Історія справи
Ухвала КГС ВП від 25.11.2020 року у справі №922/380/20

ПОСТАНОВАІМЕНЕМ УКРАЇНИ17 грудня 2020 рокум. КиївСправа № 922/380/20Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:О. О. Мамалуй - головуючий, О. М. Баранець, В. І. Студенецьза участю секретаря судового засідання - В. В. Шпорт,розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України"
на постанову Східного апеляційного господарського суду від 12.10.2020у складі колегії суддів: В. І. Сіверін - головуючий, М. М. Слободін, О. І.Терещенкота на рішення господарського суду Харківської області від 25.06.2020суддя: К. В. Аріт
за позовом комунального підприємства "Обласний інформаційно-технічний центр"до1. Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Харківгаз";2. Акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України"про визнання права споживання
за участю представників учасників:позивача: А. С. Закаблуковвідповідача-1: Є. В. Вознюквідповідача-2: К. А. БудникВСТАНОВИВ:
1. Короткий зміст позовних вимогКомунальне підприємство "Обласний інформаційно-технічний центр" (далі - КП "Обласний інформаційно-технічний центр", позивач) звернулося до господарського суду Харківської області з позовом (з урахуванням заяви про збільшення позовних вимог та уточнень позивачем номерів договорів) до акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Харківгаз" (далі - АТ "Оператор газорозподільної системи "Харківгаз", відповідач-1) та до акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" (далі - АТ "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України", відповідач-2) про визнання права КП "Обласний інформаційно-технічний центр" на споживання природного газу в лютому та березні 2020 року.Позов обґрунтовано тим, що обсяги природного газу на спірні періоди за відповідними договорами є узгодженими та підтвердженими, а відтак ненадання номінацій (не підтвердження обсягів природного газу) та виключення позивача з Реєстру споживачів на лютий, березень 2020 року, з боку АТ "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України", є неправомірним та безпідставним та не звільняє останнього від обов'язків постачати природний газ позивачеві, тобто КП "Обласний інформаційно-технічний центр" має безумовне право на споживання природного газу у вказані періоди.2. Короткий зміст рішення місцевого та постанови апеляційного господарських судів і мотиви їх прийняттяРішенням господарського суду Харківської області від 25.06.2020, залишеним без змін постановою Східного апеляційного господарського суду від 12.10.2020, позов задоволено частково.
Визнано право КП "Обласний інформаційно-технічний центр" на споживання природного газу у лютому 2020 року: за договором №3274/1920-ТЕ-32 від 15.11.2019 року в обсязі 2 000,000 тис. куб. метрів; за договором №3275/1920-БО-32 від15.11.2019 року в обсязі 950,000 тис. куб. метрів; за договором №3276/1920-КП-32 від 15.11.2019 року в обсязі 92,000 тис. куб. метрів.Визнано право КП "Обласний інформаційно-технічний центр" на споживання природного газу у березні 2020 року: за договором №3274/1920-ТЕ-32 від15.11.2019 року в обсязі 1800,000 тис. куб. метрів; за договором №3275/1920-БО-32 від 15.11.2019 року в обсязі 800,000 тис. куб. метрів; за договором №3276/1920-КП-32 від 15.11.2019 року в обсязі 80,000 тис. куб. метрів.Здійснено розподіл судових витрат.В частині позовних вимог до АТ "Оператор газорозподільної системи "Харківгаз" відмовлено.
Судові рішення мотивовані наявністю у АТ "НАК "Нафтогаз України" законодавчо встановленого обов'язку постачати природний газ позивачу, як споживачу по укладеним між ними договорами постачання природного газу. При цьому планові обсяги постачання природного газу були визначені сторонами в договорах, які в силу ст.
