Відповідно до абзацу четвертого частини
2 та частини
6 статті
52 Закону України "Про захист економічної конкуренції" за порушення, передбачені частини
2 та частини
6 статті
52 Закону України "Про захист економічної конкуренції", накладаються штрафи у розмірі до одного відсотка доходу (виручки) суб'єкта господарювання від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за останній звітний рік, що передував року, в якому накладається штраф.47. Враховуючи положення наведених норм чинного законодавства, а також встановлених фактичних обставин справи, Відділення у межах наданих йому повноважень мало право витребувати у Банка відповідну інформацію (необхідну для розгляду справи про порушення законодавства про захист економічної конкуренції іншими суб'єктами господарювання), а Банк, зі свого боку, зобов'язаний був надати таку інформацію у встановлений строк.48. Так, саме орган Антимонопольного комітету України визначає форму, спосіб та строк надання інформації, необхідної для виконання завдань, передбачених законодавством про захист економічної конкуренції.
49. З огляду на наведене попередні судові інстанції, повно і всебічно дослідивши обставини справи, перевіривши їх поданими сторонами доказами, яким надали необхідну оцінку, з дотриманням приписів зазначених ними норм матеріального і процесуального права та з наведенням у судових рішеннях зі справи необхідного мотивування, встановивши обґрунтованість висновків Відділення стосовно наявності в діях Банку порушень законодавства про захист економічної конкуренції у вигляді подання інформації АМК у встановлені його Головою строки в неповному обсязі, за що в межах розміру, визначеного
Законом України "Про захист економічної конкуренції", накладено штраф, - дійшли обґрунтованих висновків стосовно відсутності передбачених
Законом України "Про захист економічної конкуренції" підстав для визнання оспорюваного Рішення АМК недійсним, а тому й правомірно відмовили Банку в задоволенні його позову.50. Посилання заявника касаційної скарги на те, що норми статті
62 Закону України "Про банки та банківську діяльність" та Правил зберігання, захисту, використання та розкриття банківської таємниці, які затверджені постановою правління Національного банку України від 14.07.2006 № 267 слід вважати спеціальними по відношенню до загальних норм статті
22-1 Закону України "Про Антимонопольний комітет України", не можуть братися до уваги, оскільки дані спірні правовідносини регулюються саме нормами антиконкурентного законодавства, які в даному випадку є спеціальними стосовно загальних законодавчих приписів щодо банківської таємниці (аналогічний правовий висновок викладений у постановах Верховного Суду від 20.02.2018 зі справи № 910/8001/17 та від 04.06.2019 зі справи № 923/437/18).51. Інші доводи Банку, які наведені в касаційній скарзі, безпосередньо пов'язані із встановленням фактичних обставин справи та оцінкою доказів у ній, тоді як суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази (частина
2 статті
300 ГПК України). Тому пов'язані з наведеним аргументи Банка не можуть бути прийняті Касаційним господарським судом.52. Доводи, викладені у відзиві Відділення на касаційну скаргу, ґрунтуються на обставинах, встановлених у розгляді справи судами попередніх інстанцій, та відповідають нормам матеріального і процесуального права.53. Верховний Суд у прийнятті цієї постанови керується й принципом res judicata, базове тлумачення якого вміщено в рішеннях Європейського суду з прав людини від03.12.2003 у справі "Рябих проти Росії", від 09.11.2004 у справі "Науменко проти України", від 18.11.2004 у справі "Праведная проти Росії", від 19.02.2009 у справі "Христов проти України", від 03.04.2008 у справі "Пономарьов проти України", в яких цей принцип розуміється як елемент принципу юридичної визначеності, що вимагає поваги до остаточного рішення суду та передбачає, що перегляд остаточного та обов'язкового до виконання рішення суду не може здійснюватись лише з однією метою - домогтися повторного розгляду та винесення нового рішення у справі, а повноваження судів вищого рівня з перегляду (у тому числі касаційного) мають здійснюватися виключно для виправлення судових помилок і недоліків. Відхід від res judicate можливий лише тоді, коли цього вимагають відповідні вагомі й непереборні обставини, наявності яких у цій справі скаржник не зазначив й не обґрунтував.
Висновки за результатами розгляду касаційної скарги54. Звертаючись з касаційною скаргою, Банк не спростував наведених висновків попередніх судових інстанцій та не довів неправильного застосування ними норм матеріального права як необхідної передумови для скасування прийнятих ними судових рішень.55. За таких обставин касаційна інстанція вважає за необхідне касаційну скаргу Банка залишити без задоволення, а оскаржувані судові рішення - без змін як такі, що відповідають вимогам норм матеріального та процесуального права.Судові витрати56. Понесені Банком у зв'язку з переглядом справи в суді касаційної інстанції судові витрати покладаються на Банк, оскільки касаційна скарга залишається без задоволення.
Керуючись статтями
129,
300,
308,
309,
315 ГПК України, Касаційний господарський судПОСТАНОВИВ:1. Рішення Господарського суду Запорізької області від 21.05.2019 та постанову Центрального апеляційного господарського суду від 16.09.2019 зі справи №908/24/19 залишити без змін, а касаційну скаргу Акціонерного товариства "Таскомбанк" - без задоволення.Постанова набирає законної сили з моменту її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає.Суддя І. Бенедисюк
Суддя І. КолосСуддя Б. Львов