Історія справи
Ухвала КАС ВП від 24.01.2019 року у справі №826/3771/15
ПОСТАНОВА
Іменем України
24 січня 2019 року
Київ
справа № 826/3771/15
провадження № К/9901/3053/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача Коваленко Н.В., суддів: Берназюка Я.О., Гриціва М.І., розглянувши у письмовому провадженні в касаційному порядку справу за позовом Громадської організації «Київська міська спілка автомобілістів» до Київської міської ради, третя особа - Обслуговуючий кооператив «ОГК «Деміївський-Авто», про визнання недійсним та скасування рішення, за касаційною скаргою Громадської організації «Київська міська спілка автомобілістів» на постанову Київського апеляційного адміністративного суду у складі колегії суддів: Кузьменка В.В., Василенка Я.М., Степанюка А.Г. від 29 жовтня 2015 року,
УСТАНОВИВ:
ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст позовних вимог
1. Громадська організація «Київська міська спілка автомобілістів» звернулась до суду з позовом до Київської міської ради, третя особа - Обслуговуючий кооператив «ОГК «Деміївський-авто», про визнання недійсним та скасування рішення, в якому просила:
- визнати недійсним рішення Київської міської ради від 26 грудня 2014 року за № 852/852 «Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки обслуговуючому кооперативу АДРЕСА_1 для експлуатації та обслуговування гаражів».
Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій
2. Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 31 липня 2015 року позовні вимоги Громадської організації «Київська міська спілка автомобілістів» було задоволено.
Визнано недійсним рішення Київської міської ради від 26 грудня 2014 року за № 852/852 «Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки обслуговуючому кооперативу АДРЕСА_1 для експлуатації та обслуговування гаражів».
3. Задовольняючи позовні вимоги суд виходив з того, що Громадська організація «Київська міська спілка автомобілістів» будучи правонаступником Київської міської ради Республіканського добровільного товариства «Автомотолюбитель УРСР» та Громадської організації «Київська міська організація Всеукраїнська спілка автомобілістів» є землекористувачем земельної ділянки по АДРЕСА_1, починаючи з 1984 року.
Рішення виконавчого комітету Київської міської ради народних депутатів від 6 лютого 1984 року № 102/8 «Про відведення земельних ділянок Київській міській раді Республіканського добровільного товариства «Автомотолюбитель УРСР», яке є правовою підставою для Громадської організації «Київська міська спілка автомобілістів» користуватися земельною ділянкою по АДРЕСА_1 починаючи з 1984 року є чинним, у Київської міської ради не було законних підстав приймати оскаржуване рішення.
Позивач є правонаступником особи, якій було надано спірну земельну ділянку у користування та не надавав письмової згоди на вилучення земельної ділянки, що розташована за адресою: АДРЕСА_1, або припинення права користування зазначеною земельною ділянкою.
4. Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 29 жовтня 2015 року апеляційну скаргу Київської міської ради було задоволено частково, а апеляційну скаргу Обслуговуючого гаражного кооперативу «ОГК «Деміївський-Авто» - задоволено у повному обсязі.
Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 3 липня 2015 року скасовано та ухвалено нову постанову, якою у задоволенні позовних вимог Громадській організації «Київська міська спілка автомобілістів» відмовлено у повному обсязі.
5. Відмовляючи у задоволенні позовних вимог суд апеляційної інстанції виходив з того, що Громадська організація «Київська міська спілка автомобілістів» не є правонаступником Громадської організації «Всеукраїнська спілка автомобілістів», яка в свою чергу була правонаступником Київської міської ради добровільного товариства «Автолюбитель УРСР», якій і було рішенням виконавчого комітету Київської міської ради народних депутатів від 6 лютого 1984 року № 102/8 «Про відведення земельних ділянок Київській міській раді Республіканського добровільного товариства «Автомотолюбитель УРСР» для влаштування тимчасових відкритих платних автостоянок» відведено земельну ділянку розташовану за адресою: АДРЕСА_1 для влаштування відкритих платних автостоянок. Отже, при прийнятті оскаржуваного рішення згода Громадської організації «Київська міська спілка автомобілістів» на вилучення земельної ділянки, що розташована за адресою: АДРЕСА_1, або припинення права користування зазначеною земельною ділянкою не вимагалась.
Позивачем не надано документів, підтверджуючих в установленому законом порядку право користування спірною земельною ділянкою.
