Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Ухвала КАС ВП від 16.09.2019 року у справі №814/2762/16 Ухвала КАС ВП від 16.09.2019 року у справі №814/27...
print
Друк
search Пошук

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Ухвала КАС ВП від 16.09.2019 року у справі №814/2762/16



ПОСТАНОВА

Іменем України

18 вересня 2019 року

Київ

справа №814/2762/16

адміністративне провадження №К/9901/24238/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

головуючого - Уханенка С. А.,

суддів: Кашпур О. В., Радишевської О. Р.,

розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1 до керівника апарату Миколаївського окружного адміністративного суду, Миколаївського окружного адміністративного суду про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

за касаційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 25 травня 2017 року (головуючий - Василяка Д. К. ) та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 21 вересня 2017 року (головуючий - Бойко А. В., судді: Димерлій О. О., Єщенко О. В. ),

ВСТАНОВИВ:

I. Суть спору

1. У грудні 2016 року ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом, в якому, з урахуванням заяви про зміну позовних вимог, просила:

- визнати протиправними дії керівника апарату Миколаївського окружного адміністративного суду в частині присвоєння їй 5 рангу державного службовця категорії "Б";

- зобов'язати керівника апарату Миколаївського окружного адміністративного суду внести зміни до наказу від 08.08.2016 р. № 86-к "Про присвоєння рангів державним службовцям суду" в частині встановлення ОСОБА_1.4 рангу з 08.08.2016 р. ;

- зобов'язати Миколаївський окружний адміністративний суд здійснити перерахунок заробітної плати з урахуванням присвоєння 4 рангу державного службовця з
08.08.2016 р. та виплатити її в повному обсязі.

2. Позов обґрунтувала тим, що на час набрання законної сили Законом України від
10.12.2015 р. № 889-VIII "Про державну службу" її стаж роботи на посаді начальника відділу в Миколаївському окружному адміністративному суді становив понад вісім років, що дає їй право на присвоєння 4 рангу в межах категорії "Б" відповідно до статтями 345, 350, 355, 356, 359 КАС України та пункту 10 Порядку присвоєння рангів державних службовців, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2016 р. № 306 (далі - Порядок).

ІІ. Рішення судів першої та апеляційної інстанцій і мотиви їх ухвалення

3. Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 25 травня 2017 року, залишеною без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 21 вересня 2017 року, відмовлено в задоволенні позову.

4. Судові рішення мотивовані тим, що попередній період роботи позивача на займаній посаді включається лише для присвоєння чергового рангу, що йде за найнижчим в межах відповідної категорії посад (для категорії "Б" найнижчим є 6 ранг), тому керівник апарату суду правомірно присвоїв позивачу 5 ранг державного службовця як такій, що має більше трьох років стажу.

III. Провадження в суді касаційної інстанції

5. У касаційній скарзі ОСОБА_1 просить скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанцій і ухвалити нове - про задоволення позову.

6. Скаргу обґрунтовує доводами, аналогічними викладеним у позовній заяві. Крім того, посилається на неправильне застосування судами статті 39 Закону України "Про державну службу" і пункту 10 Порядку, в яких мова йде про врахування для присвоєння чергового рангу всього попереднього періоду роботи на займаній посаді, а не лише того часу, що становить більше трьох років. На думку позивача, внаслідок неякісного законодавства, що зумовлює неоднозначне тлумачення його норм, порушено її право на отримання належного розміру заробітної плати з урахуванням набутого стажу та фактично прирівняно її до державних службовців, які пропрацювали на одній посаді значно менше часу, ніж вона.

7. У відзиві на касаційну скаргу керівник апарату Миколаївського окружного адміністративного суду просить залишити судові рішення без змін, вказуючи на їх законність і обґрунтованість.

8. Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального і процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню.

ІV. Встановлені судами фактичні обставини справи

9. З листопада 2007 року ОСОБА_1 працює в Миколаївському окружному адміністративному суді.