629 ЦК України є обов'язковими до виконання.Крім того, суд апеляційної інстанції вказує на те, що позивачем станом на початок опалювального сезону 2019/20 дотримано вимоги п.11 Положення "Про покладення спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу" щодо укладання з АТ "НАК "Нафтогаз України" договорів постачання природного газу, а також надання АТ "НАК "Нафтогаз України" графіка погашення заборгованості.3. Короткий зміст вимог касаційної скарги та узагальнення її доводівНе погоджуючись із вказаними судовими рішеннями, відповідач-2 звернувся з касаційною скаргою, в якій просить скасувати рішення господарського суду Харківської області від 25.06.2020 в частині задоволених позовних вимог, прийняти в цій частині нове рішення, яким у позові відмовити та скасувати постанову Східного апеляційного господарського суду від 12.10.2020 у справі № 922/380/20.Касаційна скарга подана на підставі п.
1 та п.
3 ч.
2 ст.
287 Господарського процесуального кодексу України.
Скаржник вказує на незастосування судами попередніх інстанцій правових позицій, викладених в постановах Верховного Суду у справах № 910/6914/17,910/6916/17 та на відсутність висновку Верховного Суду щодо дотримання виробниками теплової енергії п. 11 Положення "Про покладення спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу" не лише станом на початок опалювального сезону, а й протягом усього періоду постачання природного газу.4. Позиції інших учасників справиУ відзиві на касаційну скаргу АТ "Оператор газорозподільної системи "Харківгаз" зазначає, що спірні моменти щодо обсягів постачання газу повинні бути врегульовані між АТ "НАК "Нафтогаз України" та КП "Обласний інформаційно-технічний центр".5. Обставини справи, встановлені господарськими судами попередніх інстанцій01 жовтня 2017 року КП "Обласний інформаційно-технічний центр" приєдналося до умов Типового договору розподілу природного газу, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 № 2498 (заява-приєднання №09420W9B62ST107).
Типовий договір розподілу природного газу є публічним, регламентує порядок та умови переміщення природного газу з метою фізичної доставки оператором ГРМ обсягів природного газу, які належать споживачам (їх постачальникам), до об'єктів споживачів, а також правові засади санкціонованого відбору природного газу з газорозподільної системи.Умови цього договору однакові для всіх споживачів України та розроблені відповідно до
Закону України "Про ринок природного газу" і Кодексу газорозподільних систем, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від30.09.2015 № 2494 (п. 1.2 Типового договору).Відповідно до пунктів 2.1-2.2 Типового договору оператор ГРМ зобов'язується надати споживачу послугу з розподілу природного газу, а споживач зобов'язується прийняти зазначену послугу та сплатити її вартість у розмірі, строки та порядку, визначені цим договором. Обов'язковою умовою надання споживачу послуги з розподілу природного газу є наявність у споживача об'єкта, підключеного в установленому порядку до газорозподільної системи оператора ГРМ.АТ "Оператор газорозподільної системи "Харківгаз" здійснює розподіл природного газу для КП "Обласний інформаційно-технічний центр", постачальником якого є
АТ"НАК "Нафтогаз України" на підставі укладених договорів від 15.11.2019 №3274/1920-ТЕ-32, №3276/1920-КП-32, №3275/1920-БО-32.
Згідно з п. 2.1 договору №3275/1920-БО-32 постачальник передає споживачу в листопаді 2019 року - квітні 2020 року замовлений споживачем обсяг природного газу в кількості 4635,000 тис. куб. метрів, в тому числі по місяцях: листопад 2019 року - 750,000; грудень 2019 року - 990,000; січень 2020 року - 1050,000; лютий 2020 року - 950,000; березень 2020 року - 800,000; квітень 2020 року- 95,000.Відповідно до п. 2.1 договору № 3274/1920-ТЕ-32 постачальник передає споживачу в листопаді 2019 року - квітні 2020 року замовлений споживачем обсяг природного газу в кількості 10170,000 тис. куб. метрів, в тому числі по місяцях: листопад 2019 року - 1730,000; грудень 2019 року - 2090,000; січень 2020 року - 2350,000; лютий 2020 року - 2000,000; березень 2020 року - 1800,000; квітень 2020 року - 200,000.Згідно з п. 2.1 договору №3276/1920-КП-32 постачальник передає споживачу в листопаді 2019 року - квітні 2020 року замовлений споживачем обсяг природного газу в кількості 440,000 тис. куб. метрів, в тому числі по місяцях: листопад 2019 року - 75,000; грудень 2019 року - 80,000; січень 2020 року - 105,000; лютий 2020 року - 92,000; березень 2020 року - 80,000; квітень 2020 року - 8,000.Підписанням цього договору споживач дає згоду постачальнику для включення його до Реєстру споживачів постачальника, розміщеного на інформаційній платформі оператора газотранспортної системи відповідно до вимог Кодексу ГТС, за умови дотримання споживачем пункту 3.3 цього договору (пункти 2.3 договорів).Згідно з п. 3.2 договорів постачання газу за цими договорами здійснюється постачальником виключно за умови включення споживача до реєстру споживачів постачальника, розміщеного на інформаційній платформі оператора ГТС.
