Історія справи
Постанова КАС ВП від 23.10.2023 року у справі №200/3714/21Постанова КАС ВП від 23.10.2023 року у справі №200/3714/21

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 жовтня 2023 року
м. Київ
справа № 200/3714/21
провадження № К/990/3043/22
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача - Єзерова А.А., суддів: Берназюка Я.О., Бучик А.Ю.
розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу
за касаційною скаргою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг
на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 03 серпня 2021 року (суддя Зінченко О.В.) та постанову Першого апеляційного адміністративного суду від 13 грудня 2021 року (головуючий суддя Компанієць І.Д., судді Геращенко І.В., Казначеєв Е.Г.)
у справі № 200/3714/21
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ДТЕК Курахівська теплова електрична станція"
до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг
про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити певні дії.
І. РУХ СПРАВИ
1. У квітні 2021 року Товариство з обмеженою відповідальністю "ДТЕК Курахівська теплова електрична станція" звернулося до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (за текстом також НКРЕКП), у якому просило:
- визнати протиправною бездіяльність Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг щодо невнесення відомостей про Ліцензіата Товариства з обмеженою відповідальністю "ДТЕК Курахівська ТЕС" до Ліцензійного реєстру НРЕКП, відповідно до постанови НКРЕКП від 30 червня 2020 року №1255;
- визнати протиправною бездіяльність Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг щодо невнесення відомостей про Ліцензіата Товариство з обмеженою відповідальністю "ДТЕК Курахівська ТЕС" до Ліцензійного реєстру НКРЕКП, відповідно до постанови НКРЕКП від 30 червня 2020 року №1256;
- зобов`язати Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг внести до Ліцензійного реєстру НКРЕКП наступну інформацію: "суб`єкт господарювання - Товариство з обмеженою відповідальністю "ДТЕК Курахівська ТЕС", Код згідно з ЄДРПОУ 43594541, вид діяльності - виробництво теплової енергетики на теплоцентралях, теплоелектростанціях, атомних електростанціях і когенераційних установках, виробництво електричної енергії, статус ліцензії - чинна".
2. Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 03 серпня 2021 року, яке було залишене без змін постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 13 грудня 2021 року, позовні вимоги задоволено.
3. Не погодившись із вказаними судовими рішеннями, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг звернулася до Верховного Суду з касаційною скаргою, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та постанову суду апеляційної інстанції, натомість, прийняти нове судове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити.
ІІ. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
4. Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Курахівська теплова електрична станція» є юридичною особою - код ЄДРПОУ 43594541, відповідно до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань основними видом діяльності є виробництво електроенергії (код КВЕД 35.11).
5. У 2020 році позивач звернувся до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг із заявами про отримання ліцензій з виробництва електричної та теплової енергії.
6. Під час прийняття вказаних заяв позивача та доданих до них документів відповідачем оформлені аркуші погодження відповідності поданих документів вимогам відповідних ліцензійних умов.
7. За наслідками розгляду заяв відповідачем прийнято постанову від 30 червня 2020 року №1255 «Про видачу ліцензії з виробництва електричної енергії ТОВ «ДТЕК Курахівська ТЕС» та постанову від 30 червня 2020 року №1256 «Про видачу ліцензії з виробництва теплової енергії ТОВ «ДТЕК Курахівська ТЕС».
8. Відповідно до пункту 1 вказаних постанов позивачу видано ліцензію на право провадження господарської діяльності з виробництва електричної енергії у межах місць провадження господарської діяльності з виробництва електричної енергії відповідно до додатка і, відповідно, ліцензію на право провадження господарської діяльності з виробництва теплової енергії у межах місць провадження господарської діяльності з виробництва теплової енергії відповідно до додатка.
9. Також зазначено, що за видачу ліцензії справляється плата в розмірі одного прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що діє на день прийняття цієї постанови, яку має бути внесено на рахунок Державної казначейської служби України за кодом класифікації доходів бюджету 22011500. Плата за ліцензії, сертифікацію оператора системи передачі електричної енергії, оператора газотранспортної системи, видані/здійснену Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг у строк не пізніше десяти робочих днів з дня оприлюднення цього рішення в установленому порядку.
10. Пунктом 2 вказаних постанов позивача зобов`язано у термін до 01 вересня 2020 року (включно) надати до НКРЕКП копію акта приймання-передачі об`єкта оренди (далі - Акт), що засвідчує фактичну передачу Товариству з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Курахівська ТЕС» цілісного майнового комплексу Курахівської ТЕС відповідно до договору оренди від 30 квітня 2020 року № 184-ТРП.