Рішення Виконавчого комітету Київської міської ради народних депутатів від 6 лютого 1984 року № 102/8 «Про відведення земельних ділянок Київській міській раді Республіканського добровільного товариства «Автомотолюбитель УРСР» для влаштування тимчасових відкритих платних автостоянок» не є документом, що дає право постійного користування земельною ділянкою без отримання акту на право користування земельною ділянкою.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
6. Не погоджуючись з рішенням суду апеляційної інстанції, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального права та порушення норм процесуального права, Громадська організація «Київська міська спілка автомобілістів» звернулась із касаційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 29 жовтня 2015 року та залишити в силі постанову окружного адміністративного суду м. Києва від 31 липня 2015 року.
СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
7. Судами попередніх інстанцій встановлено, Київська міська рада 26 грудня 2014 року прийняла рішення № 852/852 «Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки обслуговуючому кооперативу АДРЕСА_1 для експлуатації та обслуговування гаражів», відповідно до якого Київською міською радою було надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки Обслуговуючому кооперативу АДРЕСА_1 орієнтовною площею 0,84 га (земельна ділянка комунальної власності територіальної громади м. Києва) в довгострокову оренду на 10 років для експлуатації та обслуговування гаражів згідно з планом-схемою.
8. Вважаючи, що рішення Київської міської ради від 26 грудня 2014 року № 852/852 «Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки обслуговуючому кооперативу АДРЕСА_1 для експлуатації та обслуговування гаражів» є таким, що порушує законні права та її інтереси і суперечить нормам чинного законодавства України, Громадська організація «Київська міська спілка автомобілістів» звернулась до суду.
ДОВОДИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
9. Касаційна скарга обґрунтована тим, що факт належності Громадської організації «Київська міська спілка автомобілістів» до земельної ділянки, що розташована за адресою: АДРЕСА_1, підтверджується постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 9 серпня 2011 року у справі № 2-а-245 5/10/2670 та рішенням Господарського суду м. Києва від 23 жовтня 2012 року у справі № 5011/47/12608-2012.
Для прийняття оскаржуваного рішення Київська міська рада відповідно до вимог статті 5 рішення Київської міської ради від 28 лютого 2013 року № 63/9120 «Про Тимчасовий порядок передачі (надання) земельних ділянок користування або у власність із земель комунальної власності в м. Києві» зобов'язана була витребувати у Обслуговуючого кооперативу «ОГК «Деміївський-Авто» нотаріально посвідчену письмову згоду землекористувача - Громадської організації «Київська міська спілка автомобілістів» на припинення права користування земельною ділянкою чи її частиною при формуванні нової земельної ділянки.
Громадською організацією «Київська міська спілка автомобілістів» на припинення права користування земельною ділянкою чи її частиною при формуванні нової земельної ділянки не надавалось.
10. Відзиву на касаційну скаргу Громадської організації «Київська міська спілка автомобілістів» на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 29 жовтня 2015 року Київською міською радою та Обслуговуючим кооперативом «ОГК «Деміївський-Авто» не подано.
ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ
11. Відповідно до статті 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.
Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
12. Згідно із частиною 1 статті 122 Земельного кодексу України до повноважень сільських селищних, міських ради віднесено передача земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
13. Статтею 149 Земельного кодексу України передбачено, що вилучення земельних ділянок, наданих у постійне користування із земель комунальної власності, може вчинятися за рішенням органів місцевого самоврядування. Вилучення проводиться за згодою землекористувачів на підставі рішення місцевих рад відповідно до їх повноважень.
14. Відповідно до частини 1 статті 151 Земельного кодексу України юридичні особи, зацікавлені у викупі земельних ділянок, що перебувають у власності громадян чи юридичних осіб, для суспільних потреб та з мотивів суспільної необхідності, зобов'язані до початку проведення проектних робіт погодити з власниками землі, крім викупу земельних ділянок з підстав, що допускають можливість їх примусового відчуження з мотивів суспільної необхідності, і органами державної влади, Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим або органами місцевого самоврядування, згідно з їх повноваженнями, місце розташування об'єкта, розмір земельної ділянки та умови її викупу з урахуванням комплексного розвитку території, який би забезпечував нормальне функціонування на цій ділянці і прилеглих територіях усіх об'єктів та умови проживання населення і охорону довкілля.
15. Процедура передачі (надання) земельних ділянок у користування або у власність із земель комунальної власності в м. Києві на час прийняття оскаржуваного рішення було врегульовано Тимчасовим порядком передачі (надання) земельних ділянок у користування або у власність із земель комунальної власності в м. Києві, затвердженим рішенням Київської міської ради від 28 лютого 2013 року № 63/9120.
