Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Постанова КАС ВП від 22.02.2023 року у справі №420/6890/20 Постанова КАС ВП від 22.02.2023 року у справі №420...
print
Друк
search Пошук

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Касаційний адміністративний суд Верховного Суду

касаційний адміністративний суд верховного суду ( КАС ВП )

Історія справи

Постанова КАС ВП від 22.02.2023 року у справі №420/6890/20
Постанова КАС ВП від 22.02.2023 року у справі №420/6890/20

Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 лютого 2023 року

м. Київ

справа № 420/6890/20

провадження № К/990/9558/22

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

головуючого судді - Смоковича М. І.,

суддів: Данилевич Н. А., Шевцової Н. В.

розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом Житлово-комунального господарства Чорноморської селищної ради до Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - Чорноморська селищна рада Одеського району Одеської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - ОСОБА_1 , про визнання протиправним та скасування припису від 08 липня 2020 року № 417, провадження у якій відкрито

за касаційною скаргою Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області на рішення Одеського окружного адміністративного суду ухвалене 26 серпня 2021 року у складі головуючого судді - Глуханчука О. В., та постанову П`ятого апеляційного адміністративного суду прийняту 18 січня 2022 року у складі: головуючого судді - Бітова А. І., суддів: Лук`янчук О. В., Ступакової І. Г.,

в с т а н о в и в:

1. У липні 2020 року Житлово-комунальне господарство Чорноморської селищної ради (далі також - позивач) звернулося до суду з адміністративним позовом до Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області, за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - Чорноморська селищна рада Одеського району Одеської області, та третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - ОСОБА_1 , в якому просило:

1.1. визнати протиправним та скасувати припис від 08 липня 2020 року № 417 про виконання законних вимог щодо усунення порушень порядку формування, встановлення та застосування державних (регульованих) цін.

2. В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив про те, що Головним управлінням Держпродспоживслужби в Одеській області була проведена перевірка дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін з боку Житлово-комунального господарства Чорноморської селищної ради та винесено Припис від 08 липня 2020 року № 417 про виконання законних вимог щодо усунення порушень порядку формування, встановлення та застосування державних (регульованих) цін.

2.1. Позивач із Приписом Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області від 08 липня 2020 року № 417 не погоджується, посилаючись на те, що його прийнято на підставі необґрунтованих висновків акту перевірки №2722 від 01 липня 2020 року щодо неправомірного застосування тарифів.

2.2. Доводи позивача мотивовані наступним.

На підставі Рішення 52 сесії 7 скликання Чорноморської селищної ради від 15 листопада 2018 року №568-VII «Про відновлення встановлення тарифів на послуги теплопостачання для населення, бюджетних установ та інших організацій» затверджені тарифи на послуги теплопостачання у наступних розмірах (з урахуванням ПДВ): - для населення - 1873,79 грн/Гкал, та 26,67 грн/кв.м. - для бюджетних установ - 3726,67 грн/Гкал. Вказані тарифи були застосовані з 01 грудня 2018 року.

На підставі Рішення 54 сесії 7 скликання Чорноморської селищної ради від 13 грудня 2018 року №579VІІ «Про відновлення встановлення тарифів на послуги теплопостачання для населення, бюджетних установ та інших організацій» затверджені тарифи на послуги теплопостачання у наступних розмірах (з урахуванням ПДВ): - для населення - 2085,02 грн/Гкал, та 29,68 грн/кв.м. - для бюджетних установ - 4038,03 грн/Гкал. Вказані тарифи були застосовані з 01.01.2019 р.

Як зазначає позивач, вказані рішення Чорноморської селищної ради є чинними та не скасовані, у зв`язку із чим правомірно використовуються підприємством при нарахуванні споживачам плати за надані послуги, зокрема і в частині застосування тарифів теплопостачання для населення.

Позивач стверджує, що встановлення тарифів на комунальні послуги у сфері теплопостачання, відповідно до статті 4, 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», статті 13 Закону України «Про теплопостачання», належить до повноважень органів місцевого самоврядування. Відтак, підприємство зобов`язане застосовувати фіксовані ціни (тарифи на комунальні послуги), які регулюються державою в особі органів місцевого самоврядування.

Позивач вказує, що Житлово-комунальне господарство Чорноморської селищної ради не наділене повноваженнями самостійно встановлювати, коригувати, перераховувати складові тарифів. Комунальне підприємство лише здійснює розрахунок тарифів, який (розрахунок) подає на узгодження та затвердження до органу місцевого самоврядування, який приймає рішення про затвердження відповідного тарифу.

Що стосується здійснення розрахунку тарифів, позивач зазначив про те, що діяв відповідно до Постанови КМУ від 01 червня 2011 року № 869 «Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на комунальні послуги» та затвердженого нею Порядку формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, а також відповідно до частин другої та третьої статті 12 Закону України «Про ціни і ціноутворення», застосовуючи тарифи які є економічно обґрунтованими (відповідність ціни на товар витратам на його виробництво, продаж реалізацію) та прибуток від його продажу (реалізації).

2.3. Позивач вважає, що при здійсненні перевірки відповідачем неправомірно та безпідставно невраховані документи господарської діяльності Житлово-комунального господарства Чорноморської селищної ради, у зв`язку з чим зроблені необґрунтовані висновки.

Отже, Припис № 417 від 08.07.2020 року, який прийнятий на підставі висновків Акту № 2722 від 01 липня 2020 року, позивач вважає протиправним та таким, що підлягає скасуванню у судовому порядку.

3. Відповідач позов не визнав, вказуючи, що при перевірці було встановлено численні порушення ЖКГ Чорноморської СР вимог Порядку формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 червня 2011 року №869, зокрема п.п.12, 13, 14, 16, 17, 18, 23, Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 24 червня 2004 року №1875-IV.

