Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Ухвала КАС ВП від 18.02.2021 року у справі №809/1543/16 Ухвала КАС ВП від 18.02.2021 року у справі №809/15...
print
Друк
search Пошук

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Ухвала КАС ВП від 18.02.2021 року у справі №809/1543/16



ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 лютого 2021 року

м. Київ

справа № 809/1543/16

адміністративне провадження № К/9901/45318/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача Стрелець Т. Г.,

суддів: Бучик А. Ю., Тацій Л. В.,

розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу №809/1543/16

за позовом ОСОБА_1 до Департаменту комунальних ресурсів Івано-Франківської міської ради, Відділу Держгеокадастру в м. Івано-Франківську Івано-Франківської області, Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківської області про визнання бездіяльності протиправною та спонукання до вчинення певних дій, провадження по якій відкрито

за касаційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 01 лютого 2017 року (суд у складі головуючого судді - Григорука О. Б. ) та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 29 березня 2017 року (колегія суддів у складі: головуючого судді - Шавеля Р. М., суддів: Костіва М. В. та Бруновської Н. В)

ІСТОРІЯ СПРАВИ

Короткий зміст позовних вимог

1. ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Департаменту комунальних ресурсів Івано-Франківської міської ради, Відділу Держгеокадастру у м. Івано-Франківську Івано-Франківської області, в якому просив:

1.1. визнати протиправною бездіяльність Департаменту комунальних ресурсів Івано-Франківської міської ради та Відділу Держгеокадастру у м.
Івано-Франківську Івано-Франківської області
щодо не проведення інвентаризації земель в. м Івано-Франківську;

1.2. зобов'язати Департамент комунальних ресурсів Івано-Франківської міської ради та Відділ Держгеокадастру у м. Івано-Франківську Івано-Франківської області організувати та провести інвентаризацію земель в. м Івано-Франківську;

1.3. зобов'язати Департамент комунальних ресурсів Івано-Франківської міської ради та Відділ Держгеокадастру у м. Івано-Франківську Івано-Франківської області після проведення інвентаризації земель в. м Івано-Франківську надати позивачу для ознайомлення інформацію про місце розташування вільних земельних ділянок комунальної власності на території м. Івано-Франківська не наданих у власність або постійне користування, та графічні матеріали.

2. Ухвалою Івано-Франківського кружного адміністративного суду від 13.01.2017 було залучено Головне управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області до участі у справі, в якості другого відповідача (а. с.88-89).

3. Позовні вимоги мотивовано тим, що позивач не має можливості скористатися правом на першочергове відведення земельних ділянок як учасник бойових дій згідно пункту 14 статті 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", оскільки в порушення розпорядження Кабінету Міністрів України №898-р від 19.08.2015 року "Питання забезпечення учасників антитерористичної операції та сімей загиблих учасників антитерористичної операції земельними ділянками", підпунктів 18,20 положення "Про Головне управління Держгеокадастру в області" № 14 від 03.02.2015 року, відповідачами не проведено інвентаризацію земель в. м Івано-Франківську та відсутня інформація у Департаменті комунальних ресурсів Івано-Франківської міської та Відділі Держгеокадастру у м. Івано-Франківську Івано-Франківської області про розташування вільних земельних ділянок комунальної власності на території м.
Івано-Франківська
, не наданих у власність або постійне користування, та графічні матеріали.

Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій

4. Постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 01 лютого 2017 року, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 29 березня 2017 року, позов задоволено частково.

Зобов'язано Департамент комунальних ресурсів Івано-Франківської міської ради надати ОСОБА_1 для ознайомлення інформацію про місцерозташування вільних земельних ділянок комунальної власності на території м. Івано-Франківська, призначених для індивідуального гаражного будівництва та індивідуального садівництва.