11. Пунктом 3 вказаних постанов визначено, що кожна постанова набирає чинності з дня її прийняття, крім пункту 1, який набирає чинності з 01 вересня 2020 року, та підлягає визнанню такою, то втратила чинність, у разі не надання до НКРЕКП Акта в термін, встановлений пунктом 2 цієї постанови.
12. Додатком до вказаних постанов є місця провадження господарської діяльності з виробництва електричної та, відповідно, теплової енергії: Донецька обл., Мар`їнський р-н, м. Курахове, вул. Енергетиків, 34.
13. Постанови оприлюднені на офіційному веб-сайті регулятора (Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг) 02 липня 2020 року.
14. 06 липня 2020 року та 24 липня 2020 року відповідно до платіжних доручень №3467825, №3467819, № 3475567, №3475569 позивачем сплачено плату за видачу ліцензії за провадження діяльності з виробництва електричної енергії, згідно з рішеннями НКРЕКП від 30 червня 2020 року №1255, №1256.
15. Позивач 01 вересня 2020 року надав до НКРЕКП копію акта приймання-передачі об`єкта оренди відповідно до договору оренди від 30 квітня 2020 року № 184-ТРП.
16. 12 серпня 2020 року Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, прийнято постанову від 12 серпня 2020 року №1536 «Про внесення змін до деяких постанов НКРЕКП та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов НКРЕКП».
17. Пунктом 2 вказаної постанови до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30 червня 2020 року № 1255 «Про видачу ліцензії з виробництва електричної енергії ТОВ ДТЕК Курахівська ТЕС» внесено такі зміни:
назву постанови після слів з виробництва електричної енергії доповнено словами та виробництва теплової енергії;
пункти 1 3 викладено в такій редакції:
1. Видати товариству з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Курахівська теплова електрична станція» (код ЄДРПОУ 43594541) ліцензії на право провадження господарської діяльності з:
виробництва електричної енергії у межах місць провадження господарської діяльності з виробництва електричної енергії відповідно до додатка 1;
виробництва теплової енергії у межах місць провадження господарської діяльності з виробництва теплової енергії відповідно до додатка 2.
За видачу ліцензії справляється плата в розмірі одного прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що діє на день прийняття цієї постанови, яку має бути внесено на рахунок Державної казначейської служби України за кодом класифікації доходів бюджету 22011500 Плата за ліцензії, сертифікацію оператора системи передачі електричної енергії, оператора газотранспортної системи, видані/здійснену Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг у строк не пізніше десяти робочих днів з дня оприлюднення цього рішення в установленому порядку.
2. Зобов`язати товариство з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Курахівська теплова електрична станція» надати до НКРЕКП:
у термін до 01 листопада 2020 року (включно) документи, що підтверджують правонаступництво ТОВ «ДТЕК Курахівська ТЕС» за борговими зобов`язаннями ТОВ «ДТЕК Східенерго» перед НАК Нафтогаз України;
у термін до 30 грудня 2020 року (включно) копію акта приймання-передачі об`єкта оренди (далі Акт), що засвідчує фактичну передачу ТОВ «ДТЕК Курахівська ТЕС» цілісного майнового комплексу Курахівської ТЕС відповідно до договору оренди від 30 квітня 2020 року № 184-ТРП.
3. Ця постанова набирає чинності з дня її прийняття, крім пункту 1, який набирає чинності з 01 січня 2021 року, та підлягає визнанню такою, що втратила чинність, у разі ненадання до НКРЕКП Акта та Документів у терміни, встановлені пунктом 2 цієї постанови;
Наказано додаток вважати додатком 1; доповнити додатком 2, що додається.
18. Пунктом 3 постанови від 12 серпня 2020 року №1536, зокрема постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30 червня 2020 року № 1256 «Про видачу ліцензії з виробництва теплової енергії ТОВ «ДТЕК Курахівська ТЕС» визнано такою, що втратила чинність.
19. Постанова оприлюднена на офіційному веб-сайті регулятора 13 серпня 2020 року.
20. 02 вересня 2020 року Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, прийнято постанову від 02 вересня 2020 року № 1661 «Про скасування деяких постанов Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, якою скасовані постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг».