3.1. Як зазначає відповідач, у результаті зазначених порушень позивачем за період з 01 листопада 2019 року по 10 квітня 2020 року зайво нарахувало споживачам теплової енергії та послуг з централізованого опалення оплату за послуги у розмірі 713 847,30 гривень, а за період з 01 грудня 2018 року по 01 квітня 2019 року - 1 406 354, 45 гривень.

Враховуючи, що вказані дії є порушенням порядку формування, встановлення та застосування державних регульованих цін, ГУ Держпродспоживслужби в Одеській області правомірно винесено оскаржуваний припис.

4. Від третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - Чорноморської СР, до суду надійшли пояснення, у яких зазначено, що ЖКГ Чорноморської СР наданий повний пакет документів для затвердження тарифу на теплову енергію, які відповідають вимогам нормативно-правових актів, що стало підставою прийняття рішення про затвердження тарифів.

5. Від третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача ОСОБА_1 до суду надійшли пояснення, у яких зазначено, що перевірка, за наслідками якої ГУ Держпродспоживслужби в Одеській області прийнятий припис від 08 липня 2020 року №417, була проведена на підставі її звернення. Третя особа вважає, що підготовлені ЖКГ Чорноморської СР розрахунки тарифів призвели до необґрунтованого завищення цих тарифів, які затверджені Чорноморською СР.

ІІ. Встановлені судами фактичні обставини справи

6. У період з 17 червня 2020 року по 01 липня 2020 року на підставі наказу ГУ Держпродспоживслужби в Одеській області від 16 червня 2020 року №2972 та направлення на проведення заходу державного нагляду (контролю) від 16 червня 2020 року №2661 посадовими особами ГУ Держпродспоживслужби в Одеській області проведено позапланову перевірку ЖКГ Чорноморської СР.

6.1. Проведення позапланової перевірки ЖКГ Чорноморської СР погоджено Держпродспоживслужбою.

7. За результатами проведеної перевірки, посадовими особами ГУ Держпродспоживслужби в Одеській області складений Акт перевірки дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін від 01 липня 2020 року №2722.

7.1. Акт перевірки підписаний посадовими особами ЖКГ Чорноморської СР (в.о. начальника та економіст) з приміткою про те, що з актом не згодні, заперечення будуть подані.

8. Підставою проведення позапланової перевірки ЖКГ Чорноморської СР слугувало звернення фізичної особи, що передбачено абзацом 5 частини першої статті 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».

9. Так, відповідно до вказаної норми, підставами для здійснення позапланових заходів є: звернення фізичної особи (фізичних осіб) про порушення, що спричинило шкоду її (їхнім) правам, законним інтересам, життю чи здоров`ю, навколишньому природному середовищу чи безпеці держави, з додаванням документів чи їх копій, що підтверджують такі порушення (за наявності). Позаплановий захід у такому разі здійснюється територіальним органом державного нагляду (контролю) за наявністю погодження центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у відповідній сфері державного нагляду (контролю), або відповідного державного колегіального органу.

10. Перевіркою встановлено, що ЖКГ Чорноморської СР здійснює надання наступних житлово-комунальних послуг:

- управління багатоквартирними будинками;

- послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення;

- виробництво, транспортування та постачання теплової енергії, послуги з централізованого опалення;

- вивезення побутових відходів.

11. ЖКГ Чорноморської СР діє на підставі ліцензії (серія АЕ №186526), яка була видана Одеською обласною державною адміністрацією, на виробництво теплової енергії, транспортування її магістральними і місцевими (розподільчими) тепловими мережами та постачання теплової енергії.

12. Рішенням Чорноморської СР від 15 листопада 2018 року №568-VII «Про встановлення тарифів на послуги теплопостачання для населення, бюджетних установ та інших організацій» затверджені тарифи на послуги теплопостачання у наступних розмірах (з урахування ПДВ):

- для населення - 1 873, 79 грн./Гкал та 26,67 грн./м3;

- для бюджетних установ та інших споживачів - 3 726,67 грн/Гкал.

12.1. Вказані тарифи були введені в дію 01 грудня 2018 року.

13. Рішенням Чорноморської СР від 13 грудня 2018 року №579-VII «Про встановлення тарифів на послуги теплопостачання для населення, бюджетних установ та інших організацій» затверджені тарифи на послуги теплопостачання у наступних розмірах (з урахування ПДВ):

- для населення - 2 058,02 грн./Гкал та 29,68 грн/м3;

- для бюджетних установ та інших споживачів - 4 038,03 грн./Гкал.

13.1. Вказані тарифи застосовувались з 01 січня 2019 року.

13.2. Зазначені тарифи затверджені на підставі наданих ЖКГ Чорноморської СР розрахунків.

14. У свою чергу предметом позапланової перевірки було дотримання ЖКГ Чорноморської селищної ради вимог порядку формування, встановлення та застосування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води.

15. Відповідно до Акту №2722 від 01 липня 2020 року, перевіркою встановлено наступні порушення:

- всупереч вимогами п.п.12, 13 Порядку №869 річний план ліцензованої діяльності з виробництва, транспортування та постачання теплової енергії Підприємством (ЖКГ Чорноморської СР) не складався, не затверджувався, не погоджувався та взагалі відсутній;

- в порушення вимог п.п.14, 18 Порядку №869, п.17 Загальних положень постанови №786, норми питомих витрат паливно-енергетичних ресурсів на виробництво 1 Гкал не були розраховані та узгоджені Підприємством (ЖКГ Чорноморської СР) у відповідності до нормативних документів з нормування витрат та втрат ресурсів, при розрахунках витрат природного газу та споживання води були завищені обсяги поданої теплової енергії в мережу, при розрахунку витрат електричної енергії була завищена ціна на електричну енергію, що призвело до завищення прямих матеріальних витрат у планованому періоді;