Якщо споживач порушив умови п. 11 Положення, постачальник припиняє постачання газу шляхом виключення споживача з реєстру без погодження із споживачем (п. 3.4 договорів).27 січня 2020 року КП "Обласний інформаційно - технічний центр" отримано від
АТ"НАК "Нафтогаз України" повідомлення №23-104-20 від 23.01.2020 про припинення (обмеження) газопостачання з 01.02.2020.28 січня 2020 року від АТ "Оператор газорозподільної системи "Харківгаз" на адресу КП "Обласний інформаційно - технічний центр" надійшло повідомлення про припинення (обмеження) газопостачання №04 від 28.01.2020, в якому підприємству у зв'язку з відсутністю у реєстрі споживачів жодного постачальника з 02.02.2020 року було запропоновано у термін до 07-00 години 02 лютого 2020 року самостійно відключитися від газових мереж газоспоживання (обмежити газоспоживання до рівня 0,000 тис. куб. м на добу) і підготувати до пломбування газоспоживне обладнання підприємства. У разі невиконання цієї вимоги транспортування газу підприємства буде припинено (обмежено) в примусовому порядку.6. Норми права та мотиви, з яких виходить Верховний Суд при прийнятті постановиЗгідно з п.
10 ст.
1 Закону України "Про ринок природного газу" захищені споживачі - побутові споживачі, приєднані до газорозподільної системи, підприємства, установи, організації, що здійснюють надання важливих суспільних послуг та приєднані до газотранспортної або газорозподільної системи, а також виробники теплової енергії для потреб таких споживачів або підприємств, установ, організацій за умови, що виробництво теплової енергії для потреб таких споживачів або підприємств, установ, організацій здійснюється за допомогою об'єктів, не пристосованих до зміни палива та приєднаних до газотранспортної або газорозподільної системи.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що КП "Обласний інформаційно-технічний центр" - є захищеним споживачем природного газу у розумінні п.
10 ст.
1 Закону України "Про ринок природного газу", оскільки здійснює надання важливих суспільних послуг та є виробником теплової енергії для потреб таких споживачів або підприємств, установ, організацій за умови, що виробництво теплової енергії для потреб таких споживачів або підприємств, установ, організацій здійснюється за допомогою об'єктів, не пристосованих до зміни палива та приєднаних до газотранспортної або газорозподільної системи.Позивач, як споживач природного газу за договором, має право отримувати природний газ у відповідному опалювальному періоді виключно від постачальника (Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України"), на якого покладені спеціальні обов'язки.Відповідно до ст.