21. Зокрема, скасовано постанови: від 30 червня 2020 року № 1255» Про видачу ліцензії з виробництва електричної енергії ТОВ «ДТЕК Курахівська ТЕС»; від 30 червня 2020 року № 1256 «Про видачу ліцензії з виробництва теплової енергії ТОВ ДТЕК Курахівська ТЕС».
22. Постанова оприлюднена на офіційному веб-сайті регулятора 03 вересня 2020 року.
23. Передумовою для прийняття цієї постанови відносно позивача є отримане відповідачем обґрунтування Управління ліцензування до рішення Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, про визнання такими, що втратили чинність деяких постанов НКРЕКП (обґрунтування від 02 вересня 2020 року), яке містило аналогічний зміст, що і обґрунтування від 12 серпня 2020 року.
24. Додатково зазначалося, що склад об`єкту оренди, наведений в поданому позивачем акті приймання-передачі об`єкту оренди та його огляду до договору оренди від 30 квітня 2020 року №184-ТРП, не відповідає складу об`єкту оренди, зазначеному в договорі оренди.
25. Рішенням Донецького окружного адміністративного суду у справі № 200/7631/20 від 09 жовтня 2020 року, залишеним без змін постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 19 січня 2021 року, визнано протиправними та скасовано:
- пункт 2 та пункт 3 постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 12 серпня 2020 року №1536 в частині, що стосується Товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Курахівська теплова електрична станція»,
- постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 02 вересня 2020 року №1661 в частині, що стосується Товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Курахівська теплова електрична станція».
26. Рішенням набрало законної сили 19 січня 2021 року.
27. Судовими рішенням встановлено, що на час прийняття Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг постанови від 02 вересня 2020 року № 1661 «Про скасування деяких постанов Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» в частині, що стосується позивача, відповідачем не враховано, що позивач виконав відповідні пункти постанов.
28. На виконання пунктів 2 постанов від 30 червня 2020 року №1255 «Про видачу ліцензії з виробництва електричної енергії ТОВ «ДТЕК Курахівська ТЕС» та від 30 червня 2020 року №1256 «Про видачу ліцензії з виробництва теплової енергії ТОВ «ДТЕК Курахівська ТЕС» у встановлений відповідачем строк надав до НКРЕКП акт приймання-передачі об`єкта оренди та його огляду від 01 вересня 2020 року, підписаний між сторонами договору оренди від 30 квітня 2020 року № 184-ТРП, що укладений між Товариством з обмеженою відповідальністю «Техремпоставка» як орендодавцем та Товариством з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Курахівська ТЕС» як орендарем.
29. Однак, на час звернення позивача до суду, відповідачем не анульовано записи на постановах від 30 червня 2020 року «про втрату чинності» та не внесено до ліцензійного реєстру рішення про видачу ліцензії протягом трьох робочих днів з дня набрання судовими рішеннями законної сили.
ІІІ. ОЦІНКА СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
30. Задовольняючи позов, суд першої інстанції, з яким погодився і суд апеляційної інстанції, керувався тим, що відповідач був зобов`язаний внести до ліцензійного реєстру рішення про видачу ліцензії не пізніше трьох робочих днів з дня його прийняття, оскільки матеріалами справи та обставинами, встановленими рішенням суду у справі № 200/7631/20, підтверджено виконання позивачем умов для набрання чинності з 01 вересня 2020 року пунктів 1 постанов від 30 червня 2020 року №1255 "Про видачу ліцензії з виробництва електричної енергії ТОВ "ДТЕК Курахівська ТЕС" та від 30 червня 2020 року №1256 "Про видачу ліцензії з виробництва теплової енергії ТОВ "ДТЕК Курахівська ТЕС", про видачу означених ліцензій позивачу.
31. Суди вважали, що належним способом захисту порушеного права у цьому випадку буде зобов`язання відповідача внести до Ліцензійного реєстру НКРЕКП відомості про видані ліцензії Товариству з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Курахівська ТЕС» відповідно до Постанов НКРЕКП від 30 червня 2020 року № 1255, №1256 і вказаний спосіб захисту не може бути розцінено як втручання у дискреційні повноваження НКРЕКП.
32. Скаржник у касаційній скарзі зазначає про відсутність висновку Верховного Суду щодо питання застосування норми права у подібних правовідносинах, а саме щодо застосування підпункту 4.4 пункту 4 Порядку ліцензування видів господарської діяльності, державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 03 березня 2020 року №548 (далі - Порядок №548) щодо права НКРЕКП встановлювати більш пізній строк набрання чинності рішення про видачу ліцензії, та щодо статті 22 Закону України "Про теплопостачання" щодо можливості здійснювати ліцензовану господарську діяльність без погодження порядку погашення заборгованості з оплати спожитих енергоносіїв та послуг з їх транспортування і постачання за попередній період.