- всупереч вимогам пу.п.16, 18 Порядку №869 Підприємство (ЖКГ Чорноморської СР) у період з 01 грудня 2018 року по 31 грудня 2018 року включило до прямих матеріальних витрат планованої виробничої собівартості матеріали на суму 67,6 тис. грн., а з 01.01.2019 року - на суму 446,2 тис. грн.;

- в порушення вимог п.18 Порядку №869 до складу прямих матеріальних витрат на 2019 рік підприємством (ЖКГ Чорноморської СР) були необґрунтовано враховані завищені витрати на послуги сторонніх організацій. Вказані витрати були завищені на 100,00 тис. грн., без складених кошторисів, які обґрунтовують розмір та виконання вказаних витрат, без результатів аналізу витрат за попередні роки з урахуванням змін, які передбачаються у планованому періоді, та цін (тарифів) у такому періоді;

- в порушення вимог п.18 Порядку №869, підприємством (ЖКГ Чорноморської СР) необґрунтовано були завищені плановані витрати на заробітну плату основного виробничого персоналу на 139,34 тис. грн. Економічно обґрунтовані витрати склали 890,4 тис. грн. замість 1 029, 74 тис. грн.

- в порушення п.п.18, 23 Порядку №869 підприємством було включено до складу тарифів для бюджетних установ та інших споживачів рентабельність та податок на прибуток, що призвело до завищення планованого тарифу для вказаних груп споживачів (розрахунок в додатках 1-2).

16. В результаті вищезазначеного економічно обґрунтовані тарифи на послуги теплопостачання (з урахуванням ПДВ) на 01 грудня 2018 року склали:

- для населення - 1 744,67 грн./Гкал замість встановленого рішенням № 568 - 1 873,79 грн./Гкал;

- для бюджетних установ та інших споживачів - 2 831,46 грн/Гкал замість встановленого рішенням №568 - 3 726,67 грн./Гкал.

16.1. Економічно обґрунтовані тарифи на послуги теплопостачання (з урахуванням ПДВ) на 01 січня 2019 року склали:

- для населення - 1765, 37 грн./Гкал замість встановленого рішенням № 579 - 2085,02 грн/Гкал;

- для бюджетних установ та інших споживачів - 2 857,41 грн/Гкал замість встановленого рішенням №579 - 4 038,03 грн./Гкал.

16.2. В результаті за період з 01 грудня 2018 року по 01 квітня 2019 року споживачам послуг з централізованого опалення (теплопостачання) було зайво нараховано 1406354,45 гривень.

17. Також в акті перевірки зазначено, що встановлені рішенням Чорноморської СР від 01 листопада 2019 року №732 та від 01 грудня 2019 року №737 на опалювальний період 2019/2020 тарифи на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії у розмірах 1 827,90 грн./Гкал та 1 945,84 грн/Гкал відповідно, застосовувалися підприємством (ЖКГ Чорноморської СР) за відсутності договорів на послуги з постачання теплової енергії замість тарифів на теплову енергію та послуги з централізованого опалення встановлені рішеннями Чорноморської селищної ради до 01 травня 2019 року.

17.1. В результаті за період з 01 листопада 2019 року по 10 квітня 2020 року споживачам теплової енергії та послуг з централізованого опалення було зайво нараховано 713 847,30 гривень.

18. Не погоджуючись з висновками акту перевірки №2722 від 01 липня 2020 року, позивачем були подані до ГУ Держпродспоживслужби в Одеській області заперечення від 07 липня 2020 року вих. №453.

19. У зв`язку з виявленням цих порушень та з метою їх усунення, на підставі пункту 7 частини першої статті 18 Закону України «Про ціни і ціноутворення», частин сьомої та восьмої статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», посадовою особою ГУ Держпродспоживслужби в Одеській області виданий Припис від 08 липня 2020 року №417 про виконання законних вимог щодо усунення порушень порядку формування, встановлення та застосування державних (регульованих) цін, яким від ЖКГ Чорноморської СР вимагається:

1) у термін до 01 листопада 2020 року повернути споживачам шляхом здійснення перерахунків необґрунтовано нараховану суму за послуги з централізованого опалення (теплопостачання) для всіх груп споживачів: за період з 01 грудня 2018 року по 01 квітня 2019 року (за О/П 2018/2019) у розмірі 1 406 354,45 гривень, за період з 01 листопада 2019 року по 10 квітня 2020 року (за О/П 2019/2020) у розмірі 713 847, 30 гривень згідно з актом перевірки, у тому числі за особовим рахунком фізичної особи - ОСОБА_1 у розмірі 1 463,31 гривень, тим самим усунути допущені порушення при формуванні, встановленні та застосуванні державних регульованих цін/тарифів;

2) у термін до 01 листопада 2020 року сформувати економічно обґрунтовані тарифи на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води у відповідності до вимог чинного законодавства та подати їх на затвердження до органів місцевого самоврядування.

Оскарження правомірності припису ГУ Держпродспоживслужби в Одеській області від 08 липня 2020 року № 417 стала підставою звернення позивача до суду з даним позовом.

20. Позивач вважає вимоги припису від 08 липня 2020 року №417 незаконними, посилаючись на необґрунтованість висновків Акту перевірки №2722 від 01 липня 2020 року, що стало підставою для звернення до суду з цим позовом.

ІІІ. Рішення судів першої й апеляційної інстанцій і мотиви їх ухвалення

21. Одеський окружний адміністративний суд рішенням від 26 серпня 2021 року, залишеним без змін постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 18 січня 2022 року, позовні вимоги задовольнив частково.