11 Закону України "Про ринок природного газу" з метою забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу на суб'єктів ринку природного газу у виключних випадках та на визначений строк можуть покладатися спеціальні обов'язки в обсязі та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України після консультацій із Секретаріатом Енергетичного Співтовариства. Такі обов'язки мають бути чітко визначеними, прозорими, недискримінаційними та заздалегідь не передбачати неможливість їх виконання. Обсяг та умови виконання спеціальних обов'язків, покладених Кабінетом Міністрів України на суб'єктів ринку природного газу, мають бути необхідними та пропорційними меті задоволення правомірного загальносуспільного інтересу та такими, що створюють найменші перешкоди для розвитку ринку природного газу. До загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу належать: національна безпека, а також безпека постачання природного газу; стабільність, належна якість та доступність енергоресурсів; захист навколишнього природного середовища, у тому числі енергоефективність, збільшення частки енергії з альтернативних джерел та зменшення викидів парникових газів; захист здоров'я, життя та власності населення. Рішення Кабінету Міністрів України про покладання спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу має визначати: загальносуспільний інтерес у процесі функціонування ринку природного газу, для забезпечення якого покладаються спеціальні обов'язки на суб'єктів ринку природного газу; обсяг спеціальних обов'язків; коло суб'єктів ринку природного газу, на яких покладаються спеціальні обов'язки; обсяг прав суб'єктів ринку природного газу, на яких покладаються спеціальні обов'язки, необхідних для виконання таких обов'язків; категорії споживачів, яких стосуються спеціальні обов'язки; територію та строк виконання спеціальних обов'язків; джерела фінансування та порядок визначення компенсації, що надається суб'єктам ринку природного газу, на яких покладаються спеціальні обов'язки, з урахуванням положення частини 7 цієї статті.ст.
11 Закону України "Про ринок природного газу" встановлено, що постачання природного газу здійснюється відповідно до договору, за яким постачальник зобов'язується поставити споживачеві природний газ належної якості та кількості у порядку, передбаченому договором, а споживач зобов'язується оплатити вартість прийнятого природного газу в розмірі, строки та порядку, передбачених договором.Правила постачання природного газу (далі - Правила), затверджені постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 № 2496, регулюють відносини, що виникають між постачальниками та споживачами природного газу, з урахуванням їх взаємовідносин з операторами газорозподільної системи/газотранспортної системи.
Пунктом 2 розділу 2 Правил передбачено, що постачання природного газу споживачу здійснюється за договором постачання природного газу, який укладається відповідно до вимог цього розділу, за яким постачальник зобов'язаний поставити споживачу природний газ у необхідних для споживача об'ємах (обсягах), а споживач зобов'язаний своєчасно оплачувати постачальнику вартість природного газу у розмірі, строки та порядку, що визначені договором.Відповідно до п. п. 9,19 розділу 2 Правил постачальник забезпечує споживача необхідними підтвердженими обсягами природного газу відповідно до умов договору постачання природного газу. Постачальник зобов'язаний, зокрема, забезпечувати постачання природного газу на умовах, визначених договором постачання природного газу.Пунктом 21 розділу 2 Правил передбачено, що споживач має право, зокрема, на отримання природного газу в обсягах, визначених договором постачання природного газу, за умови дотримання його умов.Положення "Про покладення спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу" (далі - Положення), затверджене постановою Кабінету Міністрів України № 867 від 19.10.2018, яка чинна з 01.11.2018 року та діє до01.05.2021, визначає обсяг та умови виконання спеціальних обов'язків, що покладаються на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу (далі - спеціальні обов'язки), зокрема для забезпечення стабільності, належної якості та доступності природного газу, підтримання належного рівня безпеки його постачання споживачам без загрози першочерговій цілі створення повноцінного ринку природного газу, заснованого на засадах вільної конкуренції з дотриманням принципів пропорційності, прозорості та недискримінації.