33. За твердженням відповідача, відсутність у Товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Курахівська ТЕС» погодження порядку погашення заборгованості Товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Східенерго» з оплати спожитих енергоносіїв та послуг з їх транспортування і постачання за попередній період, та відповідно, відсутність у позивача договорів про постачання та транспортування енергоносіїв, ставить під загрозу здійснення Товариством ліцензованої діяльності.
34. Заявник касаційної скарги вважає, що вирішення питання щодо зобов`язання Комісії внести до Ліцензійного реєстру НКРЕКП певну інформацію відноситься до внутрішньої компетенції державного органу (дискреційних повноважень), а висновки судів першої та апеляційної інстанцій не відповідають нормам матеріального права та є передчасними, що призвело до прийняття неправильних рішень, які відповідно до вимог статті 351 КАС України, підлягають скасуванню.
35. Позивач не скористався своїм правом на подання відзиву (ухвала Верховного Суду про відкриття касаційного провадження вручена належному представнику Товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Курахівська ТЕС»).
V. ВИСНОВКИ ВЕРХОВНОГО СУДУ
36. Верховний Суд, перевіривши доводи касаційної скарги, в межах касаційного перегляду, визначених статтею 341 КАС України, а також, надаючи оцінку правильності застосування судами норм матеріального і процесуального права у спірних правовідносинах, виходить з такого.
37. Правовий статус Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, її завдання, функції, повноваження та порядок їх здійснення визначенні Законом України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» (далі - Закон №1540-VIII).
38. Відповідно до статті 1 Закону №1540-VIII Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - Регулятор), є постійно діючим незалежним державним колегіальним органом, метою діяльності якого є державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб`єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг.
39. Згідно зі статтею 3 Закону №1540-VIII Регулятор здійснює державне регулювання з метою досягнення балансу інтересів споживачів, суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, і держави, забезпечення енергетичної безпеки, європейської інтеграції ринків електричної енергії та природного газу України.
Регулятор здійснює державне регулювання шляхом:
1) нормативно-правового регулювання у випадках, коли відповідні повноваження надані Регулятору законом;
2) ліцензування діяльності у сферах енергетики та комунальних послуг.
40. За змістом пункту 3 частини 1 статті 17 вказаного Закону для ефективного виконання завдань державного регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг Регулятор розробляє та затверджує нормативно-правові акти, зокрема:
ліцензійні умови провадження господарської діяльності у сферах енергетики та комунальних послуг;
порядки контролю за дотриманням вимог законодавства у відповідній сфері регулювання та ліцензійних умов;
порядок ліцензування видів господарської діяльності, державне регулювання яких здійснюється Регулятором.
41. Частиною 1 статті 6 Закону України «Про ринок електричної енергії» визначено, що державне регулювання ринку електричної енергії здійснює Регулятор у межах повноважень, визначених цим Законом та іншими актами законодавства.
42. За визначенням, наданим у пункті 72 статті 1 вказаного Закону, Регулятор - Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.
43. Відповідно до статті 16 Закону України "Про теплопостачання" до повноважень національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, належать, зокрема:
ліцензування господарської діяльності з виробництва теплової енергії (крім виробництва теплової енергії на установках з використанням нетрадиційних або поновлюваних джерел енергії), діяльності з виробництва теплової енергії на теплоцентралях, теплоелектростанціях, атомних електростанціях і когенераційних установках, транспортування її тепловими мережами, постачання теплової енергії в обсягах, що перевищують рівень, який встановлюється умовами та правилами провадження господарської діяльності (ліцензійними умовами);
затвердження в установленому порядку ліцензійних умов провадження господарської діяльності з виробництва теплової енергії, у тому числі на теплоелектроцентралях, теплоелектростанціях, атомних електростанціях і когенераційних установках та установках з використанням нетрадиційних або поновлюваних джерел енергії, з транспортування і постачання теплової енергії та порядку контролю за їх додержанням.
44. Порядок ліцензування видів господарської діяльності, державне регулювання яких здійснюється Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, затверджений постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг 03 березня 2020 року № 548 (за текстом - Порядок №548).