10. Наказом голови Миколаївського окружного адміністративного суду від
08.01.2008 р. № 2-к "Про переведення помічника судді ОСОБА_1 на посаду начальника відділу забезпечення судового процесу та аналітично-статистичної роботи" позивача переведено на посаду начальника відділу забезпечення судового процесу та аналітично-статистичної роботи Миколаївського окружного адміністративного суду.

11. Відповідно до Закону України від 16.12.1993 р. № 3723-XII "Про державну службу" 13.11.2011 р. ОСОБА_1 присвоєно 9 ранг державного службовця.

12. Наказом керівника апарату Миколаївського окружного адміністративного суду від 08.08.2016 р. № 86-К "Про присвоєння рангів державним службовцям суду" відповідно до статті 39 Закону України від 10.12.2015 р. № 889-VIII "Про державну службу", постанови Кабінету Міністрів України від 20.04.2016 р. № 306 "Питання присвоєння рангів державних службовців та співвідношення між рангами державних службовців і рангами посадових осіб місцевого самоврядування, військовими званнями, дипломатичними рангами та іншими спеціальними званнями" ОСОБА_1 присвоєно 5-й ранг державного службовця в межах категорії "Б", враховуючи, що на займаній посаді вона відпрацювала 08 років 09 місяців 00 днів.

13.11.10.2016 р. ОСОБА_1 звернулася до керівника апарату Миколаївського окружного адміністративного суду з листом, в якому зазначила про присвоєння їй 5 рангу державного службовця з порушенням пункту 10 Порядку, запропонувала присвоїти їй 4 ранг державного службовця з урахуванням відпрацьованого часу на займаній посаді та здійснити перерахунок заробітної плати з урахуванням відповідних змін в її статусі.

14. Листом від 12.12.2016 р. керівник апарату Миколаївського окружного адміністративного суду відмовив в задоволенні заяви позивача з посиланням на те, що за новим Законом про державну службу державним службовцям присвоюється найнижчий ранг у межах категорій посад, до якої належить посада державної служби. У строк відпрацювання для присвоєння чергового рангу їм зараховується час роботи на останній займаній ними посаді. Уразі, якщо вказаний строк дорівнює або перевищує три роки, державному службовцю присвоюється одразу черговий ранг.

Оскільки строк відпрацювання ОСОБА_1 перевищує три роки, то їй одразу присвоєно 5 ранг, який є черговим по відношенню до найнижчого рангу в даній категорії, тобто є наступним за 6 рангом. При цьому 4 ранг по відношенню до 6 рангу є позачерговим. Зазначено, що 4 ранг державного службовця ОСОБА_1 буде присвоєно через 3 роки після присвоєння 5 рангу з урахуванням результатів оцінювання службової діяльності.

V. Позиція Верховного Суду

15. З 01 травня 2016 року набрав чинності Закон України від 10.12.2015 р. № 889-VIII "Про державну службу", статтею 38 якого передбачено, що прийняття на державну службу, просування по службі державних службовців, вирішення інших питань, пов'язаних із службою, здійснюються з урахуванням категорій посад державної служби та рангів державних службовців як виду спеціальних звань, що їм присвоюються.

16. Відповідно до Закон України від 10.12.2015 р. № 889-VIII "Про державну службу" встановлюється дев'ять рангів державних службовців, зокрема, державним службовцям, які займають посади державної служби категорії "Б", присвоюються 3,4,5,6 ранг. Порядок присвоєння рангів державних службовців та співвідношення між рангами державних службовців і рангами посадових осіб місцевого самоврядування, військовими званнями, дипломатичними рангами та іншими спеціальними званнями визначаються Кабінетом Міністрів України (частини друга і третя). Ранги державних службовців присвоюються одночасно з призначенням на посаду державної служби, а в разі встановлення випробування - після закінчення його строку. Державному службовцю, який вперше призначається на посаду державної служби, присвоюється найнижчий ранг у межах відповідної категорії посад (частина п'ята). Черговий ранг у межах відповідної категорії посад присвоюється державному службовцю через кожні три роки з урахуванням результатів оцінювання його службової діяльності (частина шоста).