21.1. Визнав протиправним та скасував Припис Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області від 08 липня 2020 року № 417 про виконання законних вимог щодо усунення порушень порядку формування, встановлення та застосування державних (регульованих) цін в частині, а саме пункт перший такого змісту:

« 1. В термін до 01 листопада 2020 року повернути споживачам шляхом здійснення перерахунків необґрунтовано нараховану суму за послуги з централізованого опалення (теплопостачання) для всіх груп споживачів: за період з 01.12.2018 по 01.04.2019 (за О/П 2018/2019) у розмірі 1 406 354,45 гривень, за період з 01.11.2019 по 10.04.2020 (за О/П 2019/2020) у розмірі 713 847,30 гривень, згідно з актом перевірки, у тому числі за особовим рахунком фізичної особи - ОСОБА_1 у розмірі 1 463,31 гривень, тим самим усунути допущені порушення при формуванні, встановленні та застосуванні державних регульованих цін/тарифів.».

21.2. В іншій частині позову - відмовив.

21.3. Вирішив питання щодо розподілу судових витрат.

22. Частково задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції з висновками якого погодився і суд апеляційної інстанції, виходив з того, що позивачем не дотримано порядку формування державних (регульованих) цін на житлово-комунальну послугу з централізованого опалення, а тому оскаржуваний припис в частині вимоги сформувати економічно обґрунтовані тарифи на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води у відповідності до вимог чинного законодавства та подати їх на затвердження до органів місцевого самоврядування є обґрунтованим.

Разом з тим, суди дійшли до висновку, що вимога припису щодо повернення споживачам необґрунтовано нарахованої суми за послуги з централізованого опалення (теплопостачання) є передчасною та підлягає скасуванню, оскільки рішення Чорноморської СР від 15 листопада 2018 року №568-VII, від 13 грудня 2018 року №579-VII, від 01 листопада 2019 року №732-VII, від 01 листопада 2019 року №737-VII, є чинними та не скасовані у судовому порядку, відтак, використовуються позивачем при нарахуванні споживачам плати за надані послуги, зокрема і в частині застосування тарифів з централізованого опалення (теплопостачання) для всіх груп споживачів.

IV. Провадження в суді касаційної інстанції

23. Представник відповідача ГУ Держпродспоживслужби в Одеській області подав касаційну скаргу, в якій зазначає що оскаржувані судові рішення ухвалені з неправильним застосуванням норм матеріального права, а також те що в оскаржуваному судовому рішенні судом апеляційної інстанції застосовано норму права без урахування висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду від 19 грудня 2018 року у справі №816/2481/17, крім того відповідач звертає увагу суду на відсутність висновку Верховного Суду щодо питання застосування норми права у подібних правовідносинах, а саме статті 20 Закону України «Про ціни та ціноутворення».

23.1. У скарзі представник відповідача просить скасувати рішення Одеського окружного адміністративного суду від 26 серпня 2021 року та постанову П`ятого апеляційного адміністративного суду від 18 січня 2022 року, та ухвалити нове рішення яким у задоволенні позову відмовити в повному обсязі.

24. Ухвалою Верховного Суду від 01 червня 2022 року відкрито касаційне провадження за скаргою Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 26 серпня 2021 року та постанову П`ятого апеляційного адміністративного суду від 18 січня 2022 року у справі № 420/6890/20 з підстав, передбачених пунктами 1, 3 частини четвертої статті 328 КАС України.

25. Представник позивача ЖКГ Чорноморської СР надав відзив на касаційну скаргу, в якому посилаючись на необґрунтованість та безпідставність останньої просить скаргу залишити без задоволення, а оскаржувані рішення судів попередніх інстанцій без змін.

26. Ухвалою Верховного Суду від 17 січня 2023 року колегія суддів, визначена для розгляду цієї справи, задовольнила самовідводи, після чого у справі призначено повторний автоматизований розподіл й визначено новий склад суду (головуючий суддя - Смокович М.І., судді: Данилевич Н. А., Шевцова Н. В.).

27. Суддею-доповідачем згідно із статтею 340 Кодексу адміністративного судочинства України проведені необхідні дії з підготовки справи до касаційного розгляду. Ухвалою Верховного Суду від 20 лютого 2023 року підготовчі дії по справі закінчено, з урахуванням відсутності клопотань від усіх учасників справи про розгляд справи за їх участю справу призначено до розгляду в порядку письмового провадження на 22 лютого 2023 року.

V. Нормативне регулювання й оцінка Верховного Суду

28. Приписами частини першої статті 341 КАС України визначено, що суд касаційної інстанції переглядає судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.

29. Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

30. Відповідно до статті 16 Закону України «Про ціни та ціноутворення», органами державного контролю (нагляду) та спостереження у сфері ціноутворення (далі - уповноважені органи) є: центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з контролю за цінами; інші органи, визначені законом.

31. Згідно з пунктом 1 Положення про Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту прав споживачів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02 вересня 2015 року № 667 (далі - Положення № 667), Держпродспоживслужба є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства та який реалізує державну політику, зокрема у галузі державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів.

32. Пунктом 2 Положення № 667 передбачено, що Держпродспоживслужба у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства.

33. Відповідно до пп. 2 пункту 3 Положення № 667 одним з основних завдань Держпродспоживслужби є дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.

34. Згідно з пп. 11 пункту 4 Положення № 667 Держпродспоживслужба відповідно до покладених на неї завдань у сфері дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін:

- здійснює державний нагляд (контроль) за дотриманням вимог формування, встановлення та застосування державних регульованих цін;

- здійснює державний нагляд (контроль) за достовірністю інформації, зазначеної у документах про формування, встановлення та застосування державних регульованих цін;

- надає у випадках, передбачених законодавством, висновки щодо економічного обґрунтування витрат під час формування цін (тарифів) на товари, роботи і послуги, щодо яких запроваджено державне регулювання цін (тарифів);

- надає органам виконавчої влади, органам місцевого самоврядування, суб`єктам господарювання обов`язкові до виконання приписи про усунення порушень вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.