45. Підпунктом 1.3 пункту 1 вказаного Порядку надані визначення:
видача ліцензії - надання суб`єкту господарювання права на провадження виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню, шляхом прийняття НКРЕКП рішення про видачу ліцензії, про що робиться запис у ліцензійному реєстрі;
здобувач ліцензії - суб`єкт господарювання, який звернувся в установленому порядку до НКРЕКП із заявою про отримання ліцензії на право провадження господарської діяльності у сферах енергетики та комунальних послуг;
ліцензіат - суб`єкт господарювання, який має ліцензію на право провадження господарської діяльності у сферах енергетики та комунальних послуг;
ліцензійні умови - нормативно-правовий акт НКРЕКП, положення якого встановлюють вичерпний перелік вимог до провадження господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню, обов`язкових для виконання ліцензіатом, та вичерпний перелік документів, що додаються до заяви про отримання ліцензії;
ліцензія - право суб`єкта господарювання на провадження виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню;
46. Відповідно до підпункту 2.5 пункту 2 вказаного Порядку до заяви про отримання ліцензії додаються:
1) документи, перелік яких визначений відповідними ліцензійними умовами та є вичерпним;
2) копія паспорта керівника здобувача ліцензії (або його уповноваженого представника) із відміткою контролюючого органу про повідомлення про відмову через свої релігійні переконання від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків (подається тільки фізичними особами-підприємцями, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган);
3) опис документів, що подаються для отримання ліцензії, у двох екземплярах (у разі подання документів у паперовій формі). При поданні заяви поштовим відправленням посадовою особою НКРЕКП один екземпляр опису повертається здобувачу ліцензії поштовим відправленням.
47. При цьому згідно з підпунктом 2.6 пункту 2 Порядку №548 посадовим особам НКРЕКП забороняється вимагати від здобувача ліцензії:
1) подання оригіналів документів (крім документів, що складаються безпосередньо здобувачем ліцензії);
2) зазначення в документах, що подаються для отримання ліцензії, інформації або подання документів, не передбачених ліцензійними умовами;
3) документи, що підтверджують або спростовують інформацію про нього, які видаються іншими органами державної влади, органами місцевого самоврядування або їх посадовими особами (виписки, витяги, довідки, листи);
4) наявність на документі (його копії), що подається суб`єктом господарювання, відбитка його печатки або нотаріального засвідчення вірності копії документа, якщо обов`язковість такого нотаріального засвідчення не встановлена законом.
48. Отже, до заяви про отримання ліцензії додаються документи, вичерпний перелік яких визначений відповідними ліцензійними умовами.
49. Ліцензійні умови провадження господарської діяльності з виробництва електричної енергії затверджені постановою НКРЕКП від 27 грудня 2017 року № 1467 (далі - Ліцензійні умови № 1467).
Ці Ліцензійні умови встановлюють вичерпний перелік документів, які додаються до заяви про отримання ліцензії на провадження господарської діяльності з виробництва електричної енергії (далі - ліцензована діяльність), а також визначають вичерпний перелік вимог, обов`язкових для виконання під час провадження ліцензованої діяльності (п. 1.1 Ліцензійних умов № 1467).
50. Згідно з пунктами 1.5 та 1.6 Ліцензійних умов № 1467 здобувач ліцензії, який має намір провадити господарську діяльність з виробництва електричної енергії, подає до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП), заяву про отримання ліцензії за формою згідно з додатком 1.
До заяви про отримання ліцензії здобувачем ліцензії додаються документи згідно з переліком, який є вичерпним:
1) копія паспорта керівника здобувача ліцензії (або довіреної особи) із відміткою органу державної податкової служби про повідомлення про відмову через свої релігійні переконання від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків (подається тільки фізичними особами-підприємцями, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби);
2) засвідчені керівником або уповноваженою особою здобувача ліцензії копії документів, що підтверджують наявність у здобувача ліцензії на праві власності, господарського відання, користування, лізингу або на підставі договору концесії заявлених засобів провадження господарської діяльності у місцях провадження господарської діяльності;
3) засвідчені керівником або уповноваженою особою здобувача ліцензії копії сторінок технічних паспортів електрогенеруючого обладнання, що підтверджують установлену потужність заявленого електрогенеруючого обладнання (у разі відсутності технічного паспорта - інші документи, що підтверджують його технічні характеристики);
4) відомість про місця та засоби провадження господарської діяльності з виробництва електричної енергії (додаток 2);
5) схеми приєднання об`єктів електроенергетики здобувача ліцензії до електричної мережі із позначенням приладів обліку електричної енергії.