Пунктом 3 Положення на АТ "НАК "Нафтогаз України" покладено спеціальні обов'язки на постачання природного газу на умовах та у порядку, що визначені цим Положенням, виробникам теплової енергії, зокрема, виробникам теплової енергії, які здійснюють виробництво теплової енергії для всіх категорій споживачів (фізичні або юридичні особи, які використовують теплову енергію на підставі договору).Відповідно до п. 11 Положення (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) виробник теплової енергії має право з 01 листопада 2018 року по 01 травня 2020 року придбавати природний газ для всіх категорій використання природного газу у НАК "Нафтогаз України" у разі виконання таких умов:- укладення виробником теплової енергії договору постачання природного газу з НАК "Нафтогаз України" відповідно до законодавства;- виконання виробником, на якого станом на 30 вересня 2015 року поширювалася дія статті
19-1 Закону України "Про теплопостачання" або якому надано в користування (оренду, концесію, управління тощо) цілісний майновий комплекс або індивідуально визначене майно з вироблення теплової енергії, що використовувалися виробником теплової енергії, на якого станом на 30 вересня 2015 року поширювалася дія статті
19-1 Закону України "Про теплопостачання", обов'язку щодо відкриття рахунків із спеціальним режимом використання;- виконання виробником теплової енергії, що також придбаває природний газ, у тому числі для виробництва електричної енергії, установлених розпорядженням Кабінету Міністрів України від 20 травня 2015 року № 670 "Про порядок розрахунків за спожитий природний газ виробниками електричної енергії, які використовують природний газ для її виробництва" (Офіційний вісник України, 2015, № 53, ст. 1722) вимог щодо проведення розрахунків з використанням механізму розподілу коштів, що надходять за відпущену електричну енергію на рахунки із спеціальним режимом використання.
Крім того, виробнику теплової енергії необхідно виконувати одну з таких умов:- досягнення станом на 23 число місяця, що передує місяцю постачання природного газу, рівня розрахунків виробника теплової енергії (без урахування штрафних санкцій) з урахуванням суми нарахованих та неперерахованих пільг і субсидій згідно з Порядком фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 04 березня 2002 року № 256 (Офіційний вісник України, 2002, № 10, ст.482; 2003, №44, ст.2309), за усіма укладеними з НАК "Нафтогаз України" договорами про постачання природного газу (купівлі-продажу, про закупівлю, відступлення права вимоги тощо) не нижче 90 відсотків (у період з 01 грудня 2018 року до 01 квітня 2019 року - не нижче 78 відсотків, а для виробника теплової енергії, управління майном якого здійснює Фонд державного майна і який використовує природний газ для виробництва теплової та електричної енергії, у період з 16 листопада 2018 року до 01 квітня 2019 року - не нижче 60 відсотків); або- укладення з НАК "Нафтогаз України" договору про реструктуризацію заборгованості за спожитий природний газ згідно з типовим договором у рамках реалізації
Закону України "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії" (за наявності відповідної заборгованості) та виконання зазначеного договору; або- подання виробником теплової енергії до НАК "Нафтогаз України" погодженого НАК "Нафтогаз України" та виконавчим органом відповідної місцевої ради графіка погашення заборгованості (рівними частинами до 01 січня 2021 року щодо всіх договорів з НАК "Нафтогаз України"), складеного на підставі довідки щодо заборгованості, виданої НАК "Нафтогаз України", та виконання такого графіка, а також здійснення поточних розрахунків за використаний природний газ. Наявність графіка погашення заборгованості не змінює порядку розрахунків, установленого між постачальником та виробником теплової енергії у договорах постачання природного газу (купівлі-продажу, про закупівлю, відступлення права вимоги тощо).Як встановлено судами попередніх інстанцій позивачем станом на початок опалювального сезону 2019/20 дотримано зазначених вище вимог п.11 Положення щодо укладання з АТ "НАК "Нафтогаз України" договорів постачання природного газу, а також надання АТ "НАК "Нафтогаз України" графіку погашення заборгованості.
Крім того, суд апеляційної інстанції вказав на те, що представник КП "Обласний інформаційно-технічний центр" у судовому засіданні зазначив, що у позивача перед відповідачем-2 існує тільки поточна заборгованість, даний факт іншими представниками сторін не заперечувався.Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 29.09.2019 №921-р "Деякі питання опалювального періоду 2019/2020 року" з метою забезпечення своєчасного початку та сталого проходження опалювального сезону 2019/20 року, встановлено:1. Акціонерному товариству "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України":укласти до 15 жовтня 2019 року договори із суб'єктами господарювання, що здійснюють виробництво теплової енергії для надання послуг з постачання теплової енергії та гарячої води населенню та/або виробництва теплової енергії для релігійних організацій, з дотриманням вимог Примірного договору про постачання природного газу виробникам теплової енергії для виробництва теплової енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2016 року №357 (Офіційний вісник України, 2016 р., № 46,ст.1666), та принципу недискримінації;разом з операторами газотранспортних та газорозподільних систем забезпечити протягом опалювального сезону 2019/20 року безперебійне постачання природного газу виробникам теплової енергії для виробництва теплової енергії для бюджетних установ, релігійних та інших організацій, для надання послуг з постачання теплової енергії та гарячої води населенню в необхідних обсягах.