35. Пунктом 7 цього Положення визначено, що Держпродспоживслужба здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи.

36. Постановою Кабінету Міністрів України № 1092 утворено як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної служби з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів за переліком згідно з додатком 1, у тому числі Головне управління Держпродспоживслужби в Одеській області.

37. Згідно з пунктом 4 Положення про Головне управління Держпродспоживслужби в Одеській області, затвердженого наказом Держпродспоживслужби від 24 лютого 2020 року № 159, Головне управління Держпродспоживслужби в Одеській області здійснює державний нагляд (контроль) за дотриманням вимог формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.

38. Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначено Законом України від 05 квітня 2007 року № 877-V «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (далі також Закон № 877-V).

39. Відповідно до статті 1 цього Закону № 877-V, державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища; заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються у формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та в інших формах, визначених законом.

40. Згідно з абз. 5 частини першої статті 6 Закону № 877-V, підставами для здійснення позапланових заходів є: звернення фізичної особи (фізичних осіб) про порушення, що спричинило шкоду її (їхнім) правам, законним інтересам, життю чи здоров`ю, навколишньому природному середовищу чи безпеці держави, з додаванням документів чи їх копій, що підтверджують такі порушення (за наявності). Позаплановий захід у такому разі здійснюється територіальним органом державного нагляду (контролю) за наявністю погодження центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у відповідній сфері державного нагляду (контролю), або відповідного державного колегіального органу.

41. Під час проведення позапланового заходу з`ясовуються лише ті питання, необхідність перевірки яких стала підставою для здійснення цього заходу, з обов`язковим зазначенням цих питань у посвідченні (направленні) на проведення заходу державного нагляду (контролю).

42. Відповідно до частини першої статті 7 Закону № 877-V, для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ (рішення, розпорядження), який має містити найменування суб`єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки.

43. Згідно з частиною другою статті 7 Закону № 877-V, на підставі наказу (рішення, розпорядження) оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу державного нагляду (контролю), яке підписується керівником органу державного нагляду (контролю) (головою державного колегіального органу) або його заступником (членом державного колегіального органу) із зазначенням прізвища, ім`я та по батькові і засвідчується печаткою.

44. Відповідно до частини шостої статті 7 Закону № 877-V, за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає акт.

44.1. Посадова особа органу державного нагляду (контролю) зазначає в акті стан виконання вимог законодавства суб`єктом господарювання, а в разі невиконання - детальний опис виявленого порушення з посиланням на відповідну вимогу законодавства.

44.2. В останній день перевірки два примірники акта підписуються посадовими особами органу державного нагляду (контролю), які здійснювали захід, та суб`єктом господарювання або уповноваженою ним особою, якщо інше не передбачено законом.

44.3. Якщо суб`єкт господарювання не погоджується з актом, він підписує акт із зауваженнями.

44.4. Зауваження суб`єкта господарювання щодо здійснення державного нагляду (контролю) є невід`ємною частиною акта органу державного нагляду (контролю).

У разі відмови суб`єкта господарювання підписати акт посадова особа органу державного нагляду (контролю) вносить до такого акта відповідний запис.

Один примірник акта вручається керівнику чи уповноваженій особі суб`єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу, фізичній особі - підприємцю або уповноваженій ним особі в останній день заходу державного нагляду (контролю), а другий зберігається в органі державного нагляду (контролю).

45. Судами встановлено, що позивачем дотримані вищенаведені вимоги Закону.

Як вбачається з матеріалів справи, позапланову перевірку Житлово-комунального господарства Чорноморської селищної ради проведено на підставі наказу Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області від 16 червня 2020 року № 2972 та направлення на проведення заходу державного нагляду (контролю) від 16 червня 2020 року №2661.

45.1. Проведення позапланової перевірки Житлово-комунального господарства Чорноморської селищної ради погоджено Держпродспоживслужбою.

46. Відповідно до частини сьомої статті 7 Закону № 877-V, на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п`яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

47. Згідно з частиною восьмою статті 7 Закону № 877-V, припис - обов`язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб`єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб`єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку.

48. Відповідно до пункту 7 частини першої статті 18 Закону України «Про ціни та ціноутворення» уповноважені органи мають право надавати органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування, суб`єктам господарювання обов`язкові для виконання приписи про усунення порушень вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.

49. Відповідно до пп.2 п. «а» статті 28 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить встановлення в порядку і межах, визначених законодавством, тарифів на теплову енергію (у тому числі її виробництво, транспортування та постачання).

50. Статтею 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов`язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об`єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.

51. Відповідно до статті 13 Закону України «Про теплопостачання» до основних повноважень органів місцевого самоврядування у сфері теплопостачання належать встановлення для всіх категорій споживачів тарифів на теплову енергію і тарифів на виробництво теплової енергії у порядку і межах, визначених законодавством.

52. Частиною шостою статті 21 Закону України від 09 листопада 2017 року №2189-VIII «Про житлово-комунальні послуги» встановлено, що тарифи на комунальну послугу з постачання теплової енергії, що виробляється суб`єктом господарювання за допомогою систем автономного теплопостачання, визначаються та встановлюються органом, що регулює діяльність такого суб`єкта господарювання, окремо для кожного багатоквартирного будинку, обладнаного такою системою автономного теплопостачання, як сума тарифів на виробництво та постачання теплової енергії. Так, засновником Житлово-комунального господарства Чорноморської селищної ради являється, відповідно, Чорноморська селищна рада, яка і затверджує тарифи на теплову енергію.