16. Статтею 5 Тимчасового порядку передачі (надання) земельних ділянок у користування або у власність із земель комунальної власності в м. Києві встановлено, що зацікавлена особа, яка має намір одержати земельну ділянку в користування або у власність, звертається до Київської міської ради через приймальню Київради з земельних питань (крім громадян, які подають клопотання про передачу земельної ділянки у власність для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), ведення садівництва, індивідуального дачного та гаражного будівництва або про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою з метою одержання земельних ділянок для зазначених цілей в оренду) із клопотанням про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою.
До клопотання про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою додаються:
- викопіювання з кадастрової карти (плану) або інші графічні матеріали в масштабі не менше 1:2000, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки;
- витяг з містобудівного кадастру;
- витяг з міського земельного кадастру;
- нотаріально посвідчена письмова згода землекористувача на вилучення земельної ділянки чи її частини при формуванні нової земельної ділянки (у разі необхідності вилучення земельної ділянки) або припинення права користування земельною ділянкою чи її частиною при формуванні нової земельної ділянки (у разі добровільної відмови від права користування земельною ділянкою) із зазначенням розмірів передбаченої для вилучення (припинення права користування) земельної ділянки та умов її вилучення, а також: документи, що посвідчують правонаступництво землекористувача (якщо таке було), або у разі ненадання чи відмови у наданні такої згоди - рішення суду про вирішення цього питання;
- нотаріально посвідчена згода на поділ чи об'єднання земельної ділянки заставодержателів, інших користувачів земельної ділянки, якщо такі є (у разі подачі клопотання щодо поділу чи об'єднання земельних ділянок);
- нотаріально посвідчені копії документів щодо правового статусу об'єктів нерухомого майна (будівель, споруд) та копія матеріалів технічної інвентаризації об'єктів нерухомого майна, якщо такі розташовані на земельній ділянці;
- копії рішень уповноважених органів про передачу земельної ділянки в користування (у разі подачі клопотання щодо земельної ділянки, яка надавалась в користування до 15 березня 1991 року - до введення в дію Земельного кодексу Української РСР) або довідка Департаменту містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) про відсутність в архіві документів щодо відведення відповідної земельної ділянки (крім подачі клопотання щодо поділу чи об'єднання земельних ділянок або щодо передачі сформованої земельної ділянки без зміни її цільового призначення);
- копії документів, що посвідчують право на земельну ділянку (за наявності, а у разі подачі клопотання щодо поділу чи об'єднання земельних ділянок або щодо передачі сформованої земельної ділянки - обов'язково);
- засвідчені печаткою та підписом керівника зацікавленої особи копії установчих документів (для юридичних осіб), витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (для юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців), копія реєстраційного номера облікової картки платника податку (крім громадян України, які через свої релігійні або інші переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податку (ідентифікаційного номера), офіційно повідомили про це відповідні органи державної влади та мають відмітку в паспорті громадянина України) (для фізичних осіб - підприємців), а для громадянина - копія документа, що посвідчує особу, та копія реєстраційного номера облікової картки платника податку (крім громадян України, які через свої релігійні або інші переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податку (ідентифікаційного номера), офіційно повідомили про це відповідні органи державної влади та мають відмітку в паспорті громадянина України);
- довіреність або засвідчена в установленому порядку її копія, на підставі якої інтереси заявника представляє його уповноважена особа (у разі якщо клопотання подається представником).
17. Згідно із статтею 152 Земельного кодексу Української РСР від 8 липня 1970 року землеустрій провадиться за рішенням органів державної влади, ініціативою землевпорядних органів або за клопотанням заінтересованих землекористувачів.
Землевпорядний процес складається з підготовчих робіт, складання проекту землеустрою, розгляду і затвердження проекту, перенесення його в натуру, оформлення і видачі землевпорядних документів, авторського нагляду за здійсненням проекту землеустрою.
18. Статтею 153 Земельного кодексу Української РСР від 8 липня 1970 року передбачено, що в процесі землеустрою складаються землевпорядні проекти, а також документи на право користування землею, передбачені статтею 20 цього Кодексу.
19. Відповідно до статті 20 Земельного кодексу Української РСР від 8 липня 1970 року відповідно до Основ земельного законодавства Союзу РСР і союзних республік право землекористування колгоспів, радгоспів та інших землекористувачів засвідчується державними актами на право користування землею. Форми актів встановлюються Радою Міністрів СРСР.
Право короткострокового тимчасового користування землею засвідчується рішенням органу, який надав земельну ділянку в користування.