укласти договори про реструктуризацію заборгованості за спожитий природний газ з теплопостачальними та теплогенеруючими організаціями, - включеними до Реєстру теплопостачальних та теплогенеруючих організацій, підприємств централізованого водопостачання та водовідведення, що беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості за спожиті енергоносії відповідно до Закону України
Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії.2. Операторам газорозподільних мереж:до початку опалювального сезону забезпечити постачання природного газу на джерела теплової енергії теплогенеруючих та теплопостачальних організацій;заборонити відключення та обмеження енергопостачання об'єктів теплогенеруючих та теплопостачальних організацій від системи розподілу газу в опалювальний сезон нижче технологічного мінімуму споживання природного газу.Як встановлено судами попередніх інстанцій, КП "Обласний інформаційно-технічний центр" як теплогенеруюча, теплотранспортуюча та теплопостачальна організація, відповідно до статуту та ліцензій є суб'єктом господарювання в сфері теплопостачання з особливим статусом природної монополії на ринку постачання теплової енергії в межах мереж, що ним експлуатуються та є об'єктом життєзабезпечення і стратегічного значення в Харківській області, зокрема в м. Куп'янськ; смт. Ківшарівка, сел. Подоли, Глушківка, Лісна стінка, Кіндрашівка, Курилівка, Грушівка, Петрівка, Гусинка, Сеньково, Ягідне Куп'янського району; смт. Чкаловське, смт. Кочеток Чугуївського району; м. Барвінкове; Дергачівському районі.
Пунктом 3.4 статуту визначено, що предметом діяльності позивача - КП "Обласний інформаційно-технічний центр" є вироблення, транспортування, використання, розподіл та реалізація теплової енергії на базі спалювання всіх видів палива, у тому числі побутових і виробничих відходів, а також використання енергетичних ресурсів незалежно від відомчої належності джерел тепла для забезпечення тепловою енергією абонентів та виробництв, що забезпечують або сприяють їх безперебійному і якісному функціонуванню; надання послуг теплопостачання (вироблення, транспортування, реалізація централізованого опалювання), водопостачання, водовідведення, експлуатації житлового фонду і таке інше.В опалювальний період КП "Обласний інформаційно-технічний центр", який технологічно виробляє теплову енергію з газу, не може не брати газ. Процес відбору газу в опалювальний період не припиняється, змінюється тільки обсяг споживання, в залежності від температури повітря на вулиці. Дії з боку АТ "Оператор газорозподільної системи "Харківгаз" та АТ "НАК "Нафтогаз України" щодо припинення, обмеження газопостачання на котельнях підприємства КП "Обласний інформаційно-технічний центр" та їх пломбування, неминуче призводить до припинення подачі тепла та може призвести до руйнування внутрішньо будинкових мереж та мереж теплопостачання, може призвести до надзвичайних ситуацій техногенного характеру та завдати непоправної шкоди мешканцям територіальних громад, селищ, міст Харківської області. Тому відключення котелень КП "Обласний інформаційно-технічний центр" від газу, припинення (обмеження) постачання газу в опалювальний період неможливо.Така ж позиція, викладена в постанові об'єднаної палати Верховного Суду від21.02.2020 у справі № 922/599/19.З огляду на зазначене, суди попередніх інстанцій дійшли правомірного висновку про виникнення у АТ "НАК "Нафтогаз України" законодавчо встановленого обов'язку постачати природний газ позивачеві, як споживачу за укладеними між ними договорами постачання природного газу. При цьому планові обсяги постачання природного газу були визначені сторонами в договорах, які в силу ст.