53. Згідно зі статтею 12 Закону України «Про ціни і ціноутворення» державні регульовані ціни запроваджуються на товари, які справляють визначальний вплив на загальний рівень і динаміку цін, мають істотну соціальну значущість, а також на товари, що виробляються суб`єктами, які займають монопольне (домінуюче) становище на ринку.

53.1. Державні регульовані ціни можуть запроваджуватися на товари суб`єктів господарювання, які порушують вимоги законодавства про захист економічної конкуренції (частина 1).

53.2. Державні регульовані ціни повинні бути економічно обґрунтованими (забезпечувати відповідність ціни на товар витратам на його виробництво, продаж (реалізацію) та прибуток від його продажу (реалізації) (частина 2).

53.3. Зміна рівня державних регульованих цін здійснюється в порядку і строки, що визначаються органами, які відповідно до цього Закону здійснюють державне регулювання цін. Зміна рівня державних регульованих цін може здійснюватися у зв`язку із зміною умов виробництва і продажу (реалізації) продукції, що не залежать від господарської діяльності суб`єкта господарювання (частина 3).

53.4. Кабінет Міністрів України, органи виконавчої влади, державні колегіальні органи та органи місцевого самоврядування під час встановлення державних регульованих цін на товари до складу таких цін обов`язково включають розмір їх інвестиційної складової частини (частина 4).

54. Статтею 3 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» визначено забезпечення функціонування підприємств, установ та організацій, що виробляють, виконують та/або надають житлово-комунальні послуги, на умовах самофінансування, досягнення рівня економічно обґрунтованих витрат на виробництво таких послуг.

55. Вимогами Закону України «Про житлово-комунальні послуги» та Порядку формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, встановлено, що у разі зміни протягом строку дії тарифів обсягу окремих витрат, пов`язаних з наданням послуг, з причин, які не залежать від суб`єкта господарювання, зокрема збільшення або зменшення податків і зборів (обов`язкових платежів), мінімальної заробітної плати, прожиткового мінімуму, орендної плати та амортизації, підвищення або зниження цін і тарифів на паливно-енергетичні та інші матеріальні ресурси, зміни обсягу фінансових витрат, складової частини планового прибутку, у тому числі внаслідок зміни курсу валют за наявності у суб`єкта господарювання кредитних зобов`язань перед міжнародними фінансовими організаціями, може проводитися коригування тарифів.

56. Верховний Суд звертає увагу на те, що Законом України від 24 червня 2004 року №1875-IV «Про житлово-комунальні послуги» було передбачено наявність комунальної послуги - централізоване опалення.

56.1. З 01 травня 2019 року вказаний Закон втратив чинність.

56.2. 01 травня 2019 року введений у дію Закон України від 09 листопада 2017 року №2189-VIII «Про житлово-комунальні послуги» , яким передбачено комунальну послугу - постачання теплової енергії, замість послуги з централізованого опалення.

57. Відповідно до статті 12 Закону України від 09 листопада 2017 року №2189-VIII, надання житлово-комунальних послуг здійснюється виключно на договірних засадах. Істотною умовою договору про надання житлово-комунальної послуги є, зокрема, ціна послуги.

58. Пунктом 3 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 09 листопада 2017 року №2189-VIII «Про житлово-комунальні послуги» (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що договори про надання комунальних послуг, укладені до введення в дію цього Закону, зберігають чинність на умовах, визначених такими договорами, до дати набрання чинності договорами про надання відповідних комунальних послуг, укладеними за правилами, визначеними цим Законом. Такі договори мають бути укладені між споживачами та виконавцями комунальних послуг протягом одного року з дати введення в дію цього Закону. У разі якщо згідно з договорами про надання комунальних послуг, укладеними до введення в дію цього Закону, передбачено більш ранній строк їх припинення, такі договори вважаються продовженими на той самий строк і на тих самих умовах.

59. Саме п.3 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 09 листопада 2017 року №2189-VIII «Про житлово-комунальні послуги» встановлено право виконавцями комунальних послуг укласти нові договори зі споживачами протягом одного року з дати введення в дію цього Закону, тобто до 01 травня 2020 року.

60. У даній справі, правовідносини виникли, зокрема, у період з 01 листопада 2019 року по 10 квітня 2020 року, тобто в момент, коли ще не сплив граничний термін укладення нових договорів.

61. Враховуючи те, що в період, який був предметом перевірки, позивачем договори про надання послуг з постачання теплової енергії відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 21 серпня 2019 року № 830 із населенням та юридичними особами, не було укладено, отже державне регулювання цін (тарифів) на житлово-комунальні послуги має здійснюватися уповноваженими законом державними органами або органами місцевого самоврядування, в даному випадку, Чорноморською СР.

VІ. Висновки по суті вимог касаційної скарги

62. В аспекті порушених в касаційній скарзі питань колегія суддів має перевірити відповідність висновків суді попередніх інстанцій щодо застосування окремих положень Закону України «Про ціни та ціноутворення» (у площині винесення припису, зокрема його змісту) правовій позиції Верховного Суду, висловленій у постанові від 19 грудня 2018 року у справі № 816/2481/17, а заодно висловити правову позицію щодо застосування цих положень.

63. Згадану постанову Верховного Суду скаржник зазначив як таку, що ухвалена за подібних правовідносин, чим, власне, обґрунтовані підстави касаційного перегляду з підстави, визначеної пунктом 1 частини четвертої статті 328 КАС України.

63.1. Варто зауважити, що подібність правовідносин, на чому неодноразово наголошував Верховний Суд, означає, зокрема, тотожність об`єкта та предмета правового регулювання, а також умов застосування правових норм (часу, місця, підстав виникнення, припинення та зміни відповідних правовідносин).