Право довгострокового тимчасового користування землею засвідчується актами, форма яких встановлюється Радою Міністрів Української РСР.
Зазначені документи видаються після відводу земельних ділянок в натурі.
Оцінка доводів учасників справи і висновків судів першої та апеляційної інстанції
20. Відповідно до частини 1 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України, в редакції чинній до 15 грудня 2017 року, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
21. З постанови Окружного адміністративного суду м. Києва від 9 серпня 2011 року у справі № 2а-2455/11/2670 убачається, що Громадська організація «Київська міська спілка автомобілістів» є правонаступником Київської міської організації «Всеукраїнської спілки автомобілістів».
22. Рішенням Господарського суду м. Києва від 23 жовтня 2012 року у справі № 5011-47/12608-2012 встановлено, що Громадська організація «Київська міська спілка автомобілістів» є правонаступником Громадської організації «Всеукраїнська спілка автомобілістів», яка в свою чергу є правонаступником Київської міської ради Республіканського добровільного товариства «Автолюбитель УРСР».
23. Зазначеними судовими рішеннями, які набрали законної сили, встановлено, що Громадська організація «Київська міська спілка автомобілістів» є правонаступником Громадської організації «Всеукраїнська спілка автомобілістів», яка в свою чергу є правонаступницею Київської міської ради добровільного товариства «Автолюбитель УРСР», а тому посилання суду апеляційної інстанції на те, що зазначені судові рішення (постанова Окружного адміністративного суду м. Києва від 9 серпня 2011 року у справі № 2а-2455/11/2670 та рішення Господарського суду м. Києва від 23 жовтня 2012 року у справі № 5011-47/12608-2012 не підтверджують правонаступництва є помилковим.
24. Аналіз норм Земельного кодексу Української РСР від 8 липня 1970 року дає підстави для висновку про те, що право довгострокового тимчасового користування землею засвідчується актом на право користування землею.
25. Факт належності Громадської організації «Київська міська спілка автомобілістів» до земельної ділянки, що розташована за адресою: АДРЕСА_1, підтверджений постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 9 серпня 2011 року у справі № 2-а-245 5/10/2670 та рішенням Господарського суду м. Києва від 23 жовтня 2012 року у справі № 5011/47/12608-2012 не свідчить про наявність у позивача права користування зазначеною земельною ділянкою на законних підставах.
26. Рішенням виконавчого комітету Київської міської ради народних депутатів від 6 лютого 1984 року № 102/8 «Про відведення земельних ділянок Київській міській раді Республіканського добровільного товариства «Автомотолюбитель УРСР» для влаштування тимчасових відкритих платних автостоянок» відведено земельну ділянку розташовану за адресою: АДРЕСА_1 для влаштування відкритих платних автостоянок
27. Позивачем не було надано доказів отримання Київською міською радою Республіканського добровільного товариства «Автолюбитель УРСР» акту на право користування земельною ділянкою по АДРЕСА_1.
28. Також не було надано доказів на підтвердження права користування Громадською організацією «Всеукраїнська спілка автомобілістів» чи Громадською організацією «Київська міська спілка автомобілістів» земельною ділянкою, щодо якої прийнято оскаржуване рішення.
29. Відсутність у позивача документів, підтверджуючих в установленому законом порядку його право користування земельною ділянкою, щодо якої прийнято Київською міською радою рішення від 26 грудня 2014 року № 852/852 «Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки обслуговуючому кооперативу АДРЕСА_1 для експлуатації та обслуговування гаражів», виключає необхідність отримання від Громадської організації «Київська міська спілка автомобілістів» нотаріально посвідченої письмової згоди землекористувача - Громадської організації «Київська міська спілка автомобілістів» на припинення права користування земельною ділянкою.
Висновки за результатами розгляду касаційної скарги
30. За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку про те, що рішення суду апеляційної інстанції є законним і не підлягає скасуванню, оскільки суд, всебічно перевіривши обставини справи, вирішив спір у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин; в ньому повно відображені обставини, що мають значення для справи, висновок суду щодо встановлених обставин і правові наслідки є правильними, а доводи касаційної скарги його не спростовують.
Керуючись статтями 341, 345, 349, 350, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України,
ПОСТАНОВИВ:
Касаційну скаргу Громадської організації «Київська міська спілка автомобілістів» залишити без задоволення, а постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 29 жовтня 2015 року - без змін.
Постанова суду касаційної інстанції є остаточною та оскарженню не підлягає.
Суддя-доповідач Н. В. Коваленко
судді Я. О. Берназюк
М.І. Гриців