Історія справи
Ухвала КАС ВП від 22.08.2018 року у справі №349/529/17
ПОСТАНОВА
Іменем України
21 серпня 2018 року
Київ
справа № 349/529/17
провадження № К/9901/39162/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача Коваленко Н.В., суддів: Берназюка Я.О., Гриціва М.І., розглянувши у письмовому провадженні в касаційному порядку справу за позовом ОСОБА_2 до Галицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії, за касаційною скаргою Галицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області на постанову Рогатинського районного суду Івано-Франківської області у складі судді Лошак О.О. від 6 червня 2017 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду у складі колегії суддів: Попка Я.С., Сеника Р.П., Хобор Р.Б. від 11 липня 2017 року,
УСТАНОВИВ:
ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст позовних вимог
1. ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Галицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії, в якому, з урахуванням уточнень, просила:
- визнати неправомірними дії Галицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо не включення до заробітку для обчислення пенсії матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, компенсації за невикористану відпустку, у заробітну плату для нарахування пенсії, які вказані у довідках, виданих Калуською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Державної фіскальної служби України в Івано-Франківській області від 3 березня 2017 року № 553/10/09-1-10-17/485, 550/10/09-10-17/482, 551/10/09-10-17/483;
- зобов'язати Галицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області включити до заробітку для обчислення пенсії матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, компенсацію за невикористані відпустки, індексацію заробітної плати згідно довідок, які видані Калуською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Державної фіскальної служби України в Івано-Франківській області від 3 березня 2017 року за №553/10/09-1-10-17/485, 550/10/09-10-17/482, 551/10/09-10-17/483;
- зобов'язати Галицьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області нарахувати та виплатити пенсію позивачці в розмірі 80 відсотків від її заробітної плати, а також в подальшому проводити нарахування та виплату пенсії згідно проведеного перерахунку з 29 вересня 2016 року.
Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій
2. Постановою Рогатинського районного суду Івано-Франківської області від 6 червня 2017 року, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 11 липня 2017 року, позовні вимоги ОСОБА_2 було задоволено.
Визнано неправомірними дії Галицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо невключення до заробітку для обчислення пенсії ОСОБА_2 матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, компенсації за невикористану відпустку, індексації заробітної плати згідно довідок Калуської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби України в Івано-Франківській області від 3 березня 2017 року № 553/10/09-10-17/485, 551/10/09-10-17/483, 550/10/09-10-17/482.
Зобов'язано Галицьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області включити для обчислення пенсії ОСОБА_2 матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, компенсацію за невикористані відпустки, індексацію заробітної плати згідно довідок Калуської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби України в Івано-Франківській області від 3 березня 2017 року № 553/10/09-10-17/485, 551/10/09-10-17/483, 550/10/09-10-17/482 починаючи з 29 вересня 2016 року.
Зобов'язано Галицьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області здійснити перерахунок призначеної пенсії ОСОБА_2 в розмірі 80 відсотків від її заробітної плати з урахуванням вищезазначених сум та виплачувати пенсію в подальшому згідно проведеного перерахунку до виникнення обставин, з якими закон пов'язує виникнення, зміну чи припинення спірних правовідносин.
3. Задовольняючи позовні вимоги, суди попередніх інстанцій виходили з того, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
4. Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права та порушення норм процесуального права, Галицьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області звернулось із касаційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Рогатинського районного суду Івано-Франківської області від 6 червня 2017 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 11липня 2017 року та ухвалити нову постанову, якою відмовити ОСОБА_2 у задоволенні позовних вимог.
СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
5. Судами попередніх інстанцій встановлено, що ОСОБА_2 перебуває на обліку в Галицькому об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Івано-Франківської області та отримувала пенсію по інвалідності згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Згідно заяви позивачки від 16 серпня 2013 року ОСОБА_2 проведено перерахунок пенсії відповідно до частини 3 статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» переведено з пенсії по інвалідності на інший вид - пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року№3723-ХІІ. Обчислено пенсію в розмірі 80 відсотків від суми заробітної плати.
6 березня 2017 ОСОБА_2 звернулась до Галицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, 10 посадових окладів, компенсації за невикористану відпустку.
Галицьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області листом від 17 березня 2017 року повідомив позивачку про те, що підстави для проведення перерахунку позивачці пенсії державного службовця відсутні.
6. Не погоджуючись з таким рішенням відповідача, ОСОБА_2 звернулась до суду з позовом.
ДОВОДИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
7. Касаційна скарга обґрунтована тим, що відповідно до статті 33 Закону України «Про державну службу» № 3723-XII заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Таким чином, виплати які позивачка просить врахувати при проведенні перерахунку пенсії, не входять до переліку виплат, зазначених у статті 33 Закону України «Про державну службу» № 3723-XII, у зв'язку з чим не можуть бути включені у розрахунок пенсії. Крім того з 1 травня 2016 року набрав чинності Закон України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року № 889-VIII, нормами якого не передбачено проведення перерахунку пенсій, в тому числі призначених відповідно до Закону України «Про державну службу» № 3723-XII.
8. Відзиву на касаційну скаргу Галицьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області на постанову Рогатинського районного суду Івано-Франківської області від 6 червня 2017 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 11 липня 2017 року ОСОБА_2 не подано.
ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ
9. Закон України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-XII
Стаття 37. Пенсійне забезпечення і грошова допомога державним службовцям
Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
Стаття 33. Оплата праці
Заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.
10. Закон України «Про оплату праці» від 24 березня 1995 року № 108/95-ВР
Стаття 1. Заробітна плата
Заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Розмір заробітної плати залежить від складності та умов виконуваної роботи, професійно-ділових якостей працівника, результатів його праці та господарської діяльності підприємства.