5. Рішення судів мотивовані тим, що під час розгляду справи встановлено, що спеціально уповноваженими органами була проведена інвентаризація земель на відповідних об'єктах землеустрою, а тому позовні вимоги в частині зобов'язання Департаменту комунальних ресурсів Івано-Франківської міської ради надати ОСОБА_1 для ознайомлення інформацію про місцерозташування вільних земельних ділянок комунальної власності на території м. Івано-Франківська, призначених для індивідуального гаражного будівництва та індивідуального садівництва підлягають задоволенню. Щодо решти позовних вимог, то наявність підстав для їх задоволення в ході судового розгляду не підтвердилась.

Короткий зміст вимог касаційної скарги

6. Не погоджуючись з ухваленими по справі рішеннями, ОСОБА_1 звернувся до Вищого адміністративного суду України із касаційною скаргою, в якій просить скасувати ухвалу суду апеляційної інстанції та змінити постанову суду першої інстанції, задовольнивши позовні вимоги повністю.

7. Касаційна скарга мотивована тим, що заявлені позовні вимоги стосувалися не тільки надання достовірної інформації про розташування вільних земельних ділянок для гаражного будівництва та індивідуального садівництва, а й для будівництва та обслуговування житлового будинку, оскільки саме така пільга передбачена п.14 ст.12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту". Касатор вказав, що з клопотання щодо такої ділянки він не звертався, оскільки не міг долучити графічні матеріали щодо бажаного її місця розташування.

8. Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 24 квітня 2017 року відкрито провадження за вказаною касаційною скаргою.

9.05 лютого 2018 року справу в порядку, передбаченому підпунктом 4 пункту 1 Розділу VІІ "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції, що діє з 15 грудня 2017 року; далі - КАС України) передано до Верховного Суду.

10. Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від
22.03.2018 року для розгляду даної справи визначено склад колегії суддів: cудді-доповідача - Анцупової Т. О., суддів - Кравчука В. М., Стародуба О. П.

11. У зв'язку із обранням до складу Великої Палати Верховного Суду судді-доповідача Анцупової Т. О. (відповідно до рішення зборів суддів Верховного Суду в Касаційному адміністративному суді від 20 травня 2019 року № 14), розпорядженням заступника керівника апарату Верховного Суду - керівника секретаріату Касаційного адміністративного суду призначено повторний автоматизований розподіл касаційних скарг, зокрема, касаційної скарги у справі № 809/1543/16.

12. Згідно протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 11 червня 2020 року визначено склад колегії суддів: головуючий суддя Стрелець Т. Г., судді: Бучик А. Ю., Тацій Л. В., справу передано головуючому судді.

13. Відповідач заперечень на касаційну скаргу не надавав.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ

14. ОСОБА_1 звертався 02.12.2015 року до Івано-Франківського міського голови із заявами, в яких просив надати йому як учаснику антитерористичної операції земельні ділянки під дачу та під гараж (а. с.11-12).

15. За дорученням заступника міського голови Відділом Держгеокадастру у м. Івано-Франківську Івано-Франківської обл. на вказані заяви було надано відповідь № Д-78/1-185/19-15 від 22.12.2015 року про те, що відділом направлено листи у гаражні кооперативи та садові товариства, які знаходяться на території Івано-Франківської міської ради щодо можливості вишукування вільних земельних ділянок для учасників АТО та надано адресу, за якою можна отримати інформацію щодо наявності вільних земель (а. с.13).

16.11.05.2015 року адвокатом позивача направлено адвокатський запит до Відділу Держгеокадастру у м. Івано-Франківську Івано-Франківської обл. щодо надання письмової інформації про наявність земель державної і комунальної власності, не наданих у власність чи користування, за результатом розгляду якого відділом надано загальні площі таких земель, а саме - земель запасу, які обліковуються на території Івано-Франківської міської ради згідно державної статистичної звітності форми 6-зем у рядку 93 станом на 01.01.2016 року (а. с.14,156-157).