629 Цивільного кодексу України є обов'язковими до виконання.На підставі укладених між позивачем - КП "Обласний інформаційно-технічний центр" та АТ "НАК "Нафтогаз України" договорів на постачання природного газу та спеціальних підзаконних нормативних актів, якими є вищеназвані Положення, Правила та Розпорядження, АТ "НАК "Нафтогаз України" зобов'язане було постачати природний газ позивачу, як виробнику теплової енергії для виробництва теплової енергії, у тому числі шляхом своєчасної видачі номінацій, оскільки це є обов'язком АТ "НАК "Нафтогаз України", а не правом.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що обсяги природного газу на період лютий та березень 2020 року за договорами №3274/1920-ТЕ-32,3275/1920-БО-32,3276/1920-КП-32 від 15.11.2019, умови яких в силу ст.
629 ЦК України є обов'язковими до виконання, є узгодженими та підтвердженими, а тому ненадання номінації (не підтвердження обсягів природного газу) та виключення позивача з Реєстру споживачів АТ "НАК "Нафтогаз України" на лютий та березень 2020 року є неправомірним і безпідставним та не звільняє АТ "НАК "Нафтогаз України" від обов'язків постачати природний газ позивачу, тобто позивач має безумовне право на споживання природного газу.Враховуючи вищевикладене, суди попередніх інстанцій дійшли правомірного висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог до АТ "НАК "Нафтогаз України" щодо визнання права за КП "Обласний інформаційно-технічний центр" на споживання природного газу в обсягах, встановлених в договорах №3274/1920-ТЕ-32,3275/1920-БО-32,3276/1920-КП-32 від 15.11.2019 у лютому та березні 2020 року та дійшли правомірного висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог до АТ "Оператор газорозподільної системи "Харківгаз" у зв'язку з відсутністю порушення прав позивача відповідачем-1.Підстава касаційного оскарження з посиланням на п.
1 ч.
2 ст.
287 ГПК України щодо неврахування судами попередніх інстанцій висновків, викладених в постановах Верховного Суду у справах: № 910/6914/17, № 910/6916/17, не знайшла свого підтвердження, оскільки висновки судів у зазначених справах зроблені судами з урахуванням різних фактичних обставин, встановлених судами попередніх інстанцій у кожній справі.Підстава касаційного оскарження з посиланням на п.
3 ч.
2 ст.
287 ГПК України про відсутність висновку Верховного Суду щодо дотримання виробниками теплової енергії п. 11 Положення протягом усього періоду постачання природного газу, не знайшла свого підтвердження, оскільки предметом спору в цій справі є право на спочивання газу в лютому та березні 2020 року і судами попередніх інстанцій встановлено виконання позивачем зазначеного пункту Положення.7. Висновки Верховного Суду за результатами розгляду касаційної скарги
Відповідно до ч.
1,
2 ст.
300 ГПК України переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, суд касаційної інстанції в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.Суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази.Згідно з п.
1 ч.
1 ст.
308 ГПК України суд касаційної інстанції за результатами розгляду касаційної скарги має право залишити судові рішення судів першої та апеляційної інстанції без змін, а скаргу - без задоволення.Суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що рішення ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права (ч.
1 ст.
309 ГПК України).Верховний Суд констатує, що доводи касаційної скарги не спростовують висновків судів попередніх інстанцій, а тому визначені законом підстави для зміни або скасування судових рішень відсутні.
8. Судові витратиВитрати по сплаті судового збору в порядку ст.
129 ГПК України покладаються на скаржника.Керуючись ст.ст.
300,
301,
308,
309,
314,
315,
317 ГПК України, Верховний СудПОСТАНОВИВ:Касаційну скаргу акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" залишити без задоволення.
Рішення господарського суду Харківської області від 25.06.2020 та постанову Східного апеляційного господарського суду від 12.10.2020 у справі №922/380/20 залишити без змін.Постанова набирає законної сили з моменту її прийняття та оскарженню не підлягає.Головуючий суддя О. О. МамалуйСуддя О. М. БаранецьСуддя В. І. Студенець