63.2. У вимірі встановлених обставин цієї справи у зіставленні з межами касаційного перегляду судових рішень, визначених у статті 341 КАС України, колегія суддів змушена зазначити, що висновки, яких дійшов Верховний Суд у постанові від 19 грудня 2018 року у справі № 816/2481/17, для цієї справи і спірних правовідносин не можуть бути прикладом правильного правозастосування й взірцем для порівняння. Причиною цьому є те, що фактичні обставини згаданої справи, суть спірних правовідносин різняться з тими, які встановлено в цій справі, відповідно й норми права, які підлягали застосуванню і які розтлумачив суд касаційної інстанції у тій справі не можуть бути застосовані до спірних правовідносин цієї справи, так само як і висновки Верховного Суду щодо їх правильного застосування.

Стосовно іншого аспекту питання, яке порушив скаржник, колегія суддів зазначає таке.

64. Предметом позову у даній справі є правомірність припису Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області від 08 липня 2020 року № 417 про виконання законних вимог щодо усунення порушень порядку формування, встановлення та застосування державних (регульованих) цін, яким від Житлово-комунального господарства Чорноморської селищної ради вимагається:

1) у термін до 01 листопада 2020 року повернути споживачам шляхом здійснення перерахунків необґрунтовано нараховану суму за послуги з централізованого опалення (теплопостачання) для всіх груп споживачів: за період з 01 грудня 2018 року по 01 квітня 2019 року (за О/П 2018/2019) у розмірі 1 406 354,45 гривень, за період з 01 листопада 2019 року по 10 квітня 2020 року (за О/П 2019/2020) у розмірі 713 847, 30 гривень згідно з актом перевірки, у тому числі за особовим рахунком фізичної особи - ОСОБА_1 у розмірі 1 463,31 гривень, тим самим усунути допущені порушення при формуванні, встановленні та застосуванні державних регульованих цін/тарифів;

2) у термін до 01 листопада 2020 року сформувати економічно обґрунтовані тарифи на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води у відповідності до вимог чинного законодавства та подати їх на затвердження до органів місцевого самоврядування.

65. Вказаний припис від 08 липня 2020 року № 417 прийнятий відповідачем за наслідками позапланової перевірки, проведеної за зверненням споживача - фізичної особи ОСОБА_1 .

66. У Приписі від 08 липня 2020 року № 417 зазначено, що при формуванні тарифів на теплову енергію та послуги з централізованого опалення на опалювальний період 2018/2019 встановлено такі порушення порядку формування, встановлення та застосування державних (регульованих) цін:

1) річний план ліцензованої діяльності не складався, не затверджувався, не погоджувався та відсутній;

2) втрати теплової енергії в мережах теплопостачання не розроблялися та не затверджувалися;

3) загальновиробничі норми питомих витрат паливно-енергетичних ресурсів на виробництво 1 Гкал не були розраховані та узгоджені;

4) при розрахунках витрат природного газу та споживання води були завищені обсяги поданої теплової енергії в мережу, не розраховані питомі витрати умовного палива та коефіцієнт переводу умовного палива в натуральне;

5) при розрахунку витрат електричної енергії завищений її обсяг на виробництво 1 Гкал та ціна електроенергії;

6) до матеріальних витрат необґрунтовано включені матеріали без визначення норм їх використання, за відсутності кошторисів під конкретні види робіт та підтверджуючих цін на матеріали;

7) до матеріальних витрат необґрунтовано включені витрати на послуги сторонніх організацій на 01 січня 2019 року в сумі 275, 1 тис. гривень, за відсутності на день формування тарифів договорів та кошторисів до них;

8) заробітна плата основного виробничого персоналу (з урахуванням ЄСВ) була завищена на 139, 34 тис. гривень, за рахунок необґрунтованого включення 0, 5 ставки заступника начальника з питань ВКГ та ТГ і ставки лаборанта, які відносять до адміністративного та загальновиробничого персоналу, та які розподіляються між видами діяльності Підприємства пропорційно прямим витратам;

9) загальновиробничі витрати необґрунтовано завищені на 79, 0 тис гривень (390,7 тис. гривень замість економічно обґрунтованих 31, 7 тис. гривень) за рахунок не здійснення в планованих витратах розподілу витрат у відсотках до загальних накладних витрат по Підприємству, які для послуги з централізованого опалення склали 36, 3 %.

67. Підприємство необґрунтовано включило до складу тарифів для бюджетних установ та інших споживачів рентабельність та податок на прибуток без затвердженої та погодженої в установленому уповноваженими органами порядку інвестиційної програми ліцензіата.

68. В результаті економічно обґрунтовані тарифи на послуги з централізованого опалення склали на 01 грудня 2018 року - для населення - 1744,67грн/Гкал. для бюджетних установ та інших споживачів - 2831,46грн/Гкал., на 01 січня 2019 року - для населення - 1765,37грн/Гкал, для бюджетних установ та інших споживачів - 2857,41 грн/Гкал замість затверджених рішеннями Чорноморської селищної ради №568 та №579 - 1873,79, 3726,67, 2085,02 та 4038,03грн/Гкал відповідно.

68.1. Отже, за період з 01 грудня 2018 року по 01 квітня 2019 року споживачам теплової енергії та послуг з централізованого опалення було зайво нараховано 1406354,45 гривень.

69. Крім того, встановлені рішенням Чорноморської селищної ради від 01 листопада 2019 року №732 та від 01 грудня 2019 року №737 на опалювальний період 2019/2020 тарифи на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії у розмірах 1827,90грн/Гкал та 1945,84грн/Гкал відповідно, застосовувалися Підприємством (ЖКГ Чорноморської селищної ради) за відсутності договорів на послуги з постачання теплової енергії замість тарифів на теплову енергію та послуги з централізованого опалення встановлені рішеннями Чорноморської селищної ради до 01 травня 2019 року.