17.11.05.2015 року адвокатом позивача скеровано адвокатський запит до Департаменту містобудування, архітектури та культурної спадини, який було переадресовано останнім до Департаменту комунальних ресурсів Івано-Франківської міської ради, про надання письмової інформації щодо наявності земель державної і комунальної власності, не наданих у власність чи користування, за результатом розгляду якого було надано відповідь № ДКР-34.1-245 від 18.04.2016 року про те, що інформація щодо місць розташування вільних земельних ділянок комунальної власності на території м. Івано-Франківська відсутня у зв'язку з тим, що інвентаризація земель у м. Івано-Франківську не проведена (а. с.15,155,157).

ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ

18. Суд касаційної інстанції наголошує на тому, що перевірка законності судових рішень судів першої та апеляційної інстанції, згідно зі статтею 341 КАС України, здійснюється виключно у частині застосування норм матеріального та процесуального права.

19. Відповідно до частини 3 статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі також КАС України) провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.

20.8 лютого 2020 року набрали чинності зміни до КАС України, внесені Законом України від 15 січня 2020 року № 460-IX "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України Цивільного процесуального кодексу України Кодексу адміністративного судочинства України щодо вдосконалення порядку розгляду судових справ".

21. За правилом пункту 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Законом України від 15 січня 2020 року № 460-IX "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України Цивільного процесуального кодексу України Кодексу адміністративного судочинства України щодо вдосконалення порядку розгляду судових справ" касаційні скарги на судові рішення, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності Законом України від 15 січня 2020 року № 460-IX "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України Цивільного процесуального кодексу України Кодексу адміністративного судочинства України щодо вдосконалення порядку розгляду судових справ", розглядаються в порядку, що діяв до набрання чинності Законом України від 15 січня 2020 року № 460-IX "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України Цивільного процесуального кодексу України Кодексу адміністративного судочинства України щодо вдосконалення порядку розгляду судових справ".

22. За наведених підстав касаційний розгляд здійснюється за правилами, що діяли до набрання чинності Законом України від 15 січня 2020 року № 460-IX "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України Цивільного процесуального кодексу України Кодексу адміністративного судочинства України щодо вдосконалення порядку розгляду судових справ", а саме за правилами КАС України в редакції зі змінами, внесеними Законом України від 19 грудня 2019 року № 394-IX.

23. Аналізуючи доводи, викладені у касаційній скарзі, колегія суддів Верховного Суду дійшла наступних висновків.

24. Статтею 35 Закону України "Про землеустрій" від 22 травня 2003 року № 858-IV передбачено, що інвентаризація земель проводиться з метою встановлення місця розташування об'єктів землеустрою, їхніх меж, розмірів, правового статусу, виявлення земель, що не використовуються, використовуються нераціонально або не за цільовим призначенням, виявлення і консервації деградованих сільськогосподарських угідь і забруднених земель, встановлення кількісних та якісних характеристик земель, необхідних для ведення державного земельного кадастру, здійснення державного контролю за використанням та охороною земель і прийняття на їх основі відповідних рішень органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування.

У разі виявлення при проведенні інвентаризації земель державної та комунальної власності земель, не віднесених до тієї чи іншої категорії, віднесення таких земель до відповідної категорії здійснюється органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування на підставі відповідної документації із землеустрою, погодженої та затвердженої в установленому законом порядку.

Умови проведення інвентаризації земель під час здійснення землеустрою та складення за її результатами технічної документації із землеустрою щодо проведення інвентаризації земель (далі - технічна документація) встановлені Порядком проведення інвентаризації земель, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 513 від 23.05.2012 року.

Згідно п. п.8 цього Порядку № 513 підставою для проведення інвентаризації земель є рішення відповідного органу виконавчої влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим чи органу місцевого самоврядування щодо виконання відповідних робіт, договори, укладені між юридичними чи фізичними особами (землевласниками і землекористувачами) та розробниками документації із землеустрою, судові рішення.