17. Згідно з пунктом 10 Порядку державним службовцям, яким присвоєно ранг відповідно до Закону України від 16.12.1993 р. № 3723-XII "Про державну службу", присвоюється найнижчий ранг у межах категорії посад, до якої належить посада державної служби. При цьому строк відпрацювання для присвоєння чергового рангу включає попередній період роботи державного службовця на займаній посаді.

18. Пунктом 5 Порядку передбачено, що підставою для прийняття рішення про присвоєння державним службовцям, які займають посади державної служби категорії "Б " та "В", чергового рангу є подання служби управління персоналом суб'єктові призначення, погоджене безпосереднім керівником, якщо такий керівник не є суб'єктом призначення.

19. Підставою для прийняття рішення про присвоєння достроково чергового рангу державного службовця є обґрунтоване подання, внесене безпосереднім керівником суб'єктові призначення. У разі коли суб'єкт призначення є безпосереднім керівником державного службовця, рішення про присвоєння достроково чергового рангу державного службовця приймається таким керівником за обґрунтованим поданням служби управління персоналом державного органу, в якому працює відповідний державний службовець (пункт 6 Порядку).

20. Аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що державному службовцю, який на день набрання чинності Законом України від 10.12.2015 р. № 889-VIII "Про державну службу" продовжує займати посаду державної служби, визначену відповідно до Законом України від 10.12.2015 р. № 889-VIII "Про державну службу", присвоюється найнижчий ранг у межах категорії його посади з можливістю присвоєння одразу чергового рангу за наявності не менше трьох років стажу на займаній посаді.

21. Подальше просування по службі державного службовця здійснюється з урахуванням результатів оцінювання його службової діяльності шляхом присвоєння йому чергового (більш високого) рангу через три роки з дати присвоєння попереднього рангу або раніше цього часу (достроково) на підставі обґрунтованого подання безпосереднього керівника (служби управління персоналом).

22. Таким чином, суди попередніх інстанцій обґрунтовано виходили з того, що з урахуванням стажу роботи ОСОБА_1 на займаній посаді, їй правомірно присвоєно 5 ранг державного службовця, який є черговим відносно найнижчого рангу в категорії "Б".

23. При цьому, як правильно зазначили суди попередніх інстанцій, чинним законодавством України не передбачено можливості присвоєння позачергового рангу в межах відповідної категорії посад (наприклад, присвоєння 4 рангу одразу після 6 рангу).

24. Безпідставними є доводи ОСОБА_1 про порушення її права на отримання належних сум заробітної плати внаслідок порушення принципу верховенства права, оскільки Законом України від 10.12.2015 р. № 889-VIII "Про державну службу"одавчі зміни не погіршили її становище, а навпаки: маючи гранично допустимий 9 ранг в межах п'ятої категорії посад відповідно до Закону України від 16.12.1993 р. № 3723-XII "Про державну службу", за новим Законом України від
10.12.2015 р. № 889-VIII "Про державну службу" позивачу присвоєно 5 ранг із чотирьох допустимих у категорії "Б", що дозволяє їй і далі просуватися по службі в межах займаної посади.

25. Доводи касаційної скарги не спростовують висновків судів першої та апеляційної інстанцій і не дають підстав вважати, що судові рішення ухвалено з порушенням норм матеріального чи процесуального права.

Керуючись статтями 345, 350, 355, 356, 359 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Касаційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.

2. Постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 25 травня 2017 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 21 вересня 2017 року залишити без змін.

3. Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає оскарженню.

Головуючий С. А. Уханенко

Судді О. В. Кашпур

О. Р. Радишевська
logo