69.1. В результаті чого за період з 01 листопада 2019 року по 10 квітня 2020 року споживачам теплової енергії та послуг з централізованого опалення було зайво нараховано 713 847, 30 гривень.

70. У зв`язку з виявленням цих порушень та з метою їх усунення, на підставі пункту 7 частини першої статті 18 Закону України «Про ціни і ціноутворення», частин сьомої та восьмої статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», посадовою особою ГУ Держпродспоживслужби в Одеській області виданий Припис від 08 липня 2020 року №417 про виконання законних вимог щодо усунення порушень порядку формування, встановлення та застосування державних (регульованих) цін, яким від ЖКГ Чорноморської СР вимагається:

1) у термін до 01 листопада 2020 року повернути споживачам шляхом здійснення перерахунків необґрунтовано нараховану суму за послуги з централізованого опалення (теплопостачання) для всіх груп споживачів: за період з 01 грудня 2018 року по 01 квітня 2019 року (за О/П 2018/2019) у розмірі 1 406 354,45 гривень, за період з 01 листопада 2019 року по 10 квітня 2020 року (за О/П 2019/2020) у розмірі 713847,30 гривень згідно з актом перевірки, у тому числі за особовим рахунком фізичної особи - ОСОБА_1 у розмірі 1 463,31 гривень, тим самим усунути допущені порушення при формуванні, встановленні та застосуванні державних регульованих цін/тарифів;

2) у термін до 01 листопада 2020 року сформувати економічно обґрунтовані тарифи на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води у відповідності до вимог чинного законодавства та подати їх на затвердження до органів місцевого самоврядування.

71. Правомірність припису ГУ Держпродспоживслужби в Одеській області від 08 липня 2020 року № 417 є предметом позов у в цій справі.

72. Судами попередніх інстанцій встановлено, що позивачем не дотримано порядку формування державних (регульованих) цін на житлово-комунальну послугу з централізованого опалення, а тому оскаржуваний припис в частині вимоги сформувати економічно обґрунтовані тарифи на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води у відповідності до вимог чинного законодавства та подати їх на затвердження до органів місцевого самоврядування є обґрунтованим, отже позовні вимоги в цій частині задоволенню не підлягають.

73. Водночас, вимога припису щодо повернення споживачам необґрунтовано нарахованої суми за послуги з централізованого опалення (теплопостачання) є передчасною та підлягає скасуванню, оскільки рішення Чорноморської СР від 15 листопада 2018 року №568-VII, від 13 грудня 2018 року №579-VII, від 01 листопада 2019 року №732-VII, від 01 листопада 2019 року № 737-VII, є чинними та не скасовані у судовому порядку, відтак, використовуються позивачем при нарахуванні споживачам плати за надані послуги, зокрема і в частині застосування тарифів з централізованого опалення (теплопостачання) для всіх груп споживачів.

74. На законодавчому рівні передбачено, що реалізація позивачем теплової енергії та відповідних послуг споживачам здійснюється не нижче за розмір економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво. Визначення розміру економічно обґрунтованих витрат на виробництво теплової енергії та встановлення відповідного тарифу для позивача покладається на орган місцевого самоврядування.

75. В даному випадку, суди дійшли обґрунтованого висновку, що, позивач вірно застосував тарифи, визначені рішеннями Чорноморської СР від 15 листопада 2018 року №568-VII, від 13 грудня 2018 року №579-VII, від 01 листопада 2019 року №732-VII, від 01 листопада 2019 року №737-VII, які є чинними та є обов`язковими для суб`єктів господарювання.

75.1. Отже, оскільки виконанню підлягає пункт 2 припису («у термін до 01 листопада 2020 року сформувати економічно обґрунтовані тарифи на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води у відповідності до вимог чинного законодавства та подати їх на затвердження до органів місцевого самоврядування»), відповідно пункт 1 припису щодо повернення споживачам необґрунтовано нарахованої суми за послуги з цетралізованого опалення (теплопостачання) є передчасною та підлягає скасуванню.

76. Верховний Суд відхиляє доводи касатора щодо застосування на опалювальний період 2019/2020 тарифів, встановлених рішенням Чорноморської СР від 01 листопада 2019 року №732 та від 01 грудня 2019 року №737 - за відсутності договорів на послуги з постачання теплової енергії, оскільки, як вже було зазначено раніше, в період, який був предметом перевірки, позивачем договори про надання послуг з постачання теплової енергії відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 21 серпня 2019 року №830 із населенням та юридичними особами, не було укладено, оскільки не сплив граничний термін укладення нових договорів, отже державне регулювання цін (тарифів) на житлово-комунальні послуги має здійснюватися уповноваженими законом державними органами або органами місцевого самоврядування, в даному випадку, Чорноморською СР.

77. Проаналізувавши вищевикладене, Верховний суд констатує, що оскаржувані судові рішення ґрунтуються на правильно встановлених фактичних обставинах справи, яким надана належна юридична оцінка із дотримання норм матеріального та процесуального права.

78. Відповідно до частин першої, другої статті 341 КАС України суд касаційної інстанції переглядає судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.

79. Суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази.

80. За змістом частини першої статті 350 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо рішення, переглянуте в передбачених статтею 341 цього Кодексу межах, ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права.

81. Таким чином, зважаючи на приписи статті 350 КАС України, касаційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а оскаржувані судові рішення - без змін.

82. Доводи касаційної скарги висновків судів попередніх інстанцій та обставин справи не спростовують.

Керуючись статтями 341 345 349 350 355 356 359 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

п о с т а н о в и в :

1. Касаційну скаргу Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області залишити без задоволення.

2. Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 26 серпня 2021 року та постанову П`ятого апеляційного адміністративного суду від 18 січня 2022 року у справі № 420/6890/20 залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя М. І. Смокович

Судді Н. А. Данилевич

Н. В. Шевцова

logo