Судами встановлено, що рішенням Івано-Франківської міської ради №137-5 від
26.04.2016 року "Про проведення інвентаризації земель в мікрорайоні "Опришівці", з метою виявлення вільних земельних ділянок, які можуть бути виділені учасникам АТО, вирішено провести інвентаризацію земель орієнтовною площею 8,5 га в мікрорайоні "Опришівці" (а. с.128).

Відповідно до рішення Івано-Франківської міської ради № 212-6 від 08.07.2016 року "Про резервування земельних ділянок для учасників антитерористичної операції та членів їх сімей в мікрорайоні "Опришівці" було зарезервовано земельні ділянки, які не надані у власність та користування, для учасників АТО та членів їх сімей та вирішено забезпечити їх виділення згідно Порядку, затвердженого рішенням 5 сесії сьомого демократичного скликання Івано-Франківської міської ради №131-5 від 26.04.2016 року (а. с.129,140-144).

Згідно з п.1 протоколу засідання робочої групи з опрацювання питань забезпечення земельними ділянками та квартирами учасників антитерористичної операції та членів їх сімей Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради № 3 від
06.10.2016 року щодо надання 11 громадянам (учасникам антитерористичної операції) дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства на вул. Отця І. Блавацького (мікрорайон "Опришівці"), враховуючи, що з одинадцяти учасників антитерористичної операції тільки п'ять перебувають на обліку для отримання земельних ділянок (з них найменший порядковий номер 202), відведення їм земельних ділянок суперечитиме критеріям черговості надання земельних ділянок, що визначені рішенням міської ради №131-5 від 26.04.2016 року (а. с.140-144,147-148).

Рішенням Івано-Франківської міської ради № 295-8 від 21.10.2016р. "Про розгляд звернень громадян (учасників АТО) щодо оформлення права власності на земельні ділянки" надано дозвіл на складання проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок в мікрорайоні "Опришівці" громадянам (учасникам АТО), зазначеним у додатках 1,2,3 цього рішення, серед яких відсутній позивач (а. с.130-135).

Відповідно до рішення Івано-Франківської міської ради № 317-9 від 22.12.2016 року "Про розгляд звернень громадян (членів сімей загиблих (померлих) учасників антитерористичної операції, учасників антитерористичної операції) щодо оформлення права власності на земельні ділянки" позивачу було відмовлено у наданні дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на вул. Отця І. Блавацького (мікрорайон "Опришівці") для ведення особистого селянського господарства (а. с.115,117-122).

Аналізуючи викладені обставини, суди попередніх інстанцій дійшли висновку, що інвентаризація земель, про яку просить позивач, була проведена на відповідних об'єктах землеустрою, на її основі прийняті органом місцевого самоврядування прийняті рішення про надання/відмову у наданні дозволів на розробку проектів землеустрою громадянам - учасникам АТО в порядку черговості.

Відтак, суди дійшли обґрунтованого висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог про визнання протиправною бездіяльність Департаменту комунальних ресурсів Івано-Франківської міської ради та Відділу Держгеокадастру у м. Івано-Франківську Івано-Франківської області щодо не проведення інвентаризації земель в. м Івано-Франківськ та зобов'язання провести таку інвентаризацію.

25. Стосовно доводів касатора про неможливість скористатися належним йому правом на першочергове відведення земельних ділянок учаснику бойових дій у власність для будівництва і обслуговування житлового будинку, колегія суддів Верховного Суду звертає увагу на таке.

Пунктом 14 статті 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 22 жовтня 1993 року № 3551-XII передбачено, що учасникам бойових дій, серед інших, надаються такі пільги: першочергове забезпечення жилою площею осіб, які потребують поліпшення житлових умов, та першочергове відведення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва, садівництва і городництва, першочерговий ремонт жилих будинків і квартир цих осіб та забезпечення їх паливом.