51. Документи до заяви про отримання ліцензії здобувачем ліцензії додаються відповідно до опису, складеного у двох екземплярах за формою згідно з додатком 3 до цих Ліцензійних умов (пункт 1.7 Ліцензійних умов № 1467).
52. Згідно пункту 1.8 Ліцензійних умов № 1467 якщо здобувач ліцензії відповідає таким критеріям:
має чинну ліцензію на право провадження господарської діяльності з виробництва електричної енергії, видану до дня набрання чинності Законом України "Про ринок електричної енергії";
не змінює місць та засобів провадження господарської діяльності відповідно до чинної ліцензії;
відповідно до пункту 2 постанови НКРЕКП від 22 березня 2017 року № 309 "Про затвердження Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з виробництва електричної енергії" подав до НКРЕКП документи і відомості, визначені частиною третьою статті 15 Закону України "Про ліцензування видів господарської діяльності", то для отримання нової ліцензії на право провадження господарської діяльності з виробництва електричної енергії з дати початку дії нового ринку електричної енергії здобувач ліцензії до заяви про отримання ліцензії додає:
1) відомість про місця та засоби провадження господарської діяльності з виробництва електричної енергії за формою, наведеною в додатку 2 до цих Ліцензійних умов;
2) заяву про анулювання чинної на момент звернення ліцензії на право провадження господарської діяльності з виробництва електричної енергії з дати набрання чинності новою ліцензією.
53. Ліцензійні умови провадження господарської діяльності з виробництва теплової енергії затверджені постановою НКРЕКП від 22 березня 2017 року № 308 (далі - Ліцензійні умови № 308).
Ці Ліцензійні умови розроблено відповідно до законів України "Про теплопостачання", "Про державне регулювання у сфері комунальних послуг", "Про ліцензування видів господарської діяльності", "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг" (пункт 1.1 Ліцензійних умов № 308).
54. Відповідно до пунктів 1.6 та 1.7 Ліцензійних умов № 308 здобувач ліцензії, який має намір провадити господарську діяльність з виробництва теплової енергії, подає до органу ліцензування заяву про отримання ліцензії за формою згідно з додатком 1 до Ліцензійних умов.
До заяви про отримання ліцензії здобувач подає документи згідно з переліком, який є вичерпним:
1) відомості про засоби провадження господарської діяльності з виробництва теплової енергії (додаток 2);
2) відомості про місця провадження господарської діяльності з виробництва теплової енергії (додаток 3);
3) засвідчені в установленому порядку копії документів, що підтверджують право власності, користування або концесії здобувача ліцензії на заявлені засоби провадження господарської діяльності;
4) копія паспорта керівника здобувача ліцензії (або довіреної особи) із відміткою органу державної податкової служби про повідомлення про відмову через свої релігійні переконання від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків (подається тільки фізичними особами-підприємцями, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби);
5) копії сторінок технічних паспортів теплогенеруючих установок (або інших документів), що підтверджують їх технічні характеристики та місце їх встановлення (у разі відсутності технічного паспорту на теплогенеруючі установки - інші документи, що підтверджують їх технічні характеристики).
55. Документи до заяви про отримання ліцензії здобувачем надаються відповідно до опису, складеного за формою згідно з додатком 4 до Ліцензійних умов, у двох екземплярах (пункт 1.8 Ліцензійних умов № 308).
56. Відповідно до підпунктів 3.1 та 3.2 пункту 3 Порядку №548 НКРЕКП протягом семи робочих днів з дня одержання заяви про отримання ліцензії встановлює наявність або відсутність підстав для залишення її без розгляду. У разі наявності таких підстав відповідний структурний підрозділ НКРЕКП готує проект листа про залишення заяви без розгляду, який надається на підпис члену НКРЕКП відповідно до розподілу функціональних обов`язків.
57. Згідно з підпунктом 4.4 пункту 4 вказаного Порядку у разі встановлення під час розгляду заяви про отримання ліцензії відсутності підстав для відмови у видачі ліцензії НКРЕКП приймає рішення про видачу ліцензії.
У рішенні про видачу ліцензії зазначається код класифікації доходів бюджету, за яким на рахунок Державної казначейської служби України має бути внесена плата за видачу ліцензії.
Рішення про видачу ліцензії набирає чинності з дня його прийняття, якщо більш пізній строк набрання ним чинності не встановлено в рішенні.