Стаття 2. Структура заробітної плати
Основна заробітна плата. Це - винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов'язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців.
Додаткова заробітна плата. Це - винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.
Інші заохочувальні та компенсаційні виплати. До них належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
11. Закон України «Про пенсійне забезпечення» від 5 листопада 1991 року № 1788-XII.
Стаття 66. Види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій
До заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41. Виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії
До заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються:
1) суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно із цим Законом були фактично обчислені та сплачені страхові внески до Пенсійного фонду в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески;
2) суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а за періоди до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися зазначені внески (збір).
12. Закон України «Про відпустки» від 15 листопада 1996 року № 504/96-ВР
Стаття 2. Право на відпустки
Право на відпустки мають громадяни України, які перебувають у трудових відносинах з підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, виду діяльності та галузевої належності, а також працюють за трудовим договором у фізичної особи (далі - підприємство).
Іноземці та особи без громадянства, які працюють в Україні, мають право на відпустки нарівні з громадянами України.
Право на відпустки забезпечується:
гарантованим наданням відпустки визначеної тривалості із збереженням на її період місця роботи (посади), заробітної плати (допомоги) у випадках, передбачених цим Законом;
забороною заміни відпустки грошовою компенсацією, крім випадків, передбачених статтею 24 цього Закону.
Стаття 24. Грошова компенсація за невикористані щорічні відпустки
У разі звільнення працівника йому виплачується грошова компенсація за всі не використані ним дні щорічної відпустки, а також додаткової відпустки працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину - особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи.
За бажанням працівника частина щорічної відпустки замінюється грошовою компенсацією. При цьому тривалість наданої працівникові щорічної та додаткових відпусток не повинна бути менше ніж 24 календарних дні.
13. Верховний Суд України у постанові від 16 вересня 2014 року(справа 21-314а14) висловив свою позицію стосовно того, що суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, зокрема, матеріальна допомога на оздоровлення та допомога на вирішення соціально-побутових питань, сума індексації заробітної плати, включаються до складу заробітної плати державного службовця та враховуються при обчисленні розміру його пенсії.
14. Верховний Суд у постанові від 1 березня 2018 року у справі № К/9901/1486/17 зазначив, що грошова компенсація за невикористану відпустку при звільненні не входить до системи оплати праці державних службовців, з якої обраховується пенсія.
ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ
Оцінка доводів учасників справи і висновків судів першої та апеляційної інстанції
15. Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати входила до системи оплати праці державного службовця.
16. За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
17. Оскільки підставою для перерахунку пенсії, призначеної позивачці є не підвищення розміру заробітної плати, а неврахування всіх складових заробітної плати для призначення пенсії, посилання відповідача на Закон України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року № 889-VIII, нормами якого не передбачено проведення перерахунків пенсій не підлягає застосуванню до даних правовідносин.
18. Стаття 33 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-XII не містить положень про включення до заробітної плати державного службовця такої виплати, як компенсація за невикористані дні відпустки при звільненні. Правові підстави для її виплати встановлені статтею 24 Закону України «Про відпустки» № 504/96-ВР, які пов'язані зі звільненням особи зі служби.
19. Отже, грошова компенсація за невикористані дні відпустки є одноразовою виплатою, яка, хоча і включається до фонду заробітної плати (додаткового), проте є виплатою за невідпрацьований час (пункт 2.2.12 Інструкції зі статистики заробітної плати), тобто має іншу правову природу - відноситься до разових платежів; не пов'язана з виконанням позивачем своїх службових обов'язків і має компенсаційний характер, пов'язаний, як правило, із фактом звільнення працівника.
Висновки за результатами розгляду касаційної скарги
20. Суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, зокрема, матеріальна допомога на оздоровлення, допомога на вирішення соціально-побутових питань, сума індексації заробітної плати включаються до складу заробітної плати державного службовця та враховуються при обчисленні розміру його пенсії.
21. Грошова компенсація за невикористану відпустку при звільненні не входить до системи оплати праці державних службовців згідно Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-XII, з якої обраховується пенсія, а має інше правове призначення.
22. Відповідно до частини першої статті 351 Кодексу адміністративного судочинства України підставами для скасування судових рішень повністю або частково і ухвалення нового рішення або зміни рішення у відповідній частині є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
23. З огляду на викладене, колегія суддів приходить до висновку про те, що постанова Рогатинського районного суду Івано-Франківської області від 6 червня 2017 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 11 липня 2017 року підлягає скасуванню в частині.
Керуючись статтями 341, 345, 349, 351, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України,
ПОСТАНОВИВ:
Касаційну скаргу Галицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області задовольнити частково.
Постанову Рогатинського районного суду Івано-Франківської області від 6 червня 2017 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 11липня 2017 року - скасувати в частині задоволених позовних вимог про:
- визнання неправомірними дій Галицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо відмови у врахуванні ОСОБА_2 у складі заробітної плати при призначенні пенсії державного службовця компенсації за невикористану відпустку;
- зобов'язання Галицьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 з 29 вересня 2016 року у розмірі 80 відсотків заробітної полати з урахуванням компенсації за невикористану відпустку відповідно до довідки Калуської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби України в Івано-Франківській області від 3 березня 2017 року за №553/10/09-10-17/485 та прийняти нову постанову, якою в зазначеній частині позовних вимог ОСОБА_2 - відмовити.
В іншій частині постанову Рогатинського районного суду Івано-Франківської області від 6 червня 2017 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 11липня 2017 року - залишити без змін.
Постанова суду касаційної інстанції є остаточною та оскарженню не підлягає.
Суддя-доповідач Н. В. Коваленко
Судді: Я. О. Берназюк
М. І. Гриців