З метою забезпечення реалізації права учасникам бойових дій на першочергове забезпечення земельними ділянками Кабінетом Міністрів України прийнято розпорядження № 898-р від 19.08.2015 року "Питання забезпечення учасників антитерористичної операції та сімей загиблих учасників антитерористичної операції земельними ділянками", пунктом 4 якої рекомендовано органам місцевого самоврядування розглядати в першочерговому порядку звернення учасників антитерористичної операції та сімей загиблих учасників антитерористичної операції щодо відведення їм земельних ділянок.

Згідно пункту 6 статті 118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених пункту 6 статті 118 Земельного кодексу України. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).

Як вбачається зі встановлених по справі обставин та змісту касаційної скарги, позивач не звертався із відповідним клопотанням про відведення земельної ділянки у власність для будівництва і обслуговування житлового будинку до спеціально уповноважених органів, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Земельного кодексу України.

Таким чином, як правильно зазначили суди попередніх інстанцій, доводи позивача щодо неможливості скористатися правом на першочергове відведення земельних ділянок учаснику бойових дій у власність для будівництва і обслуговування житлового будинку за відсутності відповідного звернення про надання такої ділянки є необґрунтованими.

У касаційній скарзі позивач зазначає, що він не міг звернутися із вказаним вище клопотанням про надання дозволу на розробку проекту землеустрою у зв'язку із відсутністю відповідної інформації про вільні земельні ділянки через непроведення інвентаризації.

Разом з тим, як встановлено судами, інвентаризація земель була проведена на відповідних об'єктах землеустрою.

Суди також встановили, що за результатами розгляду адвокатського запиту представника позивача Відділом Держгеокадастру у м. Івано-Франківську Івано-Франківської обл. надано інформацію про загальні площі земель, які не передані у власність чи користування, а саме - землі запасу, які обліковуються на території Івано-Франківської міської ради згідно державної статистичної звітності форми 6-зем у рядку 93 станом на 01.01.2016 року, та повідомлено про відсутність схем розташування земельних ділянок, які згідно форми 6-зем обліковуються у рядках № 94 "Землі запасу", № 95 "Землі резервного фонду, не надані в постійне користування", № 96 "Землі, не надані у власність або постійне користування в межах населених пунктів", № 97 "Землі загального користування" (а. с.14,156).

Оскільки в ході судового розгляду встановлено факт проведення інвентаризації земельних ділянок згідно рішення Івано-Франківської міської ради №137-5 від
26.04.2016 року "Про проведення інвентаризації земель в мікрорайоні "Опришівці", з метою виявлення вільних земельних ділянок, які можуть бути виділені учасникам АТО", суди дійшли правильного висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог в частині зобов'язання Департаменту комунальних ресурсів Івано-Франківської міської ради надати ОСОБА_1 для ознайомлення інформацію про місцерозташування вільних земельних ділянок комунальної власності на території м. Івано-Франківська, призначених для індивідуального гаражного будівництва та індивідуального садівництва.

Таким чином, суди дійшли обґрунтованих висновків про наявність підстав для часткового задоволення позову. Доводи, викладені у касаційній скарзі, не спростовують висновків судів першої та апеляційної інстанцій, а тому у її задоволенні слід відмовити.

26. Частиною 1 статті 350 КАС України передбачено, що суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

27. З огляду на викладене, висновки судів попередніх інстанцій є правильними, обґрунтованими, відповідають нормам матеріального та процесуального права, підстави для скасування чи зміни оскаржуваних судових рішень відсутні.

28. Зважаючи на результат касаційного розгляду та відсутність документально підтверджених судових витрат, понесених учасниками справи у зв'язку з переглядом справи в суді касаційної інстанції, судові витрати розподілу не підлягають.

29. Керуючись статтями 341, 345, 349, 350, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України, Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду

постановив:

1. Касаційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.

2. Постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 01 лютого 2017 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 29 березня 2017 року по справі №809/1543/16 - залишити без змін.

3. Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.

Головуючий Т. Г. Стрелець

Судді А. Ю. Бучик

Л. В. Тацій
logo