Оприлюднення на офіційному вебсайті НКРЕКП та внесення до ліцензійного реєстру рішення про видачу ліцензії здійснюється не пізніше трьох робочих днів з дня його прийняття.
58. Як встановлено судом та вказувалось вище, відповідачем прийняті постанови від 30 червня 2020 року №1255 "Про видачу ліцензії з виробництва електричної енергії ТОВ "ДТЕК Курахівська ТЕС" та від 30 червня 2020 року №1256 "Про видачу ліцензії з виробництва теплової енергії ТОВ "ДТЕК Курахівська ТЕС", в яких зазначено, що вони набирають чинності з дня їх прийняття, крім пункту 1, який набирає чинності з 01 вересня 2020 року, та підлягають визнанню такими, що втратили чинність, у разі ненадання до НКРЕКП Акта в термін, встановлений пунктом 2 постанов. На момент розгляду адміністративної справи відповідач інформацію про видані ліцензії позивачу до Ліцензійного реєстру НКРЕКП не вніс.
59. Суди попередніх інстанцій вважали, що матеріалами справи, що розглядається, а також обставинами, встановленими рішенням суду у справі № 200/7631/20 підтверджено виконання позивачем умов для набрання чинності з 01 вересня 2020 року пунктів 1 постанов від 30 червня 2020 року №1255 "Про видачу ліцензії з виробництва електричної енергії ТОВ "ДТЕК Курахівська ТЕС" та від 30 червня 2020 року №1256 "Про видачу ліцензії з виробництва теплової енергії ТОВ "ДТЕК Курахівська ТЕС", про видачу означених ліцензій позивачу.
60. Відповідач вважає, що положення підпункту 4.4 пункту 4 Порядку №548 надавали йому можливість встановити більш пізній строк для набрання чинності рішення про видачу ліцензії. Також, з посиланням на статтю 22 Закону України «Про теплопостачання» стверджує, що суди попередніх інстанцій не надали уваги тому, що відсутність у Товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Курахівська ТЕС» погодження порядку погашення заборгованості ТОВ «ДТЕК Східенерго» з оплати спожитих енергоносіїв та послуг з їх транспортування і постачання за попередній період, та відповідно, відсутність Товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Курахівська ТЕС» договорів про постачання та транспортування енергоносіїв (Товариство з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Східенерго» має заборгованість перед ПАК «Нафтогаз України» за спожитий природний газ в розмірі понад 724 млн грн), ставить під загрозу здійснення Товариством ліцензованої діяльності.
61. Верховний Суд вважає такі твердження необґрунтованими, виходячи з такого.
62. Статтею 22 Закону України «Про теплопостачання» визначено умови зміни права власності та особливості правонаступництва зобов`язань у сфері теплопостачання.
63. Частинами 3-4 статті 22 вказаного Закону передбачено, що у разі якщо суб`єкту господарювання надано в користування (оренду, концесію, управління тощо) цілісний майновий комплекс (індивідуально визначене майно) з вироблення теплової енергії, такий суб`єкт стає правонаступником за борговими зобов`язаннями з оплати спожитих енергоносіїв та послуг з їх транспортування і постачання, що виникли у суб`єкта господарювання, який раніше використовував зазначене майно (володів або користувався ним).
Договори про постачання та транспортування енергоносіїв укладаються з правонаступниками реорганізованої теплопостачальної та/або теплогенеруючої організації виключно за умови погодження порядку погашення заборгованості з оплати спожитих енергоносіїв та послуг з їх транспортування і постачання за попередній період.
64. Аналіз вказаної норми свідчить про те, що погодження порядку погашення заборгованості з оплати спожитих енергоносіїв та послуг з їх транспортування і постачання за попередній період є умовою для укладання договору про постачання та транспортування енергоносіїв, проте вказана норма не ставить отримання ліцензії в залежність від погодження порядку погашення заборгованості, як стверджує відповідач.
65. У постанові Верховного Суду від 24 червня 2021 року у справі № 200/7631/20 з цього приводу зроблено такі висновки:
«46. Постановою від 12.08.2020 №1536 відповідач зобов`язав позивача надати документи, що підтверджують правонаступництво ТОВ «ДТЕК Курахівська ТЕС» за борговими зобов`язаннями ТОВ «ДТЕК Східенерго» перед НАК «Нафтогаз України».
47. Однак такі документи не включено до переліку документів, які додаються до заяв про отримання таких ліцензій, виключний перелік яких визначений Порядком № 548 та Ліцензійними умовами №1467, Ліцензійними умовами №308.
…
49. Суд погоджується з позицією позивача та судів першої та апеляційної інстанцій про те, що відповідач не мав права зобов`язувати позивача надати документи, що підтверджують правонаступництво ТОВ «ДТЕК Курахівська ТЕС» за борговими зобов`язаннями ТОВ «ДТЕК Східенерго» перед НАК «Нафтогаз України»), оскільки ці документи не є умовою видачі ліцензій.
50. Суд бере до уваги доводи відповідача та погоджується з висновками суду апеляційної інстанції про те, що встановлення строку набрання чинності рішенням про видачу ліцензії віднесено до його дискреційних повноважень та п.4.4 Порядку №548 передбачена можливість встановлювати більш пізній строк набрання чинності рішення про видачу ліцензії.
Проте ані Закон, ані Порядок № 548 не дають відповідачу повноважень вносити зміни до рішень про видачу ліцензії шляхом зміни (відтермінування, перенесення) дати видачі ліцензії через необхідність надання здобувачем ліцензії додаткових документів, які не передбачені законодавством. У світлі вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України такі рішення НКРЕКП є протиправними».
66. Колегія суддів не вбачає підстав не застосовувати ці висновки.
67. У продовження вказаних висновків, слід зазначити, що у постановах НКРЕКП від 30 червня 2020 року № 1255, №1256 відкладальною умовою для видачі ліцензії визначено надання до НКРЕКП копію акта приймання-передачі об`єкта оренди (далі - Акт), що засвідчує фактичну передачу Товариству з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Курахівська ТЕС» цілісного майнового комплексу Курахівської ТЕС відповідно до договору оренди від 30 квітня 2020 року № 184-ТРП.
68. Відповідач не заперечує, що акт приймання передачі об`єкта оренди було надано.
69. Додаткові вимоги НКРЕКП, встановлені у постановах від 12 серпня 2020 року №1536 і від 02 вересня 2020 року №1661 в частині, що стосується Товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Курахівська теплова електрична станція» були скасовані судовими рішеннями у справі №200/7631/20.
70. Отже, суди попередніх інстанцій вірно зробили висновок про те, що наявна протиправна бездіяльність Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг щодо невнесення відомостей про Ліцензіата - Товариство з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Курахівська ТЕС», до Ліцензійного реєстру НРЕКП, відповідно до Постанов НКРЕКП № 1255, №1256 стосовно виданих ліцензій упродовж визначеного Порядком строку.
71. Щодо способу захисту порушеного права, колегія суддів зазначає, що дискреційним повноваженням НКРЕКП може бути установлення більш пізнього строку набрання чинності рішення про надання ліцензії, проте вказане стосується тільки зазначення відкладальних умов для такого відтермінування відповідно до чинного законодавства. У разі визначення умов, які не передбачені чинним законодавством для отримання ліцензії, НКРЕКП протиправно вважає, що у неї зберігаються такі дискреційні повноваження.
72. Аналізуючи питання обсягу дослідження доводів скаржника та їх відображення у судових рішеннях, питання вичерпності висновків суду, суд касаційної інстанції ґрунтується на висновках, що їх зробив Європейський суд з прав людини у справі "Проніна проти України" (Рішення ЄСПЛ від 18 липня 2006 року).
73. Зокрема, ЄСПЛ у пункті 21 вказаного вище рішення зазначив, що пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов`язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов`язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи.
74. Відповідно до статті 350 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо рішення, переглянуте в передбачених статтею 341 цього Кодексу межах, ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права.
75. З огляду на викладене, касаційну скаргу слід залишити без задоволення, а судові рішення - без змін.
76. Оскільки Верховний Суд залишає без змін судові рішення, то відповідно до статті 139 КАС України, судові витрати не підлягають новому розподілу.
Керуючись статтями 2 3 341 345 349 350 355 356 359 Кодексу адміністративного судочинства України, Верховний Суд
П О С Т А Н О В И В:
Касаційну скаргу Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг залишити без задоволення, а рішення Донецького окружного адміністративного суду від 03 серпня 2021 року та постанову Першого апеляційного адміністративного суду від 13 грудня 2021 року - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає.
Суддя-доповідач А.А. Єзеров
Суддя Я.О. Берназюк
Суддя А.Ю